Policisté měřili rychlost na 55 místech MS kraje
Piráti silnic, kteří si nelámou hlavu nad dodržování rychlosti, mohli ve středu dojezdit. V celé naší zemi se totiž konala razie zaměřená na dodržování povolené rychlosti - Speed Maraton. Policisté vytipovali společně s občany místa, kde budou v průběhu dne měřit.
Celkem na 55 místech nebo úsecích silnic Moravskoslezského kraje mohli řidiči narazit na dopravní policii, která se zaměřovala na dodržování dopravních předpisů, ale hlavně na rychlost. Tato policejní akce se liší od ostatních tím, že na výběru se podílejí i samotní řidiči nebo občané, kteří mají pocit, že některý úsek je nebezpečný.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Nemůžeme všude měřit, to prostě nejde. Musíme bezpečně zastavit, musí být i ti policisté v bezpečném prostoru. Takže nám tam lidé nemohou označit 600 míst a my tam budeme měřit, ale musí být zachována i bezpečnost."
Jeden z úseků, který je pravidelně moha lidmi označován jako nebezpečný, je Ostravská ulice v Petřvaldu, kde je padesátka, ale řidiči tam často jezdí rychleji.
Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Neděláme jen rychlost, ale i nebezpečné předjíždění, vybržďování a zaměřujeme se i na alkohol. Bohužel ale je to čtyř pruh a řidiče to svádí k rychlejší jízdě."
Opravdu netrvalo dlouho a policisté chytli hříšníka. O akci věděl, ale spěchal do práce a tak jel v padesátce 73.
řidič: "Je to potřeba, aby řidiči, jako třeba já, kteří spěchají do práce, to zmírnili."
V letošním roce patří dohled nad dodržováním rychlosti mezi priority dopravní policie, dalším přestupkem, na který se policisté letos zaměřují, je používání mobilu a také ochrana zranitelných účastníků provozu.
---
NJ bazén dosloužil, kvůli rekonstrukci v létě neotevře
V Novém Jičíně začíná rekonstrukce venkovního bazénu, starého téměř padesát let. Od tohoto týdne je areál oficiálně staveništěm. Vybraná firma má na jeho modernizaci dvanáct měsíců.
Plány na rekonstrukci venkovního bazénu se v Novém Jičíně rodily několik let, o realizaci jedné z největších investic města bylo definitivně rozhodnuto v loňském roce. Stavba měla začít na podzim, nicméně termín zahájení odsunuly komplikace při výběrovém řízení zhotovitelské firmy.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná zakázka byla zahájena loni v říjnu, nicméně vzhledem k tomu, že jsme museli vyzývat k doplnění nabídky a následně jsme jiného uchazeče vylučovali, tak došlo k tomu, že podpis smlouvy s vítězným uchazečem byl až na konci března. Staveniště bylo zhotovitelské firmě předáno 7. dubna.”
Vítězem nabídkového řízení se stalo sdružení firem HOMOLA building. Areál z konce 70. let zmodernizuje za 82 milionů korun bez DPH.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: Těch 45 se samozřejmě projevilo. Obzvláště na bazénové vaně, která je z keramiky. Nehledě k tomu, že ta technologie, která je ve stěnách toho samotného tělesa, už je prostě za zenitem, za svou životností, takže už to bylo nutné i k kvůli únikům vody a tak dále.”
Bazénová vana bude nově nerezová, nový bude tobogán, dětské brouzdaliště a přibydou tu dvě vířivky.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Práce mají trvat dvanáct měsíců s tím, že tam máme drobnou rezervu v jarních měsících roku 2026 tak, aby se vše připravilo na letní sezonu roku 2026.”
Stavební práce by se neměly dotknout provozu vnitřního bazénu. Ten bude otevřen mimořádně i v létě, tedy kromě července, kdy bude mimo provoz z důvodu standardní technologické odstávky.
---
Škola v Havířově otevře třídu pro nadané žáky
V havířovský základních školách se konal zápis do prvních tříd. V září by mohlo usednou do lavic až 640 dětí. V ZŠ M. Kudeříkové otevřou i třídu pro talentované žáky, aby se mohli lépe rozvíjet.
Stovky rodičů s dětmi během dvou dnů navštívily základní školy, kde se konaly zápisy do prvních tříd. Některé školy se zaměřují více na cizí jazyky, či matematiku, jiné nabízí rozšířenou tělesnou výchovu. Základní škola Marie Kudeříkové otevře i jednu třídu pro nadané žáky.
Ludmila Večerková, zástupkyně ředitele pro 1. stupeň: “Budou se účastnit všech akcí, všech soutěží, všeho prostě tak, jak všechny ostatní děti. Jediný rozdíl mezi tím je ten, že oni mají v rámci svého rozvrhu, který vychází se školního vzdělávacího programu, navíc hodiny logiky, matematiky Hejného, anglického jazyka."
Nejdříve děti prošly talentovými zkouškami, kde se testovalo logického myšlení.
Pavla Kupka, rodič: "Bylo to trochu na popud mateřské školy, kde říkali, že převyšuje své spolužáky a vzhledem k tomu, že vyšlo i v pedagogicko-psychologické poradně, že má potenciál pro nadání, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme a podpoříme ho v tom.”
Škola chce otevřít tři třídy.
anketa, rodič: “Syna hlásíme do klasické první třídy, je více na sport, proto jsme neuvažovali nad tím, že bychom ho dali do té nové třídy, co se tady teď taky otevírá.”
V letošním školním roce navštěvuje první třídy v Havířově 696 dětí. V září by mohlo nastoupit 639 žáků. Bude ale záležet, kolik dětí dostane odklad.
---
Obvod shání využití pro budovu na Chittussiho ulici
Slezská Ostrava hledá nové využití pro budovu na hladnovské Chittussiho ulici. Anketa Městského ateliéru prostorového plánování a architektury aktuálně zjišťuje, jaké služby v atraktivní části obvodu chybí. Vyjádřit se občané mohou do 21. dubna.
Zrevitalizovaný Tylův sad, nedaleká lávka nad Bazaly a oblíbené akce dělají ze slezskoostravského Hladnova lákavé centrum. Vedení obvodu si je toho vědomo a rozhodlo se proto okolí přírodovědecké fakulty a vodárenské věže ještě více zatraktivnit.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zapojit do participativní akce náš objekt na ulici Chittussiho, který dnes využívá spolek chovatelů. Tento objekt je už starší a ve špatném technickém stavu, a nás proto napadlo, že bychom ho mohli buďto zrekonstruovat, případně zdemolovat a vystavit zde objekt nový.“
V rámci posledních sousedských trhů tak mohli občané ve stánku Městského ateliéru prostorového plánování a architektury vyplnit krátký dotazník a uvést, co jim ve Slezské Ostravě chybí.
Veronika Prokšová, specialistka komunikace MAPPA: „Hodně se setkáváme hlavně u starších občanů s tím, že vzpomínají na to, jak v minulosti toto místo bylo využité, co se týče té vodárenské věže.“
anketa, občané Slezské Ostravy: „Je dobře, že začali řešit i tu budovu, protože už tu na Slezské udělali hodně pěkných a dobrých věcí.“
anketa, občané Slezské Ostravy: „Co by mě zajímalo, by bylo zase nějaké veřejné místo pro občany, pro malé děti. A chybí nám tady kavárna a dobrá restaurace.“
Odkaz na anketu, co by na místě mělo vzniknout, naleznou zájemci na webu a sociálních sítích MAPPA i městského obvodu.
---
Mezinárodní den slavili Romové s přáním Aven bachtale
K oslavám Mezinárodního dne Romů, který si připomínáme v dubnu, se pravidelně připojují i ti Novojičínští. Letos uspořádali komunitní setkání v knihovně Součástí bylo autorské čtení romské spisovatelky a ochutnávka romské kuchyně.
8. duben, Mezinárodní den Romů, je každoročně příležitostí k oslavě romské kultury a identity. V Novém Jičíně uspořádali místní Romové 10. ročník oslav. Program se odehrával na více místech, i v městské v knihovně, kde zazněla romská hymna.
Veronika Kačová, organizátorka akce: “Moto letošního ročník je “Buďte šťastní neboli Aven bachtale”. Já vnímám 10. ročník jakoby oslavu života, oslavu romství, oslavu toho, co nás všechno vlastně Romy spojuje.”
Ilona Kačová, spoluorganizátorka akce: “Tady je takový dobrý štiplavý guláš z krkovičky. Tady máme pišot s bramborem a mletým masem, ten se polévá ještě máslem a cibulkou, a tady jsou pankušky.”
Součástí slavnosti byl literární večer se spisovatelkou Květoslavou Podhradskou. Píše knihy pro děti i dospělé v romštině a češtině.
Květoslava Podhradská, spisovatelka: “Určitě budu preferovat moji knihu Povídání u povidel, romsky O vakeriben paš o lekvaris. Je to kniha o mém vyprávění vnoučatům, kde oni se dozvídají, jaká jsem měla dětství a odkud pocházím. Tak jsem jim ráda povykládala, že jako malé děvčátko jsem vyrůstala v romské osadě na východním Slovensku a co se tam dělo.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Je úžasné, že už se koná desátý ročník tohoto, dá se říci, festivalu. Kromě toho, že si ukazujeme, v čem se můžeme obohatit, čím se můžeme inspirovat, tak je hlavně nejdůležitější to, že díky takovým akcím zjišťujeme, že jsme si velmi podobní, možná, že jsem skoro stejní.”
Petr Trnka, návštěvník akce: “Já sem chodím celých deset let, co se tato akce koná, vždycky to fotografuji, ale nejen proto tu chodím, ale díky rodině Kačovic si Romů nesmírně vážím. Prostě je to tady báječné.”
To, jak se zdejší oslava Mezinárodního dne Romů za své desetiletí vyvíjela, mapuje výstava fotografií. K vidění bude v knihovně do konce dubna.
---
Trenérka Sokolu Poruba získala významné ocenění
Trenérka Tělocvičné jednoty Sokol Poruba v Ostravě Šárka Budíková získala významné ocenění. Za celoživotní dobrovolnou činnost jí komise Českého olympijského výboru udělila cenu Trenérka roku 2024.
Trenérka Sokolu Poruba Šárka Budíková se sportovní výchově dětí věnuje už 35 let. Její dlouholetý přínos nezůstal bez povšimnutí a ocenila jej i komise Českého olympijského výboru.
Přemysl Blaha, starosta TJ Sokolu Poruba: ,,My jsme se na výboru tajně domluvili a udělali jsme nominaci. Protože pracuje dlouhá léta také ve výboru.”
Šárka Budíková, oceněná trenérka TJ Sokolu Poruba: ,,Musím říct, že to byl šok, ráno jsem otevřela oči a dívám se na mail a zjistila jsem, že jsem byla pozvána do Prahy. Sešli jsme se všichni v Písecké bráně, kde byla nachystána slavnostní akce.”
Šárka Budíková začala v Sokole Poruba vést oddíl Všestrannosti. Postupem času se ale zájem dětí i rodičů rozšiřoval.
Šárka Budíková, oceněná trenérka TJ Sokolu Poruba: ,,35 let jsem tady v Sokole a vedu oddíl Všestrannosti, to je cvičení malých dětí. Minulý rok se mi povedlo, že jsem tady rozjela ještě oddíl Cvičení rodičů s dětmi a rozjela jsem tady Cvičení maminek na mateřské dovolené. Děti, které začnou, ať je to tady v Sokole nebo kdekoliv sportovat, tak ten sport potom mají rády a provází je celý život.”
Přemysl Blaha, starosta TJ Sokolu Poruba: ,,Má čtyři vnoučata, které tady vodí každý den na nějaké kroužky. Dá se říct, že co odešla do důchodu, tak je tady na Sokole každý den.”
Pod vedením Šárky Budíkové vyrostla řada mladých sportovců, kteří se zapojují do dalších oddílů Sokolu nebo pokračují v aktivním sportu jinde.
---