Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Predátoři útočí na sociálních sítích často na děti
  • MS kraj plánuje úplné oddlužení už do roku 2025
  • Lékař měl odfláknout vyšetření, dívka skončila na vozíku
  • Havířov se pustil do velké akce výměn výtahů
  • V opavské porodnici mají nejméně císařských řezů v kraji

Predátoři útočí na sociálních sítích často na děti

Děti jsou nejzranitelnějšími uživateli sociálních sítích a mnohdy vůbec netuší, jaké na ně číhá nebezpečí. V jejich případě především mravnostního charakteru. Policisté se snaží před hlavními riziky varovat. V našem kraji nyní proto odstartoval preventivní projekt "Tvoje cesta onlinem."

Na podzim loňského roku dopadli ostravští kriminalisté muže, který přes sociální sítě doslova lovil školačky. Ubral si třicet let a vydával se za jejich vrstevníka. "Vyjadřoval jim náklonnost. Pokud to bylo vzájemné, požadoval po nich fotografie a videa. Později i intimní fotografie a videa,” popisuje vedoucí oddělení kybernetické kriminality MS kraje Ondřej Vaněk.

Muže se podařilo dopadnout díky jedné z dívek, která se svěřila matce. Podobných případů je spousta, ale děti se ze strachu nepřiznají a tak se nechávají vydírat. Proto policisté odstartovali v Novém Jičíně celostátní projekt Tvoje cesta onlinem a děti na nebezpečí upozorňují. “Neuvědomují si, že informace, které na sítích zveřejňují, může někdo zneužít. My jim chceme otevřít oči. Chceme jim ukázat, jak jednoduše se dá manipulovat na sociálních sítích a to díky tomu, co oni sami o sobě píšou,” vysvětluje policista Ondřej Moravčík. 

Policisté, kteří se na kyberkriminalitu specializují budou objíždět města po celé zemi a dětem radit. V rámci projektu jsou ale připraveny i besedy a semináře s dospělými. ”Musím je naučit chovat se bezpečně na sociálních sítích. Nezakazuji jim to, ale jsem s nimi na těch sítích. Pokud chci někoho vychovávat na Instagramu, TikToku a dalších sítích, tak já sám musím ty sítě znát,” uvádí policista Jan Čížkovský

Podle policistů je velmi důležité, aby rodiče se svými dětmi mluvili a i oni je na nebezpečí upozorňovali. Počet trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu se za posledních 5 let zdvojnásobil. Třetina z nich je mravnostního charakteru.

---

MS kraj plánuje úplné oddlužení už do roku 2025

Současný dluh Moravskoslezského kraje činí zhruba dvě miliardy korun. Vedení kraje už má ale schválený ekonomický plán, který by měl náš kraj do roku 2025 zcela oddlužit.

„V současné době máme nasmlouvané úvěry, které v rámci rozpočtu a plánovaného splácení těchto úvěrů máme nastaveny tak, že do roku 2025 by byla nulová zadluženost kraje,“ oznámil Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek.

Už v letošním roce by se měl dluh snížit o zhruba 300 milionů korun. „To je to, co se nám daří: jednak snižovat zadluženost, ale zároveň udržet finance v těch strategických oblastech, kdy investice jsou ve stejné výši jako v loňském roce. Je to dáno zvýšeným příjmem v rámci celého rozpočtu kraje. Také se nám daří udržet strategické fondy, ze kterých budeme hradit velké investice,“ upřesnil Kania.

Snižování dluhu ale neznamená, že by se snižovaly investice. „Jsou to dopravní stavby, kdy budeme dokončovat Výškovické mosty a Bazaly. Pak jsou to investice do Střední školy ve Frýdku-Místku, kde zahájíme výstavbu nových dílen v objemu 120 milionů pro rok 2020, ale celkové náklady jsou 235 milionů korun,“ dodal náměstek hejtmana.

Investičních akcí kraje nad 100 milionů korun je více než deset.

---

Lékař měl odfláknout vyšetření, dívka skončila na vozíku

Před soud v Novém Jičíně dnes předstoupil lékař, který měl podle obžaloby odbýt vyšetření mladé ženy po úraze, což nakonec vedlo až jejímu ochrnutí. Po pádu na diskotéce ji záchranka odvezla do nemocnice, kde lékař nezjistil, že má prasklou lebku a poslal ji s rodiči domů. Dívka pak mnoho dní bojovala o život a fatální následky si ponese celý zbytek života.

Toto jsou fotografie 26leté Gabriely Petřkovské z roku 2018. Dodělala vysokou školu a chystala se cestovat po světě. Bohužel ale šla v březnu na diskotéku v Novém Jičíně, kde spadla ze schodů a takto vypadá dnes. Je zcela ochrnutá, mluví jen s obtížemi a potřebuje nepřetržitou péči. "Odvezli ji do nemocnice, neudělali vyšetření, co měli a Gabča dopadla, jak dopadla," vzlyká matka Iveta Honešová. 

V úterý začal soud s lékařem novojičínské nemocnice, který dívku v noci po úrazu přijímal. I když ho záchranná služba, která zraněnou dívku přivezla,  na možnost úrazu hlavy upozornila, neprovedl žádná vyšetření a tak přehlédl zlomeninu spánkové kosti. Zavolal rodičům a ti si ji odvezli domů. Jenže dívka měla krvácení do mozku a na druhý den se musela v Ostravě podrobit operaci mozku. Bohužel se značným zpožděním. "Byla podána obžaloba pro zločin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obžalovaným je lékař zdejší nemocnice. Zanedbal péči. Špatně indikoval zranění poškozené," cituje žalobu státní zástupce Aleš Boháč.

Novojičínský lékař, ale pochybení odmítá a jeho obhajoba dokonce přichází s nápadem, že si prý si mohla zranění způsobit později doma. "Nebudeme se vyjadřovat," odmítá obžalovaný lékař Peter Kolman, ale obhájce ho přesto doplňuje: "Nedomníváme se, že by došlo ze strany lékaře k pochybení," říká obhájce Vít Lukáš.

Lékaři hrozí za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti 4 roky vězení a zákaz činnosti. Rodina pak v dalším soudním sporu bude požadovat po novojičínské nemocnici asi 10 milionů korun.

---

Havířov se pustil do velké akce výměn výtahů

Téměř 140 výtahů v Havířově je ve špatném stavu. Radnice proto zahájila jejich výměnu. Město během rekonstrukce zajistí lidem, kteří to budou potřebovat, například nákupy či jiné služby.

Při pohledu na tento výtah není divu, že někteří nájemníci už raději chodí pěšky. Právě v domě na Kubelíkové ulici startuje rozsáhlá rekonstrukce všech starých výtahů na území celého Havířova.

"Máme něco přes 180 výtahů ve správě. V tom nejhorším stavu je jich 139. Jsou to všechno výtahy i ze šedesátých let minulého století. Čas se na výtazích podepsal a rekonstrukci potřebují,” řekl primátor města Josef Bělica (ANO).

Výměna jednoho výtahu potrvá zhruba čtyři týdny. Po tu dobu lidé budou muset chodit pěšky. 

"Bude lepší, bude větší. Ale na druhou stranu, ten měsíc. Já než vytáhnu tašky po schodech. Nemůžu potom dýchat," řekl jedna z nájemnic.

"Všechny domy, kterých se týká výměna výtahů, prošly nějakým přezkumem věku nájemníků. Naši správci všechny dotčené lidi rekonstrukcí obešli nebo obejdou v nejbližší době a všichni, kteří budou potřebovat pomoci s nákupy a tak dále, tak to budou zabezpečovat naši správci. Nájemníci, kteří budou v pokročilém věku, tak tam jsme dohodnuti se sociálním odborem města na případné intervenci,” dodal jednatel společnosti MRA Róbert Masarovič.

Rekonstrukce výtahů bude stát více než 200 milionů korun. Radnice si na tuto investiční akci musela vzít úvěr.

---

V opavské porodnici mají nejméně císařských řezů v kraji

Hned sedm dětí přišlo na svět během prvního dne nového roku ve Slezské nemocnici, což je dvakrát více, než obvykle. Opavská porodnice má v rámci Moravskoslezského kraje nejnižší počet porodů, které jsou vedeny císařským řezem. Z víc jak tisícovky to je 18,5 %.

Porodníci ve Slezské nemocnici měli během novoroční služby pořádně napilno: za 24 hodin se tady narodilo 7 miminek. Nejvíce pospíchal na svět Jozífek, který se narodil několik minut po jedné hodině.
"Téměř vždy jsem sloužíval Nový rok a Silvestra. Nikdy si nepamatuji, že bych zvládnul tolik porodů za jednu službu," usmívá se primář gynekologicko-porodnického odd. Slezské nemocnice Alfréd Dörr.
S výjimkou jednoho miminka přišly všechny na svět přirozenou cestou. V jednom případě museli lékaři pomoci dítěti na svět císařským řezem. Takto rodí v Opavě 18,5 % žen, tedy necelé dvě stovky z víc jak tisíce. Šanci porodit spontánně tady mají i ženy v případě, že poloha plodu v děloze je koncem pánevním. Zdejší lékaři totiž umí miminko otočit. Úspěšní jsou ve víc jak 60% případů.
„Děláme to zevními hmaty tak, že zadeček se z pánve maminky vytlačí ven, uloží bokem a hlavička se otáčí podél hrany děložní do pánve matky,“ popisuje Dörr.
Ve 4 porodních pokojích mají ženy k dispozici mnoho alternativních pomůcek, jako je vana, gymnastický míč nebo porodní stolička. Oblíbené jsou také aroma lampy s vonnými oleji.
„Nejčastěji používáme eukalyptus, levanduli, litceu cubebu. Samozřejmě, maminky si mohou nosit také oblíbenou vůni z domu, říká porodní asistentka Pavla Hradilíková.
Ve Slezské nemocnici se denně narodí v průměru asi 3 děti. Pokud jsou matka i dítě v pořádku, propustí je lékaři po třech až čtyřech dnech do domácí péče.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. ledna 2020, 17:00

Predátoři útočí na sociálních sítích často na děti

Děti jsou nejzranitelnějšími uživateli sociálních sítích a mnohdy vůbec netuší, jaké na ně číhá nebezpečí. V jejich případě především mravnostního charakteru. Policisté se snaží před hlavními riziky varovat. V našem kraji nyní proto odstartoval preventivní projekt "Tvoje cesta onlinem."

Na podzim loňského roku dopadli ostravští kriminalisté muže, který přes sociální sítě doslova lovil školačky. Ubral si třicet let a vydával se za jejich vrstevníka. "Vyjadřoval jim náklonnost. Pokud to bylo vzájemné, požadoval po nich fotografie a videa. Později i intimní fotografie a videa,” popisuje vedoucí oddělení kybernetické kriminality MS kraje Ondřej Vaněk.

Muže se podařilo dopadnout díky jedné z dívek, která se svěřila matce. Podobných případů je spousta, ale děti se ze strachu nepřiznají a tak se nechávají vydírat. Proto policisté odstartovali v Novém Jičíně celostátní projekt Tvoje cesta onlinem a děti na nebezpečí upozorňují. “Neuvědomují si, že informace, které na sítích zveřejňují, může někdo zneužít. My jim chceme otevřít oči. Chceme jim ukázat, jak jednoduše se dá manipulovat na sociálních sítích a to díky tomu, co oni sami o sobě píšou,” vysvětluje policista Ondřej Moravčík. 

Policisté, kteří se na kyberkriminalitu specializují budou objíždět města po celé zemi a dětem radit. V rámci projektu jsou ale připraveny i besedy a semináře s dospělými. ”Musím je naučit chovat se bezpečně na sociálních sítích. Nezakazuji jim to, ale jsem s nimi na těch sítích. Pokud chci někoho vychovávat na Instagramu, TikToku a dalších sítích, tak já sám musím ty sítě znát,” uvádí policista Jan Čížkovský

Podle policistů je velmi důležité, aby rodiče se svými dětmi mluvili a i oni je na nebezpečí upozorňovali. Počet trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu se za posledních 5 let zdvojnásobil. Třetina z nich je mravnostního charakteru.

---

MS kraj plánuje úplné oddlužení už do roku 2025

Současný dluh Moravskoslezského kraje činí zhruba dvě miliardy korun. Vedení kraje už má ale schválený ekonomický plán, který by měl náš kraj do roku 2025 zcela oddlužit.

„V současné době máme nasmlouvané úvěry, které v rámci rozpočtu a plánovaného splácení těchto úvěrů máme nastaveny tak, že do roku 2025 by byla nulová zadluženost kraje,“ oznámil Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek.

Už v letošním roce by se měl dluh snížit o zhruba 300 milionů korun. „To je to, co se nám daří: jednak snižovat zadluženost, ale zároveň udržet finance v těch strategických oblastech, kdy investice jsou ve stejné výši jako v loňském roce. Je to dáno zvýšeným příjmem v rámci celého rozpočtu kraje. Také se nám daří udržet strategické fondy, ze kterých budeme hradit velké investice,“ upřesnil Kania.

Snižování dluhu ale neznamená, že by se snižovaly investice. „Jsou to dopravní stavby, kdy budeme dokončovat Výškovické mosty a Bazaly. Pak jsou to investice do Střední školy ve Frýdku-Místku, kde zahájíme výstavbu nových dílen v objemu 120 milionů pro rok 2020, ale celkové náklady jsou 235 milionů korun,“ dodal náměstek hejtmana.

Investičních akcí kraje nad 100 milionů korun je více než deset.

---

Lékař měl odfláknout vyšetření, dívka skončila na vozíku

Před soud v Novém Jičíně dnes předstoupil lékař, který měl podle obžaloby odbýt vyšetření mladé ženy po úraze, což nakonec vedlo až jejímu ochrnutí. Po pádu na diskotéce ji záchranka odvezla do nemocnice, kde lékař nezjistil, že má prasklou lebku a poslal ji s rodiči domů. Dívka pak mnoho dní bojovala o život a fatální následky si ponese celý zbytek života.

Toto jsou fotografie 26leté Gabriely Petřkovské z roku 2018. Dodělala vysokou školu a chystala se cestovat po světě. Bohužel ale šla v březnu na diskotéku v Novém Jičíně, kde spadla ze schodů a takto vypadá dnes. Je zcela ochrnutá, mluví jen s obtížemi a potřebuje nepřetržitou péči. "Odvezli ji do nemocnice, neudělali vyšetření, co měli a Gabča dopadla, jak dopadla," vzlyká matka Iveta Honešová. 

V úterý začal soud s lékařem novojičínské nemocnice, který dívku v noci po úrazu přijímal. I když ho záchranná služba, která zraněnou dívku přivezla,  na možnost úrazu hlavy upozornila, neprovedl žádná vyšetření a tak přehlédl zlomeninu spánkové kosti. Zavolal rodičům a ti si ji odvezli domů. Jenže dívka měla krvácení do mozku a na druhý den se musela v Ostravě podrobit operaci mozku. Bohužel se značným zpožděním. "Byla podána obžaloba pro zločin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obžalovaným je lékař zdejší nemocnice. Zanedbal péči. Špatně indikoval zranění poškozené," cituje žalobu státní zástupce Aleš Boháč.

Novojičínský lékař, ale pochybení odmítá a jeho obhajoba dokonce přichází s nápadem, že si prý si mohla zranění způsobit později doma. "Nebudeme se vyjadřovat," odmítá obžalovaný lékař Peter Kolman, ale obhájce ho přesto doplňuje: "Nedomníváme se, že by došlo ze strany lékaře k pochybení," říká obhájce Vít Lukáš.

Lékaři hrozí za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti 4 roky vězení a zákaz činnosti. Rodina pak v dalším soudním sporu bude požadovat po novojičínské nemocnici asi 10 milionů korun.

---

Havířov se pustil do velké akce výměn výtahů

Téměř 140 výtahů v Havířově je ve špatném stavu. Radnice proto zahájila jejich výměnu. Město během rekonstrukce zajistí lidem, kteří to budou potřebovat, například nákupy či jiné služby.

Při pohledu na tento výtah není divu, že někteří nájemníci už raději chodí pěšky. Právě v domě na Kubelíkové ulici startuje rozsáhlá rekonstrukce všech starých výtahů na území celého Havířova.

"Máme něco přes 180 výtahů ve správě. V tom nejhorším stavu je jich 139. Jsou to všechno výtahy i ze šedesátých let minulého století. Čas se na výtazích podepsal a rekonstrukci potřebují,” řekl primátor města Josef Bělica (ANO).

Výměna jednoho výtahu potrvá zhruba čtyři týdny. Po tu dobu lidé budou muset chodit pěšky. 

"Bude lepší, bude větší. Ale na druhou stranu, ten měsíc. Já než vytáhnu tašky po schodech. Nemůžu potom dýchat," řekl jedna z nájemnic.

"Všechny domy, kterých se týká výměna výtahů, prošly nějakým přezkumem věku nájemníků. Naši správci všechny dotčené lidi rekonstrukcí obešli nebo obejdou v nejbližší době a všichni, kteří budou potřebovat pomoci s nákupy a tak dále, tak to budou zabezpečovat naši správci. Nájemníci, kteří budou v pokročilém věku, tak tam jsme dohodnuti se sociálním odborem města na případné intervenci,” dodal jednatel společnosti MRA Róbert Masarovič.

Rekonstrukce výtahů bude stát více než 200 milionů korun. Radnice si na tuto investiční akci musela vzít úvěr.

---

V opavské porodnici mají nejméně císařských řezů v kraji

Hned sedm dětí přišlo na svět během prvního dne nového roku ve Slezské nemocnici, což je dvakrát více, než obvykle. Opavská porodnice má v rámci Moravskoslezského kraje nejnižší počet porodů, které jsou vedeny císařským řezem. Z víc jak tisícovky to je 18,5 %.

Porodníci ve Slezské nemocnici měli během novoroční služby pořádně napilno: za 24 hodin se tady narodilo 7 miminek. Nejvíce pospíchal na svět Jozífek, který se narodil několik minut po jedné hodině.
"Téměř vždy jsem sloužíval Nový rok a Silvestra. Nikdy si nepamatuji, že bych zvládnul tolik porodů za jednu službu," usmívá se primář gynekologicko-porodnického odd. Slezské nemocnice Alfréd Dörr.
S výjimkou jednoho miminka přišly všechny na svět přirozenou cestou. V jednom případě museli lékaři pomoci dítěti na svět císařským řezem. Takto rodí v Opavě 18,5 % žen, tedy necelé dvě stovky z víc jak tisíce. Šanci porodit spontánně tady mají i ženy v případě, že poloha plodu v děloze je koncem pánevním. Zdejší lékaři totiž umí miminko otočit. Úspěšní jsou ve víc jak 60% případů.
„Děláme to zevními hmaty tak, že zadeček se z pánve maminky vytlačí ven, uloží bokem a hlavička se otáčí podél hrany děložní do pánve matky,“ popisuje Dörr.
Ve 4 porodních pokojích mají ženy k dispozici mnoho alternativních pomůcek, jako je vana, gymnastický míč nebo porodní stolička. Oblíbené jsou také aroma lampy s vonnými oleji.
„Nejčastěji používáme eukalyptus, levanduli, litceu cubebu. Samozřejmě, maminky si mohou nosit také oblíbenou vůni z domu, říká porodní asistentka Pavla Hradilíková.
Ve Slezské nemocnici se denně narodí v průměru asi 3 děti. Pokud jsou matka i dítě v pořádku, propustí je lékaři po třech až čtyřech dnech do domácí péče.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-01-2020-17-00