Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Orlová možná přijde o 60 milionů uložených do Sberbank
  • Nezletilá dívka hodila po porodu dítě do popelnice, vyvezli ho na skládku
  • Recidivista spáchal 6 trestných činů během pár minut
  • Policie preventivně kontrolovala chodce a cyklisty
  • Nové dřevěné a pískové sochy na sjezdovce v Malé Morávce

Orlová možná přijde o 60 milionů uložených do Sberbank

Někteří zastupitelé v Orlové mají obavy, že město už nikdy neuvidí desítky milionů korun vložené do zkrachovalé Sberbank. Pochybení a vinu přikládají starostovi. Ten to odmítá.

Orlová možná přijde o více než 60 milionů korun. Peníze město vložilo před několika lety na termínovaný účet do banky Sberbank. ČNB ale v dubnu Sberbank odebrala licenci. Následně se ukázalo, že smlouva není zavedena v registru smluv, což je povinnost ze zákona.

Martin Sliwka (ODS), zastupitel: “My jsme byli informováni o tom, že starosta převedl tyto finanční prostředky na termínovaný vklad. Bance byla odebrána licence a já v tom vidím překročení zákona, překročení kompetencí a také, že nemáme v registru smlouvu a tím je ten akt z pohledu práva absolutně neplatný.”

Starosta přiznal, že městská rada nebyla o vkladu do konkrétní banky informována.

Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ+Změna pro lidi, starosta Orlové): “Je to procesní závada, která tady fungovala od roku 2013. Je to prostě procesní chyba a tu jsme už odstranili v listopadu loňského roku u jiného případu a v této chvíli to funguje tak, jak má. To znamená, rada rozhoduje.”

To, že banka nevložila smlouvu do registru, k čemuž se zavázala, si mělo podle opozičních zastupitelům město pohlídat. Starosta si přesto myslí, že i teď jsou peníze dobře uloženy.

Miroslav Chlubna (NEZÁVISLÍ+Změna pro lidi, starosta Orlové): “Sberbank má vysoká aktiva a paradoxně nám každý měsíc je pořád ta částka úročena, takže kdyby bylo něco úplně špatně, tak nám přece nepřipisují úroky. My máme nějaké dvě cesty. Jedna z nich je, že ta smlouva nebyla uložena, tím pádem máme nárok podle zákonu tohoto státu na celých 60 milionů. Plus můžeme požadovat nějaké odškodnění, že neudělali to, co měli.”

Martin Sliwka (ODS), zastupitel: “Nevím, jestli to bude takto jednoduché, někde do Ruska se dožadovat nějaké nápravy.”

Radnice také podala přihlášku pohledávky do likvidace. Otázkou je zda, kdy a případně v jaké výši se městu peníze vrátí. A to s ohledem na to, že licence byla Sberbank odebrána právě na základě neschopnosti plnit své závazky vůči klientům.

---

Nezletilá dívka hodila po porodu dítě do popelnice, vyvezli ho na skládku

Hrůzná tragédie otřásla Frýdkem-Místkem. Nezletilá dívka tam tajně porodila a následně vyhodila ještě dýchající děťátko do popelnice. To bohužel skončilo na skládce a policisté se ho týden snažili v hromadách odpadků najít. Dívku už kriminalisté obvinili z vraždy.

Celý minuly týden strávili na obří skládce ve Frýdku-Místku kriminalisté a technici z oddělení vražd moravskoslezské policie. Hledali tělíčko novorozence, kterého krátce po domácím porodu odhodila do kontejneru 15letá dívka. Ten pak bohužel vyvezli popeláři na skládku.

popelář: "Prohrabávali to tady."

Zda se tělo podařilo najít, policisté nechtějí komentovat. Jisté ale je, že přesně po týdnu bylo hledání ukončeno a dívka byla obviněna z vraždy.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Policisté prověřovali od minulého týdne okolnosti možného násilného trestného činu v souvislosti s úmrtím novorozeného dítěte v okrese Frýdek-Místek. Případ si převzali do gesce krajští kriminalisté, kteří včera obvinili mladistvou dívku z provinění vraždy."

Podle našich informací obviněná porodila zdravé dítě 13. června, ale bála se, že by starost o novorozence nezvládla a tak dítě po chvíli odnesla do kontejneru. Pak neunesla tíhu svědomí a vše prozradila. Kdyby využila baby box, který je ve frýdeckomístecké nemocnici už od roku 2008, mohlo dítě žít. Trestní stíhání je vedeno na svobodě.

---

Zprávy krátké, 21. 6. 2022, 2

Hasiči z Ostravy-Přívozu zachránili mladého srnce, který spadl do nezabezpečeného kanálu nedaleko bývalého dolu Odra. Našly ho děti, které také přivolaly pomoc hasiče. Nezraněné zvíře nakonce odběhlo ke své matce, která čekala opodál.

Na ostravské Černé louce pokračuje stavba nového kampusu Ostravské univerzity. Univerzitní budova v centru města u řeky Ostravice by měla být hotová v polovině tohoto roku. Na místě bude zázemí pro nové studijní programy.

---

Recidivista spáchal 6 trestných činů během pár minut

Hned šest trestných činů spáchal během několika minut recidivista z Ostravy. Vloupal se do firmy, kde napadl zaměstnance a na útěku ukradl auto, se kterým po chvíli havaroval. Než ho policisté zadrželi, vyloupil ještě pár rodinných domů.

I zkušení kriminalisté kroutili hlavou nad řáděním 28letého recidivisty, který se v polovině května vloupal do firmy v Ostravě-Hrabůvce. Nejprve se snažil ukrást některé ze zaparkovaných aut, což se mu nepodařilo. Pak vnikl do budovy, ale krátce na to ho vyrušil zaměstnanec, který přišel do práce.

Václav Pelz, kriminalista: "Slovně a poté i fyzicky napadl zaměstnance, který právě přišel do zaměstnání. Pachatel držel v ruce kovovou tyč a pod pohrůžkou donutil muže, aby mu zpřístupnil vnitřní prostory firmy."

Následně napadl další pracovnici, která zrovna dorazila do firmy a ujel v jejím voze. Nedojel ale daleko a napálil to do dopravní značky. Pak už dále utíkal po svých. Do deseti dnů policisté znali jeho jméno, ale než ho zatkli, stačil ještě vykrást několik domů na Novojičínsku. 

Václav Pelz, kriminalista: "Obviněný muž má již 10 záznamů v rejstříku trestu, kdy už v minulosti byl odsouzen a potrestán za loupežné přepadení."

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: Komisař 9. oddělení obecné kriminality Ostrava proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež a dále pak z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněné užívání cizí věci. Hrozí mu 10 let vězení."

Muž peníze potřeboval především na drogy a i při výslechu policistům vysvětlil, že při loupeži ve firmě byl pod vlivem pervitinu. 

---

Policie preventivně kontrolovala chodce a cyklisty

V Ostravě-Porubě proběhla preventivně bezpečnostní akce zaměřená na cyklisty a chodce. A to na problematických úsecích, tedy tam, kde se křižují cyklostezky s chodníky. Jeden takový je u kruhového objezdu na Hlavní třídě .

Strážníci společně s Besipem opět kontrolovali chodce a cyklisty. Zaměřili se na to, zda správně využívají stezky k tomu určené a také na vybavení jízdních kol a koloběžek.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Hlavní problém je to, že zejména chodci vstupují do cyklostezek, respektive pohybují se po cyklostezkách a naopak cyklisté nevyužívají té cyklostezky, jezdí po chodnících a přitom se tyto dvě skupiny mohou vzájemným chováním ohrozit.”

Anketa: kontrolovaní cyklisté: “V pořádku všechno mám, celou výbavu. To, co má být.”

“Využívám cyklostezek podle zákona. Eventuálně večer světlo, Odrazky a podobně.”

Zatímco cyklisté tentokrát jezdili vzorně, o chodcích se to říct nedalo. Většina si zkracovala cestu právě po cyklostezce.

Pojďte tady za mnou na chvíli, na chvíli pojďte za mnou. Víte, proč jsem vás zastavil? Ano, jdete teď po cyklostezce, takže chci vás upozornit jako chodec, abyste používala chodník.

Petr Lakomý, úsek prevence, MP Ostrava: “Ve větší míře řešíme tady chodce, kteří jdou po cyklostezce, která je značena dopravní značkou. Upozorníme je, jaká jim hrozí pokuta. Je tam pokuta až do výše 2 tisíce korun. Kdyby došlo třeba k dopravní nehodě, srážce s cyklistou, tak tito chodci ponesou následky.”

Pokud by se cyklista zranil, museli by mu navíc uhradit i odškodné.

---

Zprávy krátké, 21. 6. 2022, 3

Moravskoslezský kraj podpoří přes vouchery částkou 9,87 milionu korun 27 podnikatelských projektů a nápadů. Tuto podporu kraj nabízí už pátým rokem. Mezi nápady je například biologická léčba osteoartrózy, nutriční aplikace pro seniory nebo netoxické ošetření vzácných předmětů.

---

Nové dřevěné a pískové sochy na sjezdovce v Malé Morávce

Další nová atrakce láká návštěvníky Jeseníků do Malé Morávky. Po loňském úspěchu prvního ročníku instalace pískových soch, letos pořadatelé připravili další, ještě zajímavější expozice. Pískové, dřevěné i živé.

Na vrchol sjezdovky na Kopřivné vyjedete pohodlně lanovkou a ocitnete se ve světě pohádkových postav.

Dita Korčák, Ski areál Kopřivná: „Sochy tady sochaři vytvářeli z písku a ze dřeva. Téma těch soch jsou právě zvířátka a postavičky z nejrůznějších pohádek. V areálu návštěvníci také mohou shlédnout a můžou se pomazlit se zvířátky, jsou tady třeba lamy a jiná zvířata. Sochaři za tu dobu, co tady jsou na Kopřivné, vytvořili skoro 15 soch.“

Anketa, návštěvníci areálu: „Nejvíc se mi líbil kocour v botách.“

„Mě se nejvíc líbil ten sochař, co je pod stanem.“

„Zatím se mi nejvíc líbila asi ta dračí socha.“

„Mě se nejvíc líbil ten vlk.“

„Mě se nejvíc líbil ten orel a vlk.“

Návštěvníci mohli vidět sochaře přímo při práci v zajímavé disciplíně.

Dita Korčák, Ski areál Kopřivná: „V tuto chvíli speed carving, co ž je hodinové řezání na čas. To, co připravovali už od úterý, tak jsou vlastně zvířátka z různých pohádek a to, co připravují ve speed carvingu je překvapení pro návštěvníky.“

Z překvapení se nakonec vylíhly další pohádkové objekty.

Anketa, návštěvníci areálu: „Já jsem z toho úplně nadšený, je to úžasná práce.“

„No je to tady krásné, děti mají největší zážitek z lanovky, ze zvířátek, že si je můžou pohladit a sochy jsou perfektní, jsou to profíci.“

Michal Ratiborský (ANO), poslanec, návštěvník akce: „Akce je to určitě povedená, sochy jsou krásné, řezbáři jsou profesionální, dělají to velice rychle."

Sochy zůstanou na místě po celé léto. Na podzim se potom ty dřevěné sochy přestěhují na novou trasu, kde budou jezdit tříkolky a v zimě boby.

---Mohlo by Vás také zajímat