Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava má po Praze a Brnu své vlastní stavební předpisy
  • Pejsci v útulku Sedliště dostali dárky od města F-M
  • O vánoční kapry je stále velký zájem
  • Don Bosco slaví 90 let fungování v Ostravě
  • Slib splnil a novojičínské sgrafito zachránil
  • Děti zpívaly vánoční písně na školních schodech

Ostrava má po Praze a Brnu své vlastní stavební předpisy

Ostrava se od nového roku zařadí mezi města, která mají své vlastní stavební předpisy. Po Praze a Brně se stává třetím městem v České republice, které využilo možnost danou novým stavebním zákonem.

Nový stavební zákon umožnil třem největším městům v zemi vytvořit vlastní stavební předpisy, které by lépe reflektovaly jejich specifické potřeby. Praha i Brno už to udělaly a od nového roku bude mít vlastní stavební předpisy také Ostrava.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Vytvoření Ostravských stavebních předpisů je bezesporu přelomový okamžik pro výstavbu a rozvoj celého města. Důležité je, že nám nový stavební zákon dal privilegium, abychom si jako jedno ze tří velkých měst mohli upravit svá specifika, mohli reflektovat podmínky Ostravy, její vývoj, historii a další cíle, které má." 

Předpisy mají usnadnit dostavbu proluk, ale zároveň řeší například i požadavky na zeleň či parkovací stání, efektivní umisťování technické infrastruktury nebo stanovují pravidla pro budování boxů pro výdej zásilek.

Ondřej Vysloužil, ředitelů městského ateliéru MAPPA: "Důležité je vnímat, že stavby spolu dohromady to město tvoří  a nebavíme se, že každá má samostatně vyhovět nějakým požadavkům." 

Cyril Vltavský, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu: "Města by měla mít nárok na to, aby mohla svůj rozvoj regulovat podle vlastních daností, podle svých zvyklostí." 

Počty parkovacích stání pro novostavby a rekonstrukce se budou lišit podle lokality. Například v hustě zastavěném centru bude požadavek nižší. Stavební předpisy se budou dále vyvíjet a upravovat podle toho, co ukáže praxe. 

---

Pejsci v útulku Sedliště dostali dárky od města F-M

Ve Frýdku-Místku se tradice vánoční pomoci nevyhýbá ani zvířatům. Letos vedení města navštívilo psí útulek v Sedlištích, kde přineslo krmivo pro pejsky, kteří zde čekají na nové domovy. Město dlouhodobě podporuje i další organizace, které se starají o zvířata v nouzi.

Psí útulek Sedliště poskytuje domov pejskům, kteří mají za sebou nelehké životní osudy. Pro některé je velmi obtížné sehnat nové majitele.

Eva Vinklárková, Psí útulek Sedliště: "Od roku 1990 je útulek v provozu a kapacita je zhruba 50 pejsků." - Kolik jich tady máte teďka? - "20" - Jak těžké je takové pejsky udat? - "Takové ty socializovanější problém není. Problém spíš je s pejsky, kteří byli nějak více týraní. Celkově ta psychika je špatná, jsou agresivní, přepínají. To znamená, že jako je hodný, hodný najednou skočí do vás a ti lidi samozřejmě o takové psy zájem nemají ke všemu, ještě když je ten pejsek starší. O to je to větší problém, pejska takhle udat. Někteří jsou opravdu těžce, těžce udatelní."

Provozovat takový útulek není jednoduché, každá podpora je proto vítaná. Letos přivezlo pomoc také město Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dneska jsme navštívili Psí útulek v Sedlištích, dovezli jsme je nějaké krmení pro pejsky. A já jsem rád, že jako město máme partnery, kteří se postarají o psy, kteří se ztratí, kteří ztratí majitele a zároveň jsem rád, že to není jediná organizace, která pomáhá se zvířátky. Jsem moc rád, že máme Neposedné tlapky, které se starají o kočky ve městě. A zároveň máme spolupráci se Záchrannou stanicí v Bartošovicích, když najdeme jiné zvíře, které potřebuje pomoc, tak to najde útočiště tam."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že můžeme udělat radost o Vánocích čtyřnohým mazlíčkům. Nedávno jsme navštívili Neposedné tlapky, nyní to je Psí útulek v Sedlištích, takže ať mají zvířátka také radost a ať si užijí také Vánoce."

Provozovatelé útulku si váží každé podpory, ale stále připomínají, že největším dárkem je nový domov pro každého pejska.

Eva Vinklárková, Psí útulek Sedliště: "Samozřejmě nejdůležitější asi je taková ta propagace právě těch neudatelných pejsků a spíš spolupráce s různými lidmi, kteří chtějí ty přestárlé pejsky anebo těžce udatelné. Samozřejmě jsme vděční i za každou pomoc hmotnou ve formě krmiva a různých věcí pro pejsky."

V rámci dalších organizací, se kterými město spolupracuje se například Neposedné Tlapky letos postaraly o 146 koček a dalších 28 zvířat. A Záchranná stanice Bartošovice přijala ze správního území města Frýdek-Místek za 10 měsíců na rekordních 300 živočichů.

---

O vánoční kapry je stále velký zájem

Prodejci ryb se v těchto dnech nezastaví. Začal totiž prodej ryb na vánoční stůl, kterých je letos dostatek i přes problémy, které způsobila zářijová povodeň.

Vánoční prodej kaprů po zářijové povodni, která se prohnala i přes Petrův rybník v Krnově, je zajištěn. Lidé si tak stejně jako v minulých letech od prodejců odnesou domů kvalitní české ryby.

anketa: obyvatelé Opavy: “Vybral jsem si dva kapry a ty budeme mít na Štědrý večer jako každoročně. Normálně se to smaží s bramborovým salátem.”

“Jedině na Štědrý den si beru kapra. Smaženého, ale namazané trošičku česnekem.”

Nejoblíbenější rybou na vánoční stůl je stále kapr a lidé si odsud odnášejí kapry o hmotnosti kolem 3 kil.

Pavel Martinec, příprava ryb: “Ale i o amury. Amur je, říká se, že je trošičku lepší ryba chuťově, ale já si myslím, že je to všechno stejné.”

Martin Kubiš, rybář, Povodí Odry: “Dva a půl až 3 a půl kila to je taková optimální rybička. Otázka je pro kolik lidí to vlastně potřebujete.”

Škody po povodních jsou obrovské. Voda zaplavila krnovský rybník, který přetekl a praskl a odnesla až 60 tun kaprů.

Martin Kubiš, rybář, Povodí Odry: “Amuři, dravci, líni, prakticky nějaká násada na příští rok.”

Krnovský rybník momentálně prochází rekonstrukcí.

Martin Kubiš, rybář, Povodí Odry: “Doufáme, že to stihneme třeba do příštího roku, do jara, abysme ho stihli napustit.”

Odhadované škody jsou okolo 15 milionů korun. Ryby na vánoční stůl se na trzích a u některých supermarketů budou prodávat až do 23. prosince.

---

Don Bosco slaví 90 let fungování v Ostravě

Středisko Don Bosco v Ostravě slaví 90 let své existence. Tato významná organizace se dlouhodobě věnuje dětem a mládeži, nabízí širokou škálu aktivit a pomáhá i v krizových situacích. K oslavám výročí otevřelo své dveře veřejnosti a představuje nejen svou bohatou historii, ale i současné aktivity.

Don Bosco Ostrava, to není jen Salesiánská farnost a kostel. Ale především místo, které nabízí rozsáhlé aktivity pro mládež.

Václav Lipinský, ředitel Střediska volného času Don Bosco Ostrava: "My se věnujeme mládeži ve věku od 4 do 26 let a nabízíme pro ně celou řadu volnočasových aktivit. Děti mají možnost k nám přijít už o půl druhé, kdy se můžou doučovat, potom pro ně máme připravený volný klub, kde probíhá spontánní činnost a od 15:00 hodin do 17:00 hodin máme celou řadu kroužků. Děti si můžou vybrat z kroužků sportovních, výtvarných, tanečních, hudebních, tvořivých i vzdělávacích. Takže ta nabídka je opravdu pestrá a potom od 17:00 do 18:00 hodin mají děti možnost opět pobít tady s námi s pedagogy ve volném klubu. Kde si můžou zahrát nějakou hru, stolní tenis, můžou jenom tak posedět, povykládat s vedoucím a v 18:00 hodin jdou domů."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to významná instituce v našem obvodě, nejenom kostel, ale hlavně jejich záslužná činnost je v péči o mládež. Mají 90 let, to je už takzvaný seniorský věk, ale celou dobu se věnují této mládeži a mají velké úspěchy. Já osobně je mám ve velké oblibě. Navštěvuji je, pracuji s nimi, dokonce se mnou chodí i malý členové Don Bosco uklízet. Jmenuje se to, uklízíme se starostou a oni vždycky přijdou ve velkém počtu a jsou úplně perfektní. Já bych chtěl říct, že Don Bosco má sportovní oddíly, ale ten nejkvalitnější, který má, je fotbalový oddíl, ten vede Ruda Pavlíček, výborný člověk a ty úspěchy, které mají po celé republice, jsou úplně úžasné.

Středisko volného času má v evidenci na 500 dětí. V rámci letošních oslav 90. let se Don Bosco rozhodlo otevřít veřejnosti. O prohlídky byl velký zájem.

Pavel Proksch, správce budov a majetku, Don Bosco Ostrava: "Řada lidí projíždí kolem toho domu v tramvaji nebo bydlí v okolí a vůbec neví, čemu se tady věnujeme. A přitom nabízíme v rozsáhlé prostory k pronájmům, velkou ubytovací kapacitu. Máme tady 20 ubytovaných vysokoškoláků i ze zahraničí, 30 ubytovaných Ukrajinců, včetně dětí. A velmi pomáháme v krizových situacích, jako kdyby byly teď povodně. Tak jsme přes 80 lidí tady nouzově ubytovali. Nebo když jsou letní festivaly, tak tady máme desítky ubytovaných osob. Takže není to určitě jenom církevní prostor, není to jenom středisko volného času, ale ten dům žije mnoha aktivitami tady. Oslavujeme tím, že jsme se rozhodli ještě víc otevřít ten dům lidem. Jsme otevření všem, chceme, ať ten dům je živý a ať tady vydržíme další desítky let. Zajímavostí je, málo kdo o tom ví, že za druhé světové války tady byla zřízená pobočka nemocnice na Fifejdách, v roce 1942 až 1945. Máme tady právě na dní otevřených dveří vystavené plány k tomu, přesně kde byl primář, kde byl rentgen, kde byly sesterny. Takže to je taková perlička, co ten dům vlastně všechno ve své bohaté historii zažil."

Podrobnosti o Středisku, farnosti i pronájmech najdete na webu .

---

Slib splnil a novojičínské sgrafito zachránil

Zídku na Máchově ulici v Novém Jičíně, na které je sgrafito s dětskými motivy z 60tých let, se po měsících příprav podařilo přesunout. Majitel nemovitosti tu plánuje novou výstavbu. Záchranou sgrafita, které není kulturní památkou, vyhověl přání ostravského okrašlovacího spolku.

Po měsících příprav se podařil transfer sgrafita na Máchově ulici v Novém Jičíně. Výtvarné dílo z roku 1967 se přesunulo o několik metrů doleva. Zůstalo tak zachováno a současně nebrání realizaci stavebního záměru majitele pozemku.

Michal Uhlár, majitel pozemku: “Měli jsme tady padesátimetrový jeřáb, ingot, který to přenášel, musela tady přijet kamionová souprava… Se zdí se s velkou opatrností hýbalo o těch dvanáct metrů dál.”

Josef Červinka, restaurátor: “Transfer, přemístění uměleckého díla, patří k jedněm z nejriskantnějších kroků při restaurování. Je potřeba mít na zřeteli, že zde se jde do velkého rizika a může nastat i to, že dojde k drobným ztrátám na tom artefaktu.”

Dále teď bude nutné dílo restaurovat. Vytvořil jej ostravský sochař Otakar Schindler, a to na budově původních jeslí. Sgrafito po letech znovuobjevil Jakub Ivánek, člen okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu.

Michal Uhlár, majitel pozemku: “Finance na záchranu toho díla se shánějí velmi těžko. Máme nějakou vizi s Klubem rodáků, že by se otevřela nějaká veřejná sbírka na záchranu tohoto uměleckého díla.”

Na přesun desky už přispěli dotací zhruba 800 tisíc korun město a Moravskoslezský kraj.

---

Děti zpívaly vánoční písně na školních schodech

Na prostranství před Základní školou v Palkovicích se v úterý vpodvečer sešli žáci, kantoři a rodiče, aby si společně zazpívali nejen vánoční koledy. Při tradičním Zpívání na schodech zazněly klasické i méně známé vánoční písně.

Milan Šponer, ředitel ZŠ Palkovice: “Také letos si palkovické děti spolu s učitelkami připravily takzvané předvánoční Zpívání na schodech. Šlo už o třetí ročník, kdy jsme plynule navázali na vánoční zpívání v kostele, ale před třemi lety jsme se rozhodli tuto tradici trošku změnit, a myslím si, že to bylo ku prospěchu věci. Na toto prostranství se totiž vejde více lidí a rodiče i děti si to více užijí. Viděli jsme vystoupení dětí od první do páté třídy, které byly rozděleny po ročnících. Pak jsme měli možnost slyšet sbor, který vznikl letos v družině. Za druhý stupeň se představili snad ti nejnadanější a zazpívali nám některé vánoční písně, některé méně vánoční. Něco zaznělo i v angličtině a dokonce v latině.”

Na předvánočním zpívání se podílel také spolek rodičů.

Anežka Herotová, Spolek rodičů při ZŠ a MŠ Palkovice: “My jako spolek jsem si tady na jarmark připravili stánek s perníčky, nealkoholickým punčem a celkově dobrou atmosférou pro všechny, kdo nás přišli navštívit – rodiče s dětmi. Vždycky nás potěší, když vidíme známé tváře. Doufáme, že si všichni užili tuto atmosféru a přejeme pěkné Vánoce. Výtěžek z této akce využijeme na další aktivity spojené se školou a se spolkem rodičů.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. prosince 2024, 16:00

Ostrava má po Praze a Brnu své vlastní stavební předpisy

Ostrava se od nového roku zařadí mezi města, která mají své vlastní stavební předpisy. Po Praze a Brně se stává třetím městem v České republice, které využilo možnost danou novým stavebním zákonem.

Nový stavební zákon umožnil třem největším městům v zemi vytvořit vlastní stavební předpisy, které by lépe reflektovaly jejich specifické potřeby. Praha i Brno už to udělaly a od nového roku bude mít vlastní stavební předpisy také Ostrava.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Vytvoření Ostravských stavebních předpisů je bezesporu přelomový okamžik pro výstavbu a rozvoj celého města. Důležité je, že nám nový stavební zákon dal privilegium, abychom si jako jedno ze tří velkých měst mohli upravit svá specifika, mohli reflektovat podmínky Ostravy, její vývoj, historii a další cíle, které má." 

Předpisy mají usnadnit dostavbu proluk, ale zároveň řeší například i požadavky na zeleň či parkovací stání, efektivní umisťování technické infrastruktury nebo stanovují pravidla pro budování boxů pro výdej zásilek.

Ondřej Vysloužil, ředitelů městského ateliéru MAPPA: "Důležité je vnímat, že stavby spolu dohromady to město tvoří  a nebavíme se, že každá má samostatně vyhovět nějakým požadavkům." 

Cyril Vltavský, vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu: "Města by měla mít nárok na to, aby mohla svůj rozvoj regulovat podle vlastních daností, podle svých zvyklostí." 

Počty parkovacích stání pro novostavby a rekonstrukce se budou lišit podle lokality. Například v hustě zastavěném centru bude požadavek nižší. Stavební předpisy se budou dále vyvíjet a upravovat podle toho, co ukáže praxe. 

---

Pejsci v útulku Sedliště dostali dárky od města F-M

Ve Frýdku-Místku se tradice vánoční pomoci nevyhýbá ani zvířatům. Letos vedení města navštívilo psí útulek v Sedlištích, kde přineslo krmivo pro pejsky, kteří zde čekají na nové domovy. Město dlouhodobě podporuje i další organizace, které se starají o zvířata v nouzi.

Psí útulek Sedliště poskytuje domov pejskům, kteří mají za sebou nelehké životní osudy. Pro některé je velmi obtížné sehnat nové majitele.

Eva Vinklárková, Psí útulek Sedliště: "Od roku 1990 je útulek v provozu a kapacita je zhruba 50 pejsků." - Kolik jich tady máte teďka? - "20" - Jak těžké je takové pejsky udat? - "Takové ty socializovanější problém není. Problém spíš je s pejsky, kteří byli nějak více týraní. Celkově ta psychika je špatná, jsou agresivní, přepínají. To znamená, že jako je hodný, hodný najednou skočí do vás a ti lidi samozřejmě o takové psy zájem nemají ke všemu, ještě když je ten pejsek starší. O to je to větší problém, pejska takhle udat. Někteří jsou opravdu těžce, těžce udatelní."

Provozovat takový útulek není jednoduché, každá podpora je proto vítaná. Letos přivezlo pomoc také město Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dneska jsme navštívili Psí útulek v Sedlištích, dovezli jsme je nějaké krmení pro pejsky. A já jsem rád, že jako město máme partnery, kteří se postarají o psy, kteří se ztratí, kteří ztratí majitele a zároveň jsem rád, že to není jediná organizace, která pomáhá se zvířátky. Jsem moc rád, že máme Neposedné tlapky, které se starají o kočky ve městě. A zároveň máme spolupráci se Záchrannou stanicí v Bartošovicích, když najdeme jiné zvíře, které potřebuje pomoc, tak to najde útočiště tam."

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že můžeme udělat radost o Vánocích čtyřnohým mazlíčkům. Nedávno jsme navštívili Neposedné tlapky, nyní to je Psí útulek v Sedlištích, takže ať mají zvířátka také radost a ať si užijí také Vánoce."

Provozovatelé útulku si váží každé podpory, ale stále připomínají, že největším dárkem je nový domov pro každého pejska.

Eva Vinklárková, Psí útulek Sedliště: "Samozřejmě nejdůležitější asi je taková ta propagace právě těch neudatelných pejsků a spíš spolupráce s různými lidmi, kteří chtějí ty přestárlé pejsky anebo těžce udatelné. Samozřejmě jsme vděční i za každou pomoc hmotnou ve formě krmiva a různých věcí pro pejsky."

V rámci dalších organizací, se kterými město spolupracuje se například Neposedné Tlapky letos postaraly o 146 koček a dalších 28 zvířat. A Záchranná stanice Bartošovice přijala ze správního území města Frýdek-Místek za 10 měsíců na rekordních 300 živočichů.

---

O vánoční kapry je stále velký zájem

Prodejci ryb se v těchto dnech nezastaví. Začal totiž prodej ryb na vánoční stůl, kterých je letos dostatek i přes problémy, které způsobila zářijová povodeň.

Vánoční prodej kaprů po zářijové povodni, která se prohnala i přes Petrův rybník v Krnově, je zajištěn. Lidé si tak stejně jako v minulých letech od prodejců odnesou domů kvalitní české ryby.

anketa: obyvatelé Opavy: “Vybral jsem si dva kapry a ty budeme mít na Štědrý večer jako každoročně. Normálně se to smaží s bramborovým salátem.”

“Jedině na Štědrý den si beru kapra. Smaženého, ale namazané trošičku česnekem.”

Nejoblíbenější rybou na vánoční stůl je stále kapr a lidé si odsud odnášejí kapry o hmotnosti kolem 3 kil.

Pavel Martinec, příprava ryb: “Ale i o amury. Amur je, říká se, že je trošičku lepší ryba chuťově, ale já si myslím, že je to všechno stejné.”

Martin Kubiš, rybář, Povodí Odry: “Dva a půl až 3 a půl kila to je taková optimální rybička. Otázka je pro kolik lidí to vlastně potřebujete.”

Škody po povodních jsou obrovské. Voda zaplavila krnovský rybník, který přetekl a praskl a odnesla až 60 tun kaprů.

Martin Kubiš, rybář, Povodí Odry: “Amuři, dravci, líni, prakticky nějaká násada na příští rok.”

Krnovský rybník momentálně prochází rekonstrukcí.

Martin Kubiš, rybář, Povodí Odry: “Doufáme, že to stihneme třeba do příštího roku, do jara, abysme ho stihli napustit.”

Odhadované škody jsou okolo 15 milionů korun. Ryby na vánoční stůl se na trzích a u některých supermarketů budou prodávat až do 23. prosince.

---

Don Bosco slaví 90 let fungování v Ostravě

Středisko Don Bosco v Ostravě slaví 90 let své existence. Tato významná organizace se dlouhodobě věnuje dětem a mládeži, nabízí širokou škálu aktivit a pomáhá i v krizových situacích. K oslavám výročí otevřelo své dveře veřejnosti a představuje nejen svou bohatou historii, ale i současné aktivity.

Don Bosco Ostrava, to není jen Salesiánská farnost a kostel. Ale především místo, které nabízí rozsáhlé aktivity pro mládež.

Václav Lipinský, ředitel Střediska volného času Don Bosco Ostrava: "My se věnujeme mládeži ve věku od 4 do 26 let a nabízíme pro ně celou řadu volnočasových aktivit. Děti mají možnost k nám přijít už o půl druhé, kdy se můžou doučovat, potom pro ně máme připravený volný klub, kde probíhá spontánní činnost a od 15:00 hodin do 17:00 hodin máme celou řadu kroužků. Děti si můžou vybrat z kroužků sportovních, výtvarných, tanečních, hudebních, tvořivých i vzdělávacích. Takže ta nabídka je opravdu pestrá a potom od 17:00 do 18:00 hodin mají děti možnost opět pobít tady s námi s pedagogy ve volném klubu. Kde si můžou zahrát nějakou hru, stolní tenis, můžou jenom tak posedět, povykládat s vedoucím a v 18:00 hodin jdou domů."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to významná instituce v našem obvodě, nejenom kostel, ale hlavně jejich záslužná činnost je v péči o mládež. Mají 90 let, to je už takzvaný seniorský věk, ale celou dobu se věnují této mládeži a mají velké úspěchy. Já osobně je mám ve velké oblibě. Navštěvuji je, pracuji s nimi, dokonce se mnou chodí i malý členové Don Bosco uklízet. Jmenuje se to, uklízíme se starostou a oni vždycky přijdou ve velkém počtu a jsou úplně perfektní. Já bych chtěl říct, že Don Bosco má sportovní oddíly, ale ten nejkvalitnější, který má, je fotbalový oddíl, ten vede Ruda Pavlíček, výborný člověk a ty úspěchy, které mají po celé republice, jsou úplně úžasné.

Středisko volného času má v evidenci na 500 dětí. V rámci letošních oslav 90. let se Don Bosco rozhodlo otevřít veřejnosti. O prohlídky byl velký zájem.

Pavel Proksch, správce budov a majetku, Don Bosco Ostrava: "Řada lidí projíždí kolem toho domu v tramvaji nebo bydlí v okolí a vůbec neví, čemu se tady věnujeme. A přitom nabízíme v rozsáhlé prostory k pronájmům, velkou ubytovací kapacitu. Máme tady 20 ubytovaných vysokoškoláků i ze zahraničí, 30 ubytovaných Ukrajinců, včetně dětí. A velmi pomáháme v krizových situacích, jako kdyby byly teď povodně. Tak jsme přes 80 lidí tady nouzově ubytovali. Nebo když jsou letní festivaly, tak tady máme desítky ubytovaných osob. Takže není to určitě jenom církevní prostor, není to jenom středisko volného času, ale ten dům žije mnoha aktivitami tady. Oslavujeme tím, že jsme se rozhodli ještě víc otevřít ten dům lidem. Jsme otevření všem, chceme, ať ten dům je živý a ať tady vydržíme další desítky let. Zajímavostí je, málo kdo o tom ví, že za druhé světové války tady byla zřízená pobočka nemocnice na Fifejdách, v roce 1942 až 1945. Máme tady právě na dní otevřených dveří vystavené plány k tomu, přesně kde byl primář, kde byl rentgen, kde byly sesterny. Takže to je taková perlička, co ten dům vlastně všechno ve své bohaté historii zažil."

Podrobnosti o Středisku, farnosti i pronájmech najdete na webu .

---

Slib splnil a novojičínské sgrafito zachránil

Zídku na Máchově ulici v Novém Jičíně, na které je sgrafito s dětskými motivy z 60tých let, se po měsících příprav podařilo přesunout. Majitel nemovitosti tu plánuje novou výstavbu. Záchranou sgrafita, které není kulturní památkou, vyhověl přání ostravského okrašlovacího spolku.

Po měsících příprav se podařil transfer sgrafita na Máchově ulici v Novém Jičíně. Výtvarné dílo z roku 1967 se přesunulo o několik metrů doleva. Zůstalo tak zachováno a současně nebrání realizaci stavebního záměru majitele pozemku.

Michal Uhlár, majitel pozemku: “Měli jsme tady padesátimetrový jeřáb, ingot, který to přenášel, musela tady přijet kamionová souprava… Se zdí se s velkou opatrností hýbalo o těch dvanáct metrů dál.”

Josef Červinka, restaurátor: “Transfer, přemístění uměleckého díla, patří k jedněm z nejriskantnějších kroků při restaurování. Je potřeba mít na zřeteli, že zde se jde do velkého rizika a může nastat i to, že dojde k drobným ztrátám na tom artefaktu.”

Dále teď bude nutné dílo restaurovat. Vytvořil jej ostravský sochař Otakar Schindler, a to na budově původních jeslí. Sgrafito po letech znovuobjevil Jakub Ivánek, člen okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu.

Michal Uhlár, majitel pozemku: “Finance na záchranu toho díla se shánějí velmi těžko. Máme nějakou vizi s Klubem rodáků, že by se otevřela nějaká veřejná sbírka na záchranu tohoto uměleckého díla.”

Na přesun desky už přispěli dotací zhruba 800 tisíc korun město a Moravskoslezský kraj.

---

Děti zpívaly vánoční písně na školních schodech

Na prostranství před Základní školou v Palkovicích se v úterý vpodvečer sešli žáci, kantoři a rodiče, aby si společně zazpívali nejen vánoční koledy. Při tradičním Zpívání na schodech zazněly klasické i méně známé vánoční písně.

Milan Šponer, ředitel ZŠ Palkovice: “Také letos si palkovické děti spolu s učitelkami připravily takzvané předvánoční Zpívání na schodech. Šlo už o třetí ročník, kdy jsme plynule navázali na vánoční zpívání v kostele, ale před třemi lety jsme se rozhodli tuto tradici trošku změnit, a myslím si, že to bylo ku prospěchu věci. Na toto prostranství se totiž vejde více lidí a rodiče i děti si to více užijí. Viděli jsme vystoupení dětí od první do páté třídy, které byly rozděleny po ročnících. Pak jsme měli možnost slyšet sbor, který vznikl letos v družině. Za druhý stupeň se představili snad ti nejnadanější a zazpívali nám některé vánoční písně, některé méně vánoční. Něco zaznělo i v angličtině a dokonce v latině.”

Na předvánočním zpívání se podílel také spolek rodičů.

Anežka Herotová, Spolek rodičů při ZŠ a MŠ Palkovice: “My jako spolek jsem si tady na jarmark připravili stánek s perníčky, nealkoholickým punčem a celkově dobrou atmosférou pro všechny, kdo nás přišli navštívit – rodiče s dětmi. Vždycky nás potěší, když vidíme známé tváře. Doufáme, že si všichni užili tuto atmosféru a přejeme pěkné Vánoce. Výtěžek z této akce využijeme na další aktivity spojené se školou a se spolkem rodičů.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-12-2024-16-00