Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Premiér A. Babiš jednal s vedením huti Liberty Ostrava
  • Premiér navštívil očkovací centrum i vlakové nádraží
  • Vydatné sněžení vystřídá obleva, přehrady snižují hladiny
  • Prachožrout Jeff loni sesbíral 175 tun prachu
  • Titul mistra Evropy vybojoval v Novém Jičíně

Premiér A. Babiš jednal s vedením huti Liberty Ostrava

Do Moravskoslezského kraje v pátek ráno dorazila vládní delegace. Premiér Babiš s ministrem Havlíčkem zahájili návštěvu v ostravském podniku Liberty, jehož majitel má v Anglii finanční problémy. I když se ostravské huti daří, problémy skupiny Liberty Steel Group ji mohou stáhnout ke dnu.

Majitel podniku Liberty Ostrava chtěl půjčit emisní povolenky v hodnotě přes 5 miliard korun rumunské sesterské firmě. To se ale nelíbilo odborářům a tak vyhlásili stávkovou pohotovost. Situace zaujala i naši vládu a premiér s ministrem průmyslu proto v pátek přijel do huti na jednání. Výsledkem je, že povolenky zůstanou v Ostravě.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Důrazně jsme požádali vedení, že si to nepřejeme. Skupina nekonsoliduje, takže neznáme transakce v rámci skupiny. Když investor vstupoval, slíbil, že bude investovat. Na tom trváme. Firmě se daří. Jde o to, aby to, co vydělala, zůstalo v Čechách."

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Povolenky vnímáme jako dlouhodobé aktivum, mohou sloužit jako zdroj pro budoucí investice nebo jako hotovostní pojistka, kdyby se společnost dostala do problémů. Pokud zůstanou povolenky, je zde předpoklad, že společnost může fungovat."

I když vedení podniku Liberty Ostrava slíbilo, že povolenky do Rumunska nepůjčí, odboráři ve stávkové pohotovosti zatím zůstanou.

Petr Slanina, předseda základní organizace OS KOVO Liberty Ostrava: "Do konce dubna stávkovou pohotovost necháme. Pokud se pak potvrdí vše, co zde bylo řečeno, tak ji zrušíme."

Ostravská huť emisní povolenky šetřila, aby je využila k modernizaci válcovny a k výstavbě hybridních pecí. Huti se nyní prý daří, ale ke dnu ji táhnou problémy kolem skupiny. 

---

Premiér navštívil očkovací centrum i vlakové nádraží

Vládní delegace během návštěvy v Moravskoslezském kraji zamířila i do Havířova. Premiér s ministrem průmyslu Havlíčkem navštívili tamní vysokokapacitní očkovací centrum, které spustí pilotní projekt rezervací pomocí QR kódů.

V Havířovském očkovacím centru se spustí pilotní projekt, kdy se lidé budou na místě do systému hlásit pomocí QR kódu. Moderní technologie značně zrychlí administraci. I to byl důvod, proč očkovací centrum navštívil premiér Babiš s vícepremiérem Havlíčkem.

Andrej Babiš (ANO), premiér Vlády ČR: "Pan hejtman je hlavní ajťák celého kraje. Tam jsou aplikované nejmodernější technologie, ten QR kód a podobné, to připravujeme v Praze v O2 Univerzum. Ta kapacita má být až 7 tisíc a tady to běží na 500 a kapacita je až 1300. Když v květnu, červnu přijdou podstatně větší dodávky vakcín, tak to bude velice dobře fungovat.”

Vedení radnice ukázalo vládní delegaci také nově zrekonstruovaný přednádražní prostor a prohlédli si i bývalou výpravní halu, ve které město plánuje provozovat kulturně sportovní centrum.

Karel Havlíček (ANO), vicepremiér Vlády ČR: "Je to opravdu ojedinělý projekt, protože sama o sobě ta budova byla postavena v bruselském stylu ze 60. let a je naprosto unikátní. A je dobře, že se nakonec rozhodlo, že bude využita. Takže se to udělalo chytře a z původní budovy se udělala budova pro cestující a z té hlavní budovy bude krásné sportovní a kulturní centrum.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Já bych chtěl panu premiérovi poděkovat, že se zasadil o to, aby Správa železnic ten projekt opravdu dokončila a my jsme za to moc rádi, Havířov to potřeboval."

Poslední zastávkou v rámci Moravskoslezského kraje byla prohlídka Národního centra stolního tenisu.

---

Vydatné sněžení vystřídá obleva, přehrady snižují hladiny

Počasí v posledních dnech ukázalo, že zima ještě nekončí. To, jak bude o víkendu a v dalších dnech, zajímá nejen turisty, kteří se chtějí vypravit na hory, ale také vodohospodáře, kteří už teď bedlivě sledují vodní toky a snižují hladiny přehradních nádrží.

Zatímco v nižších polohách se sníh už nedokázal udržet, v Beskydech a Jeseníkách ho napadlo až nečekaně mnoho a minimálně po celý víkend se tam udrží.

Obleva se očekává až v průběhu příštího týdne. V nížinách bude až 15 stupňů Celsia, na horách až 10 stupňů.

Marie Glofáková, meteoroložka, ČHMÚ Ostrava: “Na nejbližší dny očekáváme občasný déšť. Zpočátku nad 500 metrů, v sobotu nad 800 metrů budou srážky smíšené nebo sněhové. Od neděle na úterý očekáváme, že sněžit bude už jen v nejvyšších polohách.

Vlivem několik dnů trvajících srážek a tání sněhu se zvýšily hladiny vodních toků. Vodohospodáři mají situaci pod kontrolou a připravují přehrady na příval vody z tajícího sněhu. Například v Beskydech ho na některých místech leží více než jeden metr.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “My máme všechny nádrže naplněny na zásobní prostory, to znamená retenční prostory na všech přehradách jsou připraveny pro případné tání sněhu a zvýšené průtoky. Na Žermanicích, Těrlicku a Olešné v tuto chvíli reagujeme na zvýšené a přítoky a mírně odpouštíme tak, abychom manipulovali podle manipulačních řádů a byli připraveni na případné pozvolné tání, které je avizováno na příští týden.”

S ohledem na podmáčený terén by lidé měli být velmi opatrní při pohybu v blízkosti vodních toků, kde hrozí například borcení břehů.

---

Prachožrout Jeff loni sesbíral 175 tun prachu

Už rok jezdí po Porubě Jeff. Speciální vozidlo na čištění ulic od prachu si radnice pořídila, aby zlepšila životní prostředí v obvodu. A zvládlo toho hodně. Za sebou má dva tisíce ujetých kilometrů a sesbíraných 175 tun prachu.

Lidem v Ostravě-Porubě se daleko lépe dýchá. Zásluhu má na tom tak zvaný prachožrout Jeff, který celý loňský rok zbavoval ulice prachu. Malé univerzální vozidlo, které si lidé sami pojmenovali v anketě, vyjíždí několikrát za měsíc.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Prioritně jezdí ty hlavní tahy ten náš Jeffík. To znamená hlavně Hlavní třídu a všude tam, kde skutečně je velká migrace lidí.” 

Jeff sesbírá více než kubík prachu denně. Na podzim, kdy se práší více, jsou to až 3 kubíky.

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Pokud jezdí celý den a pokud čistí ulice, které nebyly zametené. Když bysme to přepočítali k šířce záběru čistícího stroje, tak to dělá nějakých dva a půl milionů metrů čtverečních za rok."

Martin Kopřiva, řidič, Technické služby Ostrava-Poruba: “Opatrně se s tím musí, protože musíte hlídat, co naberete. Jako jestli to jsou kameny a někde i stříkačky bývají a takové věci."

A protože se Jeff osvědčil, radnice zvažuje, že si pořídí ještě jeden takový stroj..

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Abychom byli schopni právě uklízet ulice od prachových částic po celé Porubě, a to celoročně. V zimě zase tyto stroje nám jsou schopny odklízet i sníh."

Prvního prachožrouta porubská radnice pořídila za bezmála 3 miliony korun s tím, že 80 procent nákladů hradil ostravský magistrát z Fondu životního prostředí.

---

Titul mistra Evropy vybojoval v Novém Jičíně

Systémem online se dá v dnešní době zvládnout mnoho věcí, mimo jiné také vybojovat titul mistra Evropy. Čerstvou zkušenost má Michal Toman z Nového Jičína. Na dálku získal zlato v bojovém umění capoeira.

Michal Toman je absolventem moderního tance na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Své první taneční kroky udělal v Novém Jičíně v základní umělecké škole, a stejně tak tu v 8 letech začal trénovat capoeiru. Nyní se v tomto afro-brazilském bojovém umění stal mistrem Evropy. Šampionát se konal v dubnu - kvůli covidu na 300 různých místech, tedy on-line.

Michal Toman, mistr Evropy v capoeiře: “Bylo to o hodně složitější, protože capoeira je určitě o velkém sdílení energie, společného prostoru a nálady a atmosféry, ale nějak jsme to zvládli. I v capoeiře je filozofie, že správný capoeirista se umí přizpůsobit.”

Na dálku probíhala i příprava s trenérem, který je v Německu. V čase zadaném v rámci konání mistrovství pak v prázdném prostoru na výzvu moderátora Michal Toman zapnul kameru a soustředil se na svůj výkon.

Sám si pak počkal také na vyhlášení výsledků. Přes netradiční formu si okamžik náležitě vychutnal.

Michal Toman, mistr Evropy v capoeiře: “Jsme zvyklí na to, že se vyhlásí nějaké jméno, pořadí, následuje potlesk, lidé řvou, lítají vlajky a podobně. Teď vlastně vyhlásili mé jméno, můj stát, a bylo vlastně úplné ticho, jenom já jsem tam běhal s vlajkou v jedné místnosti.”

Reprezentantem České republiky v capoeiře je Michal Toman od 15 let, kdy se stal juniorským mistrem střední Evropy. Na svém kontě má také 11. místo z mistrovství světa v Brazílii. 

---Mohlo by Vás také zajímat