Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nová huť bourá staré budovy a otevírá cestu moderní průmyslové zóně
  • Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA
  • Frýdek-Místek slavnostně ocenil pěstounské rodiny
  • Dětská skupina při MŠ Volgogradská funguje už rok
  • Technické služby ukázaly lidem svou všestrannost

Nová huť bourá staré budovy a otevírá cestu moderní průmyslové zóně

Ostravská Nová huť prochází velkou proměnou. Na ploše 250 hektarů mizí chátrající budovy, aby uvolnily místo moderní průmyslové zóně. Demolice starých objektů je klíčovým krokem k rozvoji celého areálu a jeho nové budoucnosti.

Obří průmyslový areál v Ostravě mění svou podobu. Společnost Nová Huť začala s úpravou pozemků, kde dříve fungovala společnost Liberty.

Ivo Chmelík, výrobně technický ředitel Nová Huť: "Areál, který chceme zlikvidovat a vyčistit a potom nabídnout k prodeji nebo pronájmu, je asi 250 000 metrů čtverečních, a podle odhadů to může být až 750 milionů nás budou stát y demolice, a samozřejmě bude výnos ze šrotu."

K zemi už šla například bývalá struskárna nebo telefonní ústředna.

Ivo Chmelík, výrobně technický ředitel Nová Huť: "Začínáme tou etapou jedna, což je tady ta severní etapa."

Nové využití pozemků má pomoci i zaměstnanosti v regionu. Příchod nových společností totiž v budoucnu nabídne lidem další pracovní příležitosti.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Takže byla by to i taková vzpruha, si myslím, pro tu lokalitu těch Kunčic, a mohlo by to velmi pěkně přispět k tomu, že se nejenom ten průmyslový areál, ale i jeho okolí začne rozvíjet."

Všechny demoliční práce probíhají za plného provozu.

Martin Dryák, koordinátor demolice Nová Huť: "Samozřejmě na prvním místě je bezpečnost, takže vidíte, že veškerý ten areál, kde se zrovna likviduje, musí být zabezpečen, aby se tam pohybovaly osoby, které tam nemají být."

Likvidace budou pokračovat v několika dalších fázích. 

---

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větví případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Rada města Havířova odvolala jednatele městské bytové společnosti MRA Róberta Masaroviče, který čelí dvěma obviněním. První se týká údajného sjednávání výhod při přidělování městských bytů, druhé souvisí s veřejnými zakázkami na opravy bytů.

Jakub Chlopecký (ANO), náměstek primátorky Havířova: „Uložili jsme provedení forenzního auditu a podle nás by bylo značně nešťastné, aby pan Masarovič působil ve společnosti a zároveň byl součástí procesu auditu. Proto jsme ho odvolali.“

Výsledky forenzního auditu by město chtělo mít k dispozici do konce letních prázdnin.

Iveta Kočí Palkovská (ANO), primátorka Havířova: „Byli bychom rádi, kdyby se důvěra lidí a občanů v tuto městskou společnost opět vrátila na co nejvyšší úroveň, protože celá záležitost se kolem ní táhne už delší dobu. Myslím si, že zaměstnanci odvádějí velmi dobrou práci a zaslouží si, aby mohli fungovat v klidu.“

Rada města také rozhodla, že funkci jednatele po Róbertu Masarovičovi bude vykonávat náměstek primátorky Jakub Chlopecký.

Jakub Chlopecký (ANO), náměstek primátorky Havířova: „Budu tam jednatelem bez nároku na odměnu, to je potřeba říct. Budu plně součinný při auditu tak, aby byl nezávislý a transparentní a aby mohl bez problémů pracovat.“

K vyjádření k odvolání z pozice jednatele jsme oslovili i Róberta Masaroviče, ten ale na telefonát nereagoval.

---

HORKÉ POČASÍ ZAMĚSTNÁVÁ ZÁCHRANÁŘE

Více než stovku pacientů s kolapsovými stavy ošetřovali během tří dnů záchranáři v celém Moravskoslezském kraji. Hlavní příčinou potíží byla dehydratace a přehřátí organismu, nejčastěji u seniorů a lidí pobývajících na přímém slunci. Tropické teploty mají přijít i v dalších dnech. Nepodceňujte proto pitný režim a ochranu před sluncem.

MSK PODPOŘÍ ROZVOJ TURISTICKÉ INFRASTRUKTURY

Moravskoslezský kraj chce dál rozvíjet turistickou infrastrukturu a zvýšit atraktivitu regionu pro návštěvníky. Na nové projekty zaměřené na zlepšení zázemí, služeb i turistických atraktivit letos vyčlenil 21 milionů korun. O podporu mohou žádat obce, organizace i podnikatelé.

---

Frýdek-Místek slavnostně ocenil pěstounské rodiny

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Letošní Den rodiny ve Frýdku-Místku již tradičně nenabídl jen zábavný program. Jeho součástí byla opět prezentace sociálních služeb. Nechybělo ani ocenění pěstounů, kteří dětem v náročných životních situacích poskytují bezpečné zázemí a péči v rodinném prostředí.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za to, že se starají o děti, že jim nabídnou to, co momentální biologická rodina jim dát nemůže. To, že za to pěstounství někdo dostane odměnu, je až druhořadé. Důležité je to opravdu mít v sobě."

Slavnostní ocenění pěstouny potěšilo.

Martin Petr Nerušil, pěstoun: "Je to prostě za tu práci moc hezké od města, že na nás takhle myslí. A myslím si, že by to měl dostat ocenění každý, kdo se tady tomu věnuje."

Proč byste doporučili pěstounství i ostatním?

Petra Nerušilová, pěstounka: "Je to nádherná věc. Opravdu, sice je to moc těžké, není to nic jednoduchého, protože na to se nikdy nejde připravit úplně stoprocentně. Ale pokud máte otevřené srdce a trpělivost a prostě všechno, co to dítě potřebuje, být pro něho v tu danou dobu, tak je to to nejhezčí, co člověk může udělat."

Dagmar Sabelová, pěstounka: "Je to určitě motivující pro nějaké druhé lidi, kteří třeba o tom uvažují. Bojí se toho. Já jsem se taky svým způsobem bála. To jako nevíte, do čeho jdete. Jaké dítě dostanete? S jakými potřebami? Určitě je to pěkné, když si někdo všimne, že něco děláte pro ty druhé. Ale není to to nejdůležitější."

Za každým z pěstounů se skrývá lidský příběh. Příběhy dětí, které znovu dostaly šanci vyrůstat ve vlastní rodině místo ústavu.

---

Dětská skupina při MŠ Volgogradská funguje už rok

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Individuální péče, možnost přijímat děti již od jednoho roku věku nebo flexibilnější provozní doba. To jsou největší výhody dětské skupiny oproti běžné školce. Při základní a mateřské škole v Ostravě-Zábřehu jedna funguje už rok.

Kateřina Blahutková, zástupkyně ředitelky pro MŠ Pastelka: „Dětská skupinka fungovala od 6 rána do 6 večer při počtu 4 chův, 24 dětí. Děti přicházejí ve dvou režimech na dopolední nebo odpolední. A v dalším školním roce budou režimy tři.

Budova mateřské školy prochází od loňského podzimu také rekonstrukcí.

Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Školka je zateplena v současné době, již končí všechny zateplovací práce. Byla opravená střecha a těšíme se, až budeme mít novou fasádu."

Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Je to pro děti, kterým to poradna doporučí, protože potřebují třeba delší adaptaci.“

anketa, žáci přípravné třídy: „První a druhou se učíme, třetí se napapáme, až čtvrtou jdeme ven, ale jenom když je hezky."

anketa, žáci přípravné třídy: „Hrajeme si, tady se i učíme, všechno tady děláme.“

Přípravná třída i dětská skupina při škole Volgogradská mají stále volné kapacity.

---

ARVINÁ CHCE PŘESTAVĚT ZIMNÍ STADION

Karvinský zimní stadion čeká v příštích letech zásadní proměna. Město vyčlenilo 5 milionů korun na studii jeho modernizace.

Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Chceme prověřit možnosti proměny zimního stadionu v moderní multifunkční sportovní areál, který bude sloužit nejen ledním sportům, ale také dalším sportovním a společenským akcím.“

Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Tribuna na zimním stadionu pojme až 7 tisíc diváků, což je obrovská výhoda. Uvažujeme například o tom, že by se zde hrály finálové zápasy házenkářů HCB nebo i utkání evropských soutěží. To dnes není možné.“

---

Technické služby ukázaly lidem svou všestrannost

Technické služby města Nový Jičín připravily pro veřejnost Den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout zázemí organizace a techniku, kterou pracovníci využívají při péči o město.


Starají se o městské silnice a chodníky, parkoviště, parky a další zelené plochy, o hřbitov, veřejné osvětlení, sváží odpadky a nově pečují o část sportovišť. To je zhruba soupis prací, které zvládají pracovníci novojičínských technických služeb. Se svou činností teď v rámci Dne otevřených dveří seznámili veřejnost.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Prezentujeme veškerou činnost, kterou vykonáváme pro zřizovatele a v rámci doplňkové činnosti taktéž pro okolní obce. Pouze bych doplnil, že Den otevřených dveří probíhá za běžného provozu, takže nepřestali jsme vyvážet od parky, probíhá normálně rajonové čištění a příprava městských akcí.”

návštěvníci areálu:

“Já teď řídím sekačku.”

“Mně se líbí ten veliký červený traktor.”

“Hlavně ta technika se mi líbí.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Máme nové svozové vozidlo, které využíváme na svoz separovaného odpadu. Prezentujeme i novinku, plně elektrický zametač, který nám byl tady zapůjčen a budeme jej testovat v provozu.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Investice do techniky jsou opravdu významné, protože třeba ten svozový vůz se pohybuje kolem 10 milionů korun. Techniku obměňujeme pravidelně a podle potřeby.”

Do zákulisí své práce nechávají technické služby veřejnost nahlédnout co dva roky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. června 2026, 16:00

Nová huť bourá staré budovy a otevírá cestu moderní průmyslové zóně

Ostravská Nová huť prochází velkou proměnou. Na ploše 250 hektarů mizí chátrající budovy, aby uvolnily místo moderní průmyslové zóně. Demolice starých objektů je klíčovým krokem k rozvoji celého areálu a jeho nové budoucnosti.

Obří průmyslový areál v Ostravě mění svou podobu. Společnost Nová Huť začala s úpravou pozemků, kde dříve fungovala společnost Liberty.

Ivo Chmelík, výrobně technický ředitel Nová Huť: "Areál, který chceme zlikvidovat a vyčistit a potom nabídnout k prodeji nebo pronájmu, je asi 250 000 metrů čtverečních, a podle odhadů to může být až 750 milionů nás budou stát y demolice, a samozřejmě bude výnos ze šrotu."

K zemi už šla například bývalá struskárna nebo telefonní ústředna.

Ivo Chmelík, výrobně technický ředitel Nová Huť: "Začínáme tou etapou jedna, což je tady ta severní etapa."

Nové využití pozemků má pomoci i zaměstnanosti v regionu. Příchod nových společností totiž v budoucnu nabídne lidem další pracovní příležitosti.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Takže byla by to i taková vzpruha, si myslím, pro tu lokalitu těch Kunčic, a mohlo by to velmi pěkně přispět k tomu, že se nejenom ten průmyslový areál, ale i jeho okolí začne rozvíjet."

Všechny demoliční práce probíhají za plného provozu.

Martin Dryák, koordinátor demolice Nová Huť: "Samozřejmě na prvním místě je bezpečnost, takže vidíte, že veškerý ten areál, kde se zrovna likviduje, musí být zabezpečen, aby se tam pohybovaly osoby, které tam nemají být."

Likvidace budou pokračovat v několika dalších fázích. 

---

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větví případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Rada města Havířova odvolala jednatele městské bytové společnosti MRA Róberta Masaroviče, který čelí dvěma obviněním. První se týká údajného sjednávání výhod při přidělování městských bytů, druhé souvisí s veřejnými zakázkami na opravy bytů.

Jakub Chlopecký (ANO), náměstek primátorky Havířova: „Uložili jsme provedení forenzního auditu a podle nás by bylo značně nešťastné, aby pan Masarovič působil ve společnosti a zároveň byl součástí procesu auditu. Proto jsme ho odvolali.“

Výsledky forenzního auditu by město chtělo mít k dispozici do konce letních prázdnin.

Iveta Kočí Palkovská (ANO), primátorka Havířova: „Byli bychom rádi, kdyby se důvěra lidí a občanů v tuto městskou společnost opět vrátila na co nejvyšší úroveň, protože celá záležitost se kolem ní táhne už delší dobu. Myslím si, že zaměstnanci odvádějí velmi dobrou práci a zaslouží si, aby mohli fungovat v klidu.“

Rada města také rozhodla, že funkci jednatele po Róbertu Masarovičovi bude vykonávat náměstek primátorky Jakub Chlopecký.

Jakub Chlopecký (ANO), náměstek primátorky Havířova: „Budu tam jednatelem bez nároku na odměnu, to je potřeba říct. Budu plně součinný při auditu tak, aby byl nezávislý a transparentní a aby mohl bez problémů pracovat.“

K vyjádření k odvolání z pozice jednatele jsme oslovili i Róberta Masaroviče, ten ale na telefonát nereagoval.

---

HORKÉ POČASÍ ZAMĚSTNÁVÁ ZÁCHRANÁŘE

Více než stovku pacientů s kolapsovými stavy ošetřovali během tří dnů záchranáři v celém Moravskoslezském kraji. Hlavní příčinou potíží byla dehydratace a přehřátí organismu, nejčastěji u seniorů a lidí pobývajících na přímém slunci. Tropické teploty mají přijít i v dalších dnech. Nepodceňujte proto pitný režim a ochranu před sluncem.

MSK PODPOŘÍ ROZVOJ TURISTICKÉ INFRASTRUKTURY

Moravskoslezský kraj chce dál rozvíjet turistickou infrastrukturu a zvýšit atraktivitu regionu pro návštěvníky. Na nové projekty zaměřené na zlepšení zázemí, služeb i turistických atraktivit letos vyčlenil 21 milionů korun. O podporu mohou žádat obce, organizace i podnikatelé.

---

Frýdek-Místek slavnostně ocenil pěstounské rodiny

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Letošní Den rodiny ve Frýdku-Místku již tradičně nenabídl jen zábavný program. Jeho součástí byla opět prezentace sociálních služeb. Nechybělo ani ocenění pěstounů, kteří dětem v náročných životních situacích poskytují bezpečné zázemí a péči v rodinném prostředí.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za to, že se starají o děti, že jim nabídnou to, co momentální biologická rodina jim dát nemůže. To, že za to pěstounství někdo dostane odměnu, je až druhořadé. Důležité je to opravdu mít v sobě."

Slavnostní ocenění pěstouny potěšilo.

Martin Petr Nerušil, pěstoun: "Je to prostě za tu práci moc hezké od města, že na nás takhle myslí. A myslím si, že by to měl dostat ocenění každý, kdo se tady tomu věnuje."

Proč byste doporučili pěstounství i ostatním?

Petra Nerušilová, pěstounka: "Je to nádherná věc. Opravdu, sice je to moc těžké, není to nic jednoduchého, protože na to se nikdy nejde připravit úplně stoprocentně. Ale pokud máte otevřené srdce a trpělivost a prostě všechno, co to dítě potřebuje, být pro něho v tu danou dobu, tak je to to nejhezčí, co člověk může udělat."

Dagmar Sabelová, pěstounka: "Je to určitě motivující pro nějaké druhé lidi, kteří třeba o tom uvažují. Bojí se toho. Já jsem se taky svým způsobem bála. To jako nevíte, do čeho jdete. Jaké dítě dostanete? S jakými potřebami? Určitě je to pěkné, když si někdo všimne, že něco děláte pro ty druhé. Ale není to to nejdůležitější."

Za každým z pěstounů se skrývá lidský příběh. Příběhy dětí, které znovu dostaly šanci vyrůstat ve vlastní rodině místo ústavu.

---

Dětská skupina při MŠ Volgogradská funguje už rok

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Individuální péče, možnost přijímat děti již od jednoho roku věku nebo flexibilnější provozní doba. To jsou největší výhody dětské skupiny oproti běžné školce. Při základní a mateřské škole v Ostravě-Zábřehu jedna funguje už rok.

Kateřina Blahutková, zástupkyně ředitelky pro MŠ Pastelka: „Dětská skupinka fungovala od 6 rána do 6 večer při počtu 4 chův, 24 dětí. Děti přicházejí ve dvou režimech na dopolední nebo odpolední. A v dalším školním roce budou režimy tři.

Budova mateřské školy prochází od loňského podzimu také rekonstrukcí.

Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Školka je zateplena v současné době, již končí všechny zateplovací práce. Byla opravená střecha a těšíme se, až budeme mít novou fasádu."

Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Jana Jeřábková, ředitelka ZŠ a MŠ Volgogradská: „Je to pro děti, kterým to poradna doporučí, protože potřebují třeba delší adaptaci.“

anketa, žáci přípravné třídy: „První a druhou se učíme, třetí se napapáme, až čtvrtou jdeme ven, ale jenom když je hezky."

anketa, žáci přípravné třídy: „Hrajeme si, tady se i učíme, všechno tady děláme.“

Přípravná třída i dětská skupina při škole Volgogradská mají stále volné kapacity.

---

ARVINÁ CHCE PŘESTAVĚT ZIMNÍ STADION

Karvinský zimní stadion čeká v příštích letech zásadní proměna. Město vyčlenilo 5 milionů korun na studii jeho modernizace.

Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Chceme prověřit možnosti proměny zimního stadionu v moderní multifunkční sportovní areál, který bude sloužit nejen ledním sportům, ale také dalším sportovním a společenským akcím.“

Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: „Tribuna na zimním stadionu pojme až 7 tisíc diváků, což je obrovská výhoda. Uvažujeme například o tom, že by se zde hrály finálové zápasy házenkářů HCB nebo i utkání evropských soutěží. To dnes není možné.“

---

Technické služby ukázaly lidem svou všestrannost

Technické služby města Nový Jičín připravily pro veřejnost Den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout zázemí organizace a techniku, kterou pracovníci využívají při péči o město.


Starají se o městské silnice a chodníky, parkoviště, parky a další zelené plochy, o hřbitov, veřejné osvětlení, sváží odpadky a nově pečují o část sportovišť. To je zhruba soupis prací, které zvládají pracovníci novojičínských technických služeb. Se svou činností teď v rámci Dne otevřených dveří seznámili veřejnost.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Prezentujeme veškerou činnost, kterou vykonáváme pro zřizovatele a v rámci doplňkové činnosti taktéž pro okolní obce. Pouze bych doplnil, že Den otevřených dveří probíhá za běžného provozu, takže nepřestali jsme vyvážet od parky, probíhá normálně rajonové čištění a příprava městských akcí.”

návštěvníci areálu:

“Já teď řídím sekačku.”

“Mně se líbí ten veliký červený traktor.”

“Hlavně ta technika se mi líbí.”

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Máme nové svozové vozidlo, které využíváme na svoz separovaného odpadu. Prezentujeme i novinku, plně elektrický zametač, který nám byl tady zapůjčen a budeme jej testovat v provozu.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Investice do techniky jsou opravdu významné, protože třeba ten svozový vůz se pohybuje kolem 10 milionů korun. Techniku obměňujeme pravidelně a podle potřeby.”

Do zákulisí své práce nechávají technické služby veřejnost nahlédnout co dva roky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-06-2026-16-00