Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Revitalizace Nádražní ulice v Českém Těšíně pokračuje
  • Asistenční centrum pro uprchlíky se bude stěhovat
  • Odborář Josef Středula chce okamžité řešení krize
  • Havířovská nemocnice pořídila na urgent nový CT přístroj
  • Karvinští v Běhu pro zdraví pomáhají potřebným

Revitalizace Nádražní ulice v Českém Těšíně pokračuje

Revitalizace Nádražní ulice v Českém Těšíně vstoupila do poslední etapy. Prostor je nadále staveništěm, lidé by měli být při procházení nebo projíždění ulicí obezřetní. Stavbu také provází komplikace, které město řeší.

Rekonstrukce ulice Nádražní v Českém Těšíně stále pokračuje. Termín dokončení byl v dodatku smlouvy posunut kvůli několika změnám projektové dokumentace. Hlavním důvodem byl nález kamenné šedé a červené dlažby, kterou se investor rozhodl zachránit a použít při revitalizaci přilehlých ulic. Město ale s kvalitou dosavadní práce není spokojeno.

Marcela Hladká, mluvčí Českého Těšína: “Přestože realizátor stavby garantoval ve výběrovém řízení zkušenosti s pokládkou tohoto typu dlažby, město není spokojeno s prací od začátku stavby. To potvrzuje také skutečnost, že od května nejsou firmě uhrazovány faktury za jejich práce. Město také garantuje to, že nepřevezme stavbu, pokud nebude odpovídat normám."

V tisku se také objevily mylné informace například o tom, že město za rekonstrukci ulice Nádražní zaplatí o 10 milionů korun navíc.

Milan Pilar, vedoucí Odboru investic Český Těšín: "Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Stavba byla navýšena pouze o tři miliony korun, a to z důvodu toho, že na komunikaci se našli původní kamenné kostky, které se město rozhodlo zachovat, takže to byly práce navíc v hodnotě tři miliony korun.”

Z důvodu zveřejňování nepravdivých a lživých informací, podalo město trestní oznámení.

---

Asistenční centrum pro uprchlíky se bude stěhovat

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky na Černé louce v Ostravě se bude zavírat. V současné době už je příliv Ukrajinců nižší a tak budou stačit menší prostory. Centrum se proto přestěhuje do objektu na ulici Dr. Malého, který nyní funguje jako ubytovna.

Asistenční centrum na Černé louce v Ostravě, které už od 8. března fungovalo jako první kontaktní místo pro uprchlíky z Ukrajiny, se bude stěhovat. Centrum bylo schopno v době největšího náporu zvládnout téměř tisícovku uprchlíků denně. Nyní jich přichází kolem 50 za 24 hodin a prostory na výstavišti jsou zbytečně velké. Úplně rušit se ale zatím nebude.

Ivo Vondrák,  hejtman MS kraje: "Vytvoříme nové KACPU v prostorách, které budou menší, to znamená efektivnější. Samozřejmě chceme zajistit, aby všechny služby, které potřebujeme, byly na jednom místě. Bráníme se tomu, abychom těch 50 uprchlíků denně nechali na ulicích, aby pobíhali mezi cizineckou policií, mezi pojišťovnami a mezi body, kde se bude zajišťovat ubytování."

V MS kraji se dosud zaregistrovalo téměř 22 900 uprchlíků z Ukrajiny. Pomocí systému HUMPO je v kraji ubytováno 6981 utečenců. Neexistuje ale žádná evidence, kolik Ukrajinců už se vrátilo a kolik ji zůstává u nás. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Stále platí, že nemáme problém s tím lidi ubytovat. Ještě pořád jsme v situaci, kdy máme místa dost, je teď řádově asi 3000 míst, kde bychom je mohli ubytovat."

Poskytovatelům ubytování už kraj jako kompenzační příspěvky vyplatil 92 milionů korun, kromě toho na uprchlickou krizi vynaložil přes 30 milionů korun. Na dotaci od státu krajský úřad stále čeká marně. 

---

Slezská nemocnice v Opavě se potýká s velkým nedostatkem krve. Běžně bývá v zásobě na skladě tři sta krví, teď je to necelá stovka. Chybí zásoba téměř všech typů krevních skupin.

V současnosti přibývá v kraji asi 300 pozitivně testovaných denně. Podle vyjádření hejtmana kraje Ivo Vondráka je o něco horší situace v nemocnicích, kde je 149 pozitivních pacientů. V pondělí v celém Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno přes 4,01 milionu covid pozitivních lidí.

---

Odborář Josef Středula chce okamžité řešení krize

Odborový předák a kandidát na prezidenta Josef Středula zavítal v úterý do Ostravy a přečetl zde dopis, který zasílá vládě ČR. Požaduje v něm okamžité řešení energetické krize.

V rámci předvolební kampaně na prezidenta republiky navštívil opavský rodák Josef Středula Ostravu. Ve Vítkovicích představil otevřený dopis adresovaný k rukám premiéra Petra Fialy, ve kterém vyzývá vládu k okamžitému řešení energetické krize. 

Josef Středula, kandidát na prezidenta ČR: "Ceny energií rostou, topná sezóna za dveřmi a nervozita ve společnosti stoupá. A to nejen mezi lidmi, ale také mezi firmami. A vláda? Mlčí a nekoná. Lidé se obávají energetické chudoby a výzkumy ukazují, že pocit ohrožení má až 60 % Čechu."

Josef Středula vyzval ke spolupráci na řešení situace podnikatelské a zaměstnavatelské svazy, hospodářské komory, spolky a odborové organizace. Je prý také připraven o situaci jednat s prezidentem Milošem Zemanem i s poslanci.

Josef Středula, kandidát na prezidenta ČR: "Pokud ani jeden krok nepovede k řešení situace, nezbývá než se spojit, aby náš hlas byl slyšet i přes zavřená okna Strakovy akademie."

Josef Středula zatím stále sbírá podpisy občanů. Aby mohl kandidovat na prezidenta potřebuje jich 50 tisíc. 

---

Havířovská nemocnice pořídila na urgent nový CT přístroj

Urgentní příjem je vstupní brána pro diagnostiku zejména pro akutní pacienty. Nemocnice v Havířově se nyní díky novému přístrojovému vybavení řadí do sítě urgentních příjmů druhého typu, hned po fakultních nemocnicích.

Je to rok, co havířovská nemocnice pořídila na urgentní příjem magnetickou rezonanci. Nyní uvedla do provozu také nový CT přístroj.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči Nemocnice Havířov: "My jako krajská nemocnice jsme urgentní příjem druhého typu, to znamená ten nižší po fakultních nemocnicích a splňujeme veškeré požadavky, které ministerská vyhláška určuje. Otevřením našeho nového CT v prostorách urgentního příjmu, je to druhé CT momentálně v nemocnici, tak jsme završili hlavní etapu vybudování urgentního příjmu se vším všudy. Náš urgentní příjem teď, co se týká diagnostiky, tak je schopen udělat jakkoliv diagnostiku u 99 % onemocnění, nebo úrazů. Naše nové CT je prvním svého typu v republice, co se týká přístroje. Je vysoce výkonné, rychlé, kvalitní a to je důležité pro tu rychlou diagnostiku.”

CT přístroj je díky kvalitním zobrazovacím metodám pro lékaře nepostradatelný.

Roman Michálek, lékař oddělení zobrazovacích metod: "Z hlediska toho, že se nacházíme na urgentním přijmu, tak předpokládáme, že se tady budou objevovat polytraumata, úrazy a případně jiné akutní případy, plicní embolie, budeme vyšetřovat. Na tom CT je daleko lepší vyšetřovat skelet, vyšetřovat traumata, vzhledem k tomu, že ten přístroj je velice rychlý, dokáže si poradit i s pohybovými artefakty, takže je daleko lepší začít tím CT přístrojem. Samozřejmě, že na měkké tkáně, konkrétně na mozek na míchu, na páteř jako takovou z hlediska traumatu je nutné někdy doplnit tu magnetickou rezonanci. Tam je výhodnější.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Já jsem moc rád, protože rozvoj havířovské nemocnice je opravdu raketový za poslední období. Já, když jsem přicházel, tak jsem říkal, že budu moc rád, když to bude nejlepší nemocnice v kraji. Spousta lidí se smála a dneska jde vidět, že nemocnice urazila velký kus cesty. Já jsem na to hrdý, jsem rád, že jsme tomu mohli trochu pomoct, protože kontinuálně nemocnici podporujeme. Chceme v tom pokračovat a pokud se do Havířova dostávají ty nejlepší přístroje, které jsou v současné době na trhu vůbec k dispozici, tak co jiného můžeme pro naše občany dělat.”

Nemocnice se chystá pořídit ještě mamograf čím završí modernizaci celé radiologie.

---

Šest jednotek hasičů, včetně výškové techniky, zasahovalo v pondělí večer u požáru pětipodlažního neobydleného bytového domu v centru Ostravy. Zásah byl pro hasiče poměrně náročný. Nikomu se nic nestalo a škoda je nulová, protože objekt je určen k demolici. Hasiči v takových případech příčinu požáru ani nezjišťují.

Příprava stavby parkovacího domu v Ostravě postupuje. Musí se provést průzkumy, které budou podkladem pro projekční činnost. Proto od 22. srpna do 5. září bude parkoviště na nám. Msgr. Šrámka uzavřeno. Řidiči mohou využít parkoviště před galerií Plato nebo pod Karolinou.

---

Karvinští v Běhu pro zdraví pomáhají potřebným

Karvinští atleti opět uspořádali pro veřejnost Běh pro zdraví. Tentokrát se běželo z areálu Lodiček a výtěžek ze startovného byl věnován dennímu stacionáři Galaxie centrum pomoci.

Atleti z TJ Jäkl Karviná pravidelně pořádají akci nazvanou Běh pro zdraví. Srpnový běh se konal už popáté a start byl naplánován z areálu Lodiček a to i za deštivého počasí.

Ondřej Sikora, člen výboru TJ Jäkl Karviná: “Běhy pro zdraví pořádáme z důvodu toho, aby se karvinská veřejnost dostala ke sportu, běhání, zdravému životnímu stylu. Každoročně pořádáme od března do října tyto běhy každý měsíci.”

anketa: účastníci Běhu pro zdraví: "To je ideální počasí. Ta teplota je super, běželo se výborně." "Běželo se mi úžasně, myslel jsem, že poběžím pomalu než v takovém tempu vysokém. Běh pro zdraví je hlavně běhat pro radost, že.” 

Červencový a srpnový běh, se konal na podporu denního stacionáře Galaxie centrum pomoci.

Marcel Dvořák, ředitel Galaxie centrum pomoci: “ Byl jsem velmi překvapen a mile potěšen, že jsme byli zařazeni do projektu atletického klubu. Výtěžek určitě přivítáme, protože 2. září pořádáme Zahradní slavnost a tam vás všechny můžu pozvat."

Zahradní slavnost pro rodiny s dětmi se tentokrát bude konat s názvem Galaxie v pohybu. 

---Mohlo by Vás také zajímat