Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Havířov vyřešil problémovou křižovatku elipsoidem
  • Bývalé OC Marica zatím k zemi nepůjde
  • Lyžařská sezona v NJ pokračuje, jezdí se na trávě
  • Městské koupaliště se připravuje na sezonu
  • Fenomén cyklistika a swing – to byla Muzejní noc na zámku

Havířov vyřešil problémovou křižovatku elipsoidem

Řidiči v Havířově se konečně dočkali. Město ve středu ráno nainstalovalo plastové city-bloky v křižovatce v Prostřední Suché. Kruhový objezd je navržený tak, aby se na něj vešly i autobusy, či nákladní automobily.

Takto jednoduše šla nakonec vyřešit situace s problémovou křižovatkou v Havířově-Prostřední Suché, kde se tvořily velké zácpy a kde docházelo i k častým dopravním nehodám.

Postavit kruhový objezd trvalo pracovníkům Technických služeb jen pár minut. Řidiči to ihned ocenili.

anketa: "Určitě, protože byla strašně nepřehledná ta křižovatka. Když tady nejsou semafory, tak to bude přehlednější.”

anketa: “Bude lepší výjezd odtud. Tady se vždy dlouho stálo z této strany. Věřím, že to bude fungovat, každý kruháč funguje.”

Původně se zvažovala výstavba klasického kruhového objezdu. Což by bylo ale technicky náročné a hlavně finančně. Místo desítek milionů, město za tuto variantu zaplatí zhruba půl milionů korun.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Nejtěžší na celé variantě situace výběru bylo, nakreslit tvar tak, aby se všechna vozidla, která na něho najíždějí vyhnula. Řešili jsme autobusy, řešili jsme tady Volvo, které je poblíž tak, aby i velké nákladní automobily byly schopny tento kruhový objezd používat. Hlavně jsem rád, že nám to řeší tady problematickou situaci. Často vznikaly kolony, ale hlavně nebezpečné dopravní situace.”

Pracovníci musí ještě vyznačit nové dopravní značení tak, aby řidiči najížděli na kruhový objezd správně a bezpečně.

---

Bývalé OC Marica zatím k zemi nepůjde

Bývalé obchodní centrum Marica v Ostravě-Porubě dlouhá léta chátrá. V poslední době tady navíc i často hořelo a na místo tak několikrát museli vyjíždět hasiči. Porubská radnice se snaží o to, aby šel objekt k zemi. Zatím marně.

Marica na 5. stavebním obvodu je stále strašákem Poruby. Radnice dělá vše proto, aby tato budova byla srovnána se zemí. Současná legislativa ji to ale neumožňuje a může tak jen podávat podněty ke státní správě a stavebnímu úřadu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Na základě našich podnětů a nejen našich, ale podnětů lidí, hasičů a dalších, kteří se v tom angažují, my jsme dokonce domluveni s policií, že tady má zvýšenou docházkovou činnost, tak bylo zahájeno řízení v tomto týdnu a už padly i první pokuty pro majitele Marici.”

Tím, že je chátrající objekt snadno přístupný, stahují se sem různé existence, které mají na svědomí právě požáry. Kromě pokuty tak padlo i další rozhodnutí.

Majitel objektu teď má 2 měsíce na to, aby celou budovu obezdil, teda kromě jednoho vstupu a zabezpečil tak, aby se do něj nikdo nedostal.

Petr Pyšný, advokát: “Budova je v hrozném stavu, Ten její stav umožňuje vstup třetích osob i dětí a hrozí tady nebezpečí na životě a zdraví. Městský obvod je připraven, že pokud stavebník nesplní to rozhodnutí, že provede to opatření sám a bude vymáhat ty náklady, které vynaloží, po tom vlastníkovi.”

Radnice je ochotna budovu i odkoupit a nechat zbourat, Majitel objektu ji ale prodává s platným stavebním povolením a s projektem na bytové domy, což podstatně prodražuje cenu, na kterou radnice zdaleka nedosáhne,

---

Zprávy krátké, 11. 5. 2022, 3

Ostravským policistům se podařilo vypátrat lupiče, který pod Frýdlantskými mosty přepadl seniorku. Ženě vzal kabelku a napadl ji. Se zraněním obličeje skončila v péči lékařů.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V nečekaném okamžiku ji měl fyzicky napadnout, poté vzít kabelku a z místa utéct. Ze svého lupu se asi moc neradoval. Seniorka byla obezřetná a v kabelce měla hotovost 300,- Kč a osobní doklady.

---

Lyžařská sezona v NJ pokračuje, jezdí se na trávě

Sjezdovka na Svinci u Nového Jičína je v provozu, i když sníh ze svahu dávno zmizel. Zdejší lyžařský klub rozjel travní lyžování. Na kopci se konalo i celorepublikové soustředění nejmladších lyžařů.

Po ukončení klasické zimní sezony nezůstal svah na Svinci u Nového Jičína dlouho prázdný. Vlek se opět rozjel a lyžařský klub zahájil období travního lyžování.

Vladimír Seifert, prezident Lyžařského klubu Svinec: “Měli jsem asi jen měsíční pauzu, mezitím probíhaly práce na svahu, kultivoval se svah a pokračujeme v travním lyžování s tím, že teď probíhají celorepubliková soustředění, kde Svinec je součástí tohoto čtyř víkendového koloběhu.”

Martin Štěpánek, trenér žáků, Svaz lyžařů, úsek lyžování na trávě: “Konkrétně tady máme skupinu těch nejmladší, jsou tady hlavně nováčci a kategorie do věku U 12, což je vlastně přípravka a předžáci. Snažíme se je naučit hlavně ty základy, ze kterých pak do budoucna mohou těžit.”

účastníci soustředění v travním lyžování:

“Prostě se musíme rozlyžovat, ale je to hodně jiné.”

“Travní lyžování mě docela baví, ale to umývání lyží mě moc nebaví.”

“Není to tak špatné, to zimní je o něco lepší, to travní je takové zábavné.”

Konkrétně z novojičínského oddílu obula travní lyže asi polovina z 22 děti.

Vladimír Seifert, prezident Lyžařského klubu Svinec: “Plus se k nám budou připojovat děti z jiných oddílů, protože těch tréninkových středisek na severní Moravě není tolik. Takže budou dojíždět třeba z Ostravy, z Bílé a tak dále.”

Travní lyžování začali na Svinci zkoušet na podzim, Česká republika patří v této disciplíně mezi světovou špičku. Po soustředění čekají travní lyžaře, i ty Novojičínské, pohárové soutěže.

---

Městské koupaliště se připravuje na sezonu

Ačkoliv je léto ještě daleko, opavské koupaliště se už chystá na sezonu. Nově tady přibudou atrakce pro děti i dospělé. Otevřeno bude od začátku června a návštěvníci budou muset počítat s tím, že si vstupné připlatí.

Ačkoliv otevření koupaliště se chystá až za měsíc, přípravné práce jsou v už nyní v plném proudu. Dělníci se pustili do opravy terasy nad hlavní budovou, kde byla špatná izolace a bylo potřeba ji vyměnit. Po několika letech je nutné také znovu natřít dno bazénu. 1600 metrů čtverečních dostane opět modrou barvu.

Roman Běláček, zaměstnanec, Městské koupaliště Opava: „Dnes jsme začali natírat plochu. Když se bude dařit a nebude špatné počasí, tak by se to mohlo i dnes stihnout.“

Až barva zaschne, začne se bazén napouštět. 3 500 kubíků vody sem bude proudit několik dnů.

Petr Mikeska, vedoucí, Městské koupaliště Opava: „Budeme používat vodu z povrchového zdroje, a to v rámci úspor. Tím, že výkon úpravny vody není takový, jako je zdroj pitné vody, tak to napouštění potrvá asi 10 dnů.“

Na řadu přijde také sekání trávy, stříhání keřů či údržba záhonů nebo drobné opravy. A samozřejmě také velký úklid, který je po několika měsíčním uzavření koupaliště nezbytný.

Po dvou letech covidových opatření budou moci návštěvníci na koupaliště konečně bez jakýchkoliv omezení. V areálu přibudou nové atrakce, které se nyní dokončují

a pobyt zde zpestří. Ve stínu stromů už jsou nainstalovány skákací bubliny, které zabaví děti i dospělé. Brzy bude hotový prostor s tryskami chrlícími vodní mlhu, kde se mohou děti osvěžit a pohrát si.

Jana Foltysová, vedoucí odb. kanceláře primátora, Magistrát Opava: „Nudit se nebudou ani dospělí. Připravujeme nákup pingpongového stolu a šachového stolku.“

Kapacita rozlehlého areálu je až 5 000 lidí denně. Letos ale budou muset návštěvníci počítat s tím, že zaplatí za vstup do areálu více než v předešlých letech. Celodenní vstupné pro dospělého bude 90 korun, pro dítě 65. Navýšení ceny vstupného bylo v plánu už dříve.

Jana Foltysová, vedoucí odb. kanceláře primátora, Magistrát Opava: „Vstupné se mělo zvyšovat už v minulém roce. Ale z důvodu covidu zůstalo na stejné ceně, jako v roce předchozím. Letos jsme přistoupili ke zvýšení vstupného. Ale na druhou stranu v ceně vstupného budou všechny ty atrakce pro děti.“

Otevření koupaliště se plánuje na 4. června, a to v rámci Dětského dne. První návštěvníci budou mít vstup zdarma.

---

Zprávy krátké, 11. 5. 2022, 4

Na hoře Smrk v Beskydech někdo zničil desku a památník Jana Palacha. Desku na místě v roce 2019, kdy uplynulo 50 let od Palachovy smrti, instalovala obce Ostravice, skauti a Horská služba Beskydy. Po pachateli pátrají policisté, ti rozbitou desku našli během vyšetřování pohozenou v lese.

Do Moravskoslezského kraje za první čtvrtletí tohoto roku přijelo 7x více turistů než vloni, celkem 175.797 hostů. Vyplývá to z údajů statistického úřadu. Turistů z ciziny bylo 19.857, zbytek jsou domácí turisté.

---

Fenomén cyklistika a swing – to byla Muzejní noc na zámku

Velmi netradičně pojalo Muzeum Bruntál letošní Muzejní noc na bruntálském zámku. Originálním způsobem propojilo zahájení výstavy o historii cyklistiky s dobovou swingovou hudbou. To vše bylo doplněno i o tanec a jeho výuku.

Návštěvníci mohli swing na zámku nejen slyšet, ale také vidět a naučit se jej tancovat.

Karin Roszková, spolek Elegant: „Součástí dnešní vernisáže bylo také zahájení Swingového léta, které vlastně v letošním roce rozšiřujeme kromě Ostravy i do jiných měst MS kraje. "

Marcela Rotter, návštěvnice, pořadatelka Trofeo Niké Jeseníky: „Naprosto úžasná atmosféra, prostě znovu mi koluje krev v žilách. Skvělý.“

Hlavní doprovodnou akcí Muzejní noci byla pak výstava Fenomén cyklistika.

Petr Přendík, hisotrik a kurátor výstavy: „Výstava Fenomén cyklistika nám vlastně ukazuj vývoj jízdního kola od nejstarší doby. Od roku 1817 až do 90. let dvacátého století. Návštěvníci tady shlédnou exponáty, které jsou celodřevěné, pak tady můžeme vidět vysoká kola a následně taky takzvané bezpečníky, to už jsou v podstatě kola dnešního typu."

Vitríny výstavy mapovaly také vývoj vybavení kol, světel, brzd, převodů či přehazovaček.

Karin Roszková, spolek Elegant: „Kolegu vidíte, jak se vám projede na drezíně, což je vlastně první kolo, odrážedlo, které je prapůvodem všech kol a cyklistiky."

Návštěvnice výstavy: „Výstava je úžasná, vzpomínám si na své dětství, jak jsme jezdili na kole."

Marcela Rotter, návštěvnice, pořadatelka Trofeo Niké Jeseníky: „Sbírka historických bicyklů, tak to je jeden velký úžas, jsem opravdu nadšená."

Návštěvníci mohli navštívit také swingovou kavárnu v Sala terreně zámku nebo se zúčastnit výuky swingu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry