Architektonická soutěž přinesla dva finalisty
Jak bude vypadat nová čtvrť Žofinka, není ani po ukončení architektonické soutěže jasné. Místo výběru vítězného návrhu, byl vyřazen jeden ze tří finalistů. Investor chce nyní dále jednat s oběma architektonickými studiemi. Rozhodnutí by mělo padnout do prázdnin.
Z brownfieldu v srdci Ostravy má vzniknout zcela nová obytná čtvrť Žofinka. Území mezi Karolinou a Dolními Vítkovicemi je natolik unikátní, že se investor rozhodl pro architektonickou soutěž. Přihlásilo se 29 týmů, ze kterých porota vybrala 7 a do finále zúžila jejich počet na 3. Ani z nich vybráno nebylo a místo nejlepšího byl vybrán nejhorší a vyřazen. Finále tedy bude až nyní mezi Dánskou kanceláří Adept a ateliérem Pavla Hniličky. O vítězi už ale rozhodne pouze investor.
Tomáš Lašovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou: "O vítězi rozhodne schopnost realizovat tu jejich vizi a schopnost nám nabídnout rozumnou cenu."
V architektonické soutěži byli v porotě mezi nezávislými odborníky také zástupci Ostravy.
Lucie Baránková Vilamová (ANO): "Já si umím představit oba dva, že tam budou jednou stát a teď je to na tom uchopení těch dvou stran a já jim přeju, aby to dohadování bylo co nejjednodušší."
Žofinka se má stát příkladem moderního urbanismu. Má být propojená cyklostezkami, bezbariérovými trasami, s důrazem na zelenou infrastrukturu. Bude se totiž budovat postupně až 20 let.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Je fajn, že si i soukromí investoři uvědomují, že staví město na desítky a možná na stovky let dopředu:"
Celé území od Černé louky po Dolní Vítkovice bude propojeno jednou městskou třídou dlouhou přes jeden a půl kilometru. Měly by po ní jezdit i tramvaje. První etapa začne příští rok v září a půjde o zhruba 300 bytů.
---
ZŠ Březinova oslavila 90 let
Základní škola Březinova oslavila kulaté narozeniny. Nejstarší škola v městském obvodu Ostrava-Jih funguje již 90 let a ke krásnému výročí vedení školy uspořádalo velkolepou oslavu. Na tu přijel škole zahrát a popřát i písničkář Jaromír Nohavica.
Prohlídka školy, aktivity v učebnách, vystoupení dětí a žáků, zábavný doprovodný program, společná setkání a vzpomínání. Tímto vším oslavili 90. výročí na Základní škole Březinova v Ostravě Zábřehu.
Zdeňka Mikesková, ředitelka ZŠ Březinova: „Sešlo se tady mnoho žáků, mnoho rodičů, kteří se školou jsou spojení. Chodili tady nejenom jejich děti, ale i vnoučata. Takže je to taková vzpomínková krásná akce, kdy naším krédem školy je “Tradici máme, inovací žijeme“.
Ke krásnému kulatému výročí přijel škole popřát i Jaromír Nohavica.
Jaromír Nohavica, zpěvák: „Přijal jsem milé pozvání šéfů školy na Březinově, abych tady dneska zahrál a zazpíval, protože je to krásná škola. Mám tady své blízké, takže k této škole mám vztah.“
anketa, účastníci oslavy: „Tak já jsem tady chodila kdysi na základní školu a jak jsem teda zjistila, že tady bude taková sláva, tak jsem si to nemohla nechat.“
anketa, účastníci oslavy: „Tady chodím do školy, tak jsem to přišla oslavit, těch 90 let školy.“
Návštěvníci akce mohli také popřát škole něco pěkného do dalších let a to na banneru přání. Základní škola Březinova je nejstarší v celém obvodu Ostrava-Jih. Za dobu své existence od roku 1935 změnila osmnáct krát vedení a šest krát název. Ten současný má od roku 2003.
---
Tři králové obdarovali Mobilní hospic Pokojný přístav
Mobilní hospic Pokojný přístav má díky Tříkrálové sbírce nové auto. Získal ho darem od Tří králů, kteří opavskou charitu navštívili v netradičním čase v rámci slavnostního kácení májky.
Tradice stavění a kácení májky je v Charitě Opava dlouhá už více než 10 let. Letos ji zpestřili Tři králové, kteří mobilnímu hospici Pokojný přístav osobně přivezli nové auto a zároveň se ujali kácení.
Petr Kubesa, vedoucí dřevařské dílny Radosti: “Předávali jsme auto, vybralo se v Tříkrálové sbírce necelé 3 miliony korun a koupilo se auto a předalo mobilnímu hospici.”
Martina Imrýšková, zdravotní sestra, Mobilní hospic Pokojný přístav: “Za to auto jsme moc rádi, moc vděční, protože jako sestřičky, které se pohybujeme v terénu v podstatě ve dne, v noci, kdy dojíždíme k pacientům, kteří jsou klienti našeho mobilního hospice, tak potřebujeme aby bylo především spolehlivé a cítili jsme se v něm bezpečně, což tento nový vůz nám umožní.”
Mobilní hospic Pokojný přístav se stará o 40 klientů , za kterými dojíždí do jejich domácího prostředí po celém Opavsku.
Martina Imrýšková, zdravotní sestra, Mobilní hospic Pokojný přístav: “Pacienti mobilního hospice jsou pacienti, kteří se nachází v konečné fázi svého vážného onemocnění. Především jsou to onkologicky nemocní pacienti.”
Do zdobení Májky se každým rokem zapojují všechna střediska charity. Tato tradice byla zavedena v době covidu.
Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky, Charita Opava: "Máme z každého střediska jednu stuhu na májce a potom, když je kácení, tak to je taková větší akce, kdy se setkávají klienti a pracovníci všech středisek."
Další záměry z Tříkrálové sbírky se budou realizovat na konci letošního roku.
---
Škola v přírodě je neodmyslitelnou součástí vzdělávání
V dnešní době stále více učitelů volí širokou škálu alternativních přístupů ve výuce. Jednou z nich je i škola v přírodě, která má nejen výchovný charakter, ale především ozdravný efekt. Nejinak tomu je i ve Stonavě. Do školy v přírodě každoročně vyráží předškoláci i žáci z prvního stupně.
Učení venku, bez zvonění, ale s větrem ve vlasech a dobrodružstvím v očích. Tak to vypadá ve škole v přírodě, kterou každoročně absolvují děti ze stonavských mateřských škol a prvního stupně základní školy. Cílem není jen změna prostředí, ale především pak možnost osobního růstu dětí, samostatnost, pobyt na čerstvém vzduchu a zážitky, které ve školních lavicích nezažijí.
29 dětí z mateřských škol se na týdenní námořnickou výpravu vydaly na Visalaje.
Žáci 3., 4. a 5. třídy zase vyrazili do Horní Bečvy. I tady školáci využili každou příležitost k tomu, aby byli na čerstvém vzduchu. Výuku přitom nezanedbali.
Pobyt stonavských dětí v Beskydech finančně podpořila obec, jakožto zřizovatel ZŠ a MŠ Stonava.
---
Mezigenerační setkání dětí z Lumpíkova a seniorů
Tvoření, povídání, tanečky i zpívání. Přesně tak vypadalo mezigenerační setkání seniorů s malými dětmi ve Frýdku-Místku. Obě skupiny se pravidelně během roku několikrát setkávají. Cílem je propojování generací a trávení společných hezkých chvil.
Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku poctily svou návštěvou nejmenší děti z Rodinného centra Lumpíkov. Za seniory chodí pravidelně v průběhu roku se několikrát setkávají.
Marie Polachová, Městská organizace Senioři ČR Frýdek-Místek: "Děláme spolu různé výtvarné činnosti – dneska jsme například tvořili srdíčka a kytičky. Vždycky také pro děti něco dobrého napečeme, aby mezi nás rády chodily. Nás to oživí, dává nám to sílu, radost ze života."
Anketa: 1.) "Pro nás je to velmi příjemné setkání s malými dětmi, se kterými tvoříme různé výtvarné práce."
Anketa: 2.) "Já osobně to vnímám jako úžasnou zkušenost, protože jsem neměla možnost být v kontaktu se svými vnoučaty v tomto věku, takže sem chodím moc ráda. Navštěvujeme děti i ve školce – dělali jsme s nimi velikonoční tvoření, teď máme setkání k svátku maminek. Děti nás potěšily také vystoupením na vernisáži – tancovaly, zpívaly. Bylo to moc krásné."
Cílem je propojování generací a vytváření pozitivních zážitků u dětí i seniorů.
Veronika Madejová, Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov: "Je to o tom, že ty děti se sejdou s babičkami a dědečky, tvoří spolu, povídají si, zpívají. Často je to pro děti velká zkušenost, protože někteří už své prarodiče nemají, a díky tomu navážou hezké vztahy. Spolupráci jsme navázali se seniory z Centra aktivních seniorů a zhruba třikrát až čtyřikrát do roka se setkáváme při společných akcích."
Mezigenerační aktivity jsou důležitou součástí komunitního života. Vedle kulturního a vzdělávacího přínosu pomáhají budovat vztahy, empatii i úctu mezi generacemi.
---
Travaři jeli závody ČP na novojičínském Svinci
Po nevydařené zimní sezoně bez sněhu si novojičínský lyžařský klub užili sportovní svátek teď v červnu. Na své domovské sjezdovce na Svinci hostil závody Českého poháru v travním lyžování.
Teď v červnu se stal svah na novojičínském Svinci dějištěm závodů Českého poháru v travním lyžování. Pro zdejší lyžařský klub to byl velký sportovní svátek, vzhledem k tomu, že poslední zimní sezonu, kvůli absenci sněhu, tu vůbec nezahájil.
Ivan Mička, prezident Lyžařského klubu Svinec: “Zima nám nevyšla, ale máme tady Český pohár travních lyžařů. Dnes se jede první závod, zítra se jede druhý závod.”
Startovaly tu kategorie od nejmladších talentů až po muže a ženy, celkem tedy sedmdesát lyžařů, včetně těch aktuálně nejlepších.
Na společném snímku české reprezentace travařů nechyběl ani domácí závodník Lukáš Hrynyšin.
Lukáš Hrynyšin, Lyžařský klub Svinec: “Je to pro mě čest mít na sobě repre kombinézu. Snažím se, jsem první rok v juniorech, to je asi pro závodníka to nejtěžší, protože jdu do kategorie, kde už fakt soutěžíme s dvěma nejstaršími.”
Z minulé sezony letních lyžařů, v kategorii U16, je Lukáš Hrynyšin dvojnásobný mistr České republiky, a to v super-G a v obřím slalomu. Závod na domácím svahu si užíval.
Lukáš Hrynyšin, Lyžařský klub Svinec: “Je super, jsem rád, že nemusím dojíždět, tenhle kopec znám, mám to tady rád, a zatím se mi dokonce i daří, takže jsme spokojený.”
S travním lyžováním začali na Svinci na podzim 2021. Od té doby tu hostili několik republikových akcí, závodů nebo soustředění.
---