Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • "Zátah" na novojičínské cyklostezce byl o prevenci
  • V Hrušově jsou opravené silnice i chodníky
  • V lese nad Palkovicemi je nová trailová trať
  • Studénkou projeli veteráni, mezi nimi biskupská Tatra
  • Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové

"Zátah" na novojičínské cyklostezce byl o prevenci

Policie, státní i městská, a také zástupce BESIPu vyrazili na novojičínskou cyklostezku Koleje. V rámci kampaně Na kole jen s přilbou apelovali na to, aby základní ochrannou pomůcku používali všichni cyklisté.

Význam ochranné přilby připomínali cyklistům preventisté Policie České republiky, městské policie i BESIPu na cyklostezce Koleje, která vede z Nového Jičína do Hostašovic. Cílem bylo motivovat především i dospělé k tomu, aby na kole nikdy nevyjížděli bez přilby.

Barbora Fialová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Sice dle zákona je přilba povinná pouze do 18 let, ale jakmile cyklista sedne na kolo, je nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu a hlava je nejzranitelnější část lidského těla v případě pádu. Proto apelujeme na to, aby i dospělé osoby cyklistickou přilbu užívaly.“

cyklisté:

“Vytkli mi, že nemám přilbu. Jsem si toho vědoma, budu se snažit ji nosti.”

“Nemám helmu, mám ji doma, ale jezdím s ní minimálně.”

Preventisté také kontrolovali, zda mají řidiči kola v dobrém technickém stavu a rozdáváním nealkoholického piva připomínali, že alkohol nepatří ani za řidítka.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “V loňském roce v podstatě přes 60 cyklistů utrpělo fatální následky při dopravních nehodách v provozu na pozemních komunikacích. Spousta nehod vzniká také jako samonehody, kdy řidič mnohdy nezvládne své jízdní kolo a pak to končí nějakým zraněním.”

Bezpečný pohyb na kole, a nejen na něm, strážníci městské policie pravidelně interpretují především dětem, a to i v rámci dopravní výchovy.

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “Vysvětlujeme, jak se mají pohybovat v silničním provozu, jak používat elektrokoloběžky, koloběžky, kola, elektrokola, sdílená kola a samozřejmě upozorňujeme na to, že mají povinnost mít do 18 let přilbu na hlavě.”

Na cyklostezce Koleje preventisté kromě užitečných rad rozdávali i drobné dárky, reflexní prvky a cyklomapy.

---

V Hrušově jsou opravené silnice i chodníky

Slezskoostravská radnice pokračuje ve zvelebování Hrušova. Tamní obyvatele jistě potěšily nové povrchy silnic a chodníků a také parkoviště, které zvýší jejich komfort. V plánu je ještě výsadba zeleně.

Hrušov patří k nejstarším částem Ostravy. Obrovský rozmach zažil v polovině 19. století, kdy se stal díky těžbě uhlí a rozvoji průmyslu významným centrem, kde žilo téměř 8 000 obyvatel. Pak ale přišel útlum hornictví, poddolované domy praskaly a vše završila povodeň v roce 1997, po které byla většina domů zbourána. Dnes žije v Hrušově 550 obyvatel a vedení Slezské Ostravy se snaží o jeho znovuzrození.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o lokalitu velmi komplikovanou, protože ji můžeme označovat jako jednu z těch sociálně vyloučených. Máme tady jeden bytový dům, který dnes funguje stále jako jakási ubytovna. Zároveň jsou tady ale i bytové domy městského obvodu, které postupně prošly jakousi obměnou nájemníků. Naším cílem je dlouhodobě lokalitu zlepšovat, tzn. chceme dále rekonstruovat naše bytové domy, které zde máme."

Ulice Martina Henryho a Plechanovova byly zcela zrekonstruovány, mají nový povrch a obnoveny byly i chodníky. Vznikla také nová parkovací místa.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na ulicích Martina Henryho a Plechanovova proběhla kompletní rekonstrukce komunikací, chodníků a také vybudování nových parkovacích míst. Došlo také k přeložce veřejného osvětlení a k mírnému refreshi zeleně. My zároveň budeme provádět ještě v tomto místě i náhradní výsadbu, takže přibudou další stromy, které navážou vlastně na tu proměnu, kterou ulice v této lokalitě prošly. Celkové náklady rekonstrukce se pohybovaly kolem devíti milionů korun a celou je hradil městský obvod z rozpočtu."

Dalším chystaným projektem jsou dva bytové domy Na Plechanovově ulice, které jsou ve velmi špatném stavu.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Chtěli bychom tyto dva bytové domy na Plechanovově 10. a 12. v budoucnu buďto zrekonstruovat, udělat z toho dostupné nájemní bydlení s malometrážními byty, případně by mohla být varianta demolice a postavení nového bytového domu, ale to uvidíme. Máme připravenou studii, takže v tom příštím období se rozhodneme, jak budeme postupovat dál."

Radnice chce také vyřešit problémy s ubytovnou na Pláničkově ulici, jejíž nájemníci jsou podle místních obyvatel hluční a dělají nepořádek.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jednáme o výkupu budovy na ulici Pláničkově, která je místními obyvateli označována jako problematická. Již jsme podali nabídku současným vlastníkům. Ti se k ní mají vyjádřit a pokud si vzájemně odsouhlasíme cenu, tak by mohl proběhnout převod mezi současným vlastníkem a městským obvodem v průběhu příštího roku."

Pokud by se radnici podařilo dům odkoupit, získala by byty, což by pomohlo v dalším rozvoji této lokality.

---

16:00 – 1 

VRTULNÍK SPĚCHAL KE ZRANĚNÝM TRAILOVÝM JEZDCŮM

Horská služba a záchranáři ošetřovali v úterý dva vážně zraněné mladé trailové jezdce. V Bikeparku Kopřivná na Bruntálsku si po pádu poranil krk čtrnáctiletý chlapec. Odpoledne pak spěchal vrtulník do karvinského Černého lesa pro patnáctiletého chlapce, který si po pádu způsobil otevřenou zlomeninu holeně. Oba mladí cyklisté byli letecky přepraveni do ostravské fakultní nemocnice.

FRÝDEK-MÍSTEK CHYSTÁ DRAŽBU AUTOVRAKŮ

Frýdek-Místek chystá první dražbu autovraků. Jde o nepojízdná auta, která si jejich majitelé nevyzvedli z odstavného parkoviště. První dražba bude v pondělí 27. července ve 13:00 hodin v budově magistrátu. Registrace dražitelů začne hodinu předem. Dražit se bude šest autovraků.

---

V lese nad Palkovicemi je nová trailová trať

Nová terénní trať vhodná pro amatérské cyklisty, takzvaný singletrail, vznikla v lese nad Palkovicemi. Vlastními silami ji tam vybudovali nadšenci, kteří chtějí k adrenalinovému sportu přilákat mladou generaci.

Trailová trať se nachází v lokalitě Palkovických hůrek. Je dobře dostupná a zvládnou ji nejen zkušení jezdci, ale i malé děti.

Anketa: „Není to úplně těžký trail. Myslím si, že to zvládne každý, ale i ti pokročilejší se na něm dokážou pořádně projet a zrychlit. Na některých lavicích se dá i skočit, nebo se dají jen přejet, takže je vhodný i pro méně zdatné.“

Jakub Larysz, jednatel spolku Flow Trail Palkovice: „Trail, který jsme dnes otevřeli, vybudoval spolek Flow Trail Palkovice, za kterým stojím já a parťák Petr Borina Horecký. Potkali jsme se před pěti lety a řekli jsme si, že bychom tady chtěli vybudovat trail podobný těm, které jsme poznali ve světě. Ten čas utekl strašně rychle a díky podpoře obce Palkovice jsme našli vhodné místo v obecním lese, který slouží všem. Je tady také provozní řád, který nabádá především k bezpečnosti, jinak není využití nijak omezené. Horní část je náročnější. Spodní část, kterou nazýváme Baby Loop, je vhodná i pro malé děti, klidně od tří let na odrážedle. Určitě doporučujeme ochranné prostředky – helmu a chrániče.“

Anketa: „Jsem ze Zubří a je to dobře postavené. Dá se to.“

Anketa: „Jsem z Frýdku-Místku a na kole jezdím asi rok. Je to trochu mokré, ale jezdit se to dá.“

Od parkoviště na start si každý musí kopec vyšlapat.

Jakub Larysz, jednatel spolku Flow Trail Palkovice: „Palkovické hůrky jsou přívětivé pro dospělé i rodiny s dětmi. Lidé sem běžně chodí na turistiku. Dá se sem přijet autem, sundat kolo z nosiče a vzít s sebou i dítě na odrážedle. Horní část trasy je červená, v našem žargonu mírně pokročilá a náročnější. Jsou tam více uzavřené zatáčky. Spodní část je rovnější, ale více vlnitá, takže si ji děti opravdu užijí. Jakmile se cítí jistě, mohou vyšlapat nahoru. Stoupání měří zhruba jeden kilometr a samotný sjezd asi 700 metrů. Celkem je to okruh dlouhý přibližně kilometr a půl, který si můžete jezdit pořád dokola.“

Jakub Larysz, jednatel spolku Flow Trail Palkovice: „Vizí spolku je pracovat i s mládeží. Pokud budou mít rodiče s dětmi zájem, chceme pořádat společné vyjížďky a vybudovat kolem trailu komunitu. Až bude základna dostatečně široká, chtěli bychom investovat také do instruktorských licencí, abychom dál rozvíjeli možnosti jízdy na horských kolech.“

Do budoucna není vyloučeno, že v místě vzniknou další tratě s různou obtížností.

---

Studénkou projeli veteráni, mezi nimi biskupská Tatra

Ve Studénce se uskutečnil 20. ročník srazu historických vozidel. Automobily a motocykly z různých období byly vystaveny před Dělnickým domem. Pak se vydaly na spanilou jízdu po okolí.

XX. ročník POLI veterán jízdy ve Studénce proběhl za velkého zájmu majitelů i obdivovatelů veteránů, kteří si mohli prohlédnout pečlivě udržované automobily a motocykly různých značek i období. Místem srazu bylo tradičně parkoviště u Dělnického domu.

Antonín Šeuer, Spolek přátel hist. automobilů a motocyklů Studénka: “Jak můžete vidět, máme soutěž starých automobilů, do roku 1945 a od roku 1945, to jsou dvě kategorie. Motocykly to samé a speciální kategorie jsou Velorexy. Těch se nám pravidelně sjíždí kolem pěti, šesti. Samozřejmě to je vozitko, které není až tak rozšířené, ale určitě ho všichni znají. Je to legenda z různých filmů, Vrchní prchni například.”

Hojně obdivovanou raritou tu bylo třeba vozidlo staré 102 let, Tatra 11, kterou v roce 1924 zakoupila Olomoucká arcidiecéze pro tamní biskupství.

Jiří Troják, účastník jízdy: “Jezdilo tam do roku 1945. Potom bylo předáno na prelátství do Rožnova. V Rožnově ještě asi dva roky jezdilo a potom už zůstalo ve stodole na faře. Já jsem třetí majitel. Bylo jich vyrobených jenom dvanáct. Protože to je nadstavková verze. Ta střecha se dá sundat, dá se tam plátěná střecha a čelní okno. Druhé stejné autíčko je v muzeu v Kopřivnici a je tam velká cedule a na ni napsáno Národní kulturní památka.”

Součástí setkání majitelů historických vozů byly různé dovednostní soutěže, šroubování matice, sborka a rozborka karburátoru a spanilá jízda.

---

16:00 – 2

SOUSEDSKÁ LÁVKA V KARVINÉ SOUTĚŽÍ O CENU VEŘEJNOSTI

Sousedská lávka přes řeku Olši v Karviné bojuje o Cenu veřejnosti v prestižní architektonické soutěži. Přihlášeno je 70 staveb z celé země a celkem 6 z Moravskoslezského kraje.

Monika Danková, mluvčí Karviné: „Veřejnost může pro Sousedskou lávku, která propojuje českou a polskou síť cyklostezek, hlasovat až do 23. srpna.“

Andrzej Bizoń (nestr.za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Je to projekt, který si od svého otevření získal velkou oblibu. Každý hlas je pro nás příjemným oceněním toho, že se v Karviné daří realizovat smysluplné a kvalitní projekty.“

---

Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové

Galerie Dukla v Ostravě-Porubě otevřela novou výstavu brněnské výtvarnice a ilustrátorky Venduly Chalánkové. Expozice nese název Pod dlažbou je polystyren. Autorka se v Dukle prezentuje vůbec poprvé.

Vendula Chalánková patří k výrazným osobnostem současného českého výtvarného umění. Ve své tvorbě se zaměřuje na zdánlivě obyčejné věci, které lidé běžně míjejí bez povšimnutí.

Hynek Chmelař, kurátor výstavy: "Vendula je právě typická schopností vystihnout jakési kouzlo všednosti. Ten její přístup je podobný, jako když se dítě raduje nad něčím zcela obyčejným."

Výstava s názvem Pod dlažbou je polystyren. Odkazuje na známé revoluční heslo Pod dlažbou je pláž. K vidění je celkem 37 obrazů, z nichž 27 vzniklo speciálně pro tuto výstavu. Inspirované jsou například vypadlými kachličkami, dveřmi nebo chodníky.

Vendula Chalánková, vizuální umělkyně: "Jsou to všechno malířské materiály, všechno jsou to obrazy na plátně. Já bych byla ráda, kdyby si to lidé prohlédli a něco v tom sami objevili."

návštěvníci výstavy: "Umělkyni znám, rozhodně to pro mě je vždy nějaký nový pohled na staré věci."

"Ty dveře, vlastně co jsou tady naproti, si třeba ještě pamatuji, byly do všech vchodů."

Galerie Dukla připravila na prázdninové měsíce kromě výstavy také další program.

Petra Chovancová, Odbor kultury ÚMOb Poruba: "V létě nás tady čekají edukace pro příměstské tábory a 12. srpna komunitní setkání pro veřejnost, od 15 do 18 hodin a bude navazovat tematicky na probíhající výstavu."

Výstava Venduly Chalánkové potrvá v Galerii Dukla do 23. srpna. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. července 2026, 16:00

"Zátah" na novojičínské cyklostezce byl o prevenci

Policie, státní i městská, a také zástupce BESIPu vyrazili na novojičínskou cyklostezku Koleje. V rámci kampaně Na kole jen s přilbou apelovali na to, aby základní ochrannou pomůcku používali všichni cyklisté.

Význam ochranné přilby připomínali cyklistům preventisté Policie České republiky, městské policie i BESIPu na cyklostezce Koleje, která vede z Nového Jičína do Hostašovic. Cílem bylo motivovat především i dospělé k tomu, aby na kole nikdy nevyjížděli bez přilby.

Barbora Fialová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Sice dle zákona je přilba povinná pouze do 18 let, ale jakmile cyklista sedne na kolo, je nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu a hlava je nejzranitelnější část lidského těla v případě pádu. Proto apelujeme na to, aby i dospělé osoby cyklistickou přilbu užívaly.“

cyklisté:

“Vytkli mi, že nemám přilbu. Jsem si toho vědoma, budu se snažit ji nosti.”

“Nemám helmu, mám ji doma, ale jezdím s ní minimálně.”

Preventisté také kontrolovali, zda mají řidiči kola v dobrém technickém stavu a rozdáváním nealkoholického piva připomínali, že alkohol nepatří ani za řidítka.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “V loňském roce v podstatě přes 60 cyklistů utrpělo fatální následky při dopravních nehodách v provozu na pozemních komunikacích. Spousta nehod vzniká také jako samonehody, kdy řidič mnohdy nezvládne své jízdní kolo a pak to končí nějakým zraněním.”

Bezpečný pohyb na kole, a nejen na něm, strážníci městské policie pravidelně interpretují především dětem, a to i v rámci dopravní výchovy.

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “Vysvětlujeme, jak se mají pohybovat v silničním provozu, jak používat elektrokoloběžky, koloběžky, kola, elektrokola, sdílená kola a samozřejmě upozorňujeme na to, že mají povinnost mít do 18 let přilbu na hlavě.”

Na cyklostezce Koleje preventisté kromě užitečných rad rozdávali i drobné dárky, reflexní prvky a cyklomapy.

---

V Hrušově jsou opravené silnice i chodníky

Slezskoostravská radnice pokračuje ve zvelebování Hrušova. Tamní obyvatele jistě potěšily nové povrchy silnic a chodníků a také parkoviště, které zvýší jejich komfort. V plánu je ještě výsadba zeleně.

Hrušov patří k nejstarším částem Ostravy. Obrovský rozmach zažil v polovině 19. století, kdy se stal díky těžbě uhlí a rozvoji průmyslu významným centrem, kde žilo téměř 8 000 obyvatel. Pak ale přišel útlum hornictví, poddolované domy praskaly a vše završila povodeň v roce 1997, po které byla většina domů zbourána. Dnes žije v Hrušově 550 obyvatel a vedení Slezské Ostravy se snaží o jeho znovuzrození.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se o lokalitu velmi komplikovanou, protože ji můžeme označovat jako jednu z těch sociálně vyloučených. Máme tady jeden bytový dům, který dnes funguje stále jako jakási ubytovna. Zároveň jsou tady ale i bytové domy městského obvodu, které postupně prošly jakousi obměnou nájemníků. Naším cílem je dlouhodobě lokalitu zlepšovat, tzn. chceme dále rekonstruovat naše bytové domy, které zde máme."

Ulice Martina Henryho a Plechanovova byly zcela zrekonstruovány, mají nový povrch a obnoveny byly i chodníky. Vznikla také nová parkovací místa.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Na ulicích Martina Henryho a Plechanovova proběhla kompletní rekonstrukce komunikací, chodníků a také vybudování nových parkovacích míst. Došlo také k přeložce veřejného osvětlení a k mírnému refreshi zeleně. My zároveň budeme provádět ještě v tomto místě i náhradní výsadbu, takže přibudou další stromy, které navážou vlastně na tu proměnu, kterou ulice v této lokalitě prošly. Celkové náklady rekonstrukce se pohybovaly kolem devíti milionů korun a celou je hradil městský obvod z rozpočtu."

Dalším chystaným projektem jsou dva bytové domy Na Plechanovově ulice, které jsou ve velmi špatném stavu.

Vladimír Lyčka (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: "Chtěli bychom tyto dva bytové domy na Plechanovově 10. a 12. v budoucnu buďto zrekonstruovat, udělat z toho dostupné nájemní bydlení s malometrážními byty, případně by mohla být varianta demolice a postavení nového bytového domu, ale to uvidíme. Máme připravenou studii, takže v tom příštím období se rozhodneme, jak budeme postupovat dál."

Radnice chce také vyřešit problémy s ubytovnou na Pláničkově ulici, jejíž nájemníci jsou podle místních obyvatel hluční a dělají nepořádek.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jednáme o výkupu budovy na ulici Pláničkově, která je místními obyvateli označována jako problematická. Již jsme podali nabídku současným vlastníkům. Ti se k ní mají vyjádřit a pokud si vzájemně odsouhlasíme cenu, tak by mohl proběhnout převod mezi současným vlastníkem a městským obvodem v průběhu příštího roku."

Pokud by se radnici podařilo dům odkoupit, získala by byty, což by pomohlo v dalším rozvoji této lokality.

---

16:00 – 1 

VRTULNÍK SPĚCHAL KE ZRANĚNÝM TRAILOVÝM JEZDCŮM

Horská služba a záchranáři ošetřovali v úterý dva vážně zraněné mladé trailové jezdce. V Bikeparku Kopřivná na Bruntálsku si po pádu poranil krk čtrnáctiletý chlapec. Odpoledne pak spěchal vrtulník do karvinského Černého lesa pro patnáctiletého chlapce, který si po pádu způsobil otevřenou zlomeninu holeně. Oba mladí cyklisté byli letecky přepraveni do ostravské fakultní nemocnice.

FRÝDEK-MÍSTEK CHYSTÁ DRAŽBU AUTOVRAKŮ

Frýdek-Místek chystá první dražbu autovraků. Jde o nepojízdná auta, která si jejich majitelé nevyzvedli z odstavného parkoviště. První dražba bude v pondělí 27. července ve 13:00 hodin v budově magistrátu. Registrace dražitelů začne hodinu předem. Dražit se bude šest autovraků.

---

V lese nad Palkovicemi je nová trailová trať

Nová terénní trať vhodná pro amatérské cyklisty, takzvaný singletrail, vznikla v lese nad Palkovicemi. Vlastními silami ji tam vybudovali nadšenci, kteří chtějí k adrenalinovému sportu přilákat mladou generaci.

Trailová trať se nachází v lokalitě Palkovických hůrek. Je dobře dostupná a zvládnou ji nejen zkušení jezdci, ale i malé děti.

Anketa: „Není to úplně těžký trail. Myslím si, že to zvládne každý, ale i ti pokročilejší se na něm dokážou pořádně projet a zrychlit. Na některých lavicích se dá i skočit, nebo se dají jen přejet, takže je vhodný i pro méně zdatné.“

Jakub Larysz, jednatel spolku Flow Trail Palkovice: „Trail, který jsme dnes otevřeli, vybudoval spolek Flow Trail Palkovice, za kterým stojím já a parťák Petr Borina Horecký. Potkali jsme se před pěti lety a řekli jsme si, že bychom tady chtěli vybudovat trail podobný těm, které jsme poznali ve světě. Ten čas utekl strašně rychle a díky podpoře obce Palkovice jsme našli vhodné místo v obecním lese, který slouží všem. Je tady také provozní řád, který nabádá především k bezpečnosti, jinak není využití nijak omezené. Horní část je náročnější. Spodní část, kterou nazýváme Baby Loop, je vhodná i pro malé děti, klidně od tří let na odrážedle. Určitě doporučujeme ochranné prostředky – helmu a chrániče.“

Anketa: „Jsem ze Zubří a je to dobře postavené. Dá se to.“

Anketa: „Jsem z Frýdku-Místku a na kole jezdím asi rok. Je to trochu mokré, ale jezdit se to dá.“

Od parkoviště na start si každý musí kopec vyšlapat.

Jakub Larysz, jednatel spolku Flow Trail Palkovice: „Palkovické hůrky jsou přívětivé pro dospělé i rodiny s dětmi. Lidé sem běžně chodí na turistiku. Dá se sem přijet autem, sundat kolo z nosiče a vzít s sebou i dítě na odrážedle. Horní část trasy je červená, v našem žargonu mírně pokročilá a náročnější. Jsou tam více uzavřené zatáčky. Spodní část je rovnější, ale více vlnitá, takže si ji děti opravdu užijí. Jakmile se cítí jistě, mohou vyšlapat nahoru. Stoupání měří zhruba jeden kilometr a samotný sjezd asi 700 metrů. Celkem je to okruh dlouhý přibližně kilometr a půl, který si můžete jezdit pořád dokola.“

Jakub Larysz, jednatel spolku Flow Trail Palkovice: „Vizí spolku je pracovat i s mládeží. Pokud budou mít rodiče s dětmi zájem, chceme pořádat společné vyjížďky a vybudovat kolem trailu komunitu. Až bude základna dostatečně široká, chtěli bychom investovat také do instruktorských licencí, abychom dál rozvíjeli možnosti jízdy na horských kolech.“

Do budoucna není vyloučeno, že v místě vzniknou další tratě s různou obtížností.

---

Studénkou projeli veteráni, mezi nimi biskupská Tatra

Ve Studénce se uskutečnil 20. ročník srazu historických vozidel. Automobily a motocykly z různých období byly vystaveny před Dělnickým domem. Pak se vydaly na spanilou jízdu po okolí.

XX. ročník POLI veterán jízdy ve Studénce proběhl za velkého zájmu majitelů i obdivovatelů veteránů, kteří si mohli prohlédnout pečlivě udržované automobily a motocykly různých značek i období. Místem srazu bylo tradičně parkoviště u Dělnického domu.

Antonín Šeuer, Spolek přátel hist. automobilů a motocyklů Studénka: “Jak můžete vidět, máme soutěž starých automobilů, do roku 1945 a od roku 1945, to jsou dvě kategorie. Motocykly to samé a speciální kategorie jsou Velorexy. Těch se nám pravidelně sjíždí kolem pěti, šesti. Samozřejmě to je vozitko, které není až tak rozšířené, ale určitě ho všichni znají. Je to legenda z různých filmů, Vrchní prchni například.”

Hojně obdivovanou raritou tu bylo třeba vozidlo staré 102 let, Tatra 11, kterou v roce 1924 zakoupila Olomoucká arcidiecéze pro tamní biskupství.

Jiří Troják, účastník jízdy: “Jezdilo tam do roku 1945. Potom bylo předáno na prelátství do Rožnova. V Rožnově ještě asi dva roky jezdilo a potom už zůstalo ve stodole na faře. Já jsem třetí majitel. Bylo jich vyrobených jenom dvanáct. Protože to je nadstavková verze. Ta střecha se dá sundat, dá se tam plátěná střecha a čelní okno. Druhé stejné autíčko je v muzeu v Kopřivnici a je tam velká cedule a na ni napsáno Národní kulturní památka.”

Součástí setkání majitelů historických vozů byly různé dovednostní soutěže, šroubování matice, sborka a rozborka karburátoru a spanilá jízda.

---

16:00 – 2

SOUSEDSKÁ LÁVKA V KARVINÉ SOUTĚŽÍ O CENU VEŘEJNOSTI

Sousedská lávka přes řeku Olši v Karviné bojuje o Cenu veřejnosti v prestižní architektonické soutěži. Přihlášeno je 70 staveb z celé země a celkem 6 z Moravskoslezského kraje.

Monika Danková, mluvčí Karviné: „Veřejnost může pro Sousedskou lávku, která propojuje českou a polskou síť cyklostezek, hlasovat až do 23. srpna.“

Andrzej Bizoń (nestr.za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Je to projekt, který si od svého otevření získal velkou oblibu. Každý hlas je pro nás příjemným oceněním toho, že se v Karviné daří realizovat smysluplné a kvalitní projekty.“

---

Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové

Galerie Dukla v Ostravě-Porubě otevřela novou výstavu brněnské výtvarnice a ilustrátorky Venduly Chalánkové. Expozice nese název Pod dlažbou je polystyren. Autorka se v Dukle prezentuje vůbec poprvé.

Vendula Chalánková patří k výrazným osobnostem současného českého výtvarného umění. Ve své tvorbě se zaměřuje na zdánlivě obyčejné věci, které lidé běžně míjejí bez povšimnutí.

Hynek Chmelař, kurátor výstavy: "Vendula je právě typická schopností vystihnout jakési kouzlo všednosti. Ten její přístup je podobný, jako když se dítě raduje nad něčím zcela obyčejným."

Výstava s názvem Pod dlažbou je polystyren. Odkazuje na známé revoluční heslo Pod dlažbou je pláž. K vidění je celkem 37 obrazů, z nichž 27 vzniklo speciálně pro tuto výstavu. Inspirované jsou například vypadlými kachličkami, dveřmi nebo chodníky.

Vendula Chalánková, vizuální umělkyně: "Jsou to všechno malířské materiály, všechno jsou to obrazy na plátně. Já bych byla ráda, kdyby si to lidé prohlédli a něco v tom sami objevili."

návštěvníci výstavy: "Umělkyni znám, rozhodně to pro mě je vždy nějaký nový pohled na staré věci."

"Ty dveře, vlastně co jsou tady naproti, si třeba ještě pamatuji, byly do všech vchodů."

Galerie Dukla připravila na prázdninové měsíce kromě výstavy také další program.

Petra Chovancová, Odbor kultury ÚMOb Poruba: "V létě nás tady čekají edukace pro příměstské tábory a 12. srpna komunitní setkání pro veřejnost, od 15 do 18 hodin a bude navazovat tematicky na probíhající výstavu."

Výstava Venduly Chalánkové potrvá v Galerii Dukla do 23. srpna. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-07-2026-16-00