Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nebezpečný přejezd u Polárky dostane závory
  • Klienti Čtyřlístku mají nové bydlení ve Slezské Ostravě
  • Kolem Olešné se běžel symbolický charitativní běh
  • Svatbu je možné mít také na elektrolodi Harta
  • Havířovské florbalové derby mohli sledovat i fanoušci

Nebezpečný přejezd u Polárky dostane závory

Železniční přejezd na ulici Nádražní poblíž haly Polárka dostane závory. Správa železnic na doporučení města i policie vyhodnotila, že tento přejezd je potřeba lépe zabezpečit. V minulosti se na něm stalo několik dramatických srážek vlaků s kamiony i osobními auty. Naštěstí bez vážných zranění. Výstavba začala před pár týdny, probíhá za plného provozu a vyjde na 17 milionů korun.

Prosinec 2015. Na semaforech jasně blikala červená, ale polský řidič kamionu na ni nereagoval a vjel přímo na přejezd. Tahač ještě projel, ale rozjetý vlak vzápětí smetl přívěs.

Anketa, natočeno 11.12.2015: 1.) "Hrůza jako, to bylo slyšet daleko, slyšeli jsme naraz, ale neviděli. Lidi z vagónů jako vyhlíželi co se děje, někteří třeba jako upadli jistě, ale jak říkám krev nebyla nebo tak něco, ale byli vyděšení." 2.) "Lidi z toho vlaku spíš nevěděli co se děje, protože oni z toho vlaku to ani nepostřehli, takže oni začali vytahovat hlavy z oken a vůbec nevěděli, co se děje."

Podobná situace z konce února 2018. Na červenou projel těsně před přijíždějícím vlakem linkový autobus. Podle místních je přejezd opravdu nebezpečný, Správa železnic proto konečně rozhodla, že na něj nainstaluje závory.

Anketa: 1.) "Určitě, protože je to tady nebezpečné, hodně nebezpečné." 2.) "Že to bude v pořádku, konečně tady nebudou nehody." 3.) "Bude to určitě super, protože i s kočárkem se mi tady blbě chodí, když tady není ten přejezd a bude to určitě bezpečnější i pro ty auta." 4.) "Ty přejezdy si myslím, kde nejsou závory, tak jsou všechny problematické."

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Správa železnic se snaží kontinuálně zvyšovat způsob zabezpečení přejezdů po celé republice. Jenom letos dojde k modernizaci 142 přejezdů. Jedním z nich je i přejezd ve Frýdku-Místku, kde dojde k instalaci závor včetně doplnění svislého a vodorovného dopravního značení. Tento postup z důvodu nepříznivého vývoje dopravní nehodovosti doporučila i Policie ČR."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta aktivita už je velmi dlouhá, po nehodách na tom železničním přejezdu jsme se domlouvali se Správcem železnic, který dneska je nově po SŽDC. Provede montáž závor s tím, že oni s tím počítali, že ta montáž proběhne až při zdvoukolejnění trati a my jsme celou dobu vyvíjeli ty aktivity, aby ten projekt z toho vyndali a aby ho udělali přednostně, což se podařilo a díky tomu teď nyní Správce železnic provádí instalaci závor."

Celkem do zabezpečení tohoto přejezdu investuje Správa železnic 17 milionů korun.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Instalace závor je za plného provozu, takže by nemělo dojít k nějakému omezení provozu, ale přesto, aby řidiči i chodci byli opatrní, protože budeme procházet staveništěm a ta situace tam prostě bude jiná, než jsme zvyklí."

Nela Friebová, mluvčí Správy železnic: "Do 22. října budou probíhat montážní práce bez vlivu na veřejnou dopravu. Od 22. do 29. října se bude přejezd přepínat do nového stavu a nebude v činnosti. Přejezd proto bude osazen značkami STOP a ZABEZPEČOVACÍ ZAŘÍZENÍ MIMO PROVOZ."

Součástí výstavby bude i dobudování chodníku po obou stranách přejezdu, hotovo by mělo být do konce října.

---

Klienti Čtyřlístku mají nové bydlení ve Slezské Ostravě

Dalších 12 klientů Centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek získalo nový domov. Ve Slezské Ostravě byl slavnostně otevřen zcela nový dům, ve kterém budou bydlet téměř v rodinném prostředí i když pod dohledem ošetřovatelů.

Transformace Centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek úspěšně pokračuje. Ve Slezské - Ostravě byl slavnostně uveden do provozu další nový dům pro 12 klientů. Celkově jde už o 5 téměř shodné ubytovací zařízení, kde mohou postižení lidé bydlet a žít v podmínkách podobných běžné domácnosti. 

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních služeb ostravského magistrátu: "Transformace probíhá od roku 2013 a jejím cílem je přestěhovat klienty z velkých zařízení do menších bungalovů. Celkem bude vybudováno 11 nových objektů a dva budou opraveny. Do nich je postupně stěhováno 159 uživatelů."

Dům je jednopodlažní ve tvaru písmene L. Interiér i okolí domu je řešeno tak, aby se co nejvíce podobalo běžnému rodinnému domu. Ošetřovatelé pracují v prostřední části, kterou klienti nevyužívají. 

Svatopluk Aniol, ředitel Čtyřlístku: „Proces transformace v současné době vrcholí. V závěru loňského roku jsme otevřeli pět domků, pro něž jsme byli investorem. Nyní se předávají další dva, které postavil náš zřizovatel – město Ostrava. Dokončuje se také domek, který rekonstruuje naše organizace. V prvním pololetí příštího roku nám předá město zbývající tři domky, Čtyřlístek přidá jeden svůj a celý transformační proces by měl skončit ve třetím čtvrtletí příštího roku rekonstrukcí současného Domova Jandova.

V těchto dnech je dokončován totožný dům i ve Lhotce v Petřkovické ulici, kde se přestěhuje dalších 6 klientů. Celkové náklady na transformaci jsou odhadovány na 270 milionů korun, z toho 230 milionů financuje fond Evropské unie.

---

Kolem Olešné se běžel symbolický charitativní běh

Udělali něco pro své zdraví a zároveň přispěli na dobrou věc. Každý, kdo se přihlásil do celorepublikového běhu dobrovolnické organizace ADRA pomohl matkám samoživitelkám v africkém Mali. Symbolicky se letos v minimálním počtu kvůli koronaviru běželo i kolem Olešné.

Cyklostezka pod aquaparkem na Olešné byla místem postupného setkání dobrovolníků, kteří přišli podpořit sedmý ročník ADRA běhu.

Anketa: 1.) "Já jsem si to chtěl zkusit, tak se jdu proběhnout, akorát jsem si zapomněl číslo, mám číslo 395 a já ho někde seženu po cestě, jo?" 2.) "Taky si to chci zkusit jenom, uvidíme, jestli to uběhnu vůbec." 3.) "ADRA je skvělá organizace, mám tady spoustu kamarádů a ráda je v tomhle podpořím."

Letos měl běh kvůli koronaviru a řadě omezení úplně jiná pravidla, než tomu bylo v minulosti.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme museli vyhlásit alternativní běh, který se nám zdá daleko lepší, než když se běží někde v Praze, takže jsme vyhlásili ADRA běh, který je pro celou Českou republiku, je to běh individuální, takže si každý může zaběhnout 5, 10 kilometrů. Olešnou jsme vybrali proto, že se nechceme nějak seskupovat ve velkém množství, ale chceme pár jedinců, kteří jsou nadšení a kteří nám chtějí pomoct nějakým způsobem, tak jsme se rozhodli, že tady na Olešné zaběhneme ty dvě kolečka s tím, že nás také přišly podpořit děti z dětského domova, které nám tady na začátku zatancují, nějakým způsobem nás namotivují k tomu běhu a my pak poběžíme ty dvě kolečka.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě, dlouhá léta spolupracuje s organizací ADRA a já osobně jsem dnes podpořil tuto organizaci i tím, že jsem se zúčastnil charitativního běhu."

Letošní výtěžek z registrace půjde na matky samoživitelky v africkém Mali, které ADRA dlouhodobě podporuje.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Nějakým způsobem je učíme, jak žít, jak vyžít z toho co mají a jak třeba si přivydělávat, jakým způsobem. Takže dáváme tam určité peníze i aktivity, které pomáhají těm matkám samoživitelkám. Startovní poplatek je 250 korun a v podstatě celá ta částka jde na ty aktivity v Mali, protože my s tím nemáme žádné velké náklady, takže jsou dávno pokryty, takže to je to, co nám umožňuje i takto pomáhat."

V rámci celé České republiky se do letošního ADRA běhu zapojilo na 500 běžců.

---

Svatbu je možné mít také na elektrolodi Harta

Unikátní elektroloď na Slezské Hartě je oblíbeným cílem nejen turistů. Dostaveníčko si tady dávají také různé firmy a spolky při oslavách a setkáních. A svoji premiéru tady právě měla i svatba.

Svatební obřady se v posledních letech stále častěji odehrávají na různých neobvyklých místech. Vyjímkou nejsou svatby ve vzduchu, na horách nebo jinde v přírodě. A vůbec poprvé si svatební obřad užili i novomanželé na elektrolodi Harta.

Libor Unverdorben, oddávající: „Tak já bych řekl, že skoro každá svatba je neobvyklá, a zhruba polovina svateb je na nějakém netradičním prostředí i když na lodi je to moje první svatba, ale několik v okolí Slezské Harty už jsem absolvoval a to se mi vždycky líbí.“

Pavel Černý, ženich: „Jelikož máme rádi velice neobvyklé věci s mojí nastávající ženou, tak jsme se rozhdli k tomuto neobvyklému svazku na této lodi, protože je to něco velice jedinečného, co nás oslovilo no a doufáme, že nám to přinese hodně štěstí.“

Nikol Walková. nevěsta: „Já jsem s Kubou v kontaktu hodně dlouho a občas pro něho dělám promo akce nebo videa.“

Po obřadu na vyhlídkové terase Harty se novomaželé i jejich hosté vydali na svatební okružní projížďku po přehradě. Ta byla letos cílem rekordního počtu návštěvníků.

Jakub Schramm, pořadatel akce: „Je to první svatba, kterou jsme pro Mikroregion Slezská Harta organizovali a jsem rád, že to takhle krásně vyšlo, že máme krásný počasí.“

Elektroloď Harta nekončí svůj provoz ani s koncem léta. Pokud dovolí počasí a zátoka nezamrzne, budete si moci užít i luxusní zimní plavby.

---

Havířovské florbalové derby mohli sledovat i fanoušci

V Havířově se konal florbalový zápas roku. Postavily se proti sobě dva prvoligové domácí týmy. TJ Slovan a Torpedo. Organizátoři, ale i hráči, měli až do poslední chvíle obavy, že kvůli opatřením budou hrát před prázdnou tribunou.

Nadšenci florbalu si užili velké prvoligové derby, mezi TJ Slovanem Havířov a Torpedem Havířov. Jednalo se o 4. kolo ligy. Organizátoři byli rádi, že prozatím nemuseli hrát před prázdnou tribunou.

Jakub Labuz, předseda TJ Slovan Havířov: “Dostali jsme na poslední chvíli nějaké informace, jak toto utkání pořádat. Proškolili jsme náš pořadatelský tým, abychom splnili kapacitu tak, aby všichni zúčastnění měli roušky, aby byla zajištěna dezinfekce. Věřím, že jsme se na to připravili dobře a ta kritéria, která nám Český florbal udává, že jsme je splnili.”

anketa: "Jsem neskutečně ráda, že zápas dneska proběhne, protože jsme se na něho těšili, protože hrají Slovan, Torpedo - oba dva havířovské týmy, tak to bude super."

Matěj Erbs, TJ Slovan Havířov: "Byli jsme na vážkách. Jsme strašně rádi, že to tak dopadlo, že diváci mohou tady být s nějakými opatřeními. Jsme rádi, že budeme hrát před plnou halou."

Pavel Bezděčík, Torpedo Havířov: "Pro každého sportovce, ať je to florbal, nebo jakýkoliv jiný sport, když tam není ta podpora fanoušků, to není prostě ono, zvlášť když je to derby. Bez fanoušků by to nebylo ono.”

Kluby si uvědomují, že vzhledem k situaci a chystaným opatřením, to bylo možná naposled, kdy měly podporu fanoušků.

---Mohlo by Vás také zajímat