Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravu povede i nadále stejná koalice ANO, SPOLU a Piráti
  • Havířov uzavřel povolební koaliční smlouvu
  • Frýdek-Místek povedou hnutí NAŠE MĚSTO a ANO
  • Kvůli havárii vody musely děti dočasně opustit malotřídku
  • Vrbno pod Pradědem obohatilo Českou knihu rekordů

Ostravu povede i nadále stejná koalice ANO, SPOLU a Piráti

Moravskoslezskou metropoli povede i nadále stejné seskupení hnutí ANO, koalice SPOLU a Pirátů pod vedením primátora Tomáše Macury. Ten se tak se třemi volebními obdobími stává rekordmanem v novodobé historii Ostravy. Koaliční partneři se dohodli bez větších problémů.

Volby v Ostravě drtivě vyhrálo hnutí ANO. Získalo více než dvojnásobek hlasů ve srovnání s druhou koalicí Spolu. Už v sobotu začala jednání mezi stranami, která byla nakonec natolik bezproblémová, že v úterý lídři stran podepsali koaliční smlouvu. Magistrát města Ostravy pokračuje ve stejném složení jako doposud. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Městská rada bude mít v nadcházejícím volebním období jedenáct členů. Hnutí ANO obsadí šest pozic, z toho 4 uvolněné a 2 neuvolněné, koalice SPOLU 4 pozice, z toho 3 uvolněné a piráti obsadí jednu uvolněnou pozici." 

V jedenáctičlenné radě města nově zasedne Karel Malík z hnutí ANO, který nahradí Radima Babince a Jan Dohnal, lídr koalice SPOLU, který bude mít na starosti resort dopravy a sport. 

Jan Dohnal, lídr koalice SPOLU: "Jsem rád, že se nám podařila najít programová shoda a že můžeme pokračovat ve stávající koalici, která z našeho pohledu fungovala dobře." 

Martina Bednáře střídá na pozici neuvolněného člena rady Miroslav Otisk. Dalšími neuvolněnými radními budou Ondřej Němeček a Vladimír Cigánek. Pirátka Andrea Hoffmannová bude mít kromě školství na starosti ještě kulturu.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Je vidět, že naše čtyřletá práce ve vedení města měla smysl, za což jsem ráda." 

Ostatní resorty povedou stejní radní jako doposud. V opozici tak znovu skončilo hnutí Ostravak, dále SPD, Starostové pro Ostravu a Ostravská levice. 

---

Havířov uzavřel povolební koaliční smlouvu

Havířově v pondělí odpoledne došlo k podpisu koaliční smlouvy. Radnici povede stávající primátor i jeho současní náměstci. V zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 28 zastupitelů.

V Havířově už je definitivně rozhodnuto, kdo povede radnici další čtyři roky. Koalici bude tvořit vítězné hnutí ANO s Hnutím pro Havířov, dále s koalicí SPOLUpus a se stranou ČSSD. V obsahu dokumentu jsou mimo jiné tyto priority.

Josef Bělica (ANO), primátor města: “Jsou to investice do infrastruktury, do bytového fondu. Zachování majetku města v rukou města. Nechceme rozprodávat městský majetek."

Vedení radnice zůstane stejné, nicméně do opozičních křesel usedne mnoho nových tváří.

Bohuslav Niemiec (SPOLUplus), náměstek primátora: “Uvidíme, jaké to bude, to neumím teď definovat, co se týká spolupráce s opozicí, ale věřím, že ten počet 28 zastupitelů je dobrý na to, aby ta koalice byla stabilní, pevná a fungovala standardně.”

K malé změně přece jen došlo. Uvolněný radní pro sport Daniel Vachračtík, nyní bude zastávat funkci náměstka pro sport.

Daniel Vachtarčík (HPH), kandidát na náměstka primátora: "Plán rozvoje sportu, který jsme nachystali na sedm let, tak teď v tomto volebním období budeme muset chystat další. Ukázalo se, že té práce v oblasti sportu je spousta na území města. Takže ta práce je odpovídající náměstkovi a proto ta změna.”

Rozložení v radě bude následující. Hnutí ANO bude mít 7 zástupců, koalice Spolu 2. ČSSD a Hnutí pro Havířov po jednom.

---

Frýdek-Místek povedou hnutí NAŠE MĚSTO a ANO

Ve Frýdku-Místku se dohodla podoba nové koaliční vlády. Město povedou dvě strany, které získaly ve volbách nejvyšší počet hlasů. Tedy hnutí NAŠE MĚSTO F-M a ANO. Primátorem zůstane současný lídr Petr Korč. Nová koalice bude mít v zastupitelstvu nově 24 hlasů, tedy většinu. Pokud se do ustavujícího zastupitelstva nic nezmění, tak v opozici budou Přátelé FM s 9 mandáty a SPD i koalice SPOLU, kteří mají shodně po pěti mandátech.

Ve Frýdku-Místku už mají jasno o podobě vedení města. Dohodly se na něm pouze dvě uskupení. Hnutí NAŠE MĚSTO F-M, které získalo v zastupitelstvu 13 mandátů a hnutí ANO, které má 11 mandátů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Vnímám to jako spolupráci lidí, kteří chtějí pro město Frýdek-Místek najít tu nejlepší cestu."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme měli dobrou zkušenost v tom právě skončeném volebním období. A proto bylo logické, že pokračujeme dále. Zejména s ohledem na ten výsledek, který nám dává většinu v rámci dvoukoalice."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "6 radních bude za hnutí NAŠE MĚSTO, 5 radních bude za hnutí ANO. Všechny kompetence stávajících radních přecházejí do nové koalice."

Ve městě bude nová náměstkyně pro sociální oblast a náměstek pro dopravu. Všichni se chtějí soustředit hlavně na dotažení rozjetých projektů, ale chystají se i nové priority.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme měli dva základní body. Příspěvky na obědy ve školních jídelnách na základních školách. Pak výstavba Alzheimer centra. Pak jsou tam takové body, které jsou drobnější, nicméně hnutí NAŠE MĚSTO naše požadavky akceptovalo, takže ani tam nenastal problém."

Ustavující zasedání zastupitelstva by mělo proběhnout ve druhé polovině října. Pokud se do té doby nic nezmění, poté dojde k podpisu programového prohlášení rady města. Přátelé FM, SPD a SPOLU budou v opozici.

---

Krátké zprávy, 27. 9. 2022 16.00 - 1

Péče o matku v šestinedělí i novorozence přímo doma - novinka, kterou nabízí nemocnice v Třinci, zatím jako jediná v MS kraji. Ženy s dětmi díky tomu nemusejí na kontroly do nemocnice. Zájem o domácí péči roste, měsíčně vyjedou zdravotní sestry i na více než 30 takových návštěv.

V Kutné Hoře byly v rámci 26. setkání hornických měst a obcí České Republiky slavnostně předány Ceny Český Permon. Letos na Karvinsko putovaly hned tři z nich. V kategorii počin roku ji získala obec Stonava za realizaci výstavy Hornictví na Karvinsku v proměnách času. Cenu v kategorii hornický folklor obdržel Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná a za celoživotní činnost v hornictví byl oceněn prof. . Ivo Černý. DAlší ročník proběhne 24. září v Ostravě.

---

Kvůli havárii vody musely děti dočasně opustit malotřídku

Školáci i předškoláci museli neplánovaně přerušit výuku v historické malotřídce v Těrlicku-Hradišti. Školu totiž vyplavila voda z prasklého přívodu k umyvadlu. Po dobu opravy se děti učí jinde.

100 let stará škola v těrlickém Hradišti je v těchto dnech plná stavebních dělníků a po chodbách jsou rozmístěné vysoušeče. Stropy a zdi jsou totiž po havárii nasáklé vodou.

Jiří Jekl, ředitel ZŠ a MŠ Těrlicko: “Bohužel, jak už to v těchto případech bývá, jako na potvoru se to stalo v půdních prostorách, takže voda tekla z půdních prostor až do sklepa. Vzhledem k tomu, že se jedná o historickou budovu, tak došlo k zatečení hlavně do stropních prostor, poškozené je schodiště, ale naštěstí nebyly zasaženy třídy, ani elektronika a vybavení v těchto třídách.”

Předškoláci našli dočasný azyl v kulturním domě.

Anketa: “Nám ve školce praskla voda, tak jsem tady.” “Mě se tady moc líbí.” “Tady je to taky pěkné, ale ve škole je to hezčí.”

Školáci dojíždějí do hlavní školní budovy v centru Těrlicka.

Jiří Jekl, ředitel ZŠ a MŠ Těrlicko: “Havárii jsme zjistili v pondělí a hned v úterý už děti z mateřské i základní školy Hradiště měly kam jít. Co se týče těch nejmenší z mateřské školky, tak ve spolupráci s obcí jsme našli náhradní prostory v Kulturním domě v Hradišti, kde se našim nejmenším opravdu hodně líbí a doufám, že se budou po opravách chtít vrátit zase zpátky tady do hradišťské školy. Co se týče dětí ze základní školy, to znamená z prvního až pátého ročníku, tak ty se momentálně učí na hlavní budově školy v Horním Těrlicku. Moc bych chtěl poděkovat za spolupráci obci Těrlicko, Obecním službám v Těrlicku a hasičům z Těrlicka i Hradiště, protože právě díky všem těmto pomocníkům jsme mohli dětem zabezpečit výuku už od druhého dne po havárii.”

Škody, které voda ve škole způsobila, by měla zaplatit pojišťovna.

---

Krátké zprávy, 27. 9. 2022 16.00 - 2

Ředitelství silnic a dálnic oznámilo předpokládané ukončení oprav mostu na silnici 1/57 v Ostravě. Most bude v provozu od 10. října. Hned následující den se pak začne opravovat most na Místecké ulici. Práce za zhruba 9,5 mil. Kč potrvají 2 měsíce a provádět se budou za provozu.

---

Vrbno pod Pradědem obohatilo Českou knihu rekordů

Město Vrbno pod Pradědem je bohatší o dva nové rekordy v České knize rekordů. S pomocí dětí ze škol, školek a pořadatelského spolku Everest se podařilo vytvořit největší smajlíky. Ty budou teď výzvou pro další následovatele, kteří se budou chtít rekord pokořit.

Prvního zápisu do knihy rekordů dosáhlo Vrbno v roce 2019, vytvořením 151 metrů dlouhého ocasu draka.

Květoslava Kubíčková, pořádající spolek Everest: „Dneska nás čeká rekord největšího smajlíka, složeného z malovaných smajlíků a dále balónkového smajlíka, který bude z balónků, to je tady to bludiště, které je vidět.“

Na letošním rekordu největšího smajlíka se podíleli především místní předškoláci a školáci. Připravili a namalovali celkem 1879 smajlíků.

Maik Stuchlík, hlavní pořadatel a iniciátor akce: „Asi 14 mateřských škol a 6 základních škol nám pomáhalo namalovat smajlíky. My jsme je následně rozstříhali a nalepili na velkou maketu smajlíka. Po příjezdu komisaře budou přepočteny.“

Anketa, vrbenští školáci: „Taky jsem malovala smajlíky.“

„Smajlíka s brejlema.“

„Já jsem namalovala smajlíky, tady ty dva.“

„Huggyho buggyho smajlíka.“

Na druhém rekordu smajlíka z balónků se podíleli všichni. Nafoukli celkem 2100 balónků.

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „Ne, pro mě je to premiéra. Ale učím se to, tak třeba je to takový rekvalifikační kurs.“

Michal Kadula, komisař ČKR: „Každý ten rekord, který Vrbo vytvořilo, byl vlastně ustavující. To znamená, je to první rekord, který pak města, organizace nebo spolky můžou překonat.“

Oba rekordy byly nakonec zapsány a Vrbno je vyzývatelem ostatních k jejich překonání.

---Mohlo by Vás také zajímat