Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava se postará o děti zdravotníků, policistů i hasičů
  • Úřady nabádají, aby lidé řešili jen akutní věci
  • Radnice v Ostravě-Porubě vozí nejen seniorům jídlo a léky
  • Ve Stonavě hledají šikovné švadlenky, roušky potřebují všichni
  • V Mar. Horách čekají na dodávku roušek, lidé je šijí i sami
  • 18. března byla přepadena butovická Benzina

Ostrava se postará o děti zdravotníků, policistů i hasičů

Zdravotníci a další lidé, kteří jsou v první linii boje proti pandemii nemusejí mít v Ostravě starost, co bude s jejich dětmi, když jsou v práci. Magistrát vyčlenil zařízení po celém městě, ve kterých se o tyto děti postarají. V některých budou mít dokonce školáci možnost i přespávat.

Ostrava připravila plán péče o děti rodičů, kteří jsou ve svém zaměstnání zapojeni do boje proti nákaze. K nejvíce ohroženým skupinám patří samozřejmě zdravotníci. Je ale potřeba zajistit také fungování bezpečnostních složek, orgánů ochrany veřejného zdraví nebo ozbrojených sil. "Přípravy začaly už v minulém týdnu. Doba spěje k tomu, že budou postupně zavřeny všechny mateřské školky a ti lidé nebudou mít kde odložit své děti," potvrzuje primátor Ostravy Tomáš Macura.

V Ostravě je pro  školáky připraveno 375 míst ve třech střediscích volného času a domově dětí mládeže. Rozděleny by měly být do skupin po 15. Pro tyto děti jsou dokonce připraveny lehátka a žíněnky, aby mohly případně v zařízeních i přespat.  O mladší děti se postarají pedagogové v mateřských školkách. Je jich celkem 10 a také jsou rozprostřeny po celém městě. V pohotovosti jsou další dvě školky. "Ten provoz je zatím od 7 - 17 hodin, ale podle potřeb jsme schopni fungovat i celých 24 hodin. Ta starost je kompletní včetně jídla, pedagogů a aktivit pro děti," upřesňuje náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová.

Některá zařízení už přijala první děti. Vzhledem k zavírání školek se ale dá očekávat, že hlavní nápor teprve přijde. Pro všechny jsou připraveny ochranné roušky a k dispozici je i desinfekce. 

---

Úřady nabádají, aby lidé řešili jen akutní věci

Kvůli hrozbě koronaviru přistoupily úřady a další instituce k množstvím opatření. Někde omezili hodiny pro styk s veřejností, například novojičínská radnice ale uzavřela všechny své budovy.

Zatímco na ostravském magistrátu odbaví u přepážek klienty dopředu objednat elektronicky, nebo v Karviné zavedli omezené úřední hodiny, v Novém Jičíně jsou od pondělka pro veřejnost uzavřeny všechny budovy městského úřadu. Zaměstnanci jsou ovšem na svých pracovištích.

“Zaměstnanci jsou na svých pracovištích. My jsme se všechny objednané klienty jsme o situaci vyrozuměl. Samozřejmě neodkladné záležitosti vyřídíme, konkrétně to je třeba vydání občanského průkazu pro člověka, který na jeho základě obdrží důchod,” vysvětlil Josef Solanský, tajemník MěÚ Nový Jičín.   

Provoz omezila i státní správa, například katastrální a finanční úřady, které podatelny pro veřejnost otevírají pouze v pondělí a ve středu od 8 do 11 hodin a některá pracoviště zcela uzavřeli.  

“Finanční úřad vyzývá občany, aby maximalizovali své osobní návštěvy na finančním úřadě a nově své dotazy konzultovali především telefonicky a -emailem,” sdělila Petra Homolová, tisková mluvčí pro Finanční úřad pro MS kraj. 

V upraveném režimu vykonávají službu také policisté, kteří rovněž občany žádají o telefonický kontakt, nicméně nerezignovali na dohled nad veřejným pořádkem a bezpečností v dopravě. 

“Primárním cílem je minimalizovat kontakt policistů s občany při řešení každodenní agendy,” uvedla Soňa Štětínská, tisková mluvčí PČR Moravskoslezského kraje.

Jak dále policejní mluvčí podotkla, v době nouzového stavu mohou padat za určité skutky přísné tresty, například za krádeže, šíření poplašné zprávy nebo nakažlivé nemoci. 

Instituce nabádají veřejnost, aby sledovala jejich weby a elektronické úřední desky.

---

Radnice v Ostravě-Porubě vozí nejen seniorům jídlo a léky

Také radnice v Ostravě-Porubě přijala spoustu opatření proti šíření koronaviru. Pro dobro všech mimo jiné uzavřela na dobu nezbytně nutnou hlavní budovu a nabídla seniorům, že jim zajistí nákupy.

Senioři z Ostravy-Poruby se teď mohou obracet na sociální odbor tamní radnice. Pokud jsou osamělí a nemá se o ně kdo postarat, zajistí jim potřebnou pomoc. Totéž platí pro obyvatele, kteří jsou v karanténě 

“My o některých seniorech víme, kteří jsou sami a kteří by to potřebovali, ale samozřejmě na nás se v tuto chvíli obracejí i senioři, kteří nepotřebovali doteď naše služby, ale kteří chtějí donést obědy, chtějí dovézt nákupy apod.,” uvádí Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru ÚMOb Ostrava-Poruba

“My jsme se v posledních dnech rozhodli i tak, že budeme chtít pomoci podnikatelům, kteří jsou v Porubě tím, že jim odpustíme minimálně jedno nájemné, které vlastně platí v našich nebytových prostorách,” říká Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba

Radnice je v tuto chvíli pro veřejnost uzavřena. Úředníci jsou ale na telefonu a s lidmi komunikují i  elektronicky. 

“Od příštího týdne od středy už budeme otevírat úřad vždycky pouze na tři hodiny na ten daný úřední den, abychom opravdu zvládli úplně ty nezbytně nutné věci. A pouze pro ty, kteří si objednají tu osobní schůzku s úředníkem,” dodává Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba

V Ostravě Porubě jsou do konce dubna zrušeny i veškeré kulturní, sportovní a společenské akce. Riziko nákazy radnice eliminuje i pravidelnou dezinfekcí společných prostor.

---

Ve Stonavě hledají šikovné švadlenky, roušky potřebují všichni

V celé České republice platí od půlnoci ze středy na čtvrtek 19. března 2020 zákaz vycházení kdekoliv na veřejnost bez ochrany obličeje. Díky své kolegyni mají ručně šité roušky všichni zaměstnanci stonavské radnice. Roušky díky ochotným švadlenkám postupně dostávají také místní senioři. Bohužel, poptávka převyšuje nabídku. Pečovatelská služba ELIM proto prosí o pomoc.

V celé české republice se rozjela velká vlna solidarity. Různé organizace i jednotlivci šijí roušky. Ty totiž musí v současné době nosit všichni. Díky své kolegyni je už mají také všichni zaměstnanci obecního úřadu ve Stonavě. Radnice je sice pro veřejnost uzavřena, občané s ní ale i nadále mohou komunikovat telefonicky nebo emailem.

„Musím pochválit naši kolegyňku Haničku Haizerovou, která nám našila roušky. Jsou moc hezké,“ řekla Alena Macošková.

„Ušila jsem patnáct roušek. Třicet minut mi trvala jedna,“ řekla s úsměvem Hana Haizerová.

Díky další ochotné švadleně rozdala dvacet ručně šitých roušek stonavským seniorům pečovatelská služba ELIM. Tento počet ale zdaleka neodpovídá potřebám.

„Protože pečujeme o více seniorů, tak jsme vybírali ty nejvíce ohrožené,“ konstatovala vedoucí pečovatelské služby ELIM Urszula Byrtusová .

ELIM pečuje ve Stonavě o 45 seniorů a nespoléhá jen na pomoc ochotných švadlen.

„Stále sháníme další ochotné šičky, které by nám v tom pomohly. Zároveň to chceme zkusit ušít i sami. Začali jsme společně se dvěma seniorkami zkoušet, jak je možné ty roušky ušít. Já stříhám látky a ony to pak šijí. Není to vůbec jednoduché,“ upřesnila Byrtusová.

Nabídku své pomoci můžete směřovat přímo na vedení stonavské pečovatelské služby ELIM.

---

V Mar. Horách čekají na dodávku roušek, lidé je šijí i sami

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky reaguje na nedostatek roušek. Radnice tyto pomůcky poptává u dodavatelů a v současné době očekává dodávku několika set roušek. Obyvatelé obvodu ale na nic nečekají a roušky si šijí i sami.

V situaci, kdy se roušky staly nedostatkovým zbožím a prakticky není možné je sehnat, oslovilo vedení ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky místní švadlenky a hlavně dodavatele, kteří jsou schopni roušky dodat.

“Těch dodavatelů je několik, nechtěli jsme se spoléhat jen na jednoho. Máme objednáno několik set roušek pro mariánskohorské obyvatele a také pro zaměstnance úřadu, či pro pracovníky, kteří jsou tzv. v první linii a scházejí se s větším počtem lidí, aby se chránili a chránili okolí. Takže máme objednáno několik set roušek a čekáme, že každým dnem budeme mít k dispozici až 1200 roušek, které budeme distribuovat.” uvedl místostarosta MOb Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

V první řadě dostanou roušky senioři, následně podle věku další lidé. Obyvatelé obvodu ale vzali útokem místní galanterie a roušky začali šít i sami. Jednou z galanterií, do které mohou lidé chodit pro materiál na šití roušek je i na ulici Korunní.

“Zatím vše máme. Horší je to s gumičkami. Ty jdou ale nahradit šňůrami z maka,. Je to pružné a funguje to,” uvedla prodavačka v galanterii Iveta Moldřiková.

Anketa, obyvatelé Mariánských Hor: 1: “Vždycky jsem šila a chci pomoct. Učím na zdravotnické škole, takže když bude potřeba, budu šít tam. Příští týden máme poradu, tak bych našila.” 2. “Šiji s naší mladou. Pro celou rodinu.”

Materiál potřebný k šití roušek má i radnice. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci a roušky šít, se tak na ni mohou obrátit.

---

18. března byla přepadena butovická Benzina

Pachateli nyní hrozí mnohem vyšší trestní sazba, než tomu bylo před vyhlášením krizového stavu. Novojičínští kriminalisté právě vyšetřují závažný zločin loupeže. Ve středu kolem osmnácté hodiny došlo k přepadení benzinové stanice ve Studénce V Butovicích.

„V té době vešel do budovy benzínky muž, maskován čepicí, brýlemi a rouškou, který po obsluze požadoval finanční prostředky. Napadená žena to odmítla a utekla do zázemí provozovny. Celá záležitost je v intenzivním prošetřování novojičínských kriminalistů,“ sdělil tiskový mluvčí PČR René Černohorský.

Podezřelým je pětatřicetiletý muž. Během vyhlášeného nouzového stavu zlodějům nyní hrozí až několikanásobně vyšší trestní sazby.

„Jedná se například o krádeže, šíření nakažlivé lidské nemoci, podvod anebo šíření poplašné zprávy. Pak zde máme přitěžující okolnost, která spočívá ve spáchání trestného činu, například během krizové situace,“ uvedla mluvčí PSČ MSK Soňa Štětínská.

Pachatel, který se Benzinu v Butovicích pokusil vyloupit tak může dostat mnohonásobně vyšší trest než obvykle. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. března 2020, 17:00

Ostrava se postará o děti zdravotníků, policistů i hasičů

Zdravotníci a další lidé, kteří jsou v první linii boje proti pandemii nemusejí mít v Ostravě starost, co bude s jejich dětmi, když jsou v práci. Magistrát vyčlenil zařízení po celém městě, ve kterých se o tyto děti postarají. V některých budou mít dokonce školáci možnost i přespávat.

Ostrava připravila plán péče o děti rodičů, kteří jsou ve svém zaměstnání zapojeni do boje proti nákaze. K nejvíce ohroženým skupinám patří samozřejmě zdravotníci. Je ale potřeba zajistit také fungování bezpečnostních složek, orgánů ochrany veřejného zdraví nebo ozbrojených sil. "Přípravy začaly už v minulém týdnu. Doba spěje k tomu, že budou postupně zavřeny všechny mateřské školky a ti lidé nebudou mít kde odložit své děti," potvrzuje primátor Ostravy Tomáš Macura.

V Ostravě je pro  školáky připraveno 375 míst ve třech střediscích volného času a domově dětí mládeže. Rozděleny by měly být do skupin po 15. Pro tyto děti jsou dokonce připraveny lehátka a žíněnky, aby mohly případně v zařízeních i přespat.  O mladší děti se postarají pedagogové v mateřských školkách. Je jich celkem 10 a také jsou rozprostřeny po celém městě. V pohotovosti jsou další dvě školky. "Ten provoz je zatím od 7 - 17 hodin, ale podle potřeb jsme schopni fungovat i celých 24 hodin. Ta starost je kompletní včetně jídla, pedagogů a aktivit pro děti," upřesňuje náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová.

Některá zařízení už přijala první děti. Vzhledem k zavírání školek se ale dá očekávat, že hlavní nápor teprve přijde. Pro všechny jsou připraveny ochranné roušky a k dispozici je i desinfekce. 

---

Úřady nabádají, aby lidé řešili jen akutní věci

Kvůli hrozbě koronaviru přistoupily úřady a další instituce k množstvím opatření. Někde omezili hodiny pro styk s veřejností, například novojičínská radnice ale uzavřela všechny své budovy.

Zatímco na ostravském magistrátu odbaví u přepážek klienty dopředu objednat elektronicky, nebo v Karviné zavedli omezené úřední hodiny, v Novém Jičíně jsou od pondělka pro veřejnost uzavřeny všechny budovy městského úřadu. Zaměstnanci jsou ovšem na svých pracovištích.

“Zaměstnanci jsou na svých pracovištích. My jsme se všechny objednané klienty jsme o situaci vyrozuměl. Samozřejmě neodkladné záležitosti vyřídíme, konkrétně to je třeba vydání občanského průkazu pro člověka, který na jeho základě obdrží důchod,” vysvětlil Josef Solanský, tajemník MěÚ Nový Jičín.   

Provoz omezila i státní správa, například katastrální a finanční úřady, které podatelny pro veřejnost otevírají pouze v pondělí a ve středu od 8 do 11 hodin a některá pracoviště zcela uzavřeli.  

“Finanční úřad vyzývá občany, aby maximalizovali své osobní návštěvy na finančním úřadě a nově své dotazy konzultovali především telefonicky a -emailem,” sdělila Petra Homolová, tisková mluvčí pro Finanční úřad pro MS kraj. 

V upraveném režimu vykonávají službu také policisté, kteří rovněž občany žádají o telefonický kontakt, nicméně nerezignovali na dohled nad veřejným pořádkem a bezpečností v dopravě. 

“Primárním cílem je minimalizovat kontakt policistů s občany při řešení každodenní agendy,” uvedla Soňa Štětínská, tisková mluvčí PČR Moravskoslezského kraje.

Jak dále policejní mluvčí podotkla, v době nouzového stavu mohou padat za určité skutky přísné tresty, například za krádeže, šíření poplašné zprávy nebo nakažlivé nemoci. 

Instituce nabádají veřejnost, aby sledovala jejich weby a elektronické úřední desky.

---

Radnice v Ostravě-Porubě vozí nejen seniorům jídlo a léky

Také radnice v Ostravě-Porubě přijala spoustu opatření proti šíření koronaviru. Pro dobro všech mimo jiné uzavřela na dobu nezbytně nutnou hlavní budovu a nabídla seniorům, že jim zajistí nákupy.

Senioři z Ostravy-Poruby se teď mohou obracet na sociální odbor tamní radnice. Pokud jsou osamělí a nemá se o ně kdo postarat, zajistí jim potřebnou pomoc. Totéž platí pro obyvatele, kteří jsou v karanténě 

“My o některých seniorech víme, kteří jsou sami a kteří by to potřebovali, ale samozřejmě na nás se v tuto chvíli obracejí i senioři, kteří nepotřebovali doteď naše služby, ale kteří chtějí donést obědy, chtějí dovézt nákupy apod.,” uvádí Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru ÚMOb Ostrava-Poruba

“My jsme se v posledních dnech rozhodli i tak, že budeme chtít pomoci podnikatelům, kteří jsou v Porubě tím, že jim odpustíme minimálně jedno nájemné, které vlastně platí v našich nebytových prostorách,” říká Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba

Radnice je v tuto chvíli pro veřejnost uzavřena. Úředníci jsou ale na telefonu a s lidmi komunikují i  elektronicky. 

“Od příštího týdne od středy už budeme otevírat úřad vždycky pouze na tři hodiny na ten daný úřední den, abychom opravdu zvládli úplně ty nezbytně nutné věci. A pouze pro ty, kteří si objednají tu osobní schůzku s úředníkem,” dodává Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba

V Ostravě Porubě jsou do konce dubna zrušeny i veškeré kulturní, sportovní a společenské akce. Riziko nákazy radnice eliminuje i pravidelnou dezinfekcí společných prostor.

---

Ve Stonavě hledají šikovné švadlenky, roušky potřebují všichni

V celé České republice platí od půlnoci ze středy na čtvrtek 19. března 2020 zákaz vycházení kdekoliv na veřejnost bez ochrany obličeje. Díky své kolegyni mají ručně šité roušky všichni zaměstnanci stonavské radnice. Roušky díky ochotným švadlenkám postupně dostávají také místní senioři. Bohužel, poptávka převyšuje nabídku. Pečovatelská služba ELIM proto prosí o pomoc.

V celé české republice se rozjela velká vlna solidarity. Různé organizace i jednotlivci šijí roušky. Ty totiž musí v současné době nosit všichni. Díky své kolegyni je už mají také všichni zaměstnanci obecního úřadu ve Stonavě. Radnice je sice pro veřejnost uzavřena, občané s ní ale i nadále mohou komunikovat telefonicky nebo emailem.

„Musím pochválit naši kolegyňku Haničku Haizerovou, která nám našila roušky. Jsou moc hezké,“ řekla Alena Macošková.

„Ušila jsem patnáct roušek. Třicet minut mi trvala jedna,“ řekla s úsměvem Hana Haizerová.

Díky další ochotné švadleně rozdala dvacet ručně šitých roušek stonavským seniorům pečovatelská služba ELIM. Tento počet ale zdaleka neodpovídá potřebám.

„Protože pečujeme o více seniorů, tak jsme vybírali ty nejvíce ohrožené,“ konstatovala vedoucí pečovatelské služby ELIM Urszula Byrtusová .

ELIM pečuje ve Stonavě o 45 seniorů a nespoléhá jen na pomoc ochotných švadlen.

„Stále sháníme další ochotné šičky, které by nám v tom pomohly. Zároveň to chceme zkusit ušít i sami. Začali jsme společně se dvěma seniorkami zkoušet, jak je možné ty roušky ušít. Já stříhám látky a ony to pak šijí. Není to vůbec jednoduché,“ upřesnila Byrtusová.

Nabídku své pomoci můžete směřovat přímo na vedení stonavské pečovatelské služby ELIM.

---

V Mar. Horách čekají na dodávku roušek, lidé je šijí i sami

Ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky reaguje na nedostatek roušek. Radnice tyto pomůcky poptává u dodavatelů a v současné době očekává dodávku několika set roušek. Obyvatelé obvodu ale na nic nečekají a roušky si šijí i sami.

V situaci, kdy se roušky staly nedostatkovým zbožím a prakticky není možné je sehnat, oslovilo vedení ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky místní švadlenky a hlavně dodavatele, kteří jsou schopni roušky dodat.

“Těch dodavatelů je několik, nechtěli jsme se spoléhat jen na jednoho. Máme objednáno několik set roušek pro mariánskohorské obyvatele a také pro zaměstnance úřadu, či pro pracovníky, kteří jsou tzv. v první linii a scházejí se s větším počtem lidí, aby se chránili a chránili okolí. Takže máme objednáno několik set roušek a čekáme, že každým dnem budeme mít k dispozici až 1200 roušek, které budeme distribuovat.” uvedl místostarosta MOb Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus.

V první řadě dostanou roušky senioři, následně podle věku další lidé. Obyvatelé obvodu ale vzali útokem místní galanterie a roušky začali šít i sami. Jednou z galanterií, do které mohou lidé chodit pro materiál na šití roušek je i na ulici Korunní.

“Zatím vše máme. Horší je to s gumičkami. Ty jdou ale nahradit šňůrami z maka,. Je to pružné a funguje to,” uvedla prodavačka v galanterii Iveta Moldřiková.

Anketa, obyvatelé Mariánských Hor: 1: “Vždycky jsem šila a chci pomoct. Učím na zdravotnické škole, takže když bude potřeba, budu šít tam. Příští týden máme poradu, tak bych našila.” 2. “Šiji s naší mladou. Pro celou rodinu.”

Materiál potřebný k šití roušek má i radnice. Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci a roušky šít, se tak na ni mohou obrátit.

---

18. března byla přepadena butovická Benzina

Pachateli nyní hrozí mnohem vyšší trestní sazba, než tomu bylo před vyhlášením krizového stavu. Novojičínští kriminalisté právě vyšetřují závažný zločin loupeže. Ve středu kolem osmnácté hodiny došlo k přepadení benzinové stanice ve Studénce V Butovicích.

„V té době vešel do budovy benzínky muž, maskován čepicí, brýlemi a rouškou, který po obsluze požadoval finanční prostředky. Napadená žena to odmítla a utekla do zázemí provozovny. Celá záležitost je v intenzivním prošetřování novojičínských kriminalistů,“ sdělil tiskový mluvčí PČR René Černohorský.

Podezřelým je pětatřicetiletý muž. Během vyhlášeného nouzového stavu zlodějům nyní hrozí až několikanásobně vyšší trestní sazby.

„Jedná se například o krádeže, šíření nakažlivé lidské nemoci, podvod anebo šíření poplašné zprávy. Pak zde máme přitěžující okolnost, která spočívá ve spáchání trestného činu, například během krizové situace,“ uvedla mluvčí PSČ MSK Soňa Štětínská.

Pachatel, který se Benzinu v Butovicích pokusil vyloupit tak může dostat mnohonásobně vyšší trest než obvykle. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-03-2020-17-00