Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé se rozloučili se závodníkem Karlem Lopraisem
  • Šroťák přerušil železniční dopravu na Ostravsku
  • V Havířově opět řádí pytlák, usmrtil zdatného srnce
  • Začala stavba hasičské zbrojnice v Opavě-Kylešovicích
  • Horní Suchá koupila pro domkaře nádoby na třídění odpadu

Lidé se rozloučili se závodníkem Karlem Lopraisem

Oblíbenými písničkami, promítáním fotografií na velkoplošnou obrazovku a vzpomínáním na úspěchy ve slavné dakarské rallye se lidé v sobotu rozloučili s Karlem Lopraisem. Legendárního závodníka si lidé pamatují jako symbol fair play a vzor pro mnoho jeho nástupců.

Na náměstí v centru Frenštátu pod Radhoštěm se v sobotu odpoledne sešlo několik stovek lidí. Po oficiálním pohřbu se tam při neformálním setkání rozloučili se šestinásobným dakarským vítězem Karlem Lopraisem.

Marian Žárský, organizátor akce: “My jsme si dnes připravili setkání v duchu jak ho měl Karel Loprais rád. On byl totiž ve své podstatě velice neformální a v tom nejlepším slova smyslu obyčejný člověk. Tím pádem jsme se rozhodli, že z toho nebudeme dělat nějakou velkolepou show, ale prostě sejdeme se na náměstí, dáme si punč a s kamarády, známými a občany města zapomínáme na Karla Lopraise takovým tím obyčejným způsobem.”

Lidé si budou legendu saharské pouště pamatovat jako férového závodníka a dobrosrdečného člověka.

Anketa: “Byl to sám o sobě borec, který je něco pro Českou republiku dokázal a čest jeho památce. Sledoval jsem reportáže z Dakaru a držel jsem mu palce. Bohužel, smůla, že již není mezi námi."

Anketa: “Znala jsem ho osobně, dokonce jsem tam byla i se synem, tehdy malým, máme i fotky v autě. Byl to příjemný člověk, dobrosrdečný, nemůžu říct půl slova špatného."

Anketa: “Já budu vzpomínat určitě vždycky u srdíčka, protože to byl v mládí samozřejmě můj idol. Byl jsem srdcař na Dakar, takže jsem mu držel palce a už někdy od roku 1989, kdy jsem to vnímal jak soutěžil a vyhrával, tak vždycky to byl náš takový vzor. Podle něho jsme začali mít rádi Tatru, zajímali jsme se o Tatru jako takovou a zůstalo mi to do teď. Mrzí mě to.”

V závěru setkání poslali lidé legendárnímu závodníkovi pozdrav do nebe.

---

Šroťák přerušil železniční dopravu na Ostravsku

Vysoký trest může očekávat šroťák, který způsobil přerušení železniční dopravy na Ostravsku. Ukradl totiž zabezpečovací kabely, takže způsobil velké problémy železničářům. Dopaden byl policisty, když se vrátil na místo činu.

Loni na konci září zaznamenali železničáři výpadek zabezpečovacího zařízení mezi stanicemi Ostrava - Hlavní nádraží a Hrušovem. Okamžitě musela být na chvíli přerušena doprava a později fungovala pouze omezeně. Technici vyrazili najít problém a dokonce se jim povedlo u kolejí zastihnout zloděje, který sekyrkou usekal zabezpečovací kabely, aby je mohl odnést do sběrny. Bohužel jim ale utekl. 

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Došlo ke krádeži 6 kusů zabezpečovacích kabelů, což vedlo k částečnému výpadku zabezpečovacího zařízení. Doprava fungovala v omezeném režimu, a to do 13:15, kdy se podařilo plnohodnotně zprovoznit hlavní traťové koleje. Tento incident měl dopad do plynulosti drážní dopravy na koridorové trati, kdy vlaky byly zpožděny v řádu několika minut."

Policisté rozjeli pátrání. Tato trestná činnost je velmi nebezpečná. Bez zabezpečovacího zařízení může dojít v krajním případě i ke srážce vlaků. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté provedli ohledání místa činu a kriminalistický technik zajistil stopy. Případem se intenzivně začali zabývat kriminalisté z Ostravy Přívozu. Na základě operativní činnosti a místní znalosti vedl směr jednoznačně na osobu možného pachatele. Tím byl 30letý muž s bohatou trestní minulostí."

K zadržení pachatele pomohla náhoda. Policisté ho zadrželi nedaleko místa činu při běžné kontrole. Kromě trestu za obecné ohrožení, mu hrozí trest i za vydírání. Železničářům totiž vyhrožoval, že pokud ho nenechají utéct, zbije je kovovou tyčí. 

---

Krátké zprávy, 24. 1. 2022, 3

Už jsme vás informovali, že ve Fakultní nemocnici Ostrava chybí krev, a proto vyzývá dárce, aby přišli co nejdříve krev darovat. Chybí zejména krevní skupiny RH minus. Podobně jsou na tom i jinde. Třineckou nemocnici pravidelně krví zásobují přímo zaměstnanci Hematologicko-transfúzního oddělení. Každý měsíc se tak dobrovolně hlásí personál nemocnice, aby podpořil své pracoviště.

Tyršova alej Orlová obsadila třetí místo v 11. ročníku soutěže Alej roku 2021, kterou pravidelně pořádá Arnika. Lidé ji dali 407 hlasů. Na první místo s počtem nedelé tisícovky hlasů se dostala Klokotská alej z Táborska, která se třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu.

---

V Havířově opět řádí pytlák, usmrtil zdatného srnce

Havířovští myslivci opět bojují s pytlákem. Na stejném místě jako v loňském roce naši o víkendu ostatky mrtvého čtyřletého srnce. Případem se už zabývá policie. Myslivci žádají pomoc i od veřejnosti.

Smutný pohled se naskytl v neděli ráno myslivcům z Havířova. V lese za obchodním domem Globus v Prostřední-Suché lovecký pes při obhlídce revíru našel ukryté ostatky zdatného srnce. Není to poprvé. V loňském roce téměř na stejném místě byla takto pytlákem odlovena dvě zvířata.

Daniel Varga, hospodář Mysliveckého sdružení Havířov: "Ohledně dalšího uloveného kusu, tento rok vlastně první, tak si myslím, že to asi nebude moc normální člověk, když zdevastuje takto chovný kus, ořeže končetiny. Zase, kdo ví, jestli ten kus už byl mrtvý a je to smutné. Minulý rok to byla srna dva dny před kladením, před porodem, srnec chovný a teď nám začal zase pytlačit.”

Pokaždé se to stane v této lokalitě. Myslíte, že je to někdo místní?

Daniel Varga, hospodář, Mysliveckého sdružení Havířov: "Máme podezření, že to je někdo z této lokality. Každopádně chodí s baťohem. Když pytlačí, uřeže končetiny, které si dá do batohu.”

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Policie zahájila úkony v trestního přečinu pytláctví. Během následujících dnů prověří všechny získané poznatky, zajištěné stopy se budou analyzovat. V případě dopadení a usvědčení pachateli hrozí odnětí svobody na dvě léta.”

Pokud veřejnost uslyší střelbu v lese nebo u lesa, může kontaktovat myslivecký spolek a také policii lince 158.

---

Začala stavba hasičské zbrojnice v Opavě-Kylešovicích

Slavnostním poklepáním na základní kámen začala stavba nové hasičské zbrojnice v Opavě-Kylešovicích. Budova vyroste u opavského dopravního podniku, kde stojí nedokončený panelový skelet. Poloprofesionální jednotka dobrovolných hasičů konečně získá odpovídající zázemí. To současné už nevyhovuje.

V této nevelké budově v Opavě-Kylešovicích sídlí 21 členná jednotka sboru dobrovolných hasičů. Zdejší poloprofesionálové vyjeli vloni nejen k požárům, ale také k dopravním nehodám a živelným pohromám 140x.  Zázemí, kde chybí pořádné šatny a sklady pro techniku i materiál takovému nasazení ale vůbec neodpovídá.

Lukáš Hájek, člen JSDH Kylešovice: „Člověk je tam fakt namačkaný hlava na hlavě. Prostě je tam málo místa.“

Přemysl Ptášník, velitel JSDH Kylešovice: „Když se podíváme do historie od r. 1995 kdy vznikla naše jednotka, tak jsme se rozrostli jak mužstvem, tak i kvalitou. Pořídili jsme spoustu moderní techniky, oblečení.“

Nyní se to změní. Slavnostním poklepáním symbolicky hasičskou sekyrkou na základní kámen totiž začala výstavba moderní prostorné hasičárny. Vyroste u dopravního podniku na místě starého panelového skeletu.

Zatímco místo pro výstavbu se podařilo najít poměrně snadno, horší to bylo s financováním. 

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dvakrát jsme požádali o dotaci neúspěšně. Poprvé byla předčasně dotace ukončena. Podruhé jsme nevyhověli v rámci převisu, který tam byl. Proto jsme to zkusili do třetice, což se povedlo.“

Z celkové částky 52 mil. korun tvoří dotace ze Státního fondu podpory investic 23 milionů.

Jiří Šmídák, výkonný ředitel, Morys s.r.o: „Předmětem zakázky je i demolice stavby, která bude probíhat prostupným rozebíráním. Následně bude probíhat na zelené louce nová výstavba.“

Stavba bude dokončená v prosinci letošního roku.

---

Horní Suchá koupila pro domkaře nádoby na třídění odpadu

Horní Suchá investovala více než jeden a půl milionu korun a zakoupila pro všechny své domkaře nádoby na třídění odpadu. Lidé to vítají, protože už se kolem branek nebudou válet plastové pytle.

Každá obec se snaží, aby domácnosti třídily odpad. V Horní Suché ještě v minulém roce lidé z rodinných domů dávali před branky pytle. Nyní si mohou zdarma vyzvednout tři nádoby.

Marian Pilch, radní: “Je to naše přání, aby více třídili odpad, protože, přiznám se, když se procházím po obci, tak jde vidět, že některé nádoby na směsný komunální odpad obsahují to, co by mohlo být v těchto nádobách, takže některé by to mohlo přimět. Nakoupili jsme 1 100 kusů z každého druhu, to znamená 3 300 nádob a jsou určeny pro obyvatele v rodinných domech. Pro obyvatele v bytových domech jsme zatím nějakou zásadní změnu neudělali, ale nevylučuje se to v budoucím období.”

Nádoby mají stejnou barvu a to z praktických důvodů.

Marian Pilch, radní: “Je možné zaměňovat ta víka, čili, když se někomu nádoba poškodí a my bychom neměli nádobu té barvy, kterou on potřebuje, tak vyměníme jen víko.”

Majitelé rodinných domů změnu vítají.

Jan Sliacky, domkař: “Je to lepší, protože ty pytle se trhaly, nedrželo to, byly takové křehké. To se naplnilo jednou, dvakrát a muselo se to vyměňovat, ty pytle. A ty popelnice mají fakt něco do sebe. Odpad třídíme, samozřejmě.”

Nádoby si mohou lidé vyzvedávat v areálu údržby. Starším občanům budou po dohodě s radnicí dovezeny. Obec rovněž doporučuje, aby nádoby měli lidé ve své zahradě a před branky je dávali vždy jen v den svozu odpadu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry