Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zběsilá honička v Karviné
  • Srdce plodu si v budoucnu maminky pohlídají doma
  • Velvyslanec USA navštívil romskou komunitu v Ostravě
  • MŠ vedou děti ke sportovním aktivitám
  • Klíšťata začínají být aktivní, lékaři doporučují očkování

Zběsilá honička v Karviné

Karvinští strážníci pronásledovali pětičlennou posádku auta se slovenskou poznávací značkou poté, co řidič ujel z benzínové čerpací stanice bez placení. Při ujíždění ohrožoval ostatní řidiče svou jízdou v protisměru a snažil se strážníkům zmizet z dohledu jízdou po travnaté ploše parku Boženy Němcové.

Strážníci karvinské městské policie zažili akční pronásledování jen pár minut poté, co obsluha čerpací stanice nahlásila pár minut před 14. hodinou, že vozidlo se slovenskou poznávací značkou ujelo bez placení. Jedna z motorizovaných hlídek zkusila zeleného terénní auto zastavit na ulici Studentská.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Přestože měli zapnuté majáky, nápis STOP, tak řidič nereagoval, pohyboval se poměrně vysokou rychlostí, provedl velmi riskantní manévr, přejel zelený pás, vjel do protisměru a pokračoval pak do parku po ulic Mlýnská."

V jedné chvíli si hlídka všimla, že auto u letního kina zpomalilo, vyskočil z něho jeden z mužů, který se pokusil utéct.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Byl omezen na osobní svobodě, tvrdil, že je jen spolujezdec, že zná jen řidiče, nicméně velmi detailně popsal celou posádku.” 

Řidič se pak snažil ujet strážníkům kličkováním napříč celým parkem Boženy Němcové.

Utéct se při ujíždění pokusila i mladá žena, strážníci ji objevili na autobusové zastávce v Darkově. Zběsilá jízda ujíždějící posádky skončila ve finále na soukromém pozemku v Darkově, kde poškodili plot, nechali auto stát a dali se na útěk.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "rámci řízení policisté zjistili, že vozidlo, jehož řidič měl ujet bez zaplacení, bylo odcizeno na území Slovenské republiky a jeho krádež je prověřována slovenskou policií."

Nezaplacení odebraných pohonných hmot je šetřeno jako přestupek proti majetku. Nicméně, policisté se danou věcí nadále intenzivně zabývají a není vyloučena změna právní kvalifikace.

---

Srdce plodu si v budoucnu maminky pohlídají doma

Čtyřletý projekt vědkyně Technické univerzity je téměř u konce. Speciálnímu monitorovacímu systému pro těhotné maminky, který skrze elektrické signály těla snímá tlukot srdíčka ještě nenarozeného miminka, už chybí jen kulaté razítko.

Vědkyně z VŠB-TUO spolu se svými kolegy několik let vyvíjela speciální monitorovací pás, který má pomoci miminku bezpečně přijít na svět. Za publikaci na toto téma dokonce získala titul nejlepší mladá publikující vědkyně roku 2022.

Radana Vilímková Kahánková, vědkyně VŠB-TUO: “Za ty 4 roky jsme byli schopni vytvořit domácí monitorovací systém, který může být alternativou ke kardiotokografii, která je používaná nyní. Ta metoda je založená na ultrazvuku. Oproti tomu ta naše metoda je založená na snímání elektrických signálů.”

Výhodou je, že do těla nevysílá žádnou energii, pouze snímá to, co ze sebe člověk vyzařuje.

Jakub Kolařík, pracovník vědy a výzkumu, VŠB-TUO: “To jsou ty pásy. Tohle byl jeden z prvních, kdy nám pomáhaly švadlenky, kdy nám udělaly prototyp a my jsme si to potom dozašívali a osázeli elektrodami a naší elektronikou v krabičce.”

Prototypy a předvýrobní systémy jsou hotové a vědci teď budou muset dokázat, že zařízení je bezpečné.

Radana Vilímková Kahánková, vědkyně VŠB-TUO: “Dostaneme snad kulaté razítko a v tu chvíli bude to zařízení certifikované, takže jej můžeme testovat na větší populaci a větší množství pacientek.” 

V budoucnosti by domácí monitorovací pásy měl doplnit i vyhodnocovací systém na umělé inteligenci, který by s maminkou komunikoval.

---

Krátké zprávy 29. 2. 2024 16.00 - 1

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda memorandum o porozumění mezi vládou, skupinou Třinecké železárny – Moravia Steel a Moravskoslezským krajem. Cílem je podpořit železárny při přechodu na udržitelný způsob výroby. Memorandum začne platit po formálním podpisu všech stran.

Oprava povrchu Nádražní ulice v Karviné za 11, 5 mil Kč částečně silnici uzavře. Řidiči se musí připravit na omezení, které potrvá do půlky dubna. Nádražní ulice se bude opravovat od mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/59 po křižovatku s Havířskou a Bohumínskou ulicí.

---

Velvyslanec USA navštívil romskou komunitu v Ostravě

Do Ostravy přijel velvyslanec Spojených států amerických. Jednou z jeho zastávek byla také návštěva komunitního centra Vzájemné soužití, kde obdivoval práci s romskými dětmi. Zapojil se také do diskuze o tom, jak je důležité inkluzivní vzdělávání.

Americký velvyslanec se v ostravském komunitním centru Vzájemné soužití setkal se zástupci vedení města, jednotlivých obvodů i státní a městské policie. Cílem bylo představení a diskuze kolem práce hlavně s romskými dětmi a mládeží.

Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Je mi opravdu potěšením tady být. Jsem ohromen a inspirován obětavostí celé komunity. Kumara a všech ostatních, kteří se dali dohromady, aby zlepšili život a situaci zdejších Romů. Na americké ambasádě se tomuto tématu věnujeme také. Každý rok ctíme a slavíme Mezinárodní den Romů, 8. dubna, a zprostředkováváme i drobné granty pro romské novináře, studenty a další lídry v této komunitě. Takže toto je téma, které vysokou prioritu pro naši zdejší práci."

Kumar Vishwanathan, ředitel občanského sdružení Vzájemné soužit: "Jsme hodně rádi, to je čtvrtý velvyslanec americký, který přichází sem. A to je dlouhá tradice. Já jsem rád, že jsem mohl pozvat ostatní lidi z vedení města, škol, protože jsem chtěl, abychom všichni sdíleli tu radost."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Pan Kumar je úžasná osobnost a já jsem vděčný za každé romské dítě, které se dostane z nepříznivé situace a z těchto podmínek do normálního života, tak jak jsme my ostatní zvyklí."

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Já jsem hovořil na tom setkání o tom, že jsme na podzim zorganizovali velký komunitní úklid. A na základě tohoto úspěšného komunitního úklidu ulice Jílová jsme zaměstnali několik tamních žen, které uklízí pravidelně, vždy celý týden. A teď máme jeden takový velký projekt v ulici Jílová, který zvítězil v participativním rozpočtu. Budeme tam dělat takové komunitní posezení a dětské hřiště pro tamní děti."

Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Jasná zpráva dnešního dne byla, jak velký důraz klade zdejší centrum na vzdělávání romských dětí i dospívajících. A vidíte výsledky. Zapojují se, soustředí se na budoucnost, jdou na univerzitu. Takže zaměření na vzdělávání a zaměstnanost je důležité."

Velvyslanec strávil v Moravskoslezském kraji dva dny. Navštívil například Opavu, Vítkov a debatoval i se studenty Ostravské univerzity. Do Ostravy se vrátí ještě na mistrovství světa v hokeji.

---

MŠ vedou děti ke sportovním aktivitám

Porubské mateřské školy podporují sportovní aktivity dětí. Na některé z nich jim přispívá radnice. Oblíbené je zejména bruslení na zimním stadionu, kde mají k dispozici i trenéry.

Porubské školky vedou děti k pohybu. Například v MŠ Oty Synka chodí s dětmi ve věku od 3 let nejen bruslit, ale také plavat a organizují pro ně i lyžařské kurzy.

Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: “Kurz je pro všechny tři mateřské školy, protože pod naší příspěvkovou organizací jsou tři mateřské školy jak Oty Synka, Ludvíka Podéště a Otakara Jeremiáše, takže je výběr dětí. Máme tady teď 47 dětí z našich mateřských školiček.”

anketa: děti MŠ: “Ano lyžuju, mám i sáně.”

"Pořád mi ještě nejde zastavovat.”

Děti jsou tak šikovné, že na konci týdenního kurzu většina z nich sjede i velkou sjezdovku.

Barbora Kalíšková, ředitelka areálu, Skalka family park: Učíme úplně ty základy, od jízdy na lyžích rovně dolů, potom pluhové postavení až se snažíme jít do těch obloučků.” 

Sportování dětí předškolního věku podporuje i radnice, která pro mateřské školy zajišťuje mimo jiné kurzy bruslení v RT Torax aréně pod vedením trenérů.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka Poruby: “Další z aktivit, které děláme, tak je spolupráce s Friendly fitness, kdy děti můžou docházet do jejich tělocvičny externí, takže si tím můžou i osvojovat sociální dovednosti tím, že dojdou cvičit i do jiného prostředí.”

Lektoři mohou zároveň do školek docházet a více se tak zaměřit na pohybovou průpravu dětí.

---

Krátké zprávy 29. 2. 2024 16.00 - 2

Krajský soud Ostrava rozhodoval ve středu o dalším osudu hutě Liberty Ostrava. Restrukturalizační správce navrhoval odejmout podniku ochranné moratorium.Věřitelé by pak mohli firmu poslat do insolvence. Soudce ale rozhodl, že pro zrušení ochrany není důvod.

Benzin v MS kraji mírně zlevnil, naopak nafta mírně zdražila. Litr Naturalu 95 se nyní prodává v průměru za 38 Kč. Nafta, která o 7 haléřů na litru zdražila, nyní v průměru stojí 38,50 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

---

Klíšťata začínají být aktivní, lékaři doporučují očkování

Lékaři upozorňují, že je nejvyšší čas na očkování proti klíšťové encefalitidě, jelikož protilátky se vytvoří až 14 dnů po druhé aplikované dávce. A klíšťata už začínají být aktivní. Otálet s ochranou proti tomuto parazitovi, by neměli ani pejskaři.

Teplé a vlhké počasí vyhovuje klíšťatům. A takový byl únor. Paraziti se probudili, což znamená, že mohou začít přenášet boreliózu a i velmi závažné onemocnění klíšťovou encefalitidu, které se dá však předejít očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "Důležité to je proto, že klíšťová encefalitida je závažné onemocnění hlavně u starších lidí. Může sebou přinášet následky ve sféře neurologické i psychické.”

anketa: “Já se nikdy neočkuji. Měla jsem kdysi jen jedno a nic mi nebylo. A já ani nevím, jestli bych mohla, protože jsem nemocná."

anketa: "Veškeré, co jde, jsem se nechala naočkovat. Mám veškeré očkování, protože jsem pracovala v lese a tam je hodně klíšťat. "

Vakcína se aplikuje ve třech dávkách. Schéma se dá ale urychlit.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "To znamená, že druhá dávka, tu lze aplikovat v současné době již za 14 dní po té první dávce s tím, že protilátky naskočí za 14 dnů po té druhé dávce. Třetí dávka je zase šest až dvanáct měsíců po druhé dávce.”

Na ochranu proti klíšťatům by už měli myslet i pejskaři.

Dagmar Adámková, pejskařka: "První klíště jsme měli tady ve slabinách, bylo zakousnuté, ale nebylo napité a druhé klíště po něm lezlo, takže jsem ho stačila včas vzít a zabít. Připravila jsem se repelentem a nasadím i protiparazitální obojek a doufám, že to zvládneme bez klíšťat letos.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. února 2024, 16:00

Zběsilá honička v Karviné

Karvinští strážníci pronásledovali pětičlennou posádku auta se slovenskou poznávací značkou poté, co řidič ujel z benzínové čerpací stanice bez placení. Při ujíždění ohrožoval ostatní řidiče svou jízdou v protisměru a snažil se strážníkům zmizet z dohledu jízdou po travnaté ploše parku Boženy Němcové.

Strážníci karvinské městské policie zažili akční pronásledování jen pár minut poté, co obsluha čerpací stanice nahlásila pár minut před 14. hodinou, že vozidlo se slovenskou poznávací značkou ujelo bez placení. Jedna z motorizovaných hlídek zkusila zeleného terénní auto zastavit na ulici Studentská.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Přestože měli zapnuté majáky, nápis STOP, tak řidič nereagoval, pohyboval se poměrně vysokou rychlostí, provedl velmi riskantní manévr, přejel zelený pás, vjel do protisměru a pokračoval pak do parku po ulic Mlýnská."

V jedné chvíli si hlídka všimla, že auto u letního kina zpomalilo, vyskočil z něho jeden z mužů, který se pokusil utéct.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Byl omezen na osobní svobodě, tvrdil, že je jen spolujezdec, že zná jen řidiče, nicméně velmi detailně popsal celou posádku.” 

Řidič se pak snažil ujet strážníkům kličkováním napříč celým parkem Boženy Němcové.

Utéct se při ujíždění pokusila i mladá žena, strážníci ji objevili na autobusové zastávce v Darkově. Zběsilá jízda ujíždějící posádky skončila ve finále na soukromém pozemku v Darkově, kde poškodili plot, nechali auto stát a dali se na útěk.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "rámci řízení policisté zjistili, že vozidlo, jehož řidič měl ujet bez zaplacení, bylo odcizeno na území Slovenské republiky a jeho krádež je prověřována slovenskou policií."

Nezaplacení odebraných pohonných hmot je šetřeno jako přestupek proti majetku. Nicméně, policisté se danou věcí nadále intenzivně zabývají a není vyloučena změna právní kvalifikace.

---

Srdce plodu si v budoucnu maminky pohlídají doma

Čtyřletý projekt vědkyně Technické univerzity je téměř u konce. Speciálnímu monitorovacímu systému pro těhotné maminky, který skrze elektrické signály těla snímá tlukot srdíčka ještě nenarozeného miminka, už chybí jen kulaté razítko.

Vědkyně z VŠB-TUO spolu se svými kolegy několik let vyvíjela speciální monitorovací pás, který má pomoci miminku bezpečně přijít na svět. Za publikaci na toto téma dokonce získala titul nejlepší mladá publikující vědkyně roku 2022.

Radana Vilímková Kahánková, vědkyně VŠB-TUO: “Za ty 4 roky jsme byli schopni vytvořit domácí monitorovací systém, který může být alternativou ke kardiotokografii, která je používaná nyní. Ta metoda je založená na ultrazvuku. Oproti tomu ta naše metoda je založená na snímání elektrických signálů.”

Výhodou je, že do těla nevysílá žádnou energii, pouze snímá to, co ze sebe člověk vyzařuje.

Jakub Kolařík, pracovník vědy a výzkumu, VŠB-TUO: “To jsou ty pásy. Tohle byl jeden z prvních, kdy nám pomáhaly švadlenky, kdy nám udělaly prototyp a my jsme si to potom dozašívali a osázeli elektrodami a naší elektronikou v krabičce.”

Prototypy a předvýrobní systémy jsou hotové a vědci teď budou muset dokázat, že zařízení je bezpečné.

Radana Vilímková Kahánková, vědkyně VŠB-TUO: “Dostaneme snad kulaté razítko a v tu chvíli bude to zařízení certifikované, takže jej můžeme testovat na větší populaci a větší množství pacientek.” 

V budoucnosti by domácí monitorovací pásy měl doplnit i vyhodnocovací systém na umělé inteligenci, který by s maminkou komunikoval.

---

Krátké zprávy 29. 2. 2024 16.00 - 1

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda memorandum o porozumění mezi vládou, skupinou Třinecké železárny – Moravia Steel a Moravskoslezským krajem. Cílem je podpořit železárny při přechodu na udržitelný způsob výroby. Memorandum začne platit po formálním podpisu všech stran.

Oprava povrchu Nádražní ulice v Karviné za 11, 5 mil Kč částečně silnici uzavře. Řidiči se musí připravit na omezení, které potrvá do půlky dubna. Nádražní ulice se bude opravovat od mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/59 po křižovatku s Havířskou a Bohumínskou ulicí.

---

Velvyslanec USA navštívil romskou komunitu v Ostravě

Do Ostravy přijel velvyslanec Spojených států amerických. Jednou z jeho zastávek byla také návštěva komunitního centra Vzájemné soužití, kde obdivoval práci s romskými dětmi. Zapojil se také do diskuze o tom, jak je důležité inkluzivní vzdělávání.

Americký velvyslanec se v ostravském komunitním centru Vzájemné soužití setkal se zástupci vedení města, jednotlivých obvodů i státní a městské policie. Cílem bylo představení a diskuze kolem práce hlavně s romskými dětmi a mládeží.

Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Je mi opravdu potěšením tady být. Jsem ohromen a inspirován obětavostí celé komunity. Kumara a všech ostatních, kteří se dali dohromady, aby zlepšili život a situaci zdejších Romů. Na americké ambasádě se tomuto tématu věnujeme také. Každý rok ctíme a slavíme Mezinárodní den Romů, 8. dubna, a zprostředkováváme i drobné granty pro romské novináře, studenty a další lídry v této komunitě. Takže toto je téma, které vysokou prioritu pro naši zdejší práci."

Kumar Vishwanathan, ředitel občanského sdružení Vzájemné soužit: "Jsme hodně rádi, to je čtvrtý velvyslanec americký, který přichází sem. A to je dlouhá tradice. Já jsem rád, že jsem mohl pozvat ostatní lidi z vedení města, škol, protože jsem chtěl, abychom všichni sdíleli tu radost."

Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Pan Kumar je úžasná osobnost a já jsem vděčný za každé romské dítě, které se dostane z nepříznivé situace a z těchto podmínek do normálního života, tak jak jsme my ostatní zvyklí."

Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Já jsem hovořil na tom setkání o tom, že jsme na podzim zorganizovali velký komunitní úklid. A na základě tohoto úspěšného komunitního úklidu ulice Jílová jsme zaměstnali několik tamních žen, které uklízí pravidelně, vždy celý týden. A teď máme jeden takový velký projekt v ulici Jílová, který zvítězil v participativním rozpočtu. Budeme tam dělat takové komunitní posezení a dětské hřiště pro tamní děti."

Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Jasná zpráva dnešního dne byla, jak velký důraz klade zdejší centrum na vzdělávání romských dětí i dospívajících. A vidíte výsledky. Zapojují se, soustředí se na budoucnost, jdou na univerzitu. Takže zaměření na vzdělávání a zaměstnanost je důležité."

Velvyslanec strávil v Moravskoslezském kraji dva dny. Navštívil například Opavu, Vítkov a debatoval i se studenty Ostravské univerzity. Do Ostravy se vrátí ještě na mistrovství světa v hokeji.

---

MŠ vedou děti ke sportovním aktivitám

Porubské mateřské školy podporují sportovní aktivity dětí. Na některé z nich jim přispívá radnice. Oblíbené je zejména bruslení na zimním stadionu, kde mají k dispozici i trenéry.

Porubské školky vedou děti k pohybu. Například v MŠ Oty Synka chodí s dětmi ve věku od 3 let nejen bruslit, ale také plavat a organizují pro ně i lyžařské kurzy.

Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: “Kurz je pro všechny tři mateřské školy, protože pod naší příspěvkovou organizací jsou tři mateřské školy jak Oty Synka, Ludvíka Podéště a Otakara Jeremiáše, takže je výběr dětí. Máme tady teď 47 dětí z našich mateřských školiček.”

anketa: děti MŠ: “Ano lyžuju, mám i sáně.”

"Pořád mi ještě nejde zastavovat.”

Děti jsou tak šikovné, že na konci týdenního kurzu většina z nich sjede i velkou sjezdovku.

Barbora Kalíšková, ředitelka areálu, Skalka family park: Učíme úplně ty základy, od jízdy na lyžích rovně dolů, potom pluhové postavení až se snažíme jít do těch obloučků.” 

Sportování dětí předškolního věku podporuje i radnice, která pro mateřské školy zajišťuje mimo jiné kurzy bruslení v RT Torax aréně pod vedením trenérů.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka Poruby: “Další z aktivit, které děláme, tak je spolupráce s Friendly fitness, kdy děti můžou docházet do jejich tělocvičny externí, takže si tím můžou i osvojovat sociální dovednosti tím, že dojdou cvičit i do jiného prostředí.”

Lektoři mohou zároveň do školek docházet a více se tak zaměřit na pohybovou průpravu dětí.

---

Krátké zprávy 29. 2. 2024 16.00 - 2

Krajský soud Ostrava rozhodoval ve středu o dalším osudu hutě Liberty Ostrava. Restrukturalizační správce navrhoval odejmout podniku ochranné moratorium.Věřitelé by pak mohli firmu poslat do insolvence. Soudce ale rozhodl, že pro zrušení ochrany není důvod.

Benzin v MS kraji mírně zlevnil, naopak nafta mírně zdražila. Litr Naturalu 95 se nyní prodává v průměru za 38 Kč. Nafta, která o 7 haléřů na litru zdražila, nyní v průměru stojí 38,50 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

---

Klíšťata začínají být aktivní, lékaři doporučují očkování

Lékaři upozorňují, že je nejvyšší čas na očkování proti klíšťové encefalitidě, jelikož protilátky se vytvoří až 14 dnů po druhé aplikované dávce. A klíšťata už začínají být aktivní. Otálet s ochranou proti tomuto parazitovi, by neměli ani pejskaři.

Teplé a vlhké počasí vyhovuje klíšťatům. A takový byl únor. Paraziti se probudili, což znamená, že mohou začít přenášet boreliózu a i velmi závažné onemocnění klíšťovou encefalitidu, které se dá však předejít očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "Důležité to je proto, že klíšťová encefalitida je závažné onemocnění hlavně u starších lidí. Může sebou přinášet následky ve sféře neurologické i psychické.”

anketa: “Já se nikdy neočkuji. Měla jsem kdysi jen jedno a nic mi nebylo. A já ani nevím, jestli bych mohla, protože jsem nemocná."

anketa: "Veškeré, co jde, jsem se nechala naočkovat. Mám veškeré očkování, protože jsem pracovala v lese a tam je hodně klíšťat. "

Vakcína se aplikuje ve třech dávkách. Schéma se dá ale urychlit.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "To znamená, že druhá dávka, tu lze aplikovat v současné době již za 14 dní po té první dávce s tím, že protilátky naskočí za 14 dnů po té druhé dávce. Třetí dávka je zase šest až dvanáct měsíců po druhé dávce.”

Na ochranu proti klíšťatům by už měli myslet i pejskaři.

Dagmar Adámková, pejskařka: "První klíště jsme měli tady ve slabinách, bylo zakousnuté, ale nebylo napité a druhé klíště po něm lezlo, takže jsem ho stačila včas vzít a zabít. Připravila jsem se repelentem a nasadím i protiparazitální obojek a doufám, že to zvládneme bez klíšťat letos.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-02-2024-16-00