Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Se složitou registrací pomáhají úředníci
  • MNO se kvůli Covidu téměř změnila na infekční kliniku
  • Po sněhové nadílce teď hrozí pády rampouchů
  • Stomilionový úvěr začne Nový Jičín čerpat v létě
  • Sáňkovací kopec zažívá velkou premiéru

Se složitou registrací pomáhají úředníci

Úředníci opavského magistrátu pomáhají seniorům starším 80 let s registrací do rezervačního systému na očkování proti koronaviru. Zřídili pro ně kontaktní místo přímo na radnici a navštěvují je i doma. V provozu je také speciální linka, kde operátorka poradí na dálku. Slezská nemocnice už spustila očkování.


Sociální pracovníci z magistrátu obešli 2 500 seniorů starších 80 let, kteří v Opavě žijí. A předali jim letáky, které nabízí možnost požádat úředníky o pomoc při registraci do složitého systému očkování proti Covid – 19 .

Hana Křížová, odb. sociálních věcí, Magistrát Opava: „Řada z nich se chtěla na něco zeptat, takže jsme jim informace podali, a hlavně jsme je odkázali jsme na uvedené v tel. číslo v letáku, kde úředníci pomáhají s registrací na dálku.“

Nabídku pomoci přivítala i devadesátiletá Jarmila Štenclová. Počítač ani internet doma nemá. 

Jarmila Štenclová, obyvatelka Opavy: „Těší mne, že se město stará o své občany, toho si cením!“

 Lidé mohou také přijít na improvizované kontaktní místo zřízené na radnici a s pomocí úředníků se do systému zaregistrovat.

Martina Věntusová, ved. kanceláře tajemníka, Magistrát Opava: „Mnoho seniorů volá, ptá se, kdy budou termíny a jak se co má udělat, takže poskytujeme i konzultační službu.“

Kontaktní místo je v provozu každý všední den od 8,00 do 16,00 hodin, stejně jako poradní linka.

Igor Hendrych (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Máme na to vyčleněny tři zaměstnankyně úřadu, které se této problematice věnují v podstatě na plný úvazek.“

Kontaktní místo pro registraci do očkovacího sytému bude fungovat tak dlouho, jak bude potřeba. Úředníci počítají s tím, že stejně tak jako jsou nyní k dispozici osmdesátníkům, budou později pomáhat i lidem starším sedmdesáti let.


KONTAKTNÍ MÍSTO PRO REGISTRACI NA OČKOVÁNÍ                                                                                                                                                        budova magistrátu, Horní nám. 69, Opava

pondělí až pátek 8,00 – 16,00 hod.
tel. 734 648 051


---

MNO se kvůli Covidu téměř změnila na infekční kliniku

Městská nemocnice Ostrava je kvůli pandemii koronaviru po fakultní nemocnici druhou nejvytíženější nemocnicí v celém kraji. V úterý zdravotníci pečovali o 128 pacientů s nemocí covid 19. Dobrou zprávou je, že personál je proočkovaný a začala také vakcinace seniorů.

Městská nemocnice Ostrava už musela postupně přeměnit 10 oddělení na covidové stanice. V současné době tak v přísném infekčním režimu funguje 7 standardních oddělení a 3 oddělní JIP a ARO. To znamená, že i zdravotníci musejí dělat zcela jinou práci.

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Najednou jsme se ocitli v situaci, kterou jsme nečekali a neznali. Ta pandemie nás hodně naučila. Naučila nás hlavně to, že se musíme spoléhat pouze sami na sebe. To zatížení v okolí je takové, že žádná pomoc nepřijde."

V úterý leželo v nemocnici 128 pacientů s covidem. Pro nemocnici, která před pandemií  neměla infekční oddělení, je to velmi mnoho. Každý šestý pacient s koronavirem z našeho kraje leží v městské nemocnici. Nemoc už také mělo 30 procent zdravotníků. Podle primáře je řešením jedině očkováním, se kterým už nemocnice začala u seniorů nad 80 let.

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Nadějí je pro nás očkování. Už začínáme očkovat pacienty 80+ a v uplynulých 14 dnech jsme očkovali všechny zdravotníky. Já už jsem taky naočkovaný." 

Kulminaci nemocných s covidem zaznamenali v zdravotníci na konci minulého týdne. Maximum co může ještě nemocnice zvládnout je prý asi 150 pacientů. 

---

Po sněhové nadílce teď hrozí pády rampouchů

Vydatnou sněhovou nadílku v těchto dnech vystřídala obleva. Velké nebezpečí hrozí lidem, kteří procházejí po chodnících podél domů. Zranit je totiž může těžký mokrý sníh, který se uvolňuje ze střech. Těžké úrazy mohou způsobit také padající rampouchy.

Obleva po nedávném vydatném sněžení nepostihla jen nížiny, ale také podhůří Beskyd. Například v Jablunkově teď sice dokončují odklízení závějí, současně se však už připravují na úklid rozbředlého sněhu. Se sněhem bojuje se svou technikou najatá externí firma i zaměstnanci městského úřadu.

Anketa: "Já jsem z dolních Mostů, tam jsem úplně zavalená... Včera jsem dvě hodiny odhazovala a to mi zafoukal vítr, takže mám jenom takový chodník asi 60 centimetrů."

Anketa: "Já jsem spokojená , velice dobře."

Anketa: "Chodníčky jsou a dneska už tady i pluh jezdil, takže už to asi bude dobré."

Ve městě postupují podle harmonogramu, který stanoví priority uklízení.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: "V okrajových částech zajišťujeme hlavní tahy, To jsou místní komunikace, takže tam už neděláme takové detailní úpravy. Hlavně tak aby byla zajištěna dopravní obslužnost, aby přijely složky IZS, hasiči, záchranka a policie." 

Velkým rizikem se teď stal těžký mokrý sníh, který padá ze střech a nebezpečné jsou i ledové rampouchy. Jejich odstranění musí zajistit vlastníci objektů.

---

Stomilionový úvěr začne Nový Jičín čerpat v létě

Nový Jičín přijal na posílení letošního rozpočtu stomilionový úvěr. Ten je cíleně zaměřen na investice do bydlení. Podle vedení radnice ale není vůbec jisté, zda jej město celý vyčerpá. Současně totiž na revitalizace bytových domů žádá dotaci.

V předcházejícím volebním období byl finanční pojistkou Nového Jičína 50 milionový kontokorentní úvěr, který ale město nikdy nečerpalo a byl zrušen. Pro rok 2021 zastupitelé odsouhlasili přijetí nového úvěru ve výši 100 milionů korun na projekty v oblasti bydlení.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Máme jedinečné podmínky, úroková sazba je pod jedno procento a když zohledníme míru inflace, tak si myslím, že tu těžkou dobu město proinvestuje.”

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Město Nový Jičín chce v letošním roce začít s přestavbou bývalé nemocniční ubytovny pro zdravotnický personál, v ulici K Archivu. Tam by mělo vzniknout 39 startovacích bytů pro mladé lidi. Z úvěru se budou také revitalizovat dva panelové domy, ve kterých je dohromady 87 bytů.”

Čerpat úvěr začne město v polovině roku, splácet jej bude 15 let.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče té částky, tak si myslím, že celý úvěr nevyčerpáme. A máme další podmínku, že můžeme kdykoliv dát mimořádnou splátku.”

Radnice totiž počítá se získáním dotace na revitalizaci zmíněných bytových domů, tyto finance by mohla bance obratem vrátit.

S přijetím úvěru nesouhlasila opozice, zejména sociální demokracie. Její protinávrh ale podpořilo jen 10 hlasů. Naopak pro půjčku bylo 17 ze 27 přítomných zastupitelů.

---

Sáňkovací kopec zažívá velkou premiéru

Sněhová nadílka udělala radost především dětem. Zasněžené kopce využívají především k sáňkování a bobování. Na Jihu se mohou vyřádit zejména na uměle vytvořeném sáňkovacím kopci v prostoru za Lunou.

Sáňkovací kopec mezi panelovými domy za kinem Luna letos zažívá velkou premiéru. Poprvé od jeho realizace ho pokryl sníh a rodiny s dětmi se na něj jen hrnou.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Celé dva roky jsme museli počkat na uvedení do provozu našeho sáňkovacího kopce, který zvítězil v předloňském ročníku participativního rozpočtu. Bohužel poslední dvě zimy byly velice slabé na sníh. Letos teda konečně se nám ochladilo, celý kopec je krásně zasněžený a děti si ho můžou užít do sytosti.”

Anketa: návštěvníci sáňkovacího kopce: “Jsme strašně rádi a vlastně tady i dojíždíme, dalo by se říct, z okolí, protože žádný jiný kopec tady není. Takže se synem, vždycky ho vyzvednu tady ze školy, jdeme si sklouznout a potom domů a o víkendu tady dojedeme."

“Je to dobrý, protože tam můžeš jet dolů a tady u toho stromu, jak jsou ty skokánky, můžeš jet dolů a pak skočit. Tak to mě baví."

Vedení radnice dokonce uvažovalo o zapůjčení sněžného děla, aby sníh vytvořilo uměle. Ani to ale kvůli mírným zimám s teplotami nad nulou nebylo možné. Každopádně se teď ukázalo, že uměle vytvořený sáňkovací kopec v participativním rozpočtu zvítězil oprávněně.

---Mohlo by Vás také zajímat