Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nenaočkovaní zaměstnanci musí podstupovat testy
  • Senior linka zachraňuje životy i upevňuje vztahy
  • Fifejdská nemocnice má unikátní přístroj na vyšetření očí
  • Rekonstrukce nádraží Opava západ
  • Ostrava chce být centrem prvotřídního vzdělávání
  • Proměna parku na náměstí Družby pomalu končí

Nenaočkovaní zaměstnanci musí podstupovat testy

Vládou nařízené povinné testování zaměstnanců v těchto dnech zaměstnává všechny firmy v regionu. Jak jsme zjistili, některé budou testovat pouze nenaočkované pracovníky, jiné všechny bez výjimky.

Firmy se nyní snaží zajistit dostatek antigenních testů. První musí zaměstnanci podstoupit nejpozději do pondělí 29. listopadu a následně pak v týdenních intervalech. 

Pro oslovené velké zaměstnavatele jde o organizační opatření, se kterým by neměli mít větší problémy.

Naďa Chatová, mluvčí OKD: “V OKD máme v tuto chvíli více než 75 procent pracovníků, kteří už prošli kompletním očkováním proti covid-19. Zbylá skupina zaměstnanců prochází pravidelným testování pomocí PCR testů v intervalu 1 x týdně. My ta opatření máme nastavená už od loňského roku, takže kontinuálně stále dodržujeme. PCR testů jsme od té doby provedli už více než 118 tisíc. Samozřejmostí jsou také respirátory a pravidelná dezinfekce společných prostor.”

Jana Dronská, mluvčí DIAMO: “Máme poměrně vysoké procento naočkovaných zaměstnanců, konkrétně tady na závodě Darkov. Přesto se vedení podniku rozhodlo testovat všechny zaměstnance tak, jak ukládá vláda jednou za týden, ale budeme tedy testovat očkované i neočkované. Kromě toho zavádíme i znovu zpřísněná hygienická opatření, minimalizování kontaktů, dezinfekce společných prostor a tak dále. Už několik týdnů provádíme i takové vlastní trasování a testování tak, aby se na pracovišti nerozšiřovala nákaza. Když se objeví nějaké podezření, už otestujeme celou skupinku zaměstnanců, abychom minimalizovali veškerá rizika.”

Podmínky testování ještě upřesňují na pracovištích společnosti ČEZ.

Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “Proočkovanost ve firmách skupiny ČEZ se pohybuje kolem 80 procent, konkrétně v Elektrárně Dětmarovice dosáhla 86 procent. Testování budeme v podstatě obnovovat. Jsme na to zvyklí z jara letošního roku, takže navážeme na to, jak jsme skončili. Jak přesně se bude testovat, to ještě nevíme, protože máme na to ještě týden. Takže v příštích dnech budou jednat pracovní skupiny, které budou určovat přesně podmínky.

Stejná povinnost testování platí i pro nenaočkované podnikatele. Výsledek testu platí pro vstup na pracoviště a případnou kontrolu.

---

Senior linka zachraňuje životy i upevňuje vztahy

Tlačítka takzvané zdravotní nouze už má v Ostravě více než 500 seniorů. Poptávka po nich je tak velká, že převyšuje nabídku. A není se čemu divit. Spoustě lidem už zachránila život.

Senior linka ostravské městské policie funguje už více než 11 let. Za tu dobu zachránila stovky životů. Strážníci vyrážejí na místo okamžitě poté, co některý ze seniorů zmáčkne tlačítko nouze. V současné době je na linku napojeno více než 500 ostravských domácností.

Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: "Já jsem ráda, protože kolikrát je mi špatně. Tak to vždycky mám po ruce."

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Samotný projekt není jenom o tom, že přijedeme k seniorovi, zajistíme montáže tlačítek takzvané nouze, zdravotní nouze, nebo podezřelé osoby. Naši okrskáři ty seniory navštěvují poměrně často a mnohdy mezi nimi vznikají i osobní vazby.”

Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Mám na starosti přibližně 12 seniorů. Samozřejmě ne ke každému mám takový citový vztah jako k paní Tořové, která mi přirostla k srdíčku a já věřím, že já ji taky, protože máme hodně společného.”

Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Už se vždycky těším, jak přijde vždycky jednou za měsíc.”

Výjimkou k návštěvě nejsou ani oslavy. Paní Tořové přišli strážníci popřát k jejím 90. narozeninám.

Ne všichni senioři jsou ale takto družní.

Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Máme seniory, kteří se strašně bojí, kteří se bojí otevřít i když nás znají, takže se k nim musíme dobývat  Taky se nám stalo, že jsme se nemohli dozvonit na seniora a seniorka ležela dva dny na zemi, protože neměla to senior tlačítko na tom krku ani na ruce."

Prioritou číslo jedna je ale kontrola funkčnosti nouzových tlačítek a psychologická pomoc.

---

Fifejdská nemocnice má unikátní přístroj na vyšetření očí

Oční ambulance v Městské nemocnici Ostrava má nový unikátní přístroj. Velmi šetrným způsobem umožňuje diagnostiku celé řady očních nemocí a vad. V Evropě jde o technicky nejvýkonnější dostupné zařízení.

Pacienti fifejdské nemocnice mohou nově využít špičkový přístroj na vyšetření zraku. Jde o zařízení Solix, které je technicky nejvýkonnějším přístrojem dostupným v Evropě. Umožňuje přesnější diagnostiku, je rychlé, neinvazivní a nebolestivé. 

Lenka Zemanová, lékařka očního oddělení MNO: "Pomáhá ke zjištění a vyhodnocení celé řady očních onemocnění. Zejména onemocnění sítnice, u cévních poruch o onemocnění zrakového nervu, zejména zeleného zákalu, u komplikací u diabetiků. Dokáže ale také vyhodnotit přední segment."

Nový přístroj Solix dokáže oproti staršímu typu tvořit téměř pětinásobně rychlejší, trojnásobně širší a o téměř třetinu hlubší obrazy. Pacient stráví vyšetřením jen několik málo minut. 

Přístroj vysílá na oko zdravotně nezávadné světelné paprsky. Podstatou měření je hodnocení velikosti odrazů a časového zpoždění paprsků odražených v různých hloubkách tkáně.

Lenka Zemanová, lékařka očního oddělení MNO: "Je to velice důležité preventivní vyšetření, které když je provedeno včas, lze včas zjistit diagnózu a adekvátně ji léčit." 

Protože se jedná o specializovanou vyšetřovací metodu, není vyšetření hrazeno. Pacient si za něj musí připlatit. 

---

Rekonstrukce nádraží Opava západ

Nádražní budova v železniční stanici Opava-západ prochází rekonstrukcí. Cestující by kvůli tomu měli být zvlášť opatrní. Opravy tady budou dělníci provádět až do příštího podzimu.

Nádražní budova pochází z roku 1872. Zásadnější rekonstrukce se dočkala v 60. letech minulého století a necitlivými úpravami definitivně ztratila historický vzhled. V poslední době spíš chátrala. Na jaře začala rekonstrukce. Ačkoliv nejde o památkově chráněný objekt, některé původní prvky se sem vrátí.

 Matěj Piwowarski, stavbyvedoucí, Metrostav: „Okna jsou provedena z dřevěných euro profilů. Jsou tvořena obloukovým nadpražím. Aby se docílilo historického rázu budovy.

Uvnitř budovy nyní pracují dělníci na úpravě podlah. V prvním patře vystuží stropy ocelové nosníky, které nahradí dosluhující dřevěné trámy. Veškeré podlahy budou vylité betonem.  Výpravní budova už dostala novou střechu.

Zatímco dříve byla rozsáhla budova s obrovskými sklepními prostory více méně prázdná, po dokončení rekonstrukce ji kromě České pošty zaplní také kanceláře, které budou nově sloužit policii. Zlepší se také zázemí pro cestující.

Dušan Gavenda, tiskový mluvčí Správy železnic: „Ve výpravní budově najdou upravený vestibul, nový mobiliář, lavičky. Nové sociální zázemí, pokladnu dopravce, prodejní automaty a informace k železniční dopravě. Celá budova bude bezbariérově přístupná.“

Opravy nádražní budovy, které začaly v dubnu, budou stát Správu železnic 79 milionů korun. Hotovo bude příští rok v září. 


---

Ostrava chce být centrem prvotřídního vzdělávání

Ostrava chce být centrem prvotřídního vzdělávání, což je klíčové pro další všestranný rozvoj města. Kvalitní školství je základem pro zastavení odlivu talentovaných lidí za prací do jiných regionů naší země. Proto byla vytvořena strategie rozvoje vzdělávání do roku 2030.

Pro moderní metropoli 21. století je klíčové kvalitní vzdělávání na všech úrovních. Od škol a školek až po univerzity, které musí být pro mladé lidi z našeho kraje první volbou při rozhodování o studiu. To je totiž jedna z hlavních cest pro zastavení úbytku obyvatel a přilákání nových talentovaných lidí. Tým odborníků proto vytvořil Strategii vzdělávání města Ostravy 2030.

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "V současnosti už tady máme unikátní projekty, jako je kariérové poradenství nebo podpora talentmanagementu, které ta strategie zachovává a zajišťuje, aby dále fungovaly, ale jsou to i další důležité věci, jako například školní pedagogická pracoviště a finanční zajištění školních psychologů a asistentů pedagoga."  

Základními stavebními kameny strategie jsou zkušenosti a poznatky ze spolupráce se zřizovateli škol, samotnými školami, univerzitami, odborníky, sportovními kluby i neziskovým sektorem. 

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "Strategie obsahuje projekty, ale i podporuje celkovou spolupráci těch vzdělávacích institucí. To, aby univerzity spolupracovaly se školami a dětmi už od mateřských škol a vše v Ostravě bylo propojeno."

Strategie klade důraz na růst kvality vzdělávání, talentmanagement, rovné příležitosti, kariérové poradenství, rozvoj měkkých kompetencí, podporu flexibilního vzdělávání a digitálních kompetencí, rozvoj veřejných vysokých škol i rozvoj zájmového, neformálního a celoživotního vzdělávání.

---

Proměna parku na náměstí Družby pomalu končí

Úprava parku na náměstí Družby v Ostravě-Porubě se chýlí ke konci. V současné době se dokončují mlatové chodníčky a objekty veřejných toalet. V plné kráse se park zpřístupní lidem nejpozději v prosinci.

Park na náměstí Družby v Ostravě-Porubě prošel celkovou revitalizací. Chybí ještě poslední úpravy a bude zcela hotová. Na jejím konci se lidé dočkají nejen atraktivního místa k relaxaci, ale i ke sportování.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Jedná se o celkovou revitalizaci parku zahrnující celkovou úpravu zpevněných ploch a zeleně a samozřejmě doplnění o nový, kvalitní mobiliář. Pokud jde o ten mobiliář, tak v parku jsou nainstalovány jak sedací prvky, jsou zde nové odpadkové koše, a to i na tříděný odpad."

V parku je i nový pobytový trávník s automatickým zavlažováním a záhony s cibulovinami, travinami a trvalkami, které ho rozzáří pestrými barvami. Na okraji parku pak byla vybudována nová cyklostezka.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V parku bude umístěna i jedna chytrá lavička s možností napájení a připojením na wifi a budou moci občané využít i pítko.”

V parku je i nové veřejné osvětlení v podobě sloupků a celý prostor bude sloužit i nadále k volnému pohybu psů, což byl jeden z požadavků obyvatel.

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic, MOb Ostrava-Poruba: “Součástí parku jsou i veřejné toalety, které jsou tvořeny dvěma objekty, samotným objektem WC a potom technickým zázemím. Oba dva tyto objekty jsou propojeny vyhlídkovým schodištěm, které nabízí výhled do celého parku.”

Veškeré práce v parku skončí už koncem listopadu, kdy se park otevře lidem.

---Mohlo by Vás také zajímat