Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • KHS: Pendleři obchodují s povolenkami na přejezd hranic
  • Místo čepovaného teď lidé pijí více piva ze skla a plechu
  • Budoucí sestřičky pomáhají v havířovské nemocnici
  • Frýdek-Místek přijal opatření o nakládání s odpady
  • Nový Jičín letos investuje do parkování 12 milionů

KHS: Pendleři obchodují s povolenkami na přejezd hranic

Pendleři podle hygieniků začínají hazardovat se zdravím. Jen v Moravskoslezském kraji jich denně překročí hranice tisíce a údajně začali obchodovat s povolenkami na přejezd. V případě že se někdo z nich nakazí, je pak velký problém dohledat jeho kontakty.

Lidé, kteří se vracejí ze zahraničí jsou velký problém. Po jednání krizového štábu to oznámil hejtman Moravskoslezského kraje. Zvláště, pokud se například z letiště v Praze přepravují vlakem do Ostravy. Zároveň vyzval vládu, aby řešila pendlery, kterých denně překročí hranice tisíce: "Bohužel problém největší je ten, že u těch pendlerů nejsme schopni dohledat jejich kontakty," řekl Ivo Vondrák.

Ředitel Moravskoslezské policie Tomáš Kužel ve středu potvrdil, že počty pendlerů jsou opravdu vysoké: "Za předposledních 24 hodin bylo 11 tisíc pendlerů denně a za včerejšek to bylo 7 tisíc pendlerů."

Podle hygieniků se navíc začaly objevovat případy, kdy pendleři hazardují se zdravím a to nejen svým: "máme zvěsti, že snad na hranici dochází k nějakému obchodování s těma povolenkama na přejezd hranice, takže je to velice nebezpečné z toho epidemiologického hlediska," sdělila ředitelka Krajské hygienické stranice Ostrava Pavla Svrčinová.

Policie o falšování povolenek zatím nic neví, eviduje zatím pouze řidiče, kterým například na hranici povolily nervy: "Máme i zajištěné řidiče, kteří to prostě nevydrželi a napadli hlídku policie," řekl policejní ředitel.

V rámci celkového počtu nakažených v kraji tvoří dvě třetiny lidé, kteří byli dohledáni na základě kontaktů infikovaných. Hygienici také potvrdili, že část lidí má téměř bezpříznakový průběh nemoci a že každý kdo je v nařízené karanténě bude po jejím skončení testován.

---

Místo čepovaného teď lidé pijí více piva ze skla a plechu

Když si teď lidé nemohou zajít na pivo do restaurace, kupují ho více v lahvích a plechovkách. Přizpůsobit se tomu musely malé i velké pivovary. Neprodané navařené pivo však může skončit v kanále.

Nedávné uzavření všech restaurací nařízené vládou v době koronavirové krize se okamžitě projevilo ve spotřebě točeného piva. Pivovary musely omezit jeho produkci, kterou naopak posílily u piva v lahvích, PET obalech a plechovkách. 

Méně piva teď prodává například pivovar Koníček ve Vojkovicích na Frýdecko-Místecku. 

“Zásadní problém této situace je, že výrobní proces v pivovaru trvá zhruba 5 týdnů. Takže my máme vlastně navařeno na celý duben a byla očekávána nějaká spotřeba, kterou každý rok sledujeme podle statistik. Měli jsme naplánovanou spotřebu plus mínus 200 hektolitrů za týden, ale teď se nám ten proces bohužel trošku zasekl, protože náš pivovar vyrábí zhruba 80% sudového piva. To je skoro všechno pivo do restaurací, které jsou zavřené. Takže momentálně je naše produkce na 20 procentech a jenom díky tomu, že nově vyrábíme pivo v lahvích a v petkách. Pivo tedy nyní nevaříme a jenom stačíme do petek a lahví. Bohužel, sklady máme plné sudového piva, které teď momentálně stojí a vůbec nevím, kdy to pivo budeme schopni expedovat a jestli vůbec vydrží tu dobu trvanlivostí a jestli ho nebudeme muset vylít. Momentálně to je ještě brzo, ale v pivovaru máme okolo dvou tisíc hektolitrů, které dozrávají a už jsou uleželé a bylo by dobré je stáčet,” vysvětlil jednatel a sládek Pivovaru Koníček ve Vojkovicích.

Omezení se vedle těch menších dotklo i velkých pivovarů. 

“Pivovar Radegast, stejně jako ostatní pivovary v rámci plzeňského Prazdroje, je v plném provozu. Chceme našim spotřebitelům přinášet jejich oblíbené produkty v této nelehké situaci. V současné době zaznamenáváme zájem téměř výhradně o balené pivo, proto jsme posílili výrobu lahvového a plechovkového piva. Stáčení piva do sudů jsme dočasně pozastavili. Na nastalou situaci reagujeme i v logistice. Posílili jsme distribuci baleného piva do obchodů a do obchodních řetězců. Naopak prakticky ustaly dodávky sudového piva. Dodávky tankového piva jsme přerušili již před týdnem. Zároveň se velmi intenzivně bavíme s hospodskými a zjišťujeme aktuální potřeby a možnosti, jak bychom jim v této obtížné situaci mohli pomoci,” uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. 

Pivovar Ostravar přijal v souvislosti s aktuální situací v Moravskoslezském kraji zpřísněná hygienická a bezpečnostní opatření. Zároveň se pivovar snaží přizpůsobit chod a plán výroby požadavkům těchto dní. Poptávka po baleném pivu totiž v celé skupině Pivovary Staropramen vzrostla momentálně zhruba o 15%.

“Naši lidé odvádějí skvělou práci. Díky pokračující výrobě si lidé doma mohou bez omezení dopřát své oblíbené pivo a alespoň trochu se v těchto náročných dnech odreagovat, když nemohou na pivo do své oblíbené hospůdky,” uvedl vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

Pivovar ve výrobních provozech omezil setkávání pracovníků na nezbytné minimum, víc se dezinfikuje a zaměstnanci v ohrožených provozech jsou vybavení ochrannými pomůckami (rouškami, rukavicemi) a jsou poučeni, aby dodržovali doporučené rozestupy.

Jakékoliv prohlídky pivovaru a exkurze byly zrušeny.

“Všechna opatření jsme provedli s cílem co nejvíce ochránit zdraví našich zaměstnanců. Zároveň neustále dbáme na vysokou kvalitu našich výrobků,“ řekl Jan Řehůřek z Ostravaru.

Pivo přímo z pivovaru si lidé mohou dále nakoupit na Pivní pohotovosti v Hornopolní ulici v Ostravě, kde si lidé mohou vedle lahvového piva Ostravar koupit stále i pivo sudové. 

Stejně jako zákazníci čekají i pivovarníci na rychlé omezení vládních restrikcí a znovuotevření restaurací. 

---

Budoucí sestřičky pomáhají v havířovské nemocnici

Střední zdravotnická škola v Karviné nabídla pomoc nemocnici v Havířově. Studentky při vstupu do budovy rozdávají roušky, rukavice, nebo měří lidem teplotu.

V současné době je v nemocnicích jak se říká každá ruka dobrá. Proto v Havířově uvítali pomoc studentek Střední zdravotnické školy v Karviné. Budoucí zdravotní sestry pomáhají pacientům s orientací, dohlížejí před lékárnou na rozestupy, dezinfikuji lidem ruce.

"Tady do této nemocnice chodíme na praxi v rámci výuky a dobrovolně jsme se v této tíživé situaci přihlásili k pomoci. Studentky se střídají a my se řídíme pokyny nemocnice a náměstkyně ošetřovatelské péče,” řekla učitelka odborného výcviku Zuzana Babiánková.

"Tuto stráž nedrží jen studentky, ale i učitelky školy, protože jsme všechny všeobecné sestry a cítíme minimálně morální povinnost pomoci v této situaci jaká nastala,” dodala učitelka odborného výcviku Eva Juřenová.

Studentky i učitelé budou v nemocnici pomáhat dokud to bude zapotřebí.

"Pomáháme tady zdravotníkům, aby neměli tolik práce a ulehčili jim práci. Hlídáme tady vchod. Přijde mi to docela tragické, že se to teď tak hodně rozšířilo. Lidé by si měli více umývat ruce a dodržovat hygienu,” řekla studentka.

"Tímto bych chtěla poděkovat i mladým kolegyním, mladým sestřičkám, že se s námi zapojily do třídění pacientů a rozdělování pacientů,” doplnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Renata Tydlačková. 

---

Frýdek-Místek přijal opatření o nakládání s odpady

Koronavirus zasahuje do životů nás všech, a to i v situacích, o kterých bychom nejspíš ani neuvažovali. Věděli jste, že pro lidi v karanténě nebo nakažené platí zvláštní pravidla například i pro vyhazování odpadků do kontejnerů? Speciálními instrukcemi se řídí i ve Frýdku-Místku.

Koronavirus ovlivňuje vše. A to dokonce i tak běžnou věc, jako je vyhazování odpadků do popelnic. Členové domácností v karanténě nebo domácností s potvrzeným onemocněním COVID-19 musejí totiž zacházet s vyprodukovaným odpadem jinak, než byli doposud zvyklí.

“Pravidla jsou následující. Odpad netřiďte - veškerý odpad z domácnosti, to znamená i papír, sklo a plasty, ukládejte společně do plastových odpadkových pytlů o tloušťce minimálně 0,2mm. V případě tenčích odpadkových plastových pytlů je nutné použít dva kusy. Pytel s odpadky pečlivě zavažte a v místě úvazu postříkejte  dezinfekcí. Je dobré použít alespoň Savo nebo třeba Sanytol. Takto zabalený odpad uložte do černého kontejneru na směsný odpad, v případě domácností v rodinných domech do své popelnice. Odpad nikdy neukládejte vedle kontejneru nebo popelnice, aby nedošlo k infikování osob, které odpady svážejí,” popsal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Pro domácnosti, které nejsou v karanténě nebo nejsou přímo infekční se nic nemění. Samozřejmě i pro ně platí zákaz odkládání odpadu vedle popelnice nebo kontejneru.

“V případě, že uvidíte někoho tzv. vybírat popelnice, kontaktujte ihned strážníky městské policie na linku 156. Osoba, která v popelnicích „přehrabuje“ se může infikovat a vir dále šířit,” apeloval Pobucký.

Hygienici dále upozorňují, že po manipulaci s odpady je nutné umýt si ruce vodou a mýdlem, případně použít dezinfekční gel.

---

Nový Jičín letos investuje do parkování 12 milionů

Nový Jičín letos do parkování investuje více než 12 milionů korun. Zdvojnásobí kapacitu parkoviště u největšího sídliště Dlouhá a obnoví zastaralé parkovací automaty.

Novojičínská radnice nechala zpracovat koncepci parkování, která dává na několik let dopředu návod, jak statickou dopravu řešit v centru města a v problémových lokalitách sídlišť. Ještě v letošním roce investuje do parkování 12 a půl milionu korun. 

“Jednak je to deset milionů na parkoviště na Dlouhé a potom dva a půl milionu na obnovu parkovacích automatů,” upřesnil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.  

Zastaralé parkovací systémy nahradí nové s možností placení nejen mincemi, ale i bankovní kartou. Jaká další opatření ze zpracované koncepce přijdou na řadu a ve kterých letech, to by měl určovat akční plán. 

“Je na něm nějaká předběžná shoda, ale musí ještě projít schválením v radě a zastupitelstvu na jaře tohoto roku. Pak bude definitivně jasné, k čemu se město zavazuje,” dodal místostarosta. 

V dalších návrzích je například řešení nedostatku parkovacích stání v ulici Na Lani v sídlišti Loučka. 

“V tomto místě navrhovatel koncepce vytipoval, že by mohlo vzniknout nových 20 parkovacích míst pouhou úpravou směru parkování, že by i po této straně mohly parkovat automobil kolmo,” ukázala Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín. 

Úprava by znamenal částečné zúžení chodníku a změnu dláždění, nijak ale nezasáhne do zeleně. 

Všechna další konkrétní opatření v jednotlivých lokalitách, včetně návrhů na navýšení parkovacích míst,  si mohou lidé prostudovat na interaktivních mapách zveřejněných na webu města. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. března 2020, 16:00

KHS: Pendleři obchodují s povolenkami na přejezd hranic

Pendleři podle hygieniků začínají hazardovat se zdravím. Jen v Moravskoslezském kraji jich denně překročí hranice tisíce a údajně začali obchodovat s povolenkami na přejezd. V případě že se někdo z nich nakazí, je pak velký problém dohledat jeho kontakty.

Lidé, kteří se vracejí ze zahraničí jsou velký problém. Po jednání krizového štábu to oznámil hejtman Moravskoslezského kraje. Zvláště, pokud se například z letiště v Praze přepravují vlakem do Ostravy. Zároveň vyzval vládu, aby řešila pendlery, kterých denně překročí hranice tisíce: "Bohužel problém největší je ten, že u těch pendlerů nejsme schopni dohledat jejich kontakty," řekl Ivo Vondrák.

Ředitel Moravskoslezské policie Tomáš Kužel ve středu potvrdil, že počty pendlerů jsou opravdu vysoké: "Za předposledních 24 hodin bylo 11 tisíc pendlerů denně a za včerejšek to bylo 7 tisíc pendlerů."

Podle hygieniků se navíc začaly objevovat případy, kdy pendleři hazardují se zdravím a to nejen svým: "máme zvěsti, že snad na hranici dochází k nějakému obchodování s těma povolenkama na přejezd hranice, takže je to velice nebezpečné z toho epidemiologického hlediska," sdělila ředitelka Krajské hygienické stranice Ostrava Pavla Svrčinová.

Policie o falšování povolenek zatím nic neví, eviduje zatím pouze řidiče, kterým například na hranici povolily nervy: "Máme i zajištěné řidiče, kteří to prostě nevydrželi a napadli hlídku policie," řekl policejní ředitel.

V rámci celkového počtu nakažených v kraji tvoří dvě třetiny lidé, kteří byli dohledáni na základě kontaktů infikovaných. Hygienici také potvrdili, že část lidí má téměř bezpříznakový průběh nemoci a že každý kdo je v nařízené karanténě bude po jejím skončení testován.

---

Místo čepovaného teď lidé pijí více piva ze skla a plechu

Když si teď lidé nemohou zajít na pivo do restaurace, kupují ho více v lahvích a plechovkách. Přizpůsobit se tomu musely malé i velké pivovary. Neprodané navařené pivo však může skončit v kanále.

Nedávné uzavření všech restaurací nařízené vládou v době koronavirové krize se okamžitě projevilo ve spotřebě točeného piva. Pivovary musely omezit jeho produkci, kterou naopak posílily u piva v lahvích, PET obalech a plechovkách. 

Méně piva teď prodává například pivovar Koníček ve Vojkovicích na Frýdecko-Místecku. 

“Zásadní problém této situace je, že výrobní proces v pivovaru trvá zhruba 5 týdnů. Takže my máme vlastně navařeno na celý duben a byla očekávána nějaká spotřeba, kterou každý rok sledujeme podle statistik. Měli jsme naplánovanou spotřebu plus mínus 200 hektolitrů za týden, ale teď se nám ten proces bohužel trošku zasekl, protože náš pivovar vyrábí zhruba 80% sudového piva. To je skoro všechno pivo do restaurací, které jsou zavřené. Takže momentálně je naše produkce na 20 procentech a jenom díky tomu, že nově vyrábíme pivo v lahvích a v petkách. Pivo tedy nyní nevaříme a jenom stačíme do petek a lahví. Bohužel, sklady máme plné sudového piva, které teď momentálně stojí a vůbec nevím, kdy to pivo budeme schopni expedovat a jestli vůbec vydrží tu dobu trvanlivostí a jestli ho nebudeme muset vylít. Momentálně to je ještě brzo, ale v pivovaru máme okolo dvou tisíc hektolitrů, které dozrávají a už jsou uleželé a bylo by dobré je stáčet,” vysvětlil jednatel a sládek Pivovaru Koníček ve Vojkovicích.

Omezení se vedle těch menších dotklo i velkých pivovarů. 

“Pivovar Radegast, stejně jako ostatní pivovary v rámci plzeňského Prazdroje, je v plném provozu. Chceme našim spotřebitelům přinášet jejich oblíbené produkty v této nelehké situaci. V současné době zaznamenáváme zájem téměř výhradně o balené pivo, proto jsme posílili výrobu lahvového a plechovkového piva. Stáčení piva do sudů jsme dočasně pozastavili. Na nastalou situaci reagujeme i v logistice. Posílili jsme distribuci baleného piva do obchodů a do obchodních řetězců. Naopak prakticky ustaly dodávky sudového piva. Dodávky tankového piva jsme přerušili již před týdnem. Zároveň se velmi intenzivně bavíme s hospodskými a zjišťujeme aktuální potřeby a možnosti, jak bychom jim v této obtížné situaci mohli pomoci,” uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář. 

Pivovar Ostravar přijal v souvislosti s aktuální situací v Moravskoslezském kraji zpřísněná hygienická a bezpečnostní opatření. Zároveň se pivovar snaží přizpůsobit chod a plán výroby požadavkům těchto dní. Poptávka po baleném pivu totiž v celé skupině Pivovary Staropramen vzrostla momentálně zhruba o 15%.

“Naši lidé odvádějí skvělou práci. Díky pokračující výrobě si lidé doma mohou bez omezení dopřát své oblíbené pivo a alespoň trochu se v těchto náročných dnech odreagovat, když nemohou na pivo do své oblíbené hospůdky,” uvedl vrchní sládek pivovaru Ostravar Jan Řehůřek.

Pivovar ve výrobních provozech omezil setkávání pracovníků na nezbytné minimum, víc se dezinfikuje a zaměstnanci v ohrožených provozech jsou vybavení ochrannými pomůckami (rouškami, rukavicemi) a jsou poučeni, aby dodržovali doporučené rozestupy.

Jakékoliv prohlídky pivovaru a exkurze byly zrušeny.

“Všechna opatření jsme provedli s cílem co nejvíce ochránit zdraví našich zaměstnanců. Zároveň neustále dbáme na vysokou kvalitu našich výrobků,“ řekl Jan Řehůřek z Ostravaru.

Pivo přímo z pivovaru si lidé mohou dále nakoupit na Pivní pohotovosti v Hornopolní ulici v Ostravě, kde si lidé mohou vedle lahvového piva Ostravar koupit stále i pivo sudové. 

Stejně jako zákazníci čekají i pivovarníci na rychlé omezení vládních restrikcí a znovuotevření restaurací. 

---

Budoucí sestřičky pomáhají v havířovské nemocnici

Střední zdravotnická škola v Karviné nabídla pomoc nemocnici v Havířově. Studentky při vstupu do budovy rozdávají roušky, rukavice, nebo měří lidem teplotu.

V současné době je v nemocnicích jak se říká každá ruka dobrá. Proto v Havířově uvítali pomoc studentek Střední zdravotnické školy v Karviné. Budoucí zdravotní sestry pomáhají pacientům s orientací, dohlížejí před lékárnou na rozestupy, dezinfikuji lidem ruce.

"Tady do této nemocnice chodíme na praxi v rámci výuky a dobrovolně jsme se v této tíživé situaci přihlásili k pomoci. Studentky se střídají a my se řídíme pokyny nemocnice a náměstkyně ošetřovatelské péče,” řekla učitelka odborného výcviku Zuzana Babiánková.

"Tuto stráž nedrží jen studentky, ale i učitelky školy, protože jsme všechny všeobecné sestry a cítíme minimálně morální povinnost pomoci v této situaci jaká nastala,” dodala učitelka odborného výcviku Eva Juřenová.

Studentky i učitelé budou v nemocnici pomáhat dokud to bude zapotřebí.

"Pomáháme tady zdravotníkům, aby neměli tolik práce a ulehčili jim práci. Hlídáme tady vchod. Přijde mi to docela tragické, že se to teď tak hodně rozšířilo. Lidé by si měli více umývat ruce a dodržovat hygienu,” řekla studentka.

"Tímto bych chtěla poděkovat i mladým kolegyním, mladým sestřičkám, že se s námi zapojily do třídění pacientů a rozdělování pacientů,” doplnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Renata Tydlačková. 

---

Frýdek-Místek přijal opatření o nakládání s odpady

Koronavirus zasahuje do životů nás všech, a to i v situacích, o kterých bychom nejspíš ani neuvažovali. Věděli jste, že pro lidi v karanténě nebo nakažené platí zvláštní pravidla například i pro vyhazování odpadků do kontejnerů? Speciálními instrukcemi se řídí i ve Frýdku-Místku.

Koronavirus ovlivňuje vše. A to dokonce i tak běžnou věc, jako je vyhazování odpadků do popelnic. Členové domácností v karanténě nebo domácností s potvrzeným onemocněním COVID-19 musejí totiž zacházet s vyprodukovaným odpadem jinak, než byli doposud zvyklí.

“Pravidla jsou následující. Odpad netřiďte - veškerý odpad z domácnosti, to znamená i papír, sklo a plasty, ukládejte společně do plastových odpadkových pytlů o tloušťce minimálně 0,2mm. V případě tenčích odpadkových plastových pytlů je nutné použít dva kusy. Pytel s odpadky pečlivě zavažte a v místě úvazu postříkejte  dezinfekcí. Je dobré použít alespoň Savo nebo třeba Sanytol. Takto zabalený odpad uložte do černého kontejneru na směsný odpad, v případě domácností v rodinných domech do své popelnice. Odpad nikdy neukládejte vedle kontejneru nebo popelnice, aby nedošlo k infikování osob, které odpady svážejí,” popsal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Pro domácnosti, které nejsou v karanténě nebo nejsou přímo infekční se nic nemění. Samozřejmě i pro ně platí zákaz odkládání odpadu vedle popelnice nebo kontejneru.

“V případě, že uvidíte někoho tzv. vybírat popelnice, kontaktujte ihned strážníky městské policie na linku 156. Osoba, která v popelnicích „přehrabuje“ se může infikovat a vir dále šířit,” apeloval Pobucký.

Hygienici dále upozorňují, že po manipulaci s odpady je nutné umýt si ruce vodou a mýdlem, případně použít dezinfekční gel.

---

Nový Jičín letos investuje do parkování 12 milionů

Nový Jičín letos do parkování investuje více než 12 milionů korun. Zdvojnásobí kapacitu parkoviště u největšího sídliště Dlouhá a obnoví zastaralé parkovací automaty.

Novojičínská radnice nechala zpracovat koncepci parkování, která dává na několik let dopředu návod, jak statickou dopravu řešit v centru města a v problémových lokalitách sídlišť. Ještě v letošním roce investuje do parkování 12 a půl milionu korun. 

“Jednak je to deset milionů na parkoviště na Dlouhé a potom dva a půl milionu na obnovu parkovacích automatů,” upřesnil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.  

Zastaralé parkovací systémy nahradí nové s možností placení nejen mincemi, ale i bankovní kartou. Jaká další opatření ze zpracované koncepce přijdou na řadu a ve kterých letech, to by měl určovat akční plán. 

“Je na něm nějaká předběžná shoda, ale musí ještě projít schválením v radě a zastupitelstvu na jaře tohoto roku. Pak bude definitivně jasné, k čemu se město zavazuje,” dodal místostarosta. 

V dalších návrzích je například řešení nedostatku parkovacích stání v ulici Na Lani v sídlišti Loučka. 

“V tomto místě navrhovatel koncepce vytipoval, že by mohlo vzniknout nových 20 parkovacích míst pouhou úpravou směru parkování, že by i po této straně mohly parkovat automobil kolmo,” ukázala Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín. 

Úprava by znamenal částečné zúžení chodníku a změnu dláždění, nijak ale nezasáhne do zeleně. 

Všechna další konkrétní opatření v jednotlivých lokalitách, včetně návrhů na navýšení parkovacích míst,  si mohou lidé prostudovat na interaktivních mapách zveřejněných na webu města. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-03-2020-16-00