Nemocnice ve F-M zahájila provoz odběrového místa
Nemocnice ve Frýdku-Místku zahájila provoz odběrového místa na testování koronaviru. Určeno je lidem, u nichž bude třeba potvrdit či vyvrátit nákazu nemoci COVID-19.
Frýdeckomístecká nemocnice spustila provoz odběrového místa na testování koronaviru. Odběry budou prováděny v koordinaci s hygieniky a epidemiology u určených případů, neslouží tedy široké veřejnosti.
“Odběrové místo bude sloužit pro pacienty indikované praktickým lékařem nebo Krajskou hygienickou stanicí. Odběry se nebudou provádět u samoplátců. Do odběrového místa mohou pacienti přijít pěšky nebo přijet autem. Zde bych chtěla upozornit, aby z něj nevystupovali. Pacienti si musí nachystat kartičku pojišťovny, občanský průkaz a předají zdravotníkům telefonní číslo, na které jim následně budou sděleny výsledky,” uvedla mluvčí nemocnice ve Frýdku-Místku Jana Březinová.
Odběrové místo vzniklo u hlavního vstupu do areálu nemocnice z ulice Elišky Krásnohorské.
„Vybudovat odběrové místo ve frýdecké nemocnici bylo na místě a je to dobré rozhodnutí. Lidé z Frýdku-Místku a jeho okolí už nebudou muset jezdit na testy až do Ostravy, ale budou se moci po doporučení od lékaře nebo hygieniků nechat testovat přímo ve Frýdku-Místku. Z preventivních důvodů bude u odběrového místa v době jeho provozu přítomna hlídka městské policie, sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.
Odběrové místo bude fungovat od pondělí do pátku vždy od 10:00 do 16:00 hodin. V sobotu, v neděli a o svátcích bude provozní doba od 9:00 - 14:00 hodin.
---
Nákupy pro seniory bude v Karviné zajišťovat ČČK
V Karviné běží naplno spolupráce magistrátu s ČČK a dobrovolnickou organizací ADRA. Spolupráce má zajistit nákupy potravin a léků pro seniory, kteří nevycházejí ze svých domovů. Běží i příprava na nábor dalších dobrovolníků, kteří by vypomohli v případě, že počet potřebných lidí stoupne.
Český červený kříž Karviná v současné době spolupracuje s magistrátem města a je připraven v případě potřeby proškolit další dobrovolníky, kteří by zajížděli k seniorům.
"Dobrovolníci, kteří budou fungovat pod ČČK Karviná, by měli mít 18 let a více, není podmínkou, aby měli vozidlo, budeme to pokrývat naším vozovým parkem. Každý dobrovolník bude proškolen, jak má fungovat v terénu, musí podepsat čestné prohlášení, že nepřišel do styku s nemocnými lidmi, mlčenlivost, protože bude znát nějaké údaje klientů, to vše na startu. Pak budou vyrážet do terénu. Samozřejmě ne každý bude do této akce nasazen," řekl ředitel ČČK Karviná Oldřich Gbelec.
Několik dobrovolníků bude na dispečinku v zázemí ČČK Karviná, kvůli komunikaci s Odborem sociálním Magistrátu města Karviná, ostatní dobrovolníci budou na telefonu.
"Máme určenou dobu, kdy se budou přijímat objednávky a kdy se bude do terénu vyrážet. Pro lepší logistiku odbavování těch nákupů jsme se rozhodli, že budeme nakupovat pouze v jednom obchodním domě, nebude možné si vybírat z letákových akcí, konkretizovat jednotlivé zboží, jestli je mouka od toho nebo toho výrobce, bude se jednat o základní potraviny, hygienické pomůcky prostředky a léky," dodal Gbelec.
Dobrovolníci budou mít na sobě jasně rozeznatelné oblečení. Nákupy se obstarávají lidem, kteří volají na magistrátem zřízené telefonní linky.
"Někteří potřebují jen poradit, někteří donést nákup, léky, zatím to zvládáme s těmi organizacemi, které mají své dobrovolníky, kteří to zajišťují," vysvětlila vedoucí Odboru sociálního MMK Martina Smužová.
Už teď se ale dává dohromady seznam dobrovolníků, kteří by v případě potřeby byli k dispozici.
"Bylo by dobré, aby se hlásili na Magistrátu města Karviné, panu Snášelovi z Odboru školství a rozvoje," dodala Smužová.
Zájemci o dobrovolnictví mohou kontaktovat Jakuba Snášela z Odboru školství a rozvoje MMK emailem nebo volat na níže uvedené telefonní číslo.
KONTAKT NA J. SNÁŠELA: 596 387 745
---
Školka pro děti záchranářů funguje v Novém Jičíně
Novojičínská radnice už před více než týdnem rozhodla o uzavření všech mateřských škol na území města. Teď ale jednu přece jen znovu otevřela - mohou do ní děti zdravotníků a dalších záchranářských pracovníků.
V Novém Jičíně jsou čtyři subjekty sdružující městské mateřské školy. Vedení radnice rozhodlo, že děti zdravotníků a pracovníků dalších záchranářských složek bude hlídat Mateřská škola Dlouhá.
“Ta školka byla vybírána s ohledem na zázemí. Na Dlouhé je kuchyně, to bylo hlavní kritérium,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
“Děti máme v co nejmenších skupinách. Snažíme se udržovat u sebe sourozence, ale tak, aby došlo k co možná nejmenší šanci na rozšíření nějaké infekce,” sdělil Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín.
Školka je otevřena od 6 do 17 hodin. Zkraje týdne tu zatím nastoupilo 12 dětí. Stejně jako jinde i tady ale pro personál bojují s nedostatkem roušek. Část ústenek školka získala od dárců a potřebuje další.
“Chtěl bych říct, že paní učitelky, které momentálně nejsou v práci, tak pomáhají tím, že šijí roušky, ať už pro samotnou školku, případně pro oddělení nemocnice,. takže i tito, kteří momentálně nejsou v tom plném nasazení,” podotkl místostarosta.
“Pokud by někdo měl k dispozici roušky a byl by ochoten je věnovat, tak bychom za to byli samozřejmě rádi,” reagoval ředitel mateřské a základní školy.
Ředitel školského zařízení dodal, v maximální míře jsou v budovách Mateřské a Základní školy Dlouhá a dalšího pracoviště na Jubilejní schopni přijmout až kolem stovky dětí.
---
Opatření proti koronaviru přijala také Horská služby Jeseníky
Také na horách se kvůli koronaviru dodržují přísné bezpečnostní předpisy. Například Horská služba na Ovčárně v Jeseníkách funguje jen v omezeném provozu. V pohotovosti je většinou jen jeden záchranář.
Na
Ovčárně v Jeseníkách to momentálně vypadá jako v pohádce.
Všechno je krásně bílé a na horách téměř nikdo. Je to i tím,
že se dočasně zastavila kyvadlová doprava z Hvězdy na Ovčárnu.
„Veškeré
střediska jsou víceméně vypnuté, areály nejsou v provozu, jsou
tady zavřeny restaurace, hotely, vleky nejedou, lidí je tady
opravdu málo. Pokud by se jim něco stalo, tak určitě můžou
volat číslo 1210, nicméně my každého, kdo nás zavolá,
považujeme potenciálně za napadeného koronavirem,“ říká
záchranář Horské služby Jeseníky Ondřej Škovránek.
Veřejnost
má na služebny zákaz vstupu, pokud se tedy nejedná o přímé
ohrožení života. V době nouze, který vláda prodloužila do
1.dubna, slouží pouze profesionální zaměstnanci
„Dobrovolná
složka do služeb nechodí a slouží pouze profesionální
zaměstnanci a střídáme se tak, aby jsme z karantény dostali
maximum,“ dodává
Ondřej Škovránek.
Na
turisty nicméně pravidelně dohlíží i ochránci přírody
„Jako
terénní služba pořád kontrolujeme potencionální přestupce,
kteří by mohli porušovat zákon o ochraně přírody a krajiny, to
znamená pohyb mimo značené trasy v národní přírodní
rezervaci,“ popisuje pracovník terénní služby CHKO Jeseníky
Pavel Jurka.
Návštěvnost
na horách klesla na minimum. Sem tam se objeví nějaký běžkař
nebo skialpinista.
A
výjimkou nejsou ani turisté
Anketa,
návštěvníci hor: „Užíváme. My tady bydlíme, takže my jsme
si udělaly procházku. Já každý den a já jsem na mateřské,
takže by mi hráblo.“
Také
v Jeseníkách se lidé navzájem chrání. Všichni, koho jsme na
Ovčárně potkali, totiž měli na obličeji roušky.
---
Frýdlant nad Ostravicí bude mít novou lesní stezku
Frýdlant nad Ostravicí připravuje projekt Lesní stezka vyhlídka. Městský les, který se nachází za horskou službou se tak změní k nepoznání a měl by být dokončen snad do konce roku.
"Budeme upravovat celé toto prostředí. Půjde o doplnění herními prvky, různými odpočívadly, atrakcemi a tato stezka bude mít i takový edukativní charakter," řekla starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová.
"Dojde k úpravě cestních sítí tak, aby to mohlo být využíváno pro matky s kočárky, děti s rodinami. Dále dojde k vytvoření různých odpočinkových míst, jedná se o tzv. zastávky. V každé té zastávce je nějaký prvek, který bude mít na sobě část informační, část hrací. Dále tady vznikne učebna, takže i děti, školy se sem budou moct chodit učit. Bude zde také mobiliář, lavičky, odpadkové koše," dodává Eliška Luhanová za atelier Living in green s.r.o.
Projekt je spolufinancován z programu MAS a kvůli podmínkám dotace, musel být pozemek v rámci katastru vyjmut z lesní ochrany.
"Protože se nacházíme na lesním pozemku, tak dojde k částečné výsadbě nových listnatých dřevin, protože i v této lokalitě je velký problém s výskytem kůrovce," dodala Luhanová.
"Budou to většinou původní stromy, jako jsou habry, lípy a podobně," řekl arborista Břetislav Čermák
V současné době probíhá čištění lesa, hlavně kolem nově navrhované stezky, protože tady docházelo k návozu biologického odpadu z okolních domů.
---