Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě bylo loni nejméně prachu za posledních 20 let
  • Mezi Havířovem a Ostravou se bude jezdit 110 km/h
  • Gabriela z Nového Jičína se učí po úrazu mluvit i chodit
  • O chráněné bydlení v Orlové je velký zájem
  • Noc práva připomene vznik první československé ústavy

V Ostravě bylo loni nejméně prachu za posledních 20 let

Dnes potěšíme všechny obyvatele Moravskoslezského kraje. V uplynulém roce se velmi významně zlepšilo ovzduší a například v Ostravě bylo nejméně prachu za posledních 20 let. Hlavním důvodem je příznivé počasí, ale svou roli sehrávají i opatření, která se provádějí v posledních letech.

Možná jste už i sami zaznamenali, že je v posledních letech stále méně smogových dní. Například v Ostravě jsou výsledky, které hodnotí kvalitu ovzduší, nejlepší za posledních 5 let a koncentrace prachu poklesly na dvacetileté minimum. Loni byla pouze jedna smogová situace, která trvala od 20. do 24 ledna. "Velice nám pomohl vývoj rozptylových podmínek meteorologické situace, která převažovala v loňském roce. Měli jsme teplotně nadnormální rok a zároveň ty vyšší teploty panovaly v únoru a prosinci," říká vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČHMÚ Ostrava Blanka Krejčí.

Důvodů je samozřejmě více. Velkou roli hraje počasí. Rok 2019 byl nejteplejším od roku 1961. Lidé tím pádem méně topí. Projevují se už ale i opatření, která se v kraji zavádějí. "Loni jsme hradili 30ti miliony z rozpočtu čištění komunikací, dalším opatřením jsou příspěvky a zápůjčky na kotlíkové dotace. Když všechno dobře půjde, mělo by být vyměněno až 80 procent těch neekologických kotlů. Dále jsou to výstavby cyklostezek, bikesharing," vypočítává opatření náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. 

Ostrava navíc investuje každoročně 22 milionů korun do ozdravných pobytů dětí na horách. 

---

Mezi Havířovem a Ostravou se bude jezdit 110 km/h

Už několik let se hovoří o možném zvýšení rychlosti na silnici spojující Havířov s Ostravou. A jak se zdá, ještě nějakou dobu zůstane jen u slov.

Na Ostravské ulici, respektive Rudné, mezi Havířovem a Ostravou by se mohlo jezdit o 20 kilometrů rychleji. Jedná se o 6 kilometrů dlouhý úsek, kde nyní platí devadesátka. Nově by se mohlo jezdit až stodesítkou. Z běžné silnice se však musí stát silnice pro motorová vozidla, a to s sebou nese řadu úskalí. 

Pokud se v tomto úseku bude jezdit o dvacet kilometrů rychleji, budou sice rádi všichni řidiči, pro které byla devadesátka pomalá, naopak výrazné komplikace to ale přinese cyklistům. Ti totiž na silnici pro motorová vozidla nesmí. 

Cyklistů přitom po silnici jezdí poměrně hodně. Mnozí dojíždějí pravidelně do nedalekých ostravských hutí. Desítky cyklistů, kteří dosud po rovinaté Ostravské ulici jezdí například do ostravských hutí, budou muset jezdit delší oklikou a navíc přes kopce. Ve srovnání s tím, že zvýšení rychlosti o 20 km/h znamená pro řidiče zkrácení jízdy o pouhých 30 sekund, je dopad na cyklisty poměrně výrazný. 

Mnoho řidičů přitom navýšení rychlostního limitu vůbec nepozná, protože devadesátku dodržuje jen málokdo. Dotazovaní motoristé zvýšení rychlosti vítají. 

“Já si myslím, že pro motoristy je to rozhodně dobré. Otázkou je, co bude s cyklisty, ale já se na to dívám z pohledu motoristy. Na kole už nejezdím,” vyjádřil se jeden z řidičů. 

“Jako motorista s tím souhlasím. Tento nápad zvýšit rychlost se mi líbí. Vzhledem k tomu, že řeším dopravní nehody déle než 12 let, vím, že pokud je povolená rychlost dodržována, nedochází ke zvyšování nehodovosti,” dodal další motorista. 

Zvýšení rychlosti je podmíněno splněním několika podmínek. 

Časový výhled pro zařazení silnice mezi silnice pro motorová vozidla v současné době znám není. V tomto roce proběhne v daném úseku instalace oplocení zabraňující vnik zvěře na komunikaci, dále také dojde ke zrušení levých odbočení v křižovatce silnic I/11 x II/479,” řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Dá se předpokládat, že úsek mezi Havířovem a Ostravou se na silnici pro motorová vozidla nezmění dříve než za rok.

---

Gabriela z Nového Jičína se učí po úrazu mluvit i chodit

V minulém týdnu začal soud v Novém Jičíně řešit případ 30leté Gabriely z Nového Jičína, která skončila po úrazu na invalidním vozíku. Podle obžaloby lékař zanedbal péči a přehlédl vážné zranění hlavy. Reportáž vzbudila velký ohlas a někteří lidé zpochybňovali její špatný zdravotní stav. Proto jsme se rozhodli smutný případ Gabriely popsat podrobněji.

Osudnou noc 18. března zná Gabriela Petřkovská jen z vyprávění. Šla na diskotéku v Novém Jičíně, kde spadla a záchranka ji odvezla do tamní nemocnice. Probudila se až za několik dní ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Byla po operaci, která jí zřejmě zachránila život. Byla ale zcela ochrnutá. "Změnil se mi život. Šla jsem na diskotéku na ples a vzbudím se s plínkou. Nehýbala jsem ničím, nemluvila. Bylo to hrozné," vysvětluje Gabriela Petřkovská.

Lékaři jí zprvu nedávali moc šancí. Pak se ale díky rehabilitacím začal stav zázračně zlepšovat. Matka Gábiny dala v práci výpověď. Veškerý svůj čas musela věnovat dceři. Potřebovala ji 24 hodin denně. Péče se po několika měsících začala projevovat. "Když po 6 týdnech řekla poprvé ahoj mami, tak jsem byla šťastná, že ji slyším zase mluvit," vzpomíná se slzami v očích matka Gabriely Iveta Honešová.

Dnes už Gábina ovládá jednu ruku a dokáže se postavit. S oporou udělá i pár kroků. Díky logopedii je jí i mnohem lépe rozumět. "Tohle koleno zvednu, ale tohle nejde. Ta ruka je nejhorší. To není jenom vozík. Na všechno potřebujete 2 ruce," ukazuje Gabriela.

Nejšťastnější chvíle Gábina prožívá, když ji třeba vezmou kamarádi do restaurace na večeři. Celá rodina očekává, jak dopadne žaloba na lékaře, který ji prý nedbale vyšetřil a přehlédl zlomeninu spánkové kosti. Peníze, které chtějí na nemocnici vysoudit, by využili na další rehabilitaci dcery. 

---

O chráněné bydlení v Orlové je velký zájem

Ve městech je stále větší zájem o stacionáře, chráněné bydlení nebo odlehčovací službu. I v Orlové se sociální služby snaží uspokojit co největší počet klientů. Mnozí z nich našli v sociálních službách nový domov.

Paní Eliška má mentální postižení a nemůže žít sama. Má to štěstí, že už 13 let se o ní mohou postarat Sociální služby města Orlové, a to konkrétně v chráněném bydlení. 

"Pěkně je tu, líbí se mi tu. Uklízím, vařím si sama. Jsem tu spokojená," řekla paní Eliška.

Domov takto poskytují sociální služby dalším 13 lidem s různým životním osudem. 

"V chráněném bydlení máme různé cílové skupiny klientů. Buď se zdravotním postižením, mentálním postižením, a mohou tady být i osoby komerčně zneužívané. Mohou tady bydlet do doby, než pro ně najdeme vhodnější bydlení, případně než je naučíme věci tak, aby mohli opět bydlet v domácím prostředí,” řekla Jarmila Berná, ředitelka Sociálních služeb města Orlové.

Klienti chráněného bydlení se každý den setkávají také s lidmi z denního stacionáře, a nebo z odlehčovací služby. 

"Máme tady různé aktivizační činnosti. Máme paměťová cvičení, prstovou jógu. Zrovna dneska jste viděli muzikoterapii. Máme tady keramickou dílnu.Mohou i individuálně pracovat," dodala sociální pracovnice Alena Krainová.

Tak jako v jiných městech, je i v Orlové stále větší zájem o pečovatelské služby. A to ne jen o rozvoz obědů, ale například také o mytí klientů. Proto musely sociální služby rozšířit provoz. Pracovníci dojíždějí do domácností každý den od 6 až do 20 hodin. 

---

Noc práva připomene vznik první československé ústavy

Před sto lety, přesně 6. března 1920, byla vyhlášena první československá ústava. U této příležitosti se v Ostravě, Brně, Olomouci a Praze bude konat festival s názvem Noc práva. Můžete při něm zažít třeba reálné soudní jednání.

Noc práva spočívá zejména v pořádání prohlídek, přednášek, prezentací, workshopů a exkurzí, a to vše s tematikou práva. „Noc práva děláme, abychom trochu zpopularizovali právo, abychom přinesli lidem zajímavá témata, aby se nebáli soudců, advokátů či státních zástupců,“ přiblížil hlavní organizátor Petr Kausta, předseda správní rady pořádajícího Nadačního fondu Paragraf.

„Chtěli bychom přiblížit právo a ukázat jeho důležitost. Lidé uvidí, v čem spočívají jednotlivé profese,“ doplnil advokát Matěj Krempl.

Asi největším tahákem akce bude možnost sledovat přímo v soudní síni reálný soudní proces.

„Proběhne hlavní líčení, konkrétně trestní řízení, kde bude obžalována osoba. Je to reálný příběh, ve kterém budou vystupovat profesionálové,“ zve Petr Kausta.

Součástí Noci práva bude 6. března také například prohlídka Vazební věznice Ostrava, promítání unikátních filmů nebo divadelní představení.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. ledna 2020, 17:00

V Ostravě bylo loni nejméně prachu za posledních 20 let

Dnes potěšíme všechny obyvatele Moravskoslezského kraje. V uplynulém roce se velmi významně zlepšilo ovzduší a například v Ostravě bylo nejméně prachu za posledních 20 let. Hlavním důvodem je příznivé počasí, ale svou roli sehrávají i opatření, která se provádějí v posledních letech.

Možná jste už i sami zaznamenali, že je v posledních letech stále méně smogových dní. Například v Ostravě jsou výsledky, které hodnotí kvalitu ovzduší, nejlepší za posledních 5 let a koncentrace prachu poklesly na dvacetileté minimum. Loni byla pouze jedna smogová situace, která trvala od 20. do 24 ledna. "Velice nám pomohl vývoj rozptylových podmínek meteorologické situace, která převažovala v loňském roce. Měli jsme teplotně nadnormální rok a zároveň ty vyšší teploty panovaly v únoru a prosinci," říká vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČHMÚ Ostrava Blanka Krejčí.

Důvodů je samozřejmě více. Velkou roli hraje počasí. Rok 2019 byl nejteplejším od roku 1961. Lidé tím pádem méně topí. Projevují se už ale i opatření, která se v kraji zavádějí. "Loni jsme hradili 30ti miliony z rozpočtu čištění komunikací, dalším opatřením jsou příspěvky a zápůjčky na kotlíkové dotace. Když všechno dobře půjde, mělo by být vyměněno až 80 procent těch neekologických kotlů. Dále jsou to výstavby cyklostezek, bikesharing," vypočítává opatření náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. 

Ostrava navíc investuje každoročně 22 milionů korun do ozdravných pobytů dětí na horách. 

---

Mezi Havířovem a Ostravou se bude jezdit 110 km/h

Už několik let se hovoří o možném zvýšení rychlosti na silnici spojující Havířov s Ostravou. A jak se zdá, ještě nějakou dobu zůstane jen u slov.

Na Ostravské ulici, respektive Rudné, mezi Havířovem a Ostravou by se mohlo jezdit o 20 kilometrů rychleji. Jedná se o 6 kilometrů dlouhý úsek, kde nyní platí devadesátka. Nově by se mohlo jezdit až stodesítkou. Z běžné silnice se však musí stát silnice pro motorová vozidla, a to s sebou nese řadu úskalí. 

Pokud se v tomto úseku bude jezdit o dvacet kilometrů rychleji, budou sice rádi všichni řidiči, pro které byla devadesátka pomalá, naopak výrazné komplikace to ale přinese cyklistům. Ti totiž na silnici pro motorová vozidla nesmí. 

Cyklistů přitom po silnici jezdí poměrně hodně. Mnozí dojíždějí pravidelně do nedalekých ostravských hutí. Desítky cyklistů, kteří dosud po rovinaté Ostravské ulici jezdí například do ostravských hutí, budou muset jezdit delší oklikou a navíc přes kopce. Ve srovnání s tím, že zvýšení rychlosti o 20 km/h znamená pro řidiče zkrácení jízdy o pouhých 30 sekund, je dopad na cyklisty poměrně výrazný. 

Mnoho řidičů přitom navýšení rychlostního limitu vůbec nepozná, protože devadesátku dodržuje jen málokdo. Dotazovaní motoristé zvýšení rychlosti vítají. 

“Já si myslím, že pro motoristy je to rozhodně dobré. Otázkou je, co bude s cyklisty, ale já se na to dívám z pohledu motoristy. Na kole už nejezdím,” vyjádřil se jeden z řidičů. 

“Jako motorista s tím souhlasím. Tento nápad zvýšit rychlost se mi líbí. Vzhledem k tomu, že řeším dopravní nehody déle než 12 let, vím, že pokud je povolená rychlost dodržována, nedochází ke zvyšování nehodovosti,” dodal další motorista. 

Zvýšení rychlosti je podmíněno splněním několika podmínek. 

Časový výhled pro zařazení silnice mezi silnice pro motorová vozidla v současné době znám není. V tomto roce proběhne v daném úseku instalace oplocení zabraňující vnik zvěře na komunikaci, dále také dojde ke zrušení levých odbočení v křižovatce silnic I/11 x II/479,” řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Dá se předpokládat, že úsek mezi Havířovem a Ostravou se na silnici pro motorová vozidla nezmění dříve než za rok.

---

Gabriela z Nového Jičína se učí po úrazu mluvit i chodit

V minulém týdnu začal soud v Novém Jičíně řešit případ 30leté Gabriely z Nového Jičína, která skončila po úrazu na invalidním vozíku. Podle obžaloby lékař zanedbal péči a přehlédl vážné zranění hlavy. Reportáž vzbudila velký ohlas a někteří lidé zpochybňovali její špatný zdravotní stav. Proto jsme se rozhodli smutný případ Gabriely popsat podrobněji.

Osudnou noc 18. března zná Gabriela Petřkovská jen z vyprávění. Šla na diskotéku v Novém Jičíně, kde spadla a záchranka ji odvezla do tamní nemocnice. Probudila se až za několik dní ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Byla po operaci, která jí zřejmě zachránila život. Byla ale zcela ochrnutá. "Změnil se mi život. Šla jsem na diskotéku na ples a vzbudím se s plínkou. Nehýbala jsem ničím, nemluvila. Bylo to hrozné," vysvětluje Gabriela Petřkovská.

Lékaři jí zprvu nedávali moc šancí. Pak se ale díky rehabilitacím začal stav zázračně zlepšovat. Matka Gábiny dala v práci výpověď. Veškerý svůj čas musela věnovat dceři. Potřebovala ji 24 hodin denně. Péče se po několika měsících začala projevovat. "Když po 6 týdnech řekla poprvé ahoj mami, tak jsem byla šťastná, že ji slyším zase mluvit," vzpomíná se slzami v očích matka Gabriely Iveta Honešová.

Dnes už Gábina ovládá jednu ruku a dokáže se postavit. S oporou udělá i pár kroků. Díky logopedii je jí i mnohem lépe rozumět. "Tohle koleno zvednu, ale tohle nejde. Ta ruka je nejhorší. To není jenom vozík. Na všechno potřebujete 2 ruce," ukazuje Gabriela.

Nejšťastnější chvíle Gábina prožívá, když ji třeba vezmou kamarádi do restaurace na večeři. Celá rodina očekává, jak dopadne žaloba na lékaře, který ji prý nedbale vyšetřil a přehlédl zlomeninu spánkové kosti. Peníze, které chtějí na nemocnici vysoudit, by využili na další rehabilitaci dcery. 

---

O chráněné bydlení v Orlové je velký zájem

Ve městech je stále větší zájem o stacionáře, chráněné bydlení nebo odlehčovací službu. I v Orlové se sociální služby snaží uspokojit co největší počet klientů. Mnozí z nich našli v sociálních službách nový domov.

Paní Eliška má mentální postižení a nemůže žít sama. Má to štěstí, že už 13 let se o ní mohou postarat Sociální služby města Orlové, a to konkrétně v chráněném bydlení. 

"Pěkně je tu, líbí se mi tu. Uklízím, vařím si sama. Jsem tu spokojená," řekla paní Eliška.

Domov takto poskytují sociální služby dalším 13 lidem s různým životním osudem. 

"V chráněném bydlení máme různé cílové skupiny klientů. Buď se zdravotním postižením, mentálním postižením, a mohou tady být i osoby komerčně zneužívané. Mohou tady bydlet do doby, než pro ně najdeme vhodnější bydlení, případně než je naučíme věci tak, aby mohli opět bydlet v domácím prostředí,” řekla Jarmila Berná, ředitelka Sociálních služeb města Orlové.

Klienti chráněného bydlení se každý den setkávají také s lidmi z denního stacionáře, a nebo z odlehčovací služby. 

"Máme tady různé aktivizační činnosti. Máme paměťová cvičení, prstovou jógu. Zrovna dneska jste viděli muzikoterapii. Máme tady keramickou dílnu.Mohou i individuálně pracovat," dodala sociální pracovnice Alena Krainová.

Tak jako v jiných městech, je i v Orlové stále větší zájem o pečovatelské služby. A to ne jen o rozvoz obědů, ale například také o mytí klientů. Proto musely sociální služby rozšířit provoz. Pracovníci dojíždějí do domácností každý den od 6 až do 20 hodin. 

---

Noc práva připomene vznik první československé ústavy

Před sto lety, přesně 6. března 1920, byla vyhlášena první československá ústava. U této příležitosti se v Ostravě, Brně, Olomouci a Praze bude konat festival s názvem Noc práva. Můžete při něm zažít třeba reálné soudní jednání.

Noc práva spočívá zejména v pořádání prohlídek, přednášek, prezentací, workshopů a exkurzí, a to vše s tematikou práva. „Noc práva děláme, abychom trochu zpopularizovali právo, abychom přinesli lidem zajímavá témata, aby se nebáli soudců, advokátů či státních zástupců,“ přiblížil hlavní organizátor Petr Kausta, předseda správní rady pořádajícího Nadačního fondu Paragraf.

„Chtěli bychom přiblížit právo a ukázat jeho důležitost. Lidé uvidí, v čem spočívají jednotlivé profese,“ doplnil advokát Matěj Krempl.

Asi největším tahákem akce bude možnost sledovat přímo v soudní síni reálný soudní proces.

„Proběhne hlavní líčení, konkrétně trestní řízení, kde bude obžalována osoba. Je to reálný příběh, ve kterém budou vystupovat profesionálové,“ zve Petr Kausta.

Součástí Noci práva bude 6. března také například prohlídka Vazební věznice Ostrava, promítání unikátních filmů nebo divadelní představení.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-01-2020-17-00