Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Experti nedoporučují nanonástřiky ve školách
  • Po tvrdém lockdownu se otevřely některé obchody
  • Začalo testování dětí ve školách
  • S prvním testováním pomáhali dětem ve školách i rodiče
  • Děti už se těší do zájmových kroužků a na letní tábory

Experti nedoporučují nanonástřiky ve školách

Vedení ostravského magistrátu nedoporučuje školám a školkám, aby si nechávali zdi ve třídách ošetřovat nanonástřiky. Podle expertů není k dispozici dostatek informací o dlouhodobém působení těchto částic na lidský organismus a tak hrozí, že mohou dětem škodit.

Nanonástřiky stěn by podle společnosti, která je provádí, měly pomoci k větší čistotě a k prevenci onemocnění. Proto se v Ostravě začaly provádět ve velkém ve školách.  Rodičům některých dětí se to ale nelíbilo. Školy si o tom totiž rozhodovaly individuálně, aniž by měly dostatek informací. Proto do toho vstoupil magistrát a požádal o pomoc experty. Výsledek je jednoznačný - nanonástřiky ve školách odborníci nedoporučují.

Jana Kukutschová, výzkumnice v oboru rizik nanomateriálů VŠB - TU Ostrava: "Děti tomu mohou být vystaveny a ty částice se mohou uložit někde v organismu. My nevíme kde a to dítě má vyhlídky na další život s tímto někde v těle po dalších 60, 70, 80 let.  Naším stanoviskem je vyčkat, než budou data, zda je to bezpečné." 

V Ostravě už byly nástřiky nanočástic oxidu titanu aplikovány na asi 30ti školách a školách. Podle stanoviska odborníků ze zdravotního ústavu, Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity ale není zcela prokázán jejich pozitivní vliv a naopak nejsou prozkoumány možné negativní dopady na zdraví. Proto ani Ostrava nástřiky nedoporučuje.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na základě tohoto posudku se město rozhodlo nedoporučit používání těchto nanonástřiků, protože není prokázána účinnost. Neznamená to ale že jsou špatné."

Podle expertní skupiny mohou nanočástice mít sice opravdu pozitivní účinek na likvidaci choroboplodných zárodků, ale jen za velmi specifických podmínek, které lze ve školách dosáhnout jen velmi těžko. Navíc například respirační choroby se primárně šíři vzduchem a jen minimálně přes povrchy. 

---

Po tvrdém lockdownu se otevřely některé obchody

Po měsících nejistoty se od pondělka opět otevřely některé obchody. Mezi nimi například papírnictví a prodejny s dětským oblečením a obuví. Uvítaly to zejména maminky s menšími dětmi. Opět se totiž otevřely i první stupně škol a také školky.

Obchody se pečlivě připravovaly na pondělní otevření. Vše se řádně pulírovalo, doplňovalo se nové zboží, případně se měnil zimní sortiment za jarní a letní.

Zuzana Hanačíková, papírnictví: “Dělala jsem nový regál, do kterého jsem to všechno uložila. Ještě jsme vybalovali zboží, které přišlo, které už bylo vlastně objednáno, ale zavřeli nás. Tak teď to vlastně doplňujeme, aby obchod byl v perfektním stavu. Lidi nám chyběli, hlavně ty tržby."

Vlaďka Broulíková, La Botka: “Děláme pořádek, vyměňujeme to zimní za ty teplejší botičky. Těšíme se už moc, až budeme moci přivítat ty naše zákazníky, protože je to takové smutné, Tím, že je to už několikáté uzavření, tak je to fakt kritické už.”

Přestože některé obchody s obuví provozují také e-shopy, dětské boty lidé online moc nekupují, Neví si rady.

Vlaďka Broulíková, La Botka: “Maminky jsou fakt zoufalé. Volají, že neví, jakým způsobem mají těm dětem vybrat zboží. Zvlášť, když jde třeba o první boty, nebo tak. Takže jsme rádi, že už budeme moct zase pomoct. Samozřejmě za dodržení všech opatření.”

Anketa: zákazníci obchodů: “Chybělo nám to určitě, protože nemáme žádné oblečení a bez toho se prostě nedá, takže jedeme bazárky a prostě jak to jde.”

“Moc mi chyběli kamarádi i škola.”

Po dlouhých týdnech tvrdého lockdownu jsou nově otevřeny také prádelny, čistírny, zámečnictví nebo obchody s pietním zbožím. A navštívit můžeme také zoologické a botanické zahrady.

---

Začalo testování dětí ve školách

V pondělí se do školních lavic vrátily děti z prvního stupně základních škol. Podmínkou bylo, aby byl každý školák před vyučováním testován. Zvládnout vše organizačně tak, aby byla dodržena všechna opatření nařízená vládou, bylo náročné, zvláště ve školách s větším počtem žáků, jako například v Karviné, na Základní škole Dělnická.

Základní škola Dělnická patří ke kapacitně největším školám v regionu a zvládnout otestovat každého školáka, učitele, uklízečky nebo kuchařky, bylo organizačně velmi náročné. Zvláště, když na přípravu mělo vedení školy doslova pár hodin.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: “Já jsem celý subjekt rozdělil na pět podčástí. Jednou jsou mateřské školky U Máji a U Vilíka, pak je školní jídelna, družina a tato hlavní budova."

V rámci rotační výuky tento týden do školy přišli žáci první, druhé a páté třídy, celkem 170 dětí. Příští týden se budou učit třeťáci a čtvrťáci, v počtu 120 dětí.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: “Tuto skupinu, tzn. 1., 3. a 5. ročník, jsme rozdělili na tři části, aby se žáci neshlukovali před školou. Na těchto 14 dní máme připraveno 1 100 testů. Ty jsme v této chvíli rozdali a čekáme na další várku."

 Celkem se tady na této škole testovalo na 14 místech. Logisticky musely ve škole zvládnout nejen testování, ale i likvidaci použitého materiálu. I tak to první den proběhlo bez komplikací.

---

S prvním testováním pomáhali dětem ve školách i rodiče

Mé dítě má špatnou zkušenost s PCR testem a bálo se, co ho ve škole čeká. Tak nejen pro tento důvod se někteří rodiče rozhodli, že chtějí být u antigenního testování. Přítomnost rodičů je možné u žáků od první do třetí třídy.

Den s velkým D pro školy nastal. Žáci poprvé zažili testování. Zejména rodiče malých dětí měli obavy, zda to jejich ratolesti zvládnou a tak někteří raději vyrazili napoprvé do školy s nimi. V Základní škole F. Hrubína v Havířově na to vyčlenili část chodby.

anketa: "Malá se trochu bála jít do školy po tak dlouhé době, tak jsme nevěděli, co ji čeká.

Jak jste to zvládli to testování?

anketa: “Úplně v pohodě, je to zkraje nosu. Děti se nemusí vůbec bát. 

anketa: “Bylo to dobré, já jsem se nebála.”

anketa: "My jsme byli na PCR testu v nemocnici a Ondrášek to strašně špatně snášel, protože mu strkali až dozadu tu vatičku a tak jsem se bál, jestli tady nebude dělat trochu scénu. Ale zvládl to krásně, je šikovný.”

anketa: “Vůbec to nebolelo, spíše to lechtalo.”

Na tuto školu přišlo nakonec s dětmi patnáct rodičů.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: "Podle doporučení MŠMT tak umožníme rodičům žáků prvních až třetích tříd, aby u toho testování byli pokaždé, pokud o to projeví zájem.”

Ze zhruba sto žáků nakonec s testováním nedalo souhlas deset procent rodičů. Těmto dětem bude připravován učební materiál na doma.

---

Děti už se těší do zájmových kroužků a na letní tábory

Děti už sice mohou docházet do mateřských a základních škol, volnočasové aktivity jsou však i nadále zakázané. V odpoledních hodinách se tak nemohou účastnit oblíbených kroužků. Organizátoři věří v brzký konec omezení a vedle kroužků připravují i letní tábory.

Nejvíce zájmových kroužků nabízejí Domy dětí a mládeže. Ty jsou však kvůli koronavirovým omezením delší dobu prázdné. Jejich ředitelé ale doufají, že s postupným rozvolňováním budou moci děti začít navštěvovat i kroužky.

Václav Pospíšil, ředitel DDM Jablunkov: “V současné době žádnou činnost nevyvíjíme. V dané chvíli čekáme na vyjádření kraje.”

Jolana Jandová, ředitelka DDM Rychvald: “My se už na děti těšíme velice. Připravení jsme velmi dobře. Jsme připravení otevřít kroužky okamžitě, jakmile dostaneme oficiální povolení a pokyn, že je otevřít můžeme.”

Oblíbené jsou u dětí také letní tábory. Domy dětí a mládeže pořádají nejen klasické pobytové, ale i příměstské.

Václav Pospíšil, ředitel DDM Jablunkov: “Máme své turistické středisko, které je tady od nás kousíček. To je pro ty menší děti. nepočítáme to mezi výjezdové, ale jsou přespávací. máme i výjezdové, které je kousek od Brna, ale ty požadavky dneska jsou na příměstské tábory s různým zaměřením, takže máme 10 příměstských táborů.”

Jolana Jandová, ředitelka DDM Rychvald: “My konáme 4 turnusy, desetidenní. Kapacita je 160 dětí. Měly možnost se přihlašovat od 1. ledna a zhruba 10. ledna byla kapacita vyčerpaná. Věříme tomu, že ty tábory se uskuteční, že to bude jako loni a v červenci se v těch Beskydech opravdu sejdeme.

Zatímco pobytové tábory jsou už plně obsazené, v příměstských se ještě volná místa najdou.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry