Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rehabilitace MNO má zrekonstruovanou lůžkovou část
  • Předzahrádky u podniků mohou mít otevřeno do 23:00
  • Ostrava přispěje obvodům na opravy na hřbitovech
  • Nový bytový dům a multifunkční hřiště v Razové
  • Mladí včelaři uspořádali medobraní, medu ale bude málo

Rehabilitace MNO má zrekonstruovanou lůžkovou část

Městská nemocnice Ostrava pokračuje v modernizaci. Rekonstrukce se nyní dočkala lůžková část rehabilitace. Ocení ji nejen pacienti, ale samozřejmě i zdravotníci.

Je hotovo. Lůžková část oddělení rehabilitace Městské nemocnice Ostrava je kompletně zrekonstruovaná. Úpravy začaly loni v prosinci. Pacientům jsou tak nyní k dispozici zmodernizované pokoje s novým sociálním zařízením a klimatizací.

Jana Vlčková, primářka oddělení Rehabilitační a fyzikální medicíny: „Díky rekonstrukci se zvýšil komfort pro naše pacienty i zaměstnance. Nyní je každý pokoj vybaven klimatizací a koupelnou se sprchovým koutem, umyvadlem a WC. Oddělení je určeno pro pacienty s poruchou hybné soustavy po úrazech, plánovaných ortopedických operacích a náhradách kloubů a především pro pacienty s neurologickou problematikou, po cévních mozkových příhodách nebo potížemi s páteří. Stará se o ně po celých 24 hodin tým zdravotních sester, terapeutů a naši lékaři.“

Lůžková část rehabilitace se nachází ve druhém patře pavilonu F, její kapacita je 23 lůžek. Personál oddělení tvoří 4 lékaři, 8  sester, 32 fyzioterapeutů a ergoterapeutů, masérka, 2 ošetřovatelky a sanitářka.

pacient: "Byl jsem tady před pěti lety a musím říct, že se ta rekonstrukce povedla. Je to takové živější a je tady i více světla."

Součástí úprav bylo i vybudování rozvodů medicinálních plynů pro případ, že by přišla další vlna pandemie covid-19. Rekonstrukce v celkové hodnotě téměř 9 milionu korun byla uhrazena z dotace města Ostravy. 

---

Předzahrádky u podniků mohou mít otevřeno do 23:00

Na předzahrádkách u restaurací ve Frýdku-Místku budou moci lidé sedět až do 23. hodin. Město se rozhodlo pomoci podnikům v nelehké době. S rozvolněním a příchodem teplých letních dní upravilo tržní řád a prodloužilo otevírací dobu předzahrádek.

Předzahrádky bývají v letních dnech vyhledávaným místem hostů různých podniků. Běžně by měly být ale pod 22. hodině kvůli nočnímu klidu uzavřené. Ve Frýdku-Místku se rozhodli provozovatelům podniků v této nelehké době pomoct a otevírací dobu prodloužili až do 23. hodiny. To uvítali hlavně hosté.

Anketa: 1.) "Mi to nevadí upřímně, souhlasím s tím." 2.) "Já myslím, že to je super, že to je příjemná změna v této otevírací době." 3.) "Já na to asi nemám žádný názor, já tady nebydlím, takže mě to určitě vadit nebude." 4.) "Já si myslím, že souhlasím, do 23. hodiny naprosto v pořádku."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rada města se operativně sešla ke změně tržního řádu, tak aby umožnila provoz předzahrádek a zahrádek do 23. hodin. Toto rozvolnění navazuje na dobu velikého klidu, takže si myslíme, že občané toto rozvolnění uvítají a budou využívat zahrádky do 23. hodin a budou zároveň dodržovat noční klid."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že právě nyní, kdy se ty restaurace otevřely, přicházejí teplé dny, tak všichni si chceme užít ten normální život a určitě všichni chceme být právě venku a já věřím, že se dají skloubit ty dva přístupy, že to můžeme udělat příjemně, kultivovaně, tolerantně a zároveň můžeme ten život nechat přirozeně běžet, takže jsem rád, že se nám to povedlo a podle prvních reakcí to je velmi kvitováno."

Šárka Nytrová, provozní Hospůdky u Toma: "Určitě nám to vyhovuje, že budeme moci mít otevřeno do 23. hodin, protože teď přes týden máme do 22. hodin a přes víkend do 23., ale lidé třeba, když je teplo, tak sedí třeba i déle, takže pro nás to je jedině plus."

Zvláště tady na Olešné prodloužená otevírací doba provozovatelům vyhovuje, protože tady většinou přes léto mají plno až do zavíračky.

Šárka Nytrová, provozní Hospůdky u Toma: "V létě je to podle kempu. Pokud je obsazený kemp, tak my také."

Na mnoho odvětví dopadla pandemie velmi těžce. A zvláště řada restaurací utrpěla velké ztráty. Některé dokonce definitivně ukončily provoz.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "My bychom tímto krokem rádi vyslali signál, že nám záleží na tom, jak funguje město, jak ta střední třída, drobní podnikatelé mají možnost ty ztráty, které se za nimi táhnou napravit a zároveň jak chceme být nápomocni tomu, aby se opravdu to město vrátilo k normálnímu přirozenému životu, dýchalo, žilo a lidé se bavili."

Hosté by ale měli myslet na to, že stále platí všeobecné nařízení o dodržování nočního klidu. V případě, že si někdo bude stěžovat na rušení, městská policie musí viníka tohoto přestupku vyřešit.

---

Ostrava přispěje obvodům na opravy na hřbitovech

Ostrava i v tomto roce přispěje svým obvodům na opravy hřbitovů, v rozpočtu města je připraveno 9 milionů korun. Další 4 miliony poputují na pokračování úprav centrálního hřbitova ve Slezské Ostravě.

Ostravský magistrát pravidelně přispívá městským obvodům na opravy jejich hřbitovů. Stačí, aby si připravili konkrétní projekt, na který finance potřebují. Loni bylo 11 obvodům rozděleno dohromady 23 milionů korun. Letos dostane 7 obvodů 13 milionů korun. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Na úpravy hřbitovů přispíváme městským obvodům pravidelně, ale až od minulého roku se podařilo alokovat finance, které by se měly objevovat v návrhu rozpočtu už pravidelně i v dalších letech. Pomůže to městským obvodům plánovat a připravovat projekty."

Nejnákladnější rekonstrukce čeká hřbitov v Zábřehu, kde bude investováno 5 milionů. O milion méně pak dostane největší Slezskoostravský hřbitov, který pokračuje v modernizaci. Loni se opravovala správní budova a hlavní schodiště. 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V letošním roce bude realizováno rozšíření centrálního stanoviště kontejnerů, což je technické zázemí hřbitova, do kterého je svážen odpad a kontejnery nejen z ústředního, ale i z ostatních slezskoostravských hřbitovů."

Radvanice a Bartovice mají v plánu rekonstrukci zpevněných ploch, v Třebovicích chtějí za 750 tisíc rozšířit kolumbárium a například Michálkovice plánují úpravu parkoviště. Půl milionu použije Krásné Pole na nový plot. 

---

Nový bytový dům a multifunkční hřiště v Razové

Obec Razová poblíž přehrady Slezská Harta udělala další velký krok k lepšímu bydlení i sportovnímu vyžití obyvatel. Za necelý rok tady ukončili dvě velké investiční akce. Otevřeli nový bytový dům a nové multifunkční sportovní hřiště s umělým povrchem.

Bytový dům byl postaven hned vedle domu pro seniory, který tady otevřeli před třemi lety. Bude určen pro všechny věkové skupiny zájemců.

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Tenhle bytový dům je pro celou škálu obyvatel, jak pro seniory, sociální bydlení, matky s dětmi a nebo jako startovací byty pro mladé.“

O nové bydlení poblíž přehrady byl již během stavby velký zájem.

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Zájemců je mnoho, máme tady kapacitu 10 bytů a zájemci to mnohonásobně převyšují. Předpokládáme, že o prázdninách už by se mohli první nájemníci stěhovat.“

Anketa, obyvatelé Razové: „Líbí se mi a myslím si, že velikostně a rozměrově to odpovídá velmi dobře dnešní nové době.“

„Je to moc hezké.“

„Líbí se mi to. Nevím, jestli mě sem dají, tak asi jo. V pořadníku jsem, no tak uvidíme.“

„Je to moc pěkné, je to nové.“

V obci současně vyrostlo také nové multifunkční hřiště. To bude sloužit místní škole i veřejnosti.

Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „Bude se tam dát provozovat spoustu sportů od tenisu, nohejbal, volejbal, badminton, malá kopaná a jiné.“

Karel Mašlík, zástupce školy, učitel TV: „My jsme z multifunkčního hřiště úplně nadšení. Vůbec nevíme o tom, že by v některé srovnatelné obci bylo něco podobného. Už jsme se tu byli s dětma podívat a už se těším, jak já, tělocvikář, se tu s nimi vyřádím.“

Obec je velmi úspěšná při zajišťování dotačních podpor z ministerstev a již nyní připravuje další rozvojové projekty.

---

Mladí včelaři uspořádali medobraní, medu ale bude málo

V Havířově uspořádali medobraní. Plastové rámky ale zdaleka nebyly plné medu. Může za to chladné a deštivé jaro. Celý den pro rodiny byl ale poučný a včelařský kroužek věří, že i díky osvětě se včelaření začne věnovat více mladých lidí.

Včelařský kroužek Ambrožíci z Havířova se snaží vychovávat mladé členy, kterých je v regionu stále málo. Díky rozvolnění mohl letos uspořádat pro veřejnost medobraní. Součástí byla ukázka stáčení medu, vědomostní soutěž Zlatá včela, lidé si mohli projít naučnou stezku.

anketa: "Já jsem se tady dozvěděl, že když včela je od toho kouře, jak včela uvidí ten kouř, nebo ucítí, tak že to je miliony let dozadu, že se to takto dává z generace na generaci. Ony vylétají ven, když cítí ten kouř, protože si myslí, že hoří les, což je podle mě hodně zajímavé.”

anketa: "Je tady moc hezky, ten areál je moc hezký. Já jsem tady poprvé, ještě jsem tady nikdy nebyl a líbí se mi tady. Je tady hodně zajímavých věcí i pro děti, jsou tady soutěže, program je na celý den. Kluci si udělali svíčky, odvíčkovávali med, vyzkoušeli si med.”

Včelaři už ale vědí, že medu bude letos zřejmě málo.

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: "Vzhledem k tomu, že jaro bylo nepříznivé, chladné, deštivé, tak ten vývoj byl opožděný. Teď všechno najednou vykvetlo a ty včelky byly slabé. Zimní generace odcházela, jarní je nenahradila, takže s medem to je velmi slabé.”

Špatnou sezonu včelaři zažívali také v loňském roce, kdy hlavní sběr medu byl kvůli deštivému počasí nejhorší za 50 let. 

---Mohlo by Vás také zajímat