Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě-Porubě ročně odchytí na tisíc holubů
  • Havířovská nemocnice je na pacienty s covidem připravená
  • Děti z Moravskoslezského kraje malují pro seniory
  • Na bruntálském zámku probíhá velká revitalizace zahrad
  • Senioři z MS kraje smykovali jako ostřílení závodníci

V Ostravě-Porubě ročně odchytí na tisíc holubů

Ostrava-Poruba už několik let řeší problém s holuby. Ročně vynaloží desítky tisíc korun za jejich odchyt, aby předešla jejich přemnožení. Při pravidelném odchytu se každý rok podaří z obvodu odvézt kolem 6 stovek nevítaných opeřenců a odebrat více než 300 vajíček.

Jedni si stěžují, druzí je krmí. Řeč je o holubech, kteří trápí sned všechna města. Ničí totiž památky a budovy a roznáší řadu nemocí. Poruba tento problém řeší od roku 2015, kdy si najala firmu na jejich odchyt.

Miroslav Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “My vnímáme časté stížnosti obyvatel Poruby, že holubi jsou přemnoženi. Bohužel, pokud je lidé nepřestanou krmit, tak ten problém bude se řešit jen velice těžce. My máme už několik let domluvenou spolupráci s panem Kminiakem, který nám holuby odchytává. Ročně se jedná asi o tisíc kusů holubů a vajíček, které posbírá.”

Lubomír Kminiak, holubář: “Ta práce přináší nějaký výsledný efekt pouze, když to děláte celoročně. Dospělé holuby odchytáváme od 11. měsíce do konce 3. měsíce proto, že kdyby jsme je odchytávali ve zbytku roku, tak ta mláďata, co tam zůstanou bez nich, umírají i týden a to je podle mě týrání zvířat.”

Nejvíce holubů je v Porubě tady na Alšově náměstí a pak na třídě 17. listopadu, kde dokonce padl rekord v odchytu

Lubomír Kminiak, holubář: “164 holubů jako za večer, to už asi nepřekonáme."


Holubi se hojně vyskytují také na Hlavní třídě a na ulici Matěje Kopeckého. Pro odchytovou firmu je nejdůležitější najít zdroj jejich výskytu.

Lubomír Kminiak, holubář: “Protože oni, dejme tomu, když je 2x, 3x vyberete na tom místě, oni se můžou přestěhovat."


Většina odchycených holubů putuje chovatelům holubů nebo sokolníkům, kteří je používají jako potravu pro dravce.

---

Havířovská nemocnice je na pacienty s covidem připravená

Přesto, že Moravskoslezský kraj je na tom z pohledu pozitivních pacientů na Covid-19 ještě dobře, situace se může brzy změnit. Havířovská nemocnice dělá všechno proto, aby případný nápor zvládla. Problém by mohl nastat tehdy, pokud by onemocněl personál.

Havířovská nemocnice je jednou z páteřních, která poskytuje péči o covidové pacienty. Počty hospitalizovaných v celé republice rostou. Nemocnice využila zkušenosti z jara a na případný nápor se připravila.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Máme železnou zásobu ochranných pomůcek, dispoziční úpravy jsme udělali tak, aby na jednotkách intenzivní péče mohlo dojít k takzvanému smíšenému provozu. To znamená jsou tam izolovaná lůžka, stejně tak na stanici ARIM. Havířovská nemocnice je schopná v té první etapě zvládnout dvacet infekčních pacientů na standardním lůžku, pět pacientů na ventilovaných intenzivních lůžkách."

Nemocnice se obává jen jednoho, aby se nákaza nerozšířila mezi zdravotníky.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelkou péči: "Kolegyně vědí, jaká je situace. Spíš bych řekla, že oddělení, která mají zkušenosti s péči o covidové pacienty jsou psychicky na to připravené, ale obávají se. Obávají se z toho důvodu, aby nás bylo dostatek."

Vrchní sestra ARA si myslí, že těžší doba byla na jaře, protože nikdo neměl zkušenosti.

Dana Buchwaldková, vrchní sestra ARO: "My jsme teď vlastně udělali rekonstrukci oddělení a máme druhý covidový box, takže budeme mít třeba i dva pacienty najednou, takže to bude docela náročné to zajistit logisticky v rámci ochranných pomůcek. Ale já doufám, že to zvládneme a jsme připravení bojovat proti covidu optimisticky.”

---

Děti z Moravskoslezského kraje malují pro seniory

V době první vlny pandemie coronaviru velmi trpěli senioři, kteří jsou v nejrůznějších sociálních zařízeních, kde nebyly povoleny návštěvy. V té době proto vznikl projekt "Děti malují seniorům k svátku, " kdy malí školáci kreslili nejrůznější obrázky a ty pak dostali důchodci. Projekt stále pokračuje a další kresby dostanou senioři už 1. října.

1. října slavíme mezinárodní den seniorů. Ti, kteří žijí v domovech a dalších sociálních zařízeních v našem kraji, čeká překvapení. Děti jim totiž nakreslily obrázky a přáníčka. 

Pavla Kasášová, koordinátorka projektu: "Projekt má název Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň a v jeho  rámci vznikla aktivita "Děti malují seniorům k svátku." Cílem bylo udělat radost seniorům."

Vedoucí dětských skupin, nebo učitelky ze škol a školek už předaly dárky organizacím, které se o seniory starají. 

Radek Beran, ředitel Domova Slunečnice, ředitel: "Tuto aktivitu přijímáme s nadšením, protože senioři potřebují každé povzbuzení." 

Jaroslav Doležel, vedoucí Charitního domu sv. Václava: "Hodně důležité je budování a propojování mezigeneračních vztahů. Některé děti nemají ve svém okolí prarodiče." 

Obrázky a přáníčka, ale nedělají radost jen seniorům, radost z nich mají i děti, které je tvoří. Dospělí jim zároveň vysvětlí, jak je důležité starat se o babičky a dědečky.

Tereza Polachová, Rodinné a komunitní centrum Chaloupka: "Naše dětí těší všechno, mají radost z každé akce. Vysvětlili jsme jim, co jsou senioři a že je to taky jednou čeká."

Pavel Cigánek, Dětská skupina Lvíček Oskárek: "Jsme rádi, že jsme se mohli zapojit a udělat radost seniorům."

Přáníčka ale nedostanou jen senioři v pobytových zařízeních MS kraje, prostřednictvím sociálních služeb budou obdarováni i osamělí senioři v bytech.  

---

Na bruntálském zámku probíhá velká revitalizace zahrad

Zámek v Bruntále je jednou 57. památek, které až do konce října můžete navštívit zdarma díky krajskému projektu Objevuj zdarma Moravskoslezský kraj. Za plného provozu zde právě probíhá revitalizace všech zámeckých exteriérů.

Na zámku právě nyní probíhá zásadní rekonstrukce zámeckých zahrad včetně plotů, zahradního jezírka a všech dalších objektů.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Vlastně tady probíhá revitalizace zámeckého parku, je to projekt, podpořený z evropských fondů, jsme rádi, že se nám podaří celkově upravit celý zámecký park. Je to samozřejmě od výsadeb, jak vidíme, stojíme už na upraveném chodníku, takže vlastně veškeré komunikační trasy jsou upravené a taky travní porosty, došlo tady taky k přemístění soch, devíti alegorických soch, 4 byly v tomto prostoru, dalších 5 bylo v druhé části zámku a dneska je máme osazené tady v tom předním parteru zámeckého parku. A největší položkou vlastně celé tady té revitalizace je oprava zámeckého oplocení. Opravy se dočkají také dvě bašty, u jedné z nich zrovna stojíme, která bude zpřístupněna a chceme tam udělat i drobnou expozici, kterou by si návštěvníci procházeli sami.“

Pro veřejnost bude otevřen také tento vojenský podzemní kryt z roku 1942. V červnu byla dokončena první část rekonstrukce opravou unikátního objektu zámecké salla tereny.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Těším se až sem lidé budou moci chodit, odpočívat, až si budou prohlížet sallu terenu a až tady bude se konat mnoho kulturních akcí.“

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Bude to zde využíváno jak pro návštěvníky muzea, tak vlastně pro občany města, protože jsou to tak pěkné prostory, že si myslím, že tady mohou být konány svatby.“

I přes rekonstrukce je zámek v plném provozu, probíhají prohlídky a ve výstavních síních zajímavé výstavy. V plné kráse bude možno zámecké zahrady navštěvovat již od dubna příštího roku, kdy celá revitalizace skončí.

---

Senioři z MS kraje smykovali jako ostřílení závodníci

Už dávno neplatí, že seniorům za volantem je lépe se obloukem vyhnout. I když jezdí opatrněji, často je jejich jízda mnohem bezpečnější, než u mladých řidičů. Pokud už ale s věkem ztrácejí jistotu a nebo si jen chtějí vyzkoušet své limity, mohou se zúčastnit kurzu v Centru bezpečné jízdy Libros v Ostravě.

Jedu s dobou - to je název projektu pro seniory, kteří se i ve vyšším věku chtějí stále zdokonalovat a nebo si jen chtějí vyzkoušet nejrůznější řidičské dovednosti na bezpečném místě. Areál Centra bezpečné jízdy Libros má k tomu ty nejlepší podmínky. 

Dalimil Fryč, ředitel Centra bezpečné jízdy Libros: "Já ty seniory strašně obdivuju, že mají tu chuť i vitalitu, vezmou svůj vůz a přijedou tady. Jsou tady i časně ráno a chtějí. Je to na nich hrozně vidět a je to moc fajn." 

Senioři mají nejprve teorii, kde se dozví například novinky v pravidlech silničního provozu, zopakují si některé fyzikální zákonitosti a dozví se i o nových trendech v automobilismu. Pak už je čeká praxe. Vyzkoušejí si například zvládání smyku, brždění nebo aquaplaning.

anketa, účastníci kurzu: "Je to super, alespoň se naučíme pořádně jezdit." "To by mělo být pro všechny, jsou to zkušenosti k nezaplacení." 

Kurzy jsou mezi seniory velmi oblíbené i proto, že jsou zdarma. Hrazeny jsou z fondu zábrany škod. Nejstaršímu účastníkovi bylo 92 let. 

---Mohlo by Vás také zajímat