Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Počet nakažených stoupá, zdravotníci zatím stíhají
  • Ubytovny se snaží eliminovat riziko přenosu nákazy
  • Sdílená kola bude v Ostravě i nadále provozovat Nextbike
  • Mizí další bariéra budoucího zámeckého parku
  • V Hückelových vilách likvidují ničivou houbu

Počet nakažených stoupá, zdravotníci zatím stíhají

Až 200 lidí denně otestují na přítomnost koronaviru na odběrovém místě ve Slezské nemocnici v Opavě. Dlouhou směnu ve venkovních prostorách zdravotníci teď lépe zvládají díky vytápěnému stanu. Nemocných, kteří musí být hospitalizováni, stále přibývá. Infekční oddělení je plné, a tak byla uvedena do provozu jednotka s dalšími lůžky.

Tento stan používají lékaři a zdravotníci např. V Africe při odebírání biologického materiálu u nemocných krvácivou horečkou ebola. Teď slouží ve Slezské nemocnici jako odběrové místo pro testování na koronavirus. Vytápěný stan poskytne zdravotníkům v chladných podzimních dnech větší komfort, než jednoduchý přístřešek, který byl postavený v době I. vlny epidemie na jaře.

Petr, Kümpel, primář Infekčního odd., Slezská nemocnice, Opava: „Oproti jaru je tady obrovský nárůst. Dvojnásobek až trojnásobek toho, co jsme testovali. Procento pozitivně testovaných je podstatně vyšší, než na jaře. Takže se pohybujeme až kolem 30%.“

Přibývá také počet lidí, kteří jsou kvůli nákaze hospitalizovaní. Všech 35 lůžek infekčního oddělení je obsazených. Dalších 15 je teď vyčleněných v jednom patře pavilonu interny.

Hana Hozová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice, Opava: „V tuto chvíli je personální situace ještě únosná. Samozřejmě, pokud by se vyskytli dobrovolníci, kteří by byli ochotní, a uměli něco ze zdravotnické práce, budeme za ně velmi rádi.“

Kvůli narůstajícímu počtu kovid pacientů už byly zrušeny neakutní lékařské zákroky.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice, Opava: „Museli jsme omezit plánovanou péči na další období, min. do konce října. Samozřejmě musíme zachovat onkologické a akutní operace.“

Kromě špatně dostupného léku Remdesivir jsou zdejší pacienti léčeni také plazmou s protilátkami na koronavirus odebranou od lidí, kteří nemoc již prodělali. Dárci ji mohou poskytnout zdejšímu krevnímu centru.




























---

Ubytovny se snaží eliminovat riziko přenosu nákazy

Ubytovny jsou místem, kde se může shlukovat více lidí. V Havířově chtějí eliminovat přenos nákazy tím, že klienti, kteří se chtějí ubytovat, dostanou samostatný pokoj. Město také před časem přebudovalo některé jednotky pro nájemní bydlení. O ty mají zájem právě zejména lidé z ubytovny.

Všechny organizace se snaží co nejvíce eliminovat riziko přenosu nákazy covid-19. V tomto pokoji v městské ubytovně v Havířově mohou bydlet tři lidé. I zde se rozhodli přijmout opatření.

Simona Součková, mluvčí MRA Havířov: "Kromě zvýšených požadavků na úklid, tak jsme tady na ubytovně začali regulovat počty lidí na jednotlivých pokojích, protože jsou tam tři lůžka a za normálních okolností tam mohou bydlet tři lidé. A protože chceme, aby docházelo ke zvýšené ochraně lidí, tak jsme rozhodli, že bude na pokoji jen jeden člověk ubytovaný.”

Před několika měsíci se Městská realitní agentura rozhodla přebudovat tři patra na standardní nájemní bydlení. Zájem o samostatné byty projevili i lidé z ubytovny.

Petr Valášek, manažer provozu MRA Havířov: "My jsme nákladem cca 2,5 milionu korun zrekonstruovali část ubytovny. Jednalo se o patnáct jednotek. Deset bylo nabídnuto, osm už je obsazených."

Eliška Bistrá, nájemnice: "Já jsem bydlela tady na ubytovně více jak rok a podala jsem si žádost na ty upravené byty. Jsem spokojená."

O jednopokojové byty projevila zájem i Vysoká škola Prigo.

Petr Valášek, manažer provozu MRA Havířov: “Aktuálně město má jednání s Vysokou školou Prigo. Ze strany vysoké školy je zájem tady provozovat koleje. Takže pět pokojů by bylo provozovaných pro studenty školy.”

Jak dlouho zůstanou byty pro studenty vysoké školy prázdné, bude záležet na vývoji koronavirové krize.

---

Sdílená kola bude v Ostravě i nadále provozovat Nextbike

Pokud využíváte v Ostravě sdílená jízdní kola, pak vás bude jistě zajímat, že i nadále bude tuto službu zajišťovat společnost Nextbike. Opět totiž nabídla ve výběrovém řízení nejlepší podmínky.

Dnes už asi není v Ostravě nikdo, kdo by neznal bikesharing, tedy sdílení jízdních kol. Obyvatelé i návštěvníci města si tuto službu v průběhu tří let, kdy zde funguje, velmi oblíbili. V posledních dvou letech zajišťuje kola společnost Nextbike a bude tomu tak i nadále.  Vyhrála totiž výběrové řízení, do kterého se přihlásili dva zájemci. Společnost splnila podmínky stanovené městem a nabídla výrazně nižší cenu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně hejtmana MSK: "Pro příští dva roky bychom měli mít v Ostravě  těch kol už tisíc, stojany by měly být rozmístěny už ve všech městských obvodech."

Společnost Nextbike nabídla příspěvek města na jednu výpůjčku ve výši 7,10 koruny. Druhý z účastníků, firma Rekola, která službu v krajské metropoli zaváděla, navrhla 9,90 koruny. Bikesharing bude v příštím roce poprvé fungovat ve městě celoročně a kola se objeví na území celého města.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike: "My si určitě velmi vážíme toho, že můžeme v Ostravě pokračovat další dva roky a zároveň je to pro nás závazkem pokračovat  v nastoleném trendu a již teď plánujeme navýšení servisních týmů, které by měly zajistit to, aby kola byla neustále dostupná."

V příštích dvou letech bude ve všech 23 obvodech města k dispozici přes 300 stanic, kde se budou kola půjčovat. Od června do září, bude v ulicích města tisícovka sdílených kol, na jaře a na podzim 800 a přes zimu 400 kol. Pro uživatele bude nadále prvních 15 minut zdarma. Cena za každou další hodinu půjčení kola nepřesáhne 40 korun. Zájem každý rok vzrůstá. Letos už kola ujela přes 777.000 kilometrů.

---

Mizí další bariéra budoucího zámeckého parku

Ostrava-Poruba dlouhodobě pracuje na projektu Revitalizace zámeckého parku Prvním krokem byl výkup nevzhledných objektů určených k demolici. Odstraněna už byla sběrna u rybníka a teď postupně padá k zemi budova autoservisu vedle zámku.

V Ostravě-Porubě vrcholí přípravy na revitalizaci zámeckého parku a jeho okolí. Už loni byl uložen do země horkovod, který byl původně nad zemí a v zimě se na něm ohřívali lidé bez domova. Letos padla k zemi polorozpadlá sběrna a teď přišla na řadu budova autoservisu u zámku. Demolici bývalého autoservisu komplikuje fakt, že objekt nestojí samostatně

Ivo Schystal, stavbyvedoucí: “Samozřejmě musíme dávat pozor na ty sousední objekty. V současnosti provádíme demolici rozebíráním jednotlivých konstrukcí v návaznosti na separaci odpadů."

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Odstraňování těch jednotlivých objektů jsou ale samozřejmě jen dílčími kroky. Tím hlavním a zásadním je samozřejmě určení celkové podoby té revitalizace."

Ta by měla vzejít z výsledku architektonické soutěže, kterou porubská radnice vyhlásila letos v červenci pro vybrané ateliéry a studia, které oslovila.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Termín pro podání těchto soutěžních návrhů je do 24. listopadu letošního roku. Potom následně v prosinci soutěžní porota zasedne a vybere nejlepší z těch návrhů,"

Výsledek tedy bude známý už v prosinci. Na začátku příštího roku pak radnice všechny návrhy včetně vítězného představí lidem. A to formou výstavy.

---

V Hückelových vilách likvidují ničivou houbu

V památkově chráněných Hückelových vilách v Novém Jičíně se odborníci pustili do likvidace dřevokazné houby. Vyskytuje se nejen v dřevěných prvcích, ale pronikla i do zdiva. Odstranit ji pomáhá mikrovlnné záření.

Podlahy v obou novojičínských Hückelových vilách dřevokazná houba zcela zničila a musí pryč. Firma provádějící sanační práce také od stěn jídelny odloupla dřevěné obložení a nábytek, který je součástí. Vše je také napadené houbou.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “V současné době jsme za jedno s lidmi, kteří participují na těchto pracích, aby se zachránilo co nejvíce konstrukčních prvků.”

Jaroslav Jakůbek, restaurátor historického nábytku: “Jsou to umělecko-řemeslná díla nesmírné umělecké hodnoty. Doufám, že se podaří to zachránit a alespoň částečně vrátí.”

Dřevomorka se ovšem kromě dřevěných podlah a objektů rozšířila i do zdiva. Dobré podmínky pro její růst podnítily zatopené sklepy, a také linoleum, které bylo v některých místnostech položeno. V částech vil jsou houbou porostlé i stěny ve vyšším patře.

Michal Peršin, mykologie staveb: “Provádí se teď sanační práce mikrovlnným zářením,. Má tu schopnost, že dokáže i v tom zdivu tu dřevokaznou houbu zahubit.”

Sanační práce potrvají do prosince. Vyjdou na 3 miliony 700 tisíc korun, z větší části je pokrývá dotace Moravskoslezského kraje.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. října 2020, 17:00

Počet nakažených stoupá, zdravotníci zatím stíhají

Až 200 lidí denně otestují na přítomnost koronaviru na odběrovém místě ve Slezské nemocnici v Opavě. Dlouhou směnu ve venkovních prostorách zdravotníci teď lépe zvládají díky vytápěnému stanu. Nemocných, kteří musí být hospitalizováni, stále přibývá. Infekční oddělení je plné, a tak byla uvedena do provozu jednotka s dalšími lůžky.

Tento stan používají lékaři a zdravotníci např. V Africe při odebírání biologického materiálu u nemocných krvácivou horečkou ebola. Teď slouží ve Slezské nemocnici jako odběrové místo pro testování na koronavirus. Vytápěný stan poskytne zdravotníkům v chladných podzimních dnech větší komfort, než jednoduchý přístřešek, který byl postavený v době I. vlny epidemie na jaře.

Petr, Kümpel, primář Infekčního odd., Slezská nemocnice, Opava: „Oproti jaru je tady obrovský nárůst. Dvojnásobek až trojnásobek toho, co jsme testovali. Procento pozitivně testovaných je podstatně vyšší, než na jaře. Takže se pohybujeme až kolem 30%.“

Přibývá také počet lidí, kteří jsou kvůli nákaze hospitalizovaní. Všech 35 lůžek infekčního oddělení je obsazených. Dalších 15 je teď vyčleněných v jednom patře pavilonu interny.

Hana Hozová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice, Opava: „V tuto chvíli je personální situace ještě únosná. Samozřejmě, pokud by se vyskytli dobrovolníci, kteří by byli ochotní, a uměli něco ze zdravotnické práce, budeme za ně velmi rádi.“

Kvůli narůstajícímu počtu kovid pacientů už byly zrušeny neakutní lékařské zákroky.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice, Opava: „Museli jsme omezit plánovanou péči na další období, min. do konce října. Samozřejmě musíme zachovat onkologické a akutní operace.“

Kromě špatně dostupného léku Remdesivir jsou zdejší pacienti léčeni také plazmou s protilátkami na koronavirus odebranou od lidí, kteří nemoc již prodělali. Dárci ji mohou poskytnout zdejšímu krevnímu centru.




























---

Ubytovny se snaží eliminovat riziko přenosu nákazy

Ubytovny jsou místem, kde se může shlukovat více lidí. V Havířově chtějí eliminovat přenos nákazy tím, že klienti, kteří se chtějí ubytovat, dostanou samostatný pokoj. Město také před časem přebudovalo některé jednotky pro nájemní bydlení. O ty mají zájem právě zejména lidé z ubytovny.

Všechny organizace se snaží co nejvíce eliminovat riziko přenosu nákazy covid-19. V tomto pokoji v městské ubytovně v Havířově mohou bydlet tři lidé. I zde se rozhodli přijmout opatření.

Simona Součková, mluvčí MRA Havířov: "Kromě zvýšených požadavků na úklid, tak jsme tady na ubytovně začali regulovat počty lidí na jednotlivých pokojích, protože jsou tam tři lůžka a za normálních okolností tam mohou bydlet tři lidé. A protože chceme, aby docházelo ke zvýšené ochraně lidí, tak jsme rozhodli, že bude na pokoji jen jeden člověk ubytovaný.”

Před několika měsíci se Městská realitní agentura rozhodla přebudovat tři patra na standardní nájemní bydlení. Zájem o samostatné byty projevili i lidé z ubytovny.

Petr Valášek, manažer provozu MRA Havířov: "My jsme nákladem cca 2,5 milionu korun zrekonstruovali část ubytovny. Jednalo se o patnáct jednotek. Deset bylo nabídnuto, osm už je obsazených."

Eliška Bistrá, nájemnice: "Já jsem bydlela tady na ubytovně více jak rok a podala jsem si žádost na ty upravené byty. Jsem spokojená."

O jednopokojové byty projevila zájem i Vysoká škola Prigo.

Petr Valášek, manažer provozu MRA Havířov: “Aktuálně město má jednání s Vysokou školou Prigo. Ze strany vysoké školy je zájem tady provozovat koleje. Takže pět pokojů by bylo provozovaných pro studenty školy.”

Jak dlouho zůstanou byty pro studenty vysoké školy prázdné, bude záležet na vývoji koronavirové krize.

---

Sdílená kola bude v Ostravě i nadále provozovat Nextbike

Pokud využíváte v Ostravě sdílená jízdní kola, pak vás bude jistě zajímat, že i nadále bude tuto službu zajišťovat společnost Nextbike. Opět totiž nabídla ve výběrovém řízení nejlepší podmínky.

Dnes už asi není v Ostravě nikdo, kdo by neznal bikesharing, tedy sdílení jízdních kol. Obyvatelé i návštěvníci města si tuto službu v průběhu tří let, kdy zde funguje, velmi oblíbili. V posledních dvou letech zajišťuje kola společnost Nextbike a bude tomu tak i nadále.  Vyhrála totiž výběrové řízení, do kterého se přihlásili dva zájemci. Společnost splnila podmínky stanovené městem a nabídla výrazně nižší cenu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně hejtmana MSK: "Pro příští dva roky bychom měli mít v Ostravě  těch kol už tisíc, stojany by měly být rozmístěny už ve všech městských obvodech."

Společnost Nextbike nabídla příspěvek města na jednu výpůjčku ve výši 7,10 koruny. Druhý z účastníků, firma Rekola, která službu v krajské metropoli zaváděla, navrhla 9,90 koruny. Bikesharing bude v příštím roce poprvé fungovat ve městě celoročně a kola se objeví na území celého města.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike: "My si určitě velmi vážíme toho, že můžeme v Ostravě pokračovat další dva roky a zároveň je to pro nás závazkem pokračovat  v nastoleném trendu a již teď plánujeme navýšení servisních týmů, které by měly zajistit to, aby kola byla neustále dostupná."

V příštích dvou letech bude ve všech 23 obvodech města k dispozici přes 300 stanic, kde se budou kola půjčovat. Od června do září, bude v ulicích města tisícovka sdílených kol, na jaře a na podzim 800 a přes zimu 400 kol. Pro uživatele bude nadále prvních 15 minut zdarma. Cena za každou další hodinu půjčení kola nepřesáhne 40 korun. Zájem každý rok vzrůstá. Letos už kola ujela přes 777.000 kilometrů.

---

Mizí další bariéra budoucího zámeckého parku

Ostrava-Poruba dlouhodobě pracuje na projektu Revitalizace zámeckého parku Prvním krokem byl výkup nevzhledných objektů určených k demolici. Odstraněna už byla sběrna u rybníka a teď postupně padá k zemi budova autoservisu vedle zámku.

V Ostravě-Porubě vrcholí přípravy na revitalizaci zámeckého parku a jeho okolí. Už loni byl uložen do země horkovod, který byl původně nad zemí a v zimě se na něm ohřívali lidé bez domova. Letos padla k zemi polorozpadlá sběrna a teď přišla na řadu budova autoservisu u zámku. Demolici bývalého autoservisu komplikuje fakt, že objekt nestojí samostatně

Ivo Schystal, stavbyvedoucí: “Samozřejmě musíme dávat pozor na ty sousední objekty. V současnosti provádíme demolici rozebíráním jednotlivých konstrukcí v návaznosti na separaci odpadů."

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Odstraňování těch jednotlivých objektů jsou ale samozřejmě jen dílčími kroky. Tím hlavním a zásadním je samozřejmě určení celkové podoby té revitalizace."

Ta by měla vzejít z výsledku architektonické soutěže, kterou porubská radnice vyhlásila letos v červenci pro vybrané ateliéry a studia, které oslovila.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Termín pro podání těchto soutěžních návrhů je do 24. listopadu letošního roku. Potom následně v prosinci soutěžní porota zasedne a vybere nejlepší z těch návrhů,"

Výsledek tedy bude známý už v prosinci. Na začátku příštího roku pak radnice všechny návrhy včetně vítězného představí lidem. A to formou výstavy.

---

V Hückelových vilách likvidují ničivou houbu

V památkově chráněných Hückelových vilách v Novém Jičíně se odborníci pustili do likvidace dřevokazné houby. Vyskytuje se nejen v dřevěných prvcích, ale pronikla i do zdiva. Odstranit ji pomáhá mikrovlnné záření.

Podlahy v obou novojičínských Hückelových vilách dřevokazná houba zcela zničila a musí pryč. Firma provádějící sanační práce také od stěn jídelny odloupla dřevěné obložení a nábytek, který je součástí. Vše je také napadené houbou.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “V současné době jsme za jedno s lidmi, kteří participují na těchto pracích, aby se zachránilo co nejvíce konstrukčních prvků.”

Jaroslav Jakůbek, restaurátor historického nábytku: “Jsou to umělecko-řemeslná díla nesmírné umělecké hodnoty. Doufám, že se podaří to zachránit a alespoň částečně vrátí.”

Dřevomorka se ovšem kromě dřevěných podlah a objektů rozšířila i do zdiva. Dobré podmínky pro její růst podnítily zatopené sklepy, a také linoleum, které bylo v některých místnostech položeno. V částech vil jsou houbou porostlé i stěny ve vyšším patře.

Michal Peršin, mykologie staveb: “Provádí se teď sanační práce mikrovlnným zářením,. Má tu schopnost, že dokáže i v tom zdivu tu dřevokaznou houbu zahubit.”

Sanační práce potrvají do prosince. Vyjdou na 3 miliony 700 tisíc korun, z větší části je pokrývá dotace Moravskoslezského kraje.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-10-2020-17-00