Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Místostarosta Komorní Lhotky je obviněná ze zmanipulování zakázky
  • Otevření předzahrádek lidé i provozovatelé přivítali
  • Nebytové prostory na Jihu se změnily na byty
  • Lidé vzali kadeřnictví v celém MS kraji útokem
  • F-M otevřel Jesle, blíží se zápis nových dětí
  • Životy pod rouškou – fotografie i příběhy

Místostarosta Komorní Lhotky je obviněná ze zmanipulování zakázky

Místostarostka Komorní Lhotky a ředitelka tamního Integrovaného sociálního ústavu Andrea Sztefková čelí obvinění ze zmanipulování veřejné zakázky. Policie ji obvinila společně s podnikatelem, který jí měl za stavební zakázku vyplatit 100 tisíc korun.

Samotná místostarostka a ředitelka obecního sociálního ústavu Andrea Sztefková (NEZÁVISLÍ) se k případu vyjadřovat nechce. Policie však popsala, jak měla zakázku ovlivnit. 

Aby ústav získal dotaci kraje, musel rozšířit ubytovací kapacitu. Ředitelka se měla na zakázce dohodnout s šéfem jedné firmy, přičemž obešli povinnost oslovit ve výběrovém řízení minimálně tři firmy. Podnikatel předložil svou cenovou nabídku a další dvě vyšší nabídky měly být jen fiktivní. 

“Komisař z oddělení hospodářské kriminality z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání proti dvěma osobám. V prvním případě se jednalo o ženu (44), této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o muže (37), tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení,” uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Vše mělo proběhnout od roku 2017 do srpna 2019. K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně 3 firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci. 

“Obviněná však měla oslovit pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na „Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100.000,- Kč. Celková cena zakázek byla přes 500.000,- Kč. Ředitelce za své jednání hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta,” dodala policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Zřizovatelem ústavu je obec Komorní Lhotka. Starosta zatím do pravomocného rozhodnutí soudu ctí presumpci neviny. 

“Tato kauze je z doby, kdy jsem ještě starostou nebyl. Já jsem ve funkci od října loňského roku. Rozšíření kapacity ústavu pomohlo k rozvoji služby, kterou jako zřizovatel poskytujeme. Pokud k něčemu došlo, tak zřejmě jen k nějakému pochybení, nikoli k trestnému činu,” řekl starosta Ivo Sztefek (Nezávislí Godula). 

Krajskou dotaci musí ústav vrátit a investici pokrýt ze svého rozpočtu, případně příspěvku obce.

---

Otevření předzahrádek lidé i provozovatelé přivítali

V další vlně rozvolňování začaly opět fungovat i venkovní předzahrádky. Možnost posedět si a občerstvit se venku přivítali lidé i sami provozovatelé. Natáčeli jsme v Karviné, kde odpustili nájmy za užívání veřejných prostor provozovatelům až do konce roku

Otevření předzahrádek se stalo důležitým krokem pro všechny provozovatele restaurací, barů nebo hospod, kteří tak mohou vyměnit výdejní okénko za obsluhu hostů venku při posezení.

"Jsme rádi, že už vláda povolila otevření aspoň tech předzahrádek venkovních, už to bylo strašně dlouho," řekl  Tomáš Fendek, provozovatel.

Provoz předzahrádek se musí stále řídit opatřeními, která vláda v rámci rozvolnění vydala.

"Rozmístění musí být 1,5 metru od sebe, když otevřeme, musíme dezinfikovat a po každém hostu, který odejde, musíme znovu dezinfikovat," dodal Fendek.

"Je to super, že si člověk může sednout na pivko, na zahrádku, při tomto počasí." "To víte že jsme rádi, že člověk si může venku sednout na chviličku," shodli se hosté.

V Karviné jsou si vědomi těžké situace v pohostinství, restauratérům odpustí nájem za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

"V rámci toho, co se dělo, COVID-19 opatření a pomoci jsme přistoupili k tomu, že bude odpuštěn poplatek za předzahrádky až do konce tohoto roku," řekl náměstek primátora Lukáš Raszyk.

"Za to jsme vděčni, ještě bych chtěl za to jednou poděkovat městu, že nám v tomhle vyšli vstříc, že nám odpustili nájem, to nám hodně pomohlo," uzavřel Fendek.

---

Nebytové prostory na Jihu se změnily na byty

Na Jihu vznikly zbrusu nové byty. Vytvořeny byly z prázdných nebytových prostor na ulici Volgogradská v Zábřehu, které donedávna sloužily jako ordinace. Teď je obvod nabídne k pronájmu.

Městský obvod Ostrava-Jih rozšířil svůj bytový fond. Bytů je totiž stále nedostatek, v nabídce je momentálně pouze 13 volných bytů k pronájmu.

“Před třemi měsíci se v těchto prostorách nacházely ordinace. My jsme zvažovali po ukončení nájemního vztahu, co s těmi prostory dále a jelikož se nacházíme v bytovém domě, tak jsme přestavěli tyto ordinace zpátky na byty. Tyto prostory prošly kompletní rekonstrukcí. Rekonstruovaly se zde koupelny, záchody, omítky, podlahy, veškeré vnitřní rozvody,” uvádí Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Na ulici Volgogradská v Zábřehu tak vznikly dvě bytové jednotky o velikosti 2+1 a 3+1, které i s ostatními volnými byty k pronájmu najdete na stránkách nemovitosti.ovajih.cz. Městský obvod Ostrava-Jih má ve správě více než 5200 obecních bytů, které pronajímá formou výběrového řízení. “Všechny formuláře, všechny podmínky, všechny dispozice bytů včetně například fotodokumentace najdou zájemci právě na uvedeném webovém portálu,” dodává Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Byty se uvolňují průběžně a předtím, než je radnice nabídne zájemcům, procházejí kontrolou a případnými opravami, rekonstrukcemi, nebo modernizacemi rozvodů.

---

Lidé vzali kadeřnictví v celém MS kraji útokem

Snad téměř každý se těšil na pondělí 11. května z netradičního důvodu. Otevírala se totiž holičství a kadeřnictví a tak jsme si mohli po dvou měsících konečně zase nechat ostříhat vlasy, oholit vousy a nebo třeba nabarvit šediny. Lidé vzali kadeřnictví útokem a kdo neměl objednávku, musí ještě vydržet.

Barbershop Alessandro v Ostravě - Zábřehu se hned ráno po otevření zaplnil do posledního místa zákazníky. Šéf dokonce v předstihu přidal jedno křeslo navíc, protože nával samozřejmě očekával. Zájem o stříhání a holení byl obrovský a kdo se neobjednal dopředu, neměl vůbec šanci. "Jakmile jsme dali vědět dopředu, že budeme otevírat, ten nával byl obrovský. Emaily chodily jeden za druhým a zaplnilo se to tak, že máme 250 lidí na týden, takže máme 50 lidí denně a je to šílené," popisuje majitel Barbershopu Alessandro.

Pro všechny byly novinkou roušky a holiči mají i štíty. Klienti si samozřejmě roušky sundávají při holení. Období kšiltovek a neupravených vlasů končí. Zvládli jsme to. "Tím, že byla ta karanténa, tak se to dalo zvládnout, ale to stříhání s rouškou je velice nepříjemné," říká jeden z klientů a další se směje: "Snažil jsme se vypadat nějak k světu, ale bylo to den ode dne horší." 

Pro holiče je práce samozřejmě náročnější. V pondělí bylo teplo, ale dá se očekávat, že může být i mnohem hůře. "Je v tom vedro, ale co se dá dělat, musíme to vydržet," potvrzuje jeden z nich a další říká: "Mám úplně mokré čelo, ale zatím vidím, zatím se mi to nemlží."  

Na víkend připravil Alessandro dárek pro všechny záchranné složky. Jejich členové se mohu přijít nechat ostříhat zadarmo. 

---

F-M otevřel Jesle, blíží se zápis nových dětí

Ve Frýdku-Místku opět otevřely jesle. Do péče vychovatelek se vrátilo více jak třicet dětí. Jesle teď navíc chystají zápisy. Začínají 25. května.

Díky příznivému epidemiologickému vývoji v České republice se věci začínají pomalu vracet k normálu. Ve Frýdku-Místku v pondělí 11. května otevřely mateřské školy a spolu s nimi se děti vrátily také do místních jeslí.

“Tím, že se Jesle otevřely, tak jsme umožnili rodičům opět návrat do práce. Na základě podkladů od paní ředitelky projevily zájem o znovuobnovení této službu rodiče od více než 30 dětí. Podmínky pro zahájení provozu jeslí byly připraveny, včetně stravovacího provozu. Jesle fungují za dodržování přísných hygienických podmínek. Samozřejmostí je, že nejsou přijímány děti s příznaky infekčního onemocnění,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.  

V květnu se v jeslích chystá zápis nových dětí.

“Zápis dětí do jeslí bude zahájen 25. května. Kritéria pro přijímání dětí jsou pořád stejná a týkají se věku dětí. Přijímají se děti od jednoho roku, a to pouze s povinným očkováním. Děti před nástupem na danou službu adaptují spolu s rodiči během adaptačního týdnu, tzn. zvykají si na prostředí a kolektiv v jeslích,” uvedla ředitelka Jeslí Frýdek-Místek Dagmar Zemanová.  

Jesle mají kapacitu 54 míst. Rodiče si mohou vybrat ze dvou služeb, které poskytují. Jedná se o stálou pravidelnou docházku pro děti do 3 let a službu 92 hodin v kalendářním měsíci pro děti mladší dvou let. 

---

Životy pod rouškou – fotografie i příběhy

Dobu koronavirové krize dokumentují fotografie Jana Langera a Ivo Židka. Zobrazují lidi i jejich příběhy v době karantény. Rouška je fenoménem této doby a na snímcích tedy hraje hlavní roli . Cyklus fotografií s názvem Životy pod rouškou jsou vystaveny v Opavě pod širým nebem.

Výstava dokumentuje, jak nás koronavirová pandemie ovlivnila. Učitelka, lékařka, řidič, psychoterapeut nebo student se svěřují s tím, co nyní prožívají. Přibližují radosti i strasti, které doba, kdy halíme tvář do roušek, přináší.

„Snažili jsem se tu skupinu lidí vybrat tak, aby byl každý z jiného oboru, z jiné sociální vrstvy. Abychom měli vzorek napříč společností,“ přiblížil jeden za autorů Ivo Žídek, který studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. A jeho kolega Jan Langer doplňuje:

„Tato výjimečná doba nepřináší lidem jen komplikace a těžkosti, ale přináší i spoustu pozitivních podnětů. Lidé mají více času k zamyšlení, nebo k tomu, aby se pustili do nových věcí.“

Jedním z tří desítek portrétovaných byl i restaurátor Jan Krásl. Pandemie jej oddělila od přítelkyně, která musela zůstat kvůli zavřeným hranicím v Thajsku. Takto popisuje vznik svého portrétu: „Sešli jsem se jednu neděli odpoledne, šli jsme ven a hledali místo, kde by bylo dobré světlo. Povídali jsme si, udělali pár snímků a z povídání pak vznikl text. To je vše,“ usmívá se.

Smělý projekt mladých fotografů, který je sociologickou sondou této doby, vznikl během několika dnů.

„Určitě je to dokument této doby. Až se na tyto fotografie za čas podíváme, zavzpomínáme na to, jaké to bylo. A mladší generace možná budou přemýšlet, proč lidé chodili s rouškami, zda to byl nějaký módním doplněk,“ říká sociolog Jiří Siostrzonek.

Toto je první otevřená výstava v Opavě v době karantény. Výstavy v galeriích zůstávají zatím zavřené.

„Myslím, že do vnitřních prostor se lidé nyní nepohrnou, tak jsem rád, že jsme pro ně můžeme připravit aspoň něco venku,“ říká kurátor výstavy Jan Kunze z Opavské kulturní organizace, který se zároveň stal také jedním z portrétovaných.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. května 2020, 16:00

Místostarosta Komorní Lhotky je obviněná ze zmanipulování zakázky

Místostarostka Komorní Lhotky a ředitelka tamního Integrovaného sociálního ústavu Andrea Sztefková čelí obvinění ze zmanipulování veřejné zakázky. Policie ji obvinila společně s podnikatelem, který jí měl za stavební zakázku vyplatit 100 tisíc korun.

Samotná místostarostka a ředitelka obecního sociálního ústavu Andrea Sztefková (NEZÁVISLÍ) se k případu vyjadřovat nechce. Policie však popsala, jak měla zakázku ovlivnit. 

Aby ústav získal dotaci kraje, musel rozšířit ubytovací kapacitu. Ředitelka se měla na zakázce dohodnout s šéfem jedné firmy, přičemž obešli povinnost oslovit ve výběrovém řízení minimálně tři firmy. Podnikatel předložil svou cenovou nabídku a další dvě vyšší nabídky měly být jen fiktivní. 

“Komisař z oddělení hospodářské kriminality z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání proti dvěma osobám. V prvním případě se jednalo o ženu (44), této bylo sděleno obvinění ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a v druhém případě se jednalo o muže (37), tomu bylo sděleno obvinění ze spáchání přečinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a přečinu podplácení,” uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Vše mělo proběhnout od roku 2017 do srpna 2019. K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně 3 firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci. 

“Obviněná však měla oslovit pouze jednu společnost, které šéfoval muž z Karvinska. Po předchozí vzájemné domluvě, ještě před samotným vyhlášením první veřejné zakázky na „Stavební úpravy objektu daného sociálního ústavu“, měla ředitelka poskytnout podklady pro vypracování projektové dokumentace k této veřejné zakázce, na základě čehož měl již důvodně obviněný muž zakázku získat. V této nabídce už měla být zahrnuta i odměna pro paní ředitelku, jak oba obvinění uvedli ve svém výslechu. Dále po domluvě obviněný muž měl zajistit a nechat vyhotovit tzv. fiktivní dvě další nabídky, které byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na „odměnu obálkovou metodou“ okolo 100.000,- Kč. Celková cena zakázek byla přes 500.000,- Kč. Ředitelce za své jednání hrozí trest odnětí svobody od dvou až osm let a muži za jeho počínání hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až tři léta,” dodala policejní mluvčí Eva Michalíková. 

Zřizovatelem ústavu je obec Komorní Lhotka. Starosta zatím do pravomocného rozhodnutí soudu ctí presumpci neviny. 

“Tato kauze je z doby, kdy jsem ještě starostou nebyl. Já jsem ve funkci od října loňského roku. Rozšíření kapacity ústavu pomohlo k rozvoji služby, kterou jako zřizovatel poskytujeme. Pokud k něčemu došlo, tak zřejmě jen k nějakému pochybení, nikoli k trestnému činu,” řekl starosta Ivo Sztefek (Nezávislí Godula). 

Krajskou dotaci musí ústav vrátit a investici pokrýt ze svého rozpočtu, případně příspěvku obce.

---

Otevření předzahrádek lidé i provozovatelé přivítali

V další vlně rozvolňování začaly opět fungovat i venkovní předzahrádky. Možnost posedět si a občerstvit se venku přivítali lidé i sami provozovatelé. Natáčeli jsme v Karviné, kde odpustili nájmy za užívání veřejných prostor provozovatelům až do konce roku

Otevření předzahrádek se stalo důležitým krokem pro všechny provozovatele restaurací, barů nebo hospod, kteří tak mohou vyměnit výdejní okénko za obsluhu hostů venku při posezení.

"Jsme rádi, že už vláda povolila otevření aspoň tech předzahrádek venkovních, už to bylo strašně dlouho," řekl  Tomáš Fendek, provozovatel.

Provoz předzahrádek se musí stále řídit opatřeními, která vláda v rámci rozvolnění vydala.

"Rozmístění musí být 1,5 metru od sebe, když otevřeme, musíme dezinfikovat a po každém hostu, který odejde, musíme znovu dezinfikovat," dodal Fendek.

"Je to super, že si člověk může sednout na pivko, na zahrádku, při tomto počasí." "To víte že jsme rádi, že člověk si může venku sednout na chviličku," shodli se hosté.

V Karviné jsou si vědomi těžké situace v pohostinství, restauratérům odpustí nájem za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

"V rámci toho, co se dělo, COVID-19 opatření a pomoci jsme přistoupili k tomu, že bude odpuštěn poplatek za předzahrádky až do konce tohoto roku," řekl náměstek primátora Lukáš Raszyk.

"Za to jsme vděčni, ještě bych chtěl za to jednou poděkovat městu, že nám v tomhle vyšli vstříc, že nám odpustili nájem, to nám hodně pomohlo," uzavřel Fendek.

---

Nebytové prostory na Jihu se změnily na byty

Na Jihu vznikly zbrusu nové byty. Vytvořeny byly z prázdných nebytových prostor na ulici Volgogradská v Zábřehu, které donedávna sloužily jako ordinace. Teď je obvod nabídne k pronájmu.

Městský obvod Ostrava-Jih rozšířil svůj bytový fond. Bytů je totiž stále nedostatek, v nabídce je momentálně pouze 13 volných bytů k pronájmu.

“Před třemi měsíci se v těchto prostorách nacházely ordinace. My jsme zvažovali po ukončení nájemního vztahu, co s těmi prostory dále a jelikož se nacházíme v bytovém domě, tak jsme přestavěli tyto ordinace zpátky na byty. Tyto prostory prošly kompletní rekonstrukcí. Rekonstruovaly se zde koupelny, záchody, omítky, podlahy, veškeré vnitřní rozvody,” uvádí Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih

Na ulici Volgogradská v Zábřehu tak vznikly dvě bytové jednotky o velikosti 2+1 a 3+1, které i s ostatními volnými byty k pronájmu najdete na stránkách nemovitosti.ovajih.cz. Městský obvod Ostrava-Jih má ve správě více než 5200 obecních bytů, které pronajímá formou výběrového řízení. “Všechny formuláře, všechny podmínky, všechny dispozice bytů včetně například fotodokumentace najdou zájemci právě na uvedeném webovém portálu,” dodává Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Byty se uvolňují průběžně a předtím, než je radnice nabídne zájemcům, procházejí kontrolou a případnými opravami, rekonstrukcemi, nebo modernizacemi rozvodů.

---

Lidé vzali kadeřnictví v celém MS kraji útokem

Snad téměř každý se těšil na pondělí 11. května z netradičního důvodu. Otevírala se totiž holičství a kadeřnictví a tak jsme si mohli po dvou měsících konečně zase nechat ostříhat vlasy, oholit vousy a nebo třeba nabarvit šediny. Lidé vzali kadeřnictví útokem a kdo neměl objednávku, musí ještě vydržet.

Barbershop Alessandro v Ostravě - Zábřehu se hned ráno po otevření zaplnil do posledního místa zákazníky. Šéf dokonce v předstihu přidal jedno křeslo navíc, protože nával samozřejmě očekával. Zájem o stříhání a holení byl obrovský a kdo se neobjednal dopředu, neměl vůbec šanci. "Jakmile jsme dali vědět dopředu, že budeme otevírat, ten nával byl obrovský. Emaily chodily jeden za druhým a zaplnilo se to tak, že máme 250 lidí na týden, takže máme 50 lidí denně a je to šílené," popisuje majitel Barbershopu Alessandro.

Pro všechny byly novinkou roušky a holiči mají i štíty. Klienti si samozřejmě roušky sundávají při holení. Období kšiltovek a neupravených vlasů končí. Zvládli jsme to. "Tím, že byla ta karanténa, tak se to dalo zvládnout, ale to stříhání s rouškou je velice nepříjemné," říká jeden z klientů a další se směje: "Snažil jsme se vypadat nějak k světu, ale bylo to den ode dne horší." 

Pro holiče je práce samozřejmě náročnější. V pondělí bylo teplo, ale dá se očekávat, že může být i mnohem hůře. "Je v tom vedro, ale co se dá dělat, musíme to vydržet," potvrzuje jeden z nich a další říká: "Mám úplně mokré čelo, ale zatím vidím, zatím se mi to nemlží."  

Na víkend připravil Alessandro dárek pro všechny záchranné složky. Jejich členové se mohu přijít nechat ostříhat zadarmo. 

---

F-M otevřel Jesle, blíží se zápis nových dětí

Ve Frýdku-Místku opět otevřely jesle. Do péče vychovatelek se vrátilo více jak třicet dětí. Jesle teď navíc chystají zápisy. Začínají 25. května.

Díky příznivému epidemiologickému vývoji v České republice se věci začínají pomalu vracet k normálu. Ve Frýdku-Místku v pondělí 11. května otevřely mateřské školy a spolu s nimi se děti vrátily také do místních jeslí.

“Tím, že se Jesle otevřely, tak jsme umožnili rodičům opět návrat do práce. Na základě podkladů od paní ředitelky projevily zájem o znovuobnovení této službu rodiče od více než 30 dětí. Podmínky pro zahájení provozu jeslí byly připraveny, včetně stravovacího provozu. Jesle fungují za dodržování přísných hygienických podmínek. Samozřejmostí je, že nejsou přijímány děti s příznaky infekčního onemocnění,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.  

V květnu se v jeslích chystá zápis nových dětí.

“Zápis dětí do jeslí bude zahájen 25. května. Kritéria pro přijímání dětí jsou pořád stejná a týkají se věku dětí. Přijímají se děti od jednoho roku, a to pouze s povinným očkováním. Děti před nástupem na danou službu adaptují spolu s rodiči během adaptačního týdnu, tzn. zvykají si na prostředí a kolektiv v jeslích,” uvedla ředitelka Jeslí Frýdek-Místek Dagmar Zemanová.  

Jesle mají kapacitu 54 míst. Rodiče si mohou vybrat ze dvou služeb, které poskytují. Jedná se o stálou pravidelnou docházku pro děti do 3 let a službu 92 hodin v kalendářním měsíci pro děti mladší dvou let. 

---

Životy pod rouškou – fotografie i příběhy

Dobu koronavirové krize dokumentují fotografie Jana Langera a Ivo Židka. Zobrazují lidi i jejich příběhy v době karantény. Rouška je fenoménem této doby a na snímcích tedy hraje hlavní roli . Cyklus fotografií s názvem Životy pod rouškou jsou vystaveny v Opavě pod širým nebem.

Výstava dokumentuje, jak nás koronavirová pandemie ovlivnila. Učitelka, lékařka, řidič, psychoterapeut nebo student se svěřují s tím, co nyní prožívají. Přibližují radosti i strasti, které doba, kdy halíme tvář do roušek, přináší.

„Snažili jsem se tu skupinu lidí vybrat tak, aby byl každý z jiného oboru, z jiné sociální vrstvy. Abychom měli vzorek napříč společností,“ přiblížil jeden za autorů Ivo Žídek, který studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. A jeho kolega Jan Langer doplňuje:

„Tato výjimečná doba nepřináší lidem jen komplikace a těžkosti, ale přináší i spoustu pozitivních podnětů. Lidé mají více času k zamyšlení, nebo k tomu, aby se pustili do nových věcí.“

Jedním z tří desítek portrétovaných byl i restaurátor Jan Krásl. Pandemie jej oddělila od přítelkyně, která musela zůstat kvůli zavřeným hranicím v Thajsku. Takto popisuje vznik svého portrétu: „Sešli jsem se jednu neděli odpoledne, šli jsme ven a hledali místo, kde by bylo dobré světlo. Povídali jsme si, udělali pár snímků a z povídání pak vznikl text. To je vše,“ usmívá se.

Smělý projekt mladých fotografů, který je sociologickou sondou této doby, vznikl během několika dnů.

„Určitě je to dokument této doby. Až se na tyto fotografie za čas podíváme, zavzpomínáme na to, jaké to bylo. A mladší generace možná budou přemýšlet, proč lidé chodili s rouškami, zda to byl nějaký módním doplněk,“ říká sociolog Jiří Siostrzonek.

Toto je první otevřená výstava v Opavě v době karantény. Výstavy v galeriích zůstávají zatím zavřené.

„Myslím, že do vnitřních prostor se lidé nyní nepohrnou, tak jsem rád, že jsme pro ně můžeme připravit aspoň něco venku,“ říká kurátor výstavy Jan Kunze z Opavské kulturní organizace, který se zároveň stal také jedním z portrétovaných.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-05-2020-16-00