Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Společnost Heimstaden bourá v Havířově vybydlené domy
  • Ostravské Vánoce začnou v sobotu rozsvícením stromu
  • Sociální pracovníci se školí na práci s LGBT+ komunitou
  • Úředníci NJ “dopravky” jsou obklopeni obrazy
  • Hokejisté Vítkovic prohráli doma po 8 výhrách v řadě

Společnost Heimstaden bourá v Havířově vybydlené domy

Domy, které jsou vybydlené a mají zastaralé vytápění, se rozhodla společnost Heimstaden v Havířově zbourat. Následně bude vlastník domů jednat s radnicí o využití volných pozemků. Lidé by si tam přáli obchody, či hřiště.

Společnost Heimstaden vlastní značnou část bytových domů v Havířově. Nyní se rozhodla, že některé v městské části Šumbark půjdou k zemi.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Některé domy jsme se rozhodli zdemolovat, protože jsou dlouhodobě neobsazené a jejich provoz je příliš drahý. Jsou to zároveň domy se zastaralým způsoben vytápění, které bychom museli kompletně rekonstruovat za částky, které nedávají ekonomický smysl. Místo toho chceme prostředky investovat do zateplování a rekonstrukcí domů, o kterých víme, že je obsadíme."

Místní obyvatelé demolici podporují a vítají, že naopak obydlené domy prochází revitalizací.

anketa, místní obyvatelé: “Já s tím souhlasím, protože tyto baráky jsou stejně vybydlené. Věčně se tam zdržují feťáci a takoví různí lidé.” 

anketa, místní obyvatelé: “O tom bourání si myslím, že je to dobré. Jestli tu budou nějaké obchody, hřiště." A ten váš dům, kde bydlíte je spravený? “Ano, spravují ho i ten nad námi, všechno tam zateplují, celý ten vrch.”

Společnost bude chtít s městem o využití pozemků jednat.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Prozatím nevím o tom, že by nás Heimstaden kontaktoval, ale jednání se určitě nebráníme."

Do konce roku společnost v lokalitě bude bourat ještě další tři domy o několika vchodech.

---

Ostravské Vánoce začnou v sobotu rozsvícením stromu

Vánoce se rychle blíží a v Ostravě začnou už v sobotu, kdy bude na Masarykově náměstí rozsvícen vánoční strom. Ten je letos opět živý a byl přivezen z Žermanic. Až do konce roku je připraven bohatý program plný koncertů a vystoupení a přichystáno bude i kluziště nebo vyhlídkové kolo.

Už tuto sobotu 26. listopadu začíná největší akce konce roku Ostravské Vánoce. O start se samozřejmě postará rozsvícení vánočního stromku v centru Ostravy na Masarykově náměstí. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Rád bych také vyzdvihl novinky, které pro letošní ročník s týmem realizátorů připravujeme. Ať už je to rozšíření programu o novou Řemeslnou scénu, jež vznikne v Husově sadu, speciální kabinu pro handicapované cestující, jíž nově nabídne oblíbené Vyhlídkové kolo nebo zcela nový vánoční fotopoint, díky němuž se zhmotní povedený industriální vizuál Ostravských Vánoc.“

Vánoční strom je dar od obyvatele Žermanic a jde o smrk omorika. Po osazení je asi 11 metrů vysoký a ozdobí ho 1,5 kilometrů světelných řetězů a stovky baněk. Ozdobeny budou ale i ostatní místa.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Program odstartuje vystoupení dětí z Mateřské školy Dvořákova, následovat bude Dream Show k rozsvícení vánočního stromu z dílny Cirkusu Trochu Jinak a celý večer uzavře koncert Tomáše Savky s BigBandem Národního divadla moravskoslezského."

Program je koncipován vždy po týdnech a jednotlivé dny budou mít podobný program. V úterý bude například  vaření a cimbálovka nebo ve čtvrtek zahrají zahraniční kapely. Vrcholem bude vždy neděle. 

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka Černé louky: „Vždy v úterý potěšíme návštěvníky, kteří podlehli trendu vaření, připravené jsou totiž kuchařské show s doprovodem cimbálové muziky. Středy budou patřit talkshow oblíbeného Petra Kubaly, který si bude přímo na Hlavní scéně povídat například s Petrem Jablonským, Lukášem Hejlíkem nebo Markétou Hrubešovou. Čtvrteční program ozvláštní zahraniční kapely, jež nám pod názvem Barevné Vánoce doporučili a v rámci skvělé spolupráce pomohli zajistit dramaturgové festivalu Colours of Ostrava."

Ostravské Vánoce mají rozpočet 15 milionů korun, ale asi 4 miliony vydělají. Detaily programu najdou zájemci na webu ostravskevanoce.cz

---

Krátké zprávy, 23. listopadu 2022, 17 h - 1

Novojičínská nemocnice zmodernizovala přístrojové vybavení za více než 65 mil. korun. Pořídila plně digitalizovaný přístroj nové generace pro nukleární medicínu. Špičkový přístroj poskytuje digitální obrazová data, která jsou ihned k dispozici odborníkům pro diagnostiku i na vzdálených pracovištích.

---

Sociální pracovníci se školí na práci s LGBT+ komunitou

Centrum nové naděje se začalo ve Frýdku-Místku věnovat problematice LGBT+. Uspořádalo k tomu dobrovolné školení sociálních pracovníků, aby případně věděli, jak s takovými lidmi pracovat. Do kurzů se přihlásily na čtyři desítky zájemců.

Do Frýdku-Místku přijeli předávat zkušenosti odborníci na práci se zranitelnou skupinou genderově vztahově sexuálně rozmanitých lidí.

Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Jo to akreditovaný osmihodinový kurz a součástí je teorie i cvičení, kde máme připraveno cvičení zaměřeno třeba na hraní rolí, kde se člověk vžije do situace těch lidí. Máme cvičení, které je zaměřené třeba na zkušenost s coming outem, pokud to člověk nezažil, tak aby si získal nějakou osobnější zkušenost a pak z ní mohl vycházet ve své praxi v sociální práci."

Akci uspořádalo Centrum nové naděje, které tím chce odborné i laické veřejnosti umožnit načerpat informace k tématu LGBT+.

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Na školení, které pořádáme 9. listopadu a 23. listopadu se celkově přihlásilo 40 účastníků a účastnic. Povětšinou ze sociálních služeb, ale také ze školství, z domova s pečovatelskou službou, ale i s nízkoprahových zařízení pro děti."

V sociálních službách se dostává tato problematika teprve do povědomí. Velký zájem je podle přednášejících nyní hlavně ve školství.

Karel Pavlica, mentor LGBT+, Prague Pride: "Váže se k tomu mnoho různých mýtů a stereotypů a podobně. My tady přijdeme to reflektovat a konfrontovat. A jeden z těch nejčastějších, které se ke mně dostávají, že to je nějaká móda v dnešní době. Tak jako musím říct, že rozhodně ne, že to je něco, co by si člověk nevybral. Člověk se nějakým způsobem narodí, ať už je to sexuální orientace nebo genderové identity. To je prostě jedna z charakteristik člověka, ke které dospěje nebo zjistí, jak na tom je, v rámci toho vnitřního coming outu."

Jolana Novotná, koordinátorka PROUD programu LGBT+ stárnutí: "Chtěla bych s lidmi ze sociálních služeb mluvit o jedné skupině, která bývá opomíjena trošku v rámci komunity nebo komunit LGBT+ lidí, a to jsou senioři a seniorky. Což bývá skupina, o které se příliš v domovech pro seniory nebo v klubech nebo zařízeních jako je tady to, neuvažuje. Že by mohli být i klienti a klientky a o tom bych chtěla mluvit. A pak mě hrozně zajímá ten terén, jak lidé o tom uvažují."

Martina Damková, ředitelka Centra nové naděje F-M: "Centrum nové naděje se od září rozšířilo o tuto cílovou skupinu LGBT osob a využíváme k přenosu informací hlavně naši webovou stránku, kde za pomoci duhové vlaječky každý může najít relevantní informace k dané tematice."

Centrum nové naděje se stalo jedním ze šesti vybraných poraden v Česku, které s těmito lidmi pracuje. Jde o projekt Ministerstva práce a sociálních věcí Férové a inkluzivní sociální služby pro LGBT.

---

Úředníci NJ “dopravky” jsou obklopeni obrazy

Odbor dopravy novojičínské radnice je malou obrazovou galerií. Na chodbách a v kancelářích jsou vystavena díla studentů střední školy Educa. Téma prací je zřejmé - především automobily a motocykly.

Poprvé se výtvarná díla studentů oboru reprodukční grafik Střední odborné školy Educa objevila na chodbách odboru dopravy novojičínského městského úřadu před čtyřmi lety. Teď mladí umělci vytvořili do této veřejné galerie nové obrazy.

Veronika Drastíková, učitelka grafických předmětů, SOŠ Educa: “V budově spatříte na stěnách 45 obrazů, téma je zde zřejmé, je to doprava a dopravní prostředky. První výstava byla založena na černobílých obrazech, letos jsme zvolili pestřejší barevný model.”

Na obrazech jsou moderní automobily, ale i veteráni, motorky, skútry a jiná témata propojená s cestováním.

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “Přispěla jsem koláží, protože koláž se mi dobře dělá a mohu se u toho hodně vyjádřit. Je to pojmenované Cesta vesmírem, protože jsem se inspirovala mým oblíbeným animem, kde jsou dvě postavičky, které chtěly procestovat vesmír.”

Klára Faturová, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “Já jsem přispěla dvěma motorkami, zvolila jsem techniku malby na sklo. Motorky proto, že k nim mám vztah díky příteli, který jezdí na motorkách.”

Libor Macíček, vedoucí odboru dopravy, MěÚ Nový Jičín: “My jsme rádi, že můžeme vyzdobit naše prostor, nejen ty čekárny, ale i kanceláře, úřední místnosti a zkušebnu řidičů.”

Obrazy tu zůstanou vystaveny trvale. Zpříjemní práci nejen úřadníkům, ale i dobu čekání lidem, kteří si zde přicházejí vyřídit své záležitosti.

---

Krátké zprávy, 23. listopadu 2022, 17 h - 2

Okolí kostela sv. Ducha v Ostravě projde výraznou proměnou. Město vyhlásilo architektonickou soutěž na řešení prostoru, kterou vyhrál brněnský ateliér. Nově by zde měl přibýt výrazný vodní prvek, stromy a plocha pro konání příležitostných komunitních akcí. Parkovací stání budou umístěna na boční straně.

Běžecké trasy v okolí Malé Morávky a Dolní Moravice budou upravovat dvě nové čtyřkolky. Oproti sněžným rolbám jsou variabilnější a mohou upravovat tratě i ve složitějším terénu. S přispěním Ministerstva pro místní rozvoj čtyřkolky pořídil Moravskoslezský kraj.

---

Hokejisté Vítkovic prohráli doma po 8 výhrách v řadě

Ostrava zažila v úterý svátek hokeje. Druhé Vítkovice přivítali v Ostravě lídra extraligy Pardubice a oba týmy předvedly výkon, který jejich postavení odpovídá. Bohužel ale Vítkovice prohrály po samostatných nájezdech a skončila tak jejich domácí osmizápasová šňůra bez porážky.

Utkání Vítkovic a Pardubic bylo bezesporu minimálně šlágrem 21. kola extraligy, ale spíše to byl i šlágr dosavadního průběhu soutěže. Suverénní a sebevědomé Pardubice letos prostě neprohrávají a Vítkovice jsou doma také takřka neporazitelné. V zápase už domácí prohrávali 4: 2, ale fanoušci tým rozpumpovali a po zaznění závěrečné sirény to bylo 4:4. Důležitým mužem byl Rasťa Dej, který se trefil hned dvakrát

Rastislav Dej, HC Vítkovice Ridera: "Byl to velmi dobrý zápas prvního s druhým, my jsme za bod rádi, protože to z naší strany bylo do půlky zápasu docela nervózní. Prohrávali jsme 2:4 a nevypadalo to s námi dobře. Potřebovali jsme něco změnit, stále jsme věřili, ve druhé třetině jsme to nakopli, dotáhli výsledek a nabudili fanoušky, kteří jsou skvělí."

Dvakrát se trefil i pardubický Tomáš Dvořák. Unikátní je, že to bylo během jednoho střídání, což se nestává často. 

Tomáš Dvořák, HC Dynamo Pardubice: "První gól byl po výborně vyhrané buly a ten druhý...tam jsem našlápl, dostal jsem to do jízdy a trochu se štěstím to tam padlo. Těžko říct, čemu to připsat, ale byly to hodně důležité góly."  

V prodloužení tři na tři se skóre nezměnilo a tak následovaly samostatné nájezdy. V těch byly šťastnější Pardubice a tak si z Ostravy odvezly dva body. S náskokem 7 bodů na Vítkovice dále s přehledem vévodí tabulce extraligy. Vítkovice hrají další utkání už v pátek s Českými Budějovicemi. 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry