Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravská lahvárna posílá na Srí Lanku kyslíkové lahve
  • Havířov věří, že v září uspořádá tradiční slavnosti
  • Nejmocnější narkobaron v MS kraji je za mřížemi
  • Nové ortopedické sály v NsP Karviná se brzy zprovozní
  • Slezské divadlo znovu otevřeno!

Ostravská lahvárna posílá na Srí Lanku kyslíkové lahve

Z Ostravy dnes odjel do přístavu v Hamburku kamion plně naložený kyslíkovými lahvemi. Vítkovická lahvárna posílá na Srí Lanku humanitární pomoc, která zemi pomůže v boji s pandemií Covid 19.

Dva týdny vyráběly Vítkovice Cylinders kyslíkové lahve, které byly dnes během deseti minut naloženy na kamion a pak se s nimi řidič rychle vydal do Hamburku. V přístavu budou naloženy do kontejneru a čeká je cesta na Srí Lanku. Rychlost je velice důležitá, protože láhve pomohou v léčbě nejtěžších případů nákazy covidem. 

Jiří Brož, generální ředitel Vítkovice Cylinders: „Reagovali jsme na prosbu, která se k nám dostala přes konzulát. Posíláme hlavně lahve o objemu 10 a 47 litrů, které se na Srí Lance nejčastěji používají. Jsou kompletní, včetně ventilů podle tamních norem. Kyslíkem se pak budou plnit přímo na místě."

Lahví je celkem 460 a z nich je stovka humanitárním darem výrobce. 50 kusů poslouží jako vzorky pro zdravotnická zařízení a certifikační orgány. Zbývající láhve financuje srílanská vláda. Nápad pomáhat právě Srí Lance vznikl už před dvěma roky. 

Liběna Světlíková, členka dozorčí rady Cylinders Holding: "Poznala jsem tam strašně zajímavé lidi, kteří souznějí s přírodou. Díky tomu vzniklo tak silné přátelství, že jsem se jim rozhodla pomáhat alespoň malou formou a tak vznikl tento projekt."

Láhve dorazí do místa určení 10. července. Jde už o druhou zásilku, která z lahvárny odchází do Asie. Na konci dubna byly odeslány kyslíkové láhve i do pandemií sužované Indie. 

---

Havířov věří, že v září uspořádá tradiční slavnosti

Havířov věří, že na začátku září uspořádá tradiční slavnosti. Dokonce má už na dvoudenní akci domluvené kapely. Pokud ale nedojde k dalšímu rozvolnění nad pět tisíc návštěvníků, slavnosti zruší.

Jaká bude situace v září? Budou se moci pořádat velké akce? To prozatím nikdo neví. Přesto radní v Havířově rozhodli, že se dvoudenní slavnosti připraví. Musí ale dojít ještě k většímu rozvolnění. Prozatím vláda od 1. července povoluje venkovní akce pro 5 tisíc lidí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Máme nachystaný luxusní program pro naše občany česko-slovenský. Jsme rozhodnutí pořádat slavnosti s tím, že ještě budeme čekat do konce července na to, jaký počet bude povolen, ale potřebovali bychom asi trochu více, aby došlo na více občanů, protože těch pět tisíc je málo a co si budeme říkat, umělci nevystupují za malé peníze. Aby se to trochu vyplatilo. Je to náročné finančně a potřebujeme trochu více lidí, ale i kvůli občanům našim, aby se tam dostali všichni, kteří mají zájem.”

Pořádnou velkou akci by už lidé uvítali.

anketa: "No určitě, tyto slavnosti už měly takovou tradici a vždy jsme chodili.”

anketa: "Šel bych, ale máme malé mimino, tak to asi nevyjde letos.”

anketa: "Určitě nějaké oživení zase trochu už to chce po tak dlouhé době, kdy bylo všechno zavřeno. Já jsem pro.”


Pokud nedojde k většímu rozvolnění ideálně alespoň pro deset tisíc lidí, budou slavnosti i se stejným programem přesunuty na příští rok. Například v sousedním městě Dny Karviné, které se vždy konají v červenci, radnice zrušila a přesunula rovnou na příští rok. Ve městě se budou během léta pořádat menší akce.

---

Nejmocnější narkobaron v MS kraji je za mřížemi

Téměř tři roky šel toxi tým po nejmocnějším narkobaronovi v Moravskoslezském kraji. Za tu dobu vyrobil desítky kilogramů pervitinu. V minulých dnech kriminalisté akci s krycím názvem shadow, neboli stín, ukončili a muže zadrželi. Členkou gangu byla i 73letá důchodkyně.

Drogová scéna se bude zřejmě dlouho vzpamatovávat z tvrdého direktu, který ji zasadil toxi tým MS kraje. Na dlouhé roky totiž s nejvyšší pravděpodobností skončí za mřížemi největší regionální výrobce špičkového pervitinu. Policisté ho sledovali téměř tři roky a za tu dobu vyrobil desítky kilogramů drogy. 

Jakub Mohyla, kriminalista: "Při domovních prohlídkách v MS a Olomouckém kraji byla nalezena kompletní varna pervitinu, chemikálie, finanční prostředky, luxusní vozidlo a elektronika, která byla využívána k páchání trestné činností."

Kromě 46letého šéfa, který byl zároveň i hlavní vařič, byl zadržen také jeho kumpán a 72letá důchodkyně. Ta si přivydělávala k důchodu tím, že tablety na nachlazení nakoupené v Polsku vylupovala z blistrů. Jako jediná není ve vazbě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Žena, která je stíhána na svobodě, je ohrožena trestní sazbou 2 - 10 let a oběma mužům, kteří ve vazbě jsou, hrozí 8 - 12 let vězení." 

Karvinského narkobarona čeká už třetí trest za drogy. Kdyby ho policisté nezadrželi, skončilo by mezi lidmi asi 130 kilogramů pervitinu za přibližně 150 milionů korun. Gang zásoboval drogou nejen Česko, ale i Polsko a Slovensko a výpadek tak významného výrobce, by prý měl podsvětí významně zasáhnout. 

---

Nové ortopedické sály v NsP Karviná se brzy zprovozní

V Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj finišují přípravy na otevření nových ortopedických operačních sálů. Výstavba začala loni v říjnu vybouráním celého patra. Zprovozněním sálů se pacientům zkrátí čekací doba na operaci.

Karvinská rájecká nemocnice se už brzy bude moci pochlubit moderními špičkově vybavenými operační sály, které budou vyhovovat potřebám pacientů a hlavně operačnímu týmu. Jejich výstavba začala na podzim loňského roku.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Čekáme na instalaci nábytku, odborných instrumentárií a přístrojů, které jsou nezbytné pro zahájení operativy."

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Tento sál je vyloženě dělám pro ortopedii. Je o něco větší, je dělán pro superaseptické prostředí, je tady filtrace vzduchu speciálně uzpůsobená tomu, aby tady bylo prostředí s minimálním množství bakterií, protože pro nás, pro ortopedy, bakterie jsou největší nepřítel."

 Operativa tady na těchto sálech, které mají větší kapacitu je naplánovaná na začátek srpna.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení: "Od 1.8. se tady rozběhne operativa totálních endoprotéz ve větší kapacitě než byla doposud a pro ty pacienty, kteří měli silné bolesti, to je vyloženě vysvobození."

Se zprovozněním sálů se navýší množství provedených operací a podaří se zkrátit čekací doba pacientů. Výstavbu nových operačních sálů zaplatil zřizovatel Moravskoslezský kraj.

---

Slezské divadlo znovu otevřeno!

Poprvé po 8 měsících se Slezské divadlo zaplnilo diváky. Na slavnostní předpremiéru pozvali herci zdravotníky a pracovníky krizového štábu. Na programu byla divadelní hra Edmond, která měla mít svou premiéru už před rokem.

Otevřené dveře pro diváky mělo Slezské divadlo naposledy na začátku loňského října. Teprve nyní se po koronavirové přestávce opět probudilo k životu a pozvalo milovníky umění dál. U vstupu se museli prokázat negativním testem na koronavirus nebo čestným prohlášením.

Kristýna Formánková, ved. obchodního odd., Slezské divadlo: „Máme možnost naplnit pouze 50% kapacitu sedadel. Takže máme obsazených nějakých 190 míst.“

Přestože jindy by bylo poloprázdné hlediště pro herce zklamáním, nyní je to opravdový svátek. 

Jakub Stránský, herec, Slezské divadlo: „Jestli se těšíme na to představení? Určitě se těšíme... na diváky.“               

 Daniel Volný, herec, Slezské divadlo: „Zdravě jsem nervózní a moc se těším.“

První divadelní večer po lockdownu byl věnovaný zdravotníkům a pracovníkům krizového štábu, jako poděkování za jejich nasazení během pandemie. 

návštěvnice divadla: „Já se hlavně těším na tu atmosféru, to mi strašně chybělo.“

Na divadelních prknech se odehrával příběh literárního velikána Edmonda Rostanda. S vtipem i fantazií líčí vznik jeho slavné divadelní hry Cyrano z Bergeracu. Dílo francouzského současníka Alexise Michalika má v Česku premiéru.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo: „Edmonda jsme poprvé chtěli nabídnout divákům už před rokem v květnu. Museli jsme ho pak odložit na podzim. Zkoušeli jsme celou inscenaci v zimě, v prosinci a v lednu. Jenže se stále ještě nedostala před diváky.“

Během června odehraje Slezské divadlo některá představení také venku, před budovou. Letošní sezonu protáhne do prvních červencových dní, kdy se na zámku v Hradci nad Moravicí uskuteční ještě další dvě představení: Prodaná nevěsta a Noc na Karlštejně.“

---Mohlo by Vás také zajímat