Povodí Odry jednalo o protipovodňové ochraně Krnova
Povodí Odry jednalo v Krnově o obnově i ochraně území po loňských zářijových povodních. Ty jen na městském majetku napáchaly škody za více než miliardu korun. Pod vodou bylo 80 procent území.
Na řece Opavě v Krnově by v rámci protipovodňové ochrany měly vzniknout dva nové mosty, a to v ulici U Jatek a Sokolovské ulici a počítá se i s ochrannými stěnami. Stavět by se mělo začít v roce 2029.
Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry: “Ten úsek je samozřejmě velmi dlouhý přes město, takže bude etapizován, to dokončení ale předpokládáme, že snad by mělo proběhnout stejně, když bude spuštěn provoz vodní nádrže Nové Heřminovy, A pokud jde o obnovu těch povodněmi poškozených staveb, tak tam chceme veškerou práci stihnout do roku 2030.”
Krnov ve spolupráci s Povodím Odry připravuje i realizaci projektu Řeka ve městě.
Tomáš Hradil (Nezávislí), starosta Krnova: “Řešili jsme protipovodňovou ochranu přímo ve městě Krnově, kde se propojuje jak samotná protipovodňová ochrana, tak se propojuje s prvky, které chce investovat město Krnov. To jsou náplavky lidem a přírodě blízká opatření a pak jsme se bavili také o ochraně řeky Opavice, protože tam jsme úplně na začátku.”
Hlavní důraz se ale klade na přípravu stavby přehrady v Nových Heřminovech.
Michal Kokošek (ANO). náměstek hejtmana MSK: “Aktuální situace je taková, že soudní rozhodnutí o napadení tohoto rozhodnutí organizací Děti země, by mělo padnout do začátku května, které my jako kraj očekáváme a od toho se budou odrážet další kroky. V případě, že žaloba bude zamítnuta, tak příprava stavby bude nadále probíhat."
Předpokládá se, že Povodí Odry požádá o stavební povolení v polovině letošního roku.
---
Justiční areál sloučí do jednoho místa čtyři instituce
Spravedlnost pod jednou střechou - tak by se dal charakterizovat projekt, který se chystá v Ostravě. V centru města vyroste moderní komplex, kde budou sídlit vybrané justiční služby, včetně okresního soudu. Jedním z benefitů justičního areálu je i další oživení života v centru města.
Základem fungujícího právního státu jsou mimo jiné také důstojné podmínky pro práci soudců, státních zástupců a dalších zaměstnanců. Proto v Ostravě vznikne moderní justiční areál, který se stane domovem soudců okresního soudu, okresních i krajských státních zástupců a probační a mediační služby,
Pavel Blažek (ODS), ministr spravedlnosti ČR: "Ostraha objektů je dobrá, když je v jednom, to se týká zejména probační a mediační služby, která často nemá ostrahu vůbec žádnou a současně jde i o moderní pojmy, jako je kyberbezpečnost. V těch moderních budovách se s tím přímo počítá."
Areál vyroste na významném místě v Moravské Ostravě, vedle Sokolské třídy, tedy v bezprostřední blízkosti centra. Výhodou lokality je výborná dopravní dostupnost.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Je to zhruba v poloviční vzdálenosti mezi radnicí a budovou hlavního nádraží. My opravdu plánujeme rozsáhlou revitalizaci hlavního nádraží, bude tam jezdit vysokorychlostní trať. Očekáváme, že to bude celé nové rozvojové centrum města. My sami tam máme investiční záměr."
Dvě ze čtyř institucí sídlí v komerčních prostorách, takže jejich přestěhování přinese finanční úsporu. Ušetří se i za drahý provoz budovy Okresního soudu v Porubě, která je téměř 30 let stará.
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí ČR: "V březnu jsme na vládě schválili tento investiční program. Je tam celkem 5 miliard korun do roku 20230 a z toho je opravdu rezervováno1,5 mld. pro justiční areál v Ostravě."
Stavební práce se rozběhnou v roce 2028, ale projekt je už nyní schválen vládou. Výstavba by měla trvat do roku 2030.
---
ZLODĚJ SKONČIL ZAMČENÝ V GARÁŽI
Duchapřítomná reakce oznamovatele a rychlý zásah policistů vedly k zadržení muže, který se vloupal do garáže v Rychvaldu. Svědek události zloděje bez váhání zamkl a přivolal policii. Majitelka garáže zjistila, že jí chybí zahradní technika a rychlovarná konvice v celkové hodnotě asi 13 tisíc korun. Zloděj má na svědomí i další krádeže. Ke všem se přiznal a teď mu hrozí až tři roky vězení.
---
V Karviné účinně bojují proti drogovým závislostem
Na Základní škole U Lesa v Karviné-Ráji se mohli žáci osmých a devátých tříd přiučit nové poznatky ohledně legislativy, zákonu a především drogových závislostí, pro které jsou v tomto věku nejvíce náchylní. Akce se uskutečnila v rámci systematické spolupráce s Městskou policií.
Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím projektem protidrogového vlaku, nazvaného Revolution Train, který zajišťuje prevenci drogových závislostí u teenagerů ve věku od 13 do 15 let.
PETR SLEZÁK, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
00:20 “Pro nás je obrovskou výhodou, že my s těmi dětmi pracujeme dlouhodobě systematicky, a v podstatě je to takový jeden z mála interaktivních nástrojů, který nám napomáhá v té další práci, při tom návazném programu, při tom dalším vysvětlování.” 00:33
STANISLAV KOUDELKA, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
00:12 “Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím k projektu Revolution Train, který se týká závislostí a rizikových jevů a chování u mladých lidí. Dneska se vlastně účastníme projektu, který viděly děti před rokem, jsou vytvořeny policejní týmy, které spolupracují, virtuální policista jim dává otázky, na které oni spolu odpovídají. A uvědomují si rizika s užíváním drog a závislostí.” 00:38
Projekt je koncipován pro žáky druhého stupně základních škol, tedy pro děti v citlivém věku kolem patnácti let, kdy jsou již navíc trestně odpovědní.
NATÁLIE PALIČKOVÁ, žákyně 9.A ZŠ U Lesa
1588 00:16 “Určitě si myslím, že by to měl vidět asi každý, že je to hodně jako poučné a vlastně si člověk dost uvědomí. Uvědomí si vlastně to, že takhle by nikdo asi z nás skončit nechtěl a fakt je to příklad pro nás všechny.” 00:32
JAKUB KEPELÍK, žák 9.A ZŠ U Lesa
1589 00:32 “Že ty drogy jsou prostě nebezpečné, že nám můžou ublížit. Že se vlastně nemáme za nikým jakoby přitlačit, kdo ty drogy vlastně užívá nebo nám je může prodávat.” 00:44
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
02:01 “Taky jde o toleranci k alkoholu a k cigaretám, v dnešní naší společnosti je to vnímáno, a alkohol a cigarety jsou nejrozšířenější drogou v České republice.”
Výsledky sběru dat, které byly pořízeny v rámci projektu Revolution Train pro město Karviná, mluví poměrně jasně. Mezi mladými lidmi je zřejmě nejrozšířenější drogou alkohol, se kterým má zkušenost téměř každý, na vysoké pozici si však stojí i marihuana a klasické kouření.
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná
01:15 “Mladí si lidé si v dnešní době neuvědomují rizika s užíváním drog, jako je marihuana. Proto i tenhle projekt může přispět k tomu, aby si uvědomili, že když budou v uvozovkách hulit, že mohou přijít do styku se zákonem a s problémy.” 01:30
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
01:37 “Horší jsou potom ještě další věci, jako je kratom a některé jiné, které se jeví jako neškodné pro nás. To znamená, laborují, zkoušejí, samozřejmě je tam i kouření, alkohol a podobné věci. Ale je spíš zarážející ta četnost.” 01:50
01:56 “Aby 53 procent sice ještě nekouřilo, ale ale pouhých 27 procent dětí ještě nemělo ve 13 letech zkušenost s alkoholem, je docela šílené.” 02:07
Spousta mladých respondentů uvedla, že k závislostnímu chování je vede stres. Látkové závislosti však nejsou jedinými strašáky současné společnosti.
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná
03:05 “Ty nelátkové závislosti, to je věc, která je ještě problematičtější, protože na to nejsou připraveni rodiče, a už vůbec ne prarodiče dětí. A pojmy, jako je netolismus nebo digitální heroin, ty se nám zabydlujou a teprve nás strašit budou, protože ty změny jsou jednoznačně viditelné, ty dopady budou obrovské, ale zatím s tím neumíme nic moc bojovat.” 03:26
Z uvedených dat vyplynulo, že spouštěčem těchto závislostí je především nuda, rigidita a nezájem chodit ven místo komunikace v on-line světě.
Gabriela Stašová, Televize Polar Karviná
---
Zaměstnanci porubské radnice cvičili postupy při požáru
Na radnici v Ostravě-Porubě zasahovali v rámci cvičení hasiči. Budovu museli kvůli simulovanému požáru opustit všichni zaměstnanci. Cvičení prověřilo postupy a reakce nejen pracovníků radnice, ale také hasičů.
Nepředvídatelné situace se nevyhýbají nikomu. Vedení Poruby si to uvědomuje a snaží se na takové případy, co nejlépe připravit.
Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V budově A ÚMOb proběhne taktické cvičení na simulaci požáru. Evakuováni budou všichni zaměstnanci budovy A, což je 108 zaměstnanců.”
Ve 3. podlaží ÚMOb Poruba vypukl simulovaný požár od rychlovarné konvice.
Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,První věc, kterou jsem udělal, bylo, že jsem odeslal varovné sms hromadně všem zaměstnancům. Obcházel jsem všechny patra a přitom jsem křičel hoří, opusťte budovu.”
Na místo okamžitě vyjely dvě hasičské jednotky z Poruby a Zábřehu. Cvičení se zúčastnilo 14 hasičů se čtyřmi kusy techniky.
Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Když Informační středisko dostane informaci o požáru, tak hasiči mají 2 minuty na to, aby ze stanice vyjeli, ať už se nachází kdekoliv.”
Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,Hlavním úkolem je provést efektivně hasební zásah a kromě toho je potřeba provést záchranu dvou osob.”
Zaměstnanci ÚMOb Poruba: ,,Evakuace nastala poté, co se na schodišti ohlásil požár.”
,,Věděli jsme, kde máme evakuační schodiště. Věděli jsme, kde máme evakuační shromaždiště, všechny cedulky tam byly.”
Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Je třeba to procvičovat tak, aby věci, které mají lidé načtené, si mohli ověřit v praxi. A doufám, že závěry z takového taktického cvičení zdokonalíme celý proces.”
Podobná cvičení plánuje vedení radnice i do budoucna také ve svých dalších budovách.
---
HASIČI VYPROŠŤOVALI DÍTĚ ZE ZAMČENÉHO AUTA
Hasiči zasahovali v Chotěbuzi u dítěte, které zůstalo zamčené v autě. Matka vystoupila z vozu a chtěla dítě vytáhnou ze sedačky, auto se ale mezitím se zavřením dveří řidiče uzamklo, i když byly klíče uvnitř. Přivolaní hasiči během pár minut auto otevřeli a dítě předali matce.
KŘIŽOVATKU U FNO ČEKÁ REKONSTRUKCE
Frekventovanou křižovatku ulic 17. listopadu a Dr. Slabihoudka u Fakultní nemocnice Ostrava v Porubě čeká modernizace za téměř 20 milionů korun. Součástí rekonstrukce bude instalace semaforů, úprava přechodů pro chodce a doplnění o dělicí ostrůvky. Stavba by měla začít v polovině května a potrvá přibližně tři měsíce. Práce si vyžádají dopravní omezení.
---
Vyhrazené parkování pro ženy budí v Havířově rozpaky
Chtěli nám dopřát větší komfort při nakupování, nebo asi neumíme parkovat. Tak to jsou jen některé reakce na vyhrazená místa s velkým nápisem “ŽENY.” Právě pět takových míst se nachází u obchodního centra v Havířově.
S úžasem, zaraženě, pobaveně i nevěřícně se lidé chodí dívat na parkovací místa u nového obchodního centra v Havířově-Šumbarku. Označení “Ženy”, totiž ještě nikde jinde neviděli. Mnozí si říkají, co tím chtěl ale autor říct?
anketa: “Že neumí parkovat, nebo, že dělají spíše velké nákupy, než muži. Spíše takto.”
anketa: “Těžko říct, já nechci říct nic špatného o ženách, ale myslím, že to udělali, aby měly prostor pro sebe a víte, jak to je s ženami, je to lepší, když tady mají prostor pro parkování.”
anketa: “Já si myslím, že ony mají určitě větší problém zaparkovat takto uprostřed, než jen ke kraji. Nejsem řidička, ale myslím, že to tak je.”
anketa: “Mě se to líbí, že tam člověk může tak zajet, je to více prostorné. Mě se to líbí.”
anketa: “Já nevím, mě to nechybělo. Jestli to někdo využije, tak klidně. Já to nepotřebuji. Já si myslím, že umím parkovat i jako žena.”
Pavel Blahut, koordinátor BESIP MSK: “Z hlediska zákona je tato značka nevymahatelná, takže je jen na dobré vůli těch řidičů, kteří tam přijedou, jestli to dopravní značení budou opravdu respektovat. Ale ne jenom ženy mohou mít problém s odhadem vozidla, ale i hodně mužů. Takže buďme shovívaví, když do toho vozidla nebude nastupovat jen žena.”
K parkovacím místům se vyjádřil i zástupce zhotovitele.
Jakub Mikeš, projektový specialista: “Při projektování parkovacích míst pro ženy jsme vycházeli z technické normy. Šířku těchto míst jsme si tedy nevymýšleli. Retail park v Šenově je často navštěvován ženami s dětmi, nebo seniory, pro které je širší parkovací místo pohodlnější při manipulaci.”
Zatímco v Česku je označení parkování pro ženy spíše raritou, v některých zemích jde o zavedenou a osvědčenou praxi.
---