Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Rychvaldu zřejmě zavraždil muž bývalou manželku
  • Ostravská ulice ve Frýdku-Místku by měla mít méně pruhů i kruhový objezd
  • Mateřská škola Srbská má nové výtahy
  • Do Karvinského talentu se přihlásil rekordní počet zájemců
  • Stále aktuální Revizor ve Slezském divadle

V Rychvaldu zřejmě zavraždil muž bývalou manželku

Krvavá jatka se zřejmě odehrála za dveřmi domku v Rychvaldě. Podle našich informací tam muž ubodal svou bývalou manželku, dva psy a pak se pokusil o sebevraždu. Zranění, která si způsobil, ale nebyla smrtelná a tak nyní kriminalisté čekají, až je lékaři k němu pustí, aby ho mohli obvinit z vraždy.

V pondělí nad ránem se ze všech stran začala do Rychvaldu sjíždět policejní auta. Přivolal je svědek, který zjistil, že u sousedů se stalo něco hrozného. Policisté našli v rodinném domku v tratolišti krve ubodanou ženu středního věku, těžce zraněného muže a dva mrtvé Jorkšírské teriéry. Sanitka muže odvezla do nemocnice. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Posádky záchranné služby ošetřovaly muže středního věku s poruchou vědomí a vážným poraněním."

Mezitím se na místě rozjelo vyšetřování. Experti sbírali stopy a kriminalisté zjišťovali informace. Ukázalo se, že jde o rozvedený manželský pár. Domek prý patřil ženě, které v něm nechala bydlet bývalého muže a odstěhovala se, když si našla nového přítele. Jezdila ale za psy a poslední setkání se jí stalo osudným. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Obětí je žena středního věku." 

Sousedé jsou velmi překvapeni. Prý se k sobě vždy chovali pěkně a to i po rozvodu.

sousedka: "Byli to taková hodní mladí lidé, co měli mezi sebou nevím, děti neměli." 

Co se přesně odehrálo, bude zřejmě jasné až po výslechu bývalého manžela, který zatím není možný. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Podezřelý muž nebyl dosud obviněn. Aktuálně je v péči zdravotníků." 

Podle sousedů mohla být motivem žárlivost a nebo mohla žena bývalému muži oznámit, že se má odstěhovat z jejího domu. V letošním roce jde v MS kraji o první vraždu.

---

Ostravská ulice ve Frýdku-Místku by měla mít méně pruhů i kruhový objezd

Nový kruhový objezd, místo čtyř pruhů jen dva i nová parkovací místa. Takový je plán Frýdku-Místku na zklidnění dopravy v Ostravské ulici. Hlavním cílem je zajištění větší bezpečnosti pro chodce, kteří přecházejí přes čtyřproudou silnici. Zatím byla zpracována pouze studie plánovaných úprav.

860 metrů dlouhý úsek ulice Ostravská ve Frýdku-Místku by měl projít významnou změnou dopravního řešení.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celá ulice Ostravská, od křižovatky u Rady, až po křižovatku s ulicí Hlavní je v nevyhovujícím stavu a potřebuje opravit. My víme, že ta silnice je naddimenzovaná a chceme tam tu dopravu zklidnit. A hlavně a prioritně nám jde o bezpečnost chodců. Na této ulici je několik přechodů v režimu 2 + 2 a v posledních letech bylo na těchto přechodech několik smrtelných úrazů."

Silnice by neměla mít 4 pruhy. Názory chodců na provoz jsou ale různé. Někdo problémy zažil, jiní nevidí k úpravám důvod.

Anketa: 1.) "Stojím tu i dvě minuty, než mě pustí. Tady je nevýhoda, že tu jsou dva semafory a když to spustí, tak nejde projít. Tu máte jeden pomník, tam je druhý pomník na přechodu." 2.) "V zimě nebo kdy to bylo, tady na tom přechodu, po tmě nějaká ženská přejela chlapa tady. Ale jinak mám dojem, že jsou ti šoféři tady ukáznění na těch přechodech." 3.) "Já jsem tu ještě nezažil, že by byl nějaký problém. Nebo že by auta jela rychle, takže si myslím, že to takto stačí."

Město zadalo zakázku na projekční studii, která navrhla, jak by ulice mohla v budoucnu vypadat.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Potvrdily se všechny předpoklady, krásně to vyšlo. Ulice se zklidní a z toho režimu 2 + 2 pruhy se na Ostravské z autobusových zastávek Anenská, se z každého pruhu stanou autobusové zálivy. Přechod pro děti na 8. Základní školu bude mnohem bezpečnější a celou dopravu by to mělo zklidnit."

Anketa: 1.) "Možná, že by to pomohlo, já nevím. Řidiči jsou bezohlední. To je ta hlavní příčina." 2.) "Aut je všude hodně, takže těžko člověk může říct, jestli je to lepší, dobré nebo zlé. Ale pokud tady jedu, tak bez problémů."

Zásadní proměnou má projít také křižovatka ulic 8. pěšího pluku a Ostravská.

Leonard Varga (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme se všichni shodli na tom, že nejlepším řešením bude kruhový objezd, který zde vznikne. A také přibyde několik nových parkovacích míst po celé délce té ulice Ostravská."

Realizace projektu by měla být rozdělena do tří etap a město bude usilovat, aby alespoň první etapa byla hotová do konce tohoto roku.

---

Krátké zprávy, 24. 5. 2022, 3

Projekt Clairo má po čtyřech letech výzkumu první konkrétní výsledky. Ověřil vliv výsadby zeleně na čistotu ovzduší, vytvořil databázi rostlin snižujících znečištění i těch, které jsou vůči škodlivinám odolnější. Tato zeleň nejen, že zvládne jistou zátěž, ale hlavně ji dokáže i absorbovat a přirozeně tak ovzduší čistí.

Míra nezaměstnanosti na Opavsku od začátku roku klesá. Nic na tom nezměnilo ani zapojení válečných uprchlíků z Ukrajiny do pracovního procesu. Ti většinou obsadili dělnické profese. Více pracovních příležitostí nabízí také nástup sezónních prací.

---

Mateřská škola Srbská má nové výtahy

V Ostravě-Jihu pokračují v rekonstrukci školských zařízení. Radnice investuje nejen do nových fasád a zateplení budov, ale modernizuje i školní jídelny a revitalizuje zahrady. A peníze putují i do jídelních výtahů, které ulehčují práci kuchařkám.

Mateřská škola Srbská v Ostravě-Výškovicích se dočkala nových, moderních jídelních výtahů. Ty původní už byly zastaralé a oprýskané. Nevyhovovaly tak hygienickým požadavkům.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Školky postrádají moderní výtahy. Na některých dokonce kuchařky musely do poschodí vynášet hrnce s jídlem a bylo to pro ně samozřejmě velice náročné a částečně i nebezpečné.”

Antonie Knoppová, zástupkyně ředitelky, MŠ Srbská 4, Ostrava-Výškovice: "Využívají se pro obě dvě třídy vrchní, kdy vlastně veškeré jídlo se převáží a nemusí to děvčata nosit. Druhý výtah využíváme pro logopedickou třídu, která je v odloučené druhé budově."

Irena Gajdošová, hlavní kuchařka: “Je to velká pomoc, protože když jsme to musely nosit po schodech, tak to bylo dost těžké a teď jsou lepší ty výtahy, protože jsou nové, moderní, nerezové, lépe se udržují. Je to prostě super.”

Výtahy se ve školce podařilo vyměnit za pouhé dva měsíce a náklady si vyžádaly bezmála 650 tisíc korun.

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nejsou to jen nové výtahy, ale v této školce se již realizuje třetí kuchyňka, taková přípravna pro výdej jídla."

Jídelní výtahy se podle potřeby budou měnit i v dalších školských zařízeních,

---

Do Karvinského talentu se přihlásil rekordní počet zájemců

V Karviné začali hledat mezi dětmi a mládeží nové pěvecké talenty z různých měst a obcí nejen našeho kraje. Pořádající Základní škola Prameny vyzvala už popatnácté všechny odvážné zpěváky a zpěvačky, aby před porotou předvedli, co umí. Na ty nejlepší čeká letos ve finále vystoupení s živou kapelou.

Patnáctý ročník Karvinského talentu se bude letos výjimečně konat v září, už teď je nutné do finále vybrat ty nejlepší z nejlepších. Na pódiu městského domu kultury předvedou své nadání totiže jen ti, kteří projdou sítem výběru porotců. Poprvé vybranou píseň “Kdyby se v komnatách” zazpívala před porotou Tamara Šukaľová z Horní Suché

Tamara Šukaľová, soutěžící: "To je z hezké pohádky a poradila mi to paní učitelka."

Michaela Tropotanová, soutěžící: "Byla jsem tady asi před dvěma roky a dnes budu zpívat od Hany Zagorové “Spěchám.”

Karvinský talent se znovu pořádá po dvou letech, přerušen byl kvůli covidovým opatřením. Možná i proto se do soutěže přihlásil rekordní počet zájemců.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Letos je to jubilejní 15. ročník a my, jako město Karviná, podporujeme tyto aktivity velmi dlouho. Jsme velmi rádi, že můžeme podpořit talentované děti a představte si, že 94 účinkujících ve 4 kategoriích."

Děti přijely z různých měst a dokonce i z Polska. Finále bude probíhat v městském domě kultury v září. Finalisty pak bude doprovázet živá kapela.

---

Krátké zprávy, 24. 5. 2022, 4

45letý muž z Novojičínska vařil drogy nejprve v paneláku v Opavě-Kateřinkách, sám je užíval, rozdával nebo prodával. Pak varnu přestěhoval do dalšího bytu v Ostravě. Soud ho přitom za výrobu drog poslal do vězení, jenže několikrát trestaný recidivista se skrýval, a proto po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Přišla zásahová jednotka a soud mu změnil trest na 26 měsíců vězení natvrdo.

Zastupitelé Ostravy schválili program podpory výstavby kanalizačních přípojek k rodinným domům v Petřkovicích, Bartovicích, Michálkovicích a Slezské Ostravě. Město tím pokračuje v loňském dotačním programu. Jedná se o vybudování splaškové kanalizace u nemovitostí v současnosti napojených na jednotnou kanalizaci.

---

Stále aktuální Revizor ve Slezském divadle

Slezské divadlo uvedlo premiéru satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor. Přestože slavný dramatik a spisovatel hru napsal téměř před dvěma stoletími, neztratila nic ze své aktuálnosti. Zvlášť když ji režisér zasadil do jakéhosi „bezčasí“ a okořenil narážkami na aktuální dění.

Námět slavné Gogolovy divadelní hry je známý. Jakmile se hejtman jednoho zapadlého městečka dozví, že má očekávat tajnou návštěvu vládního úředníka, rozběhne se kolotoč situací, které mají za úkol ukázat vše v co nejlepším světle. Což v místě, které je prolezlé korupcí, úplatky i úpadkem morálky není jednoduché.

Když se ve městě objeví muž, kterého za onoho revizora mylně pokládají, každý se bojí, aby se nestal nepohodlným. A tak se snaží zamést pod koberec své prohřešky. A získat si revizorovu přízeň. Bezvýznamný úředník Chlestakov toho dokáže využít... Stejně tak se chopil příležitosti student posledního ročníku Ostravské konzervatoře Pavel Zavadil. Revizor je jeho první velkou rolí.

Pavel Zavadil, herec, Slezské divadlo: „Upřímně jsem nečekal, že to bude moje první titulní role. Spíš jsem si myslel, že budu hrát nějakého milovníka. Já si to ale užívám, tahle role vyžaduje dost energie.“

Z jeviště téměř neodchází hybatel událostí hejtman v podání Daniela Volného. Jeho postavu do vážených úřednických rozměrů musely kostymérky trochu upravit.

Daniel Volný, herec, Slezské divadlo: „Zatím to břicho ještě nemám. Ale co není, může být. Třeba se k tomu dopracuju, než budeme mít derniéru. Možná pak budu mít své vlastní.“

Na jevišti není nouze o komické situace. Původní Gogolovu hru doplňují hojně aktuální narážky.

Michal Zetel, režisér: „Samozřejmě, herci jsou místní, znají zdejší poměry, kauzy. Tak bylo docela těžké je hlídat, aby tam nebylo toho nebylo příliš. Všechno vznikalo spontánně, na zkouškách. Herci mají povolenou určitou míru improvizace.“

I tak ale text z 19. století obsahuje mnoho průpovídek, které jsou stejně aktuální a vtipné, jako tenkrát. U mnohých se může divák domnívat, že vznikly až nyní.

Hostující režisér Michal Zetel zasadil téměř dvě století starý příběh do jakéhosi „bezčasí“. Koně nahradil jízdním kolem a povoz multikárou. Stejně tak proměnil některé mužské postavy na ženské. Tak například ze statkářů Bobčinského a Dobčinského udělal místní drbny.

Michal Zetel, režisér: „Ta hra má podstatně více mužských rolí, než ženských. Tak jsem musel přepsat čtyři postavy, které běžně hrají muži, na ženské postavy.“

Revizor není pouze satirou z doby carského Ruska. Lidská hloupost, omezenost a touha po moci je totiž věčná.


---Mohlo by Vás také zajímat