Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zloděj kradl v obchodech po celé Ostravě
  • Metan se bude těžit z uzavřených dolů ještě desítky let
  • Novojičínští ochotníci další komedií oslaví 15 let
  • Karvinské děti se učí vařit a péct
  • Ostrava má zájemce o výstavbu Rezidence Stodolní

Zloděj kradl v obchodech po celé Ostravě

Policisté opět zadrželi a nechali zavřít do vězení recidivistu, který kradl po obchodech v Ostravě. Často mu přitom kryla záda jeho přítelkyně a i té nyní hrozí vězení.

Napříč celou Ostravou se množily případy nejrůznějších krádeží v obchodech. Policisté začali prověřovat videozáznamy z bezpečnostních kamer a překvapilo je, že zloději bylo v podstatě jedno, co krade. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V potravinovém řetězci odcizili neznámí pachatelé například 93 kusů čokoládových tyčinek, jinde si v kabince jeden z pachatelů oblékl společenský oblek, na který si dal své oblečení a následně s tímto přes pokladny odešel bez zaplacení, v knihkupectví opakovaně odcizili stolní hru, ale nejčastěji se soustředili na drogerie, kde brali především parfémy."

V několika případech na to nebyl sám, ale záda mu kryla přítelkyně. Netrvalo ale dlouho a oba pachatele policisté zadrželi. Nebylo to totiž poprvé, co kradl. Ukázalo se také, že když měl příležitost, okradl i nepozorného člověka. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař obvinil muže ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Také byl podán podnět na vzetí do vazby, který byl soudcem akceptován. V případě prokázání viny hrozí muži až tříleté vězení. Žena byla obviněna ze spáchání přečinu krádež ve formě spolupachatelství."

Celkem mu policisté prokázali 13 skutků a z toho mu v 6 pomáhala přítelkyně. Recidivista už má v trestním rejstříku neuvěřitelných 18 záznamů. 

---

Metan se bude těžit z uzavřených dolů ještě desítky let

Přestože se dlouholetá éra dobývání černého uhlí na Ostravsku blíží ke svému definitivnímu konci, z podzemí se bude ještě po dobu několika desítek let těžit surovina pro výrobu elektrické energie a tepla. Místo uhlí to však bude metan.

Důlní plyn metan byl vždy velkou hrozbou pro bezpečnost v podzemí černouhelných dolů. Jeho řízená těžba nyní pokračuje i po ukončení těžby uhlí v téměř všech šachtách v regionu. Metan se bude těžit i po brzkém uzavření posledního činného Dolu ČSM ve Stonavě.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Co se týče délky čerpání metanu, tak ta záleží samozřejmě na tom, kdy se nám ten důl zatopí. Dneska můžu říct, že to zatápění může trvat desítky let.”

Důvodem těžby metanu je především bezpečnost. Vysoce výbušný plyn se totiž v podzemí stále uvolňuje a vystupuje na povrch.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Degazovat musíme proto, protože když se sníží tlak v ovzduší, tak u těch hrází dochází k tomu, že ten metan vystupuje z těch stařin a může to vlastně ohrozit pracovníky, nebo nedej bože může nastat výbuch nebo zašlehnutí metanu.”

Metan se těží z podzemí na mnoha místech. Ložiska se liší svou vydatností.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Na lokalitě ČSA máme 30 degazačních zdrojů, z toho je teď v provozu 9.”

Vytěžený metan je cennou surovinou pro výrobu elektrické energie a tepla.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Důlní plyn bude využíván v maximální míře pro výrobu elektrické energie a tepla v areálech, které budou nějakým způsobem zmodernizovány nebo přebudovány na nově využití.”

Dá se předpokládat, že metan z uzavřených dolů se bude využívat minimálně až do roku 2050.

---

Krátké zprávy, 21. 1. 2022, 1

Krevnímu centru Fakultní nemocnice Ostrava se tenčí zásoby krve a má jí nedostatek. Proto vyzývá dárce, aby přišli darovat. krev. Chybí zejména všechny skupiny Rh minus.

Petra Petlachová, mluvčí FNO: "Jelikož se krev nedá dlouhodobě skladovat, je důležité, aby dárci chodili pravidelně na odběry. V naší nemocnici se koncentrují ty nejtěžší a vysoce specializované operační výkony, které často nikde jinde v kraji nedělají. Většina z nich se bez krevní transfuze neobejde. A nejedná se pouze o spotřebu krve a krevních složek při operacích, bez transfuzních přípravků se neobejdou ani pacienti s onkologickými či hematoonkologickými diagnózami."

---

Novojičínští ochotníci další komedií oslaví 15 let

Herci novojičínského ochotnického Divadla bez portfeje se připravují na novou sezonu. Už několik měsíců zkouší francouzskou komedii Anna v ringu. Jejím uvedením oslaví soubor 15 let své existence.

Po uvedení vlastní komedie Klid a prachy před třemi lety se nyní novojičínské ochotnické Divadlo bez portfeje vrací k oblíbenému francouzskému autorovi, připravuje nastudování hry Anna v ringu Marca Camolettiho.

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Je to opět konverzační komedie, která přivádí diváky do velkého bytu zámožného páru. Stěžejní postavou je zde služebná, které řeší jejich vzájemné zálety. Je tam velice mnoho komických situací a myslím, že diváci se budou bavit.”

Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje: “Hraju manželku a my se chceme se svým manželem podvést oba dva. Ani jeden o tom nevíme a já bych nechtěla prozrazovat další děj toho kousku.”

Zdeněk Šmejda, herec Divadla bez portfeje: “Já hraju takového vypočítavého manžela, který by rád s tou milenkou něco měl, ale samozřejmě za co nejmenších okolností, které by mu mohly způsobit nějaké problémy.”

Veřejnou generálku komedie plánují divadelníci na březen, jejím uvedením oslaví 15 let existence. Uskuteční se ve Středisku volného času Fokus, jejich domovská scéna, malý sál Beskydského divadla, je kvůli stavebním pracím mimo provoz.

---

Karvinské děti se učí vařit a péct

Ve Středisku volného času Juventus se učí karvinské děti vařit a péct. Zájem o tento typ kroužku je větší mezi děvčaty, ale najdou se i malí kuchaři, které baví učit se připravovat různé pokrmy.

Ve středisku volného času Juventus se učí děti v kroužku Kuchtění vařit nejrůznější hlavní jídla i péct moučníky. Mají k tomu přizpůsobeno zázemí, vlastní kuchyňku vybavenou vším potřebným. Zájem je velký, kapacita ale omezená, aby se lektorka mohla věnovat každému, pomáhala jim s dodržováním postupu a s přípravou.

Julie Sladkowská, vedoucí kroužku Kuchtění: “Učí se děti všechno od pomazánek, polévek, pečeme pečivo, sladké, na vánoce cukroví."

V této lekci se učily děti upéct mufiny a připravily i smažené čínské nudle. Ne všichni uměli pracovat s nožem nebo se škrabkou.

anketa: členové kroužku Kuchtíci: "Mám ten kroužek ráda, přidala jsem se tu minulý rok a baví mě to. Baví mě dělat cukrářská jídla spíše." "Od malička jsem s mamkou pekla a vařila, chtěla jsem se něco naučit, abych to mohla dělat sama." "Bavilo mě, kdy jsme dělali donuty." "Mě to baví s Julčou, umí to, nejspíše je kuchařka."

Julie Sladkowská, vedoucí kroužku Kuchtění: "Během vaření zkoušíme, ochutnáváme, aby to děti dochutily správně, aby se naučily přiměřeně s kořením, většinou si to jídlo berou domů."


Prozatím děti zvládly připravit smažený květák, dýňovou polévku, rizoto, rohlíčky z kynutého těsta, zapečené těstoviny, marokánky, rajskou polévku, boloňské špagety, donuty a další. Už teď se těší na příští lekci.

---

Krátké zprávy, 21. 1. 2022, 2


Ostravské zastupitelstvo podpoří 14ti a půl miliony korun osm významných sportovní akce ve městě. Podpory se dočká halový atletický meeting Czech Indoor Gala nebo Zlatá tretra, která se uskuteční 31. května.

1988 nově nakažených koronavirem přibylo ve čtvrtek v MS kraji, přitom v neděli bylo jen 418 nových případů. Počet nemocných roste skokově na Ostravsku, kde je situace nejhorší. Následuje FM a Karvinsko. Nejméně nakažených je na Bruntálsku.

---

Ostrava má zájemce o výstavbu Rezidence Stodolní

Jak už jsme vás informovali v těsném sousedství Stodolní ulice V Ostravě by měl vzniknout moderní multifukční komplex domů s byty a dalšími funkcemi. Město lokalitu nabídlo k prodeji a už má vážného zájemce, který nabídl zajímavý projekt.

Oblast zvaná Rezidence Stodolní je mezi ulicemi Porážkovou, Stodolní a Masnou a má téměř 4 tisíce metrů čtverečních, na kterých je asi 5 polorozpadlých domů. Záměr prodat tento komplex vyhlásilo město loni na podzim. Zájem projevili dva investoři, ale vyhověl pouze jeden. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Hodnotící komise nabídky posoudila tak, že jedna nevyhovuje. Zbývá jediná nabídka, ale zato podle nás velmi dobrá. Je to nabídka, kterou podává společnost Linkcity. Záměr je multifunkční komplex zahrnující jak funkci bydlení, tak i funkci komerční a volnočasovou. Přidanou hodnotou je, že autorem projektu je světoznámé architektonické studio Bogle Architects."

Komplex je městské památkové zóně a byl postaven ve třicátých letech. Celou oblast město postupně rekonstruuje a dostavuje tak, aby vznikla nová funkční čtvrť. Dominantou budou historická jatka. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Město staví galerii, tedy opravuje historická jatka, připravujeme stavbu prodloužení ulice Masné, podél které vznikají postupně bytové domy." 

Investor chce budovy převážně zbourat. Součástí projektu je i lávka přes Místeckou, která se bude rozšiřovat. Rezidence Stodolní by mohla být hotova v roce 2025. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry