Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Při železniční nehodě v Bohumíně zahynul strojvedoucí pendolina
  • Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny
  • Na Těrlické přehradě poprvé závodily posádky dračích lodí
  • Víkend patřil v Havířově historickým dnům a stroji času
  • Víkend otevřených zahrad na bruntálském zámku

Při železniční nehodě v Bohumíně zahynul strojvedoucí pendolina

Jeden lidský život a několik zraněných si vyžádala dnešní kolize pendolina s lokomotivou v Bohumíně. Smrtelná zranění utrpěl strojvedoucí expresu, který právě vyjížděl z bohumínského nádraží.

K tragické železniční nehodě došlo po 5. hodině ranní. K zásahu okamžitě vyjely záchranné složky.

Ke střetu pendolina došlo chvíli poté, co se souprava rozjela ze stanice ve směru na Ostravu. V té době ve vlaku jelo jen deset cestujících. Bohužel, strojvedoucí pendolina nestačil z kabiny včas utéct a při střetu s lokomotivou zemřel.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “Co se týká zranění, tak jedna osoba nepřežila. Byl to strojvedoucí pendolina. Máme evidován o 5 zraněných osob, z toho jedna byla z stevardka obsluhující v pendolinu a další 4 osoby, které skončily v péči lékařů, byli pracovníci na té záložní posunovací lokomotivě.”

Přední části pendolina i lokomotivy byly čelním nárazem značně deformovány. Na vyšetřování se podílejí policisté a železniční specialisté.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: “My máme nějakou dobu po události, ale policisté a hasiči jsou stále na místě. V této chvíli budeme zjišťovat veškeré okolnosti této události a její příčiny. Budeme spolupracovat například se Správou železnic a také Drážní inspekcí.”

Jan Kučera, generální inspektor Drážní inspekce: “Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti vzniku mimořádné události. Šetření je na začátku, ale v tento okamžik už můžeme říct, že vlak pendolino měl zůstat stát u nástupiště, neměl se rozjíždět a neměl projet kolem návěstidla zakazujícího další jízdu.”

Po dobu záchranných prací a vyšetřování byla železniční doprava v místě nehody částečně omezena. Vyprošťování vykolejeného vlaku bylo naplánováno na večerní hodiny. Škoda se počítá v desítkách milionů korun.

---

Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny

Ostrava bude mít novou ředitelku městské knihovny, která má pod sebou úctyhodných 29 poboček po všech městských obvodech. Současná ředitelka Miroslava Sabelová vedla organizaci 22 let.

Od 1. září povede Knihovnu města Ostravy nová ředitelka Irena Šťastná, která nahradí ve funkci po 22 letech Miroslavu Sabelovou. Velet bude 29 knihovnám, které jsou rozprostřeny po celém městě a téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí nebo minimálně úpravou interiéru. Miroslav Sabelová ještě stihla otevřít novou pobočku knihovny V Zálomu. 

Miroslava Sabelová, končící ředitelka Knihovna města Ostravy: "V interiérech se snažíme působit na lidi pozitivně, aby se cítili dobře, rádi tam trávili čas a měli tam svůj prostor jak senioři a maminky s dětmi, tak třeba studenti."  

Knihovna pod vedením Miroslavy Sabelové získala mnoho ocenění - např. 3 tituly Knihovna roku. V loňském roce se navíc dostala ostravská knihovna do seznamu TOP deseti knihoven ČR podle nejvyššího počtu výpůjček.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Pevně věříme, že kontinuita úspěšné činnosti v knihovně bude pokračovat. Rada města také vyjádřila velké poděkování stávající paní ředitelce." 

Budoucí ředitelka Irena Šťastná v současné době zastává v knihovně pozici vedoucí knihovnických služeb, což mimo jiné zahrnuje vedení a koordinaci sedmi poboček. Sedmičlenná komise ji navrhla jako komplexně nejvhodnější kandidátku.

---

Krátké zprávy

Třinecké železárny byly prvním podnikem, se kterým v minulosti kraj uzavřel dobrovolnou dohodu. Spolupráce bude pokračovat a firma i kraj přispějí nad rámec povinností ke zlepšení životního prostředí.

Parkovací dům u ZOO se začal stavět. Dočasně bude uzavřeno spodní parkoviště P3, které je nutné pro zařízení staveniště. Stavba by měla být hotova do května příštího roku.

---

Na Těrlické přehradě poprvé závodily posádky dračích lodí

Na Těrlické přehradě se o víkendu jely historicky první závody dračích lodí. Deset posádek bylo sestaveno nejen ze zkušených závodníků, ale také z mnoha amatérů, kteří si tuto zajímavou disciplínu vyzkoušeli poprvé.

Posádky dračích lodí měly štěstí, že jim po oba soutěžní dny přálo počasí a hladina Těrlické přehrady byla klidná. Přesto se v zápalu boje stalo, že se jedna posádka vykoupala.

Adam Fiala, ředitel závodů: “Tady toto jsou závody na malých dračích lodích. takže deset pádlujících, plus jeden bubeník a kormidelní, který je od nás. Dohromady tedy loď pobere 12 lidí a je to divácky velmi atraktivní sport.”

Jak se ukázalo, nejdůležitější je souhra pádlující posádky s bubeníkem, který udává rytmus.

Adam Fiala, ředitel závodů: “Dneska jsme tady měli dětskou posádku, která měla 12 až 17 let a jezdili podstatně lepší časy než dospělé posádky.

Tereza Volková, závodnice Klubu plaveckých sportů Ostrava: “Na dračích lodích jsme jeli poprvé, ale dali jsme do toho všechno, co jsme mohli.”

Klára Polachová, závodnice Klubu plaveckých sportů Ostrava: “Nejhorší byl asi ten začátek, když jsme si to zkusili poprvé. To jsme nevěděli, co máme dělat, jak startovat.”

Přestože se závody jely v areálu jachtařského klubu, samotní jachtaři svou posádku nesestavili, protože se namáhavé práce s pádly štítí.

Alexandr Pacek, předseda Jachting klub Těrlicko: “Protože jachtaři nemají rádi dřevěný vítr. A pádla, to jsou u nás dřevěný vítr a to je příliš nestandardní námaha.”

Organizátoři závodů předpokládají, že dračí lodě budou na Těrlické přehradě závodit pravidelně.

---

Víkend patřil v Havířově historickým dnům a stroji času

Lidé v Havířově měli jedinečnou možnost vidět šermíře, kteří patří mezi světovou špičku v oboru. Soubor Merlet vystoupil živě po dvou letech na dvoudenních historických slavnostech na náměstí Republiky.

Pohled do historie, kdy vládli králové a královny obklopení šlechtou, ale i silnými rytíři, byl velkým lákadlem pro víkendové navštívení náměstí Republiky. Lidé mohli zhlédnout dobové tance, seznámit se s Vévodou z Valdštejna a jeho dvoranou, viděli mušketýry a hlavně šermířské turnaje.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Podařilo se nám tady sehnat soubor Merlet, což je soubor šermířů, rytířů, kteří jsou známí po celé Evropě. Natočili asi sto filmů. Natočili třeba Tróju, Johanku z Arku a jsou to špičky v oboru." 

Historičtí šermíři si to do Havířova přijeli užít a předvést opravdu to nejlepší.

Roman Spáčil, Merlet: "Je to náročné hrozně, proto tady už máme naše mladé, kteří se zaučují a dělají ty gladiátory, kteří jsou nároční a my pak jedeme tu renesanci po nich, takže už je nás více na to vystoupení."

anketa: “Obdivuji, jak to měli secvičené a také si myslím, že to musí celkem bolet. Nebyly to falešné zbraně, byly sice otupené, ale i tak. Bylo tam dost síly.”

anketa: “Bylo to opravdu nádherné, ty kostýmy jsou úplně úžasné.”

Vrcholem sobotního večera bylo velké iluzionistické představení, na které navazovalo představení světel a ohňů a na závěr si lidé vyslechli příběh Stroje času.

---

Krátké zprávy

Letos na jaře bylo v Opavě otevřeno dobrovolnické centrum, ve kterém se soustředí pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejprve si tam chodili jen pro oblečení či hygienické potřeby. Časem se aktivity centra rozšířily. Vyučuje se tady čeština, cvičí jóga, svá setkání tady mají senioři. V létě tady uspořádají příměstský tábor pro děti.

---

Víkend otevřených zahrad na bruntálském zámku

Romantické procházky, nádhernou zeleň i pískovcové sochy a také posezení s výhledy nabízí zámecký park v Bruntále. Perličkou na dortu je opravená Sala terrena. To vše i s bonusem si užili návštěvníci prvního ročníku Víkendu otevřených zahrad.

Komentované prohlídky zámeckého parku, který se pyšní krásně upravenými zahradami s rybníčkem nabídl první ročník akce Víkend otevřených zahrad na zámku Bruntál.

Igor Hornišer, historik a průvodce akcí: “Zahrady tvoří jeden areál, ale můžeme říct, že máme 3. Historicky by jsme je mohli pojmenovat jako místodržitelská zahrada, to je ta zahrada, kde je bašta. Potom lesmistrovská zahrada. To je zahrada, kde jsou takové ty terénní nerovnosti a které nám připomínají, že tady byl kdysi hradní příkop a potom je velká zahrada, která pojmenování nemá, ale která obkružuje celý zámek.”

V podloubí za mnou se v bývalé době nacházela oranžerie, kde se kdysi pěstovalo mimo jiné i exotické ovoce.

Igor Hornišer, historik a průvodce akcí: “Největší zajímavostí v zámeckých zahradách bruntálského zámku bude určitě Sala terrena, protože to je takový monument, který v poslední době, co je opravený, tak určitě zaujme návštěvníky a pro nás muzejníky je to taky prostor, ve kterém se skrývá naše lapidárium.”

Anketa: účastníci komentované prohlídky: “Bylo to velice poutavé, protože my si tu zahradu pamatujeme už z dřívějška a je to velice krásné, velice krásně upravené. Výklad perfektní.”

“Mě se líbila celá prohlídka, protože mě se zámek líbí, takže proto jsem se na to přišla podívat.”

Park se rozléhá na ploše 2,5 hektaru a jeho vznik je datován do 16. století. Nachází se zde zbytky bývalých městských , přízemní z roku , a několik soch z přelomu a .

---Mohlo by Vás také zajímat