Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Domově pro seniory v Ostravě se nakazila ošetřovatelka
  • V nemocnici F-M vznikla budova pro infekční pacienty
  • Karviná má svůj automat na roušky
  • Senioři se bojí ven, nákupy si nechávají dovážet
  • Termo Frýdlant n.O. pandemie koronaviru neohrozí
  • Orlová je o kousek blíže k opětovnému zahájení stavby náměstí

V Domově pro seniory v Ostravě se nakazila ošetřovatelka

V Moravskoslezském kraji se dostala nákaza Covid-19 do prvního zařízení pro seniory. V Ostravě-Mariánských Horách byl potvrzen nový koronavir u ošetřovatelky, která se stará o přibližně 25 důchodců. V zařízení byl aktivován krizový plán a ochranná opatření jsou zpřísněna na nejvyšší možnou míru.

Ještě v pondělí v poledne potvrdil hejtman MS kraje Ivo Vondrák, že se díky včasnému uzavření veškerých zařízení pro seniory pro návštěvy daří nákazu držet za branami domovů i léčeben. Večer už tomu ale bylo jinak. U ošetřovatelky Domova pro seniory IRIS v Ostravě - Mariánských Horách byl potvrzen Covid 19. V domově je asi 100 klientů, z nichž přibližně polovina je imobilních. "Celý minulý týden byla v práci. V neděli volala nadřízené, že ji není moc dobře. Domluvili jsme se, že půjde k lékaři a tohle je výsledek," potvrzuje ředitel Domova pro seniory IRIS Michal Mariánek.

Hned ráno přijely do domova dva odběrové týmy zdravotníků, aby všem klientům i zaměstnancům odebrali vzorky, které budou podrobeny testování na přítomnost nákazy. "Pokud se ten odběr provádí v domácím prostředí, tak se ten odběr provádí jednou štětičkou z úst a nosu a ten vlastní vzorek se potom odesílá na zdravotní ústav, aby se vyhodnotil. Nebolí to," popisuje vedoucí odběrového týmu Petr Jaššo ze ZZS MS kraje. 

Zároveň byl aktivován krizový plán, který počítá s tím, že v zařízení jsou nakažení lidé i když to není potvrzeno. Zdravotnice se setkávala s asi 25 seniory a 11 zaměstnanci. "Všechny zaměstnance, se kterými byla na směně, jsme zastoupili, aby nechodili do práce. Předělali jsme směny tak, aby tam byly děvčata, která s ní nebyla v kontaktu a na oddělení, kde pracuje, se chováme v nejpřísnějším režimu, jako by tam byla nákaza," vysvětluje ředitel.

Pozitivní ale je, že žádný klient a ani zaměstnanec zatím nemá příznaky onemocnění. Pokud by se ukázalo, že je někdo nakažený, zřejmě by musel do nemocnice. 

---

V nemocnici F-M vznikla budova pro infekční pacienty

V Nemocnici ve Frýdku-Místku vznikla budova pro infekční pacienty. Lékaři zde mohou pečovat až o šest desítek lidí nakažených nemocí COVID-19. Současně běží provoz odběrového místa, kde už proběhlo téměř pět set testů na koronavirus.

Frýdeckomístecká nemocnice učinila další kroky v boji proti koronaviru. Protože počet pacientů s COVID-19 ve městě roste, rozhodla se uvolnit celou jednu budovu a upravit ji pro příjem infekčních pacientů. 

“Došlo k přesunu 21 našich pacientů  z Oddělení následné péče do Nemocnice v Orlové, která spadá pod Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. K tomuto kroku jsme přistoupili ze dvou důvodů. Zaprvé si tímto krokem uvolníme kapacitu pro příjem infekčních pacientů, kdy v budově vznikne 60 lůžek pro pacienty s COVID 19. Vznikne nám tak celá jedna infekční budova. Druhým důvodem je, že Nemocnice v Orlové je zařízení, které splňuje vysoké hygienicko-epidemiologické standardy, má dostatečnou kapacitu a bude pro naše pacienty bezpečnější,” sdělila Březinová.

Už déle než týden funguje v nemocnici také provoz odběrového místa na testování koronaviru. 

„Vybudovat odběrové místo ve frýdecké nemocnici bylo na místě a je to dobré rozhodnutí. Lidé z Frýdku-Místku a jeho okolí už nebudou muset jezdit na testy až do Ostravy, ale budou se moci po doporučení od lékaře nebo hygieniků nechat testovat přímo ve Frýdku-Místku, sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

V týdnu od 23. do 29. března bylo na odběrovém místě provedeno 487 odběrů.

---

Karviná má svůj automat na roušky

Karviná se přidala k dalším městům v České republice a nabízí svým občanům možnost zakoupit si látkovou roušku v automatu. Roušky do automatu šijí zaměstnanci magistrátu, učitelé škol, knihovnice i dobrovolníci z řad veřejnosti. Celý výtěžek z prodeje roušek bude věnován humanitární organizaci ADRA.

Obyvatelé Karviné mají nyní možnost pořídit si roušku z automatu a zároveň udělat dobrý skutek. Město se dohodlo na spolupráci s výrobcem automatů a společností Kaufland, kam byl rouškomat umístěn.

"Ten nápad vznikl myslím ve Vyškově, ale iniciativní lidé v Karviné se toho chytli. Máme spoustu obětavých zaměstnanců úřadu příspěvkových organizací, případně dobrovolníků, kteří šijí roušky a jsme rádi, že to můžeme tady rozjet," řekl primátor Karviné Jan Wolf.

Do automatu se vejde 550 roušek. Každá je originální, ručně šitá. K výběru jsou tři velikosti.

anketa: obyvatelka Karviné: "No to je výborné, to jste dobře vyřešili, opravdu. Jsem z pečovatelského domu, nám tak dávali, ale jen jednu, tak budu mít aspoň na výměnu.”

"Součástí automatu bude i dezinfekce, aby si lidé mohli ruce  vyčistit, poté, co automat použijí. Budeme se snažit doplňovat roušky pravidelně, podle toho, jak budeme stíhat šít, podle materiálu, které je teď nedostatkovým zbožím po celé republice, včetně Karviné," dodala Gabriela Monczková, ved. odd. strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK.

Denně lze na jednu bankovní kartu zakoupit maximálně čtyři roušky. cena jedné roušky je 50 korun. Peníze za prodej bude věnován humanitární organizaci ADRA

"Jsem rád, že celý výtěžek půjde organizaci ADRA, která je součástí sociálního systému. Tímto bych jim chtěl také poděkovat v této nelehké době, že hodně pomáhají," uzavřel primátor.

Pokud roušky vyrábíte a chcete také pomoci, můžete ušité roušky přinést na sběrné místo. Nachází se u vrátnice radnice, v budově A magistrátu města.

---

Senioři se bojí ven, nákupy si nechávají dovážet

Senioři si teď častěji nechávají vozit nákupy až do domu. Například služby sociálních pracovníků odboru sociální péče porubské radnice tak využívají nejen ti, kteří mají problémy s chůzí, ale i ti, kteří si před koronavirovou pandemií vše zajišťovali sami.

Pečivo, jogurty, salámy, sladkosti a jiné potraviny teď seniorům nakupují sociální pracovníci. V Ostravě-Porubě v současné době pomáhají nejen svým klientům, ale i lidem, kteří mají strach z nákazy. 

“Více zajišťujeme ty naše klienty, kteří za běžné situace docházeli k nám na úřad, ale nyní i v rámci toho, že jsou ve vyšším věku, tak se to snažíme zajistit my jim. Obrací se senioři třeba telefonicky, sousedé seniorů, kde bydlí v domech,” uvádí Jitka Červenková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

“S paní se znám už možná 3 roky a skutečně obstarává mi důchod, hlídá mi výdaje, nakupujeme spolu. Dělá pro mě maximum ať je koronavir nebo není,” říká spokojeně jedna z klientek odboru sociální péče

S nákupy pro seniory odboru sociální péče pomáhají nejen dobrovolníci, ale také neziskové organizace. A senioři se na odbor sociální péče neobracejí jen v případě, že potřebují nakoupit. 

“Informují se, zejména roušky je zajímaly, někdy se informují třeba i přes nás na ordinační doby lékařů apod., takže pokud můžeme, zjistíme, sdělíme, informujeme. Ne každý má v dnešní době přesto přístup k internetu, takže i tyto služby děláme,” dodává Jitka Červenková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Senioři a lidé v izolaci mohou volat o pomoc i na zelenou linku ADRY 800 199 922.

---

Termo Frýdlant n.O. pandemie koronaviru neohrozí

Společnost Termo Frýdlant nad Ostravicí v minulých letech mohutně investovala do nových technologií a díky tomu je připravena i na problémy s pandemií koronaviru.

Městská společnost Termo zajišťuje výrobu a rozvod tepelné energie ve Frýdlantu nad Ostravicí, ale také v Čeladné. V roce 2017 začala kompletní rekonstrukce kotelen, která byla zdárně dokončena v září minulého roku.

"Tady se nacházíme v kotelně Ferrum, kde před rokem jsme vytápěli Frýdlant nad Ostravicí dvěmi uhelnými kotly. Dnes je tady nainstalovaný nový, moderní, plynový, kondenzační kotel o výkonu 4MW, který nahrazuje starý, uhelný kotel, který byl odstaven," uvedl Jan Nečas, jednatel společnosti Termo Frýdlant nad Ostravicí

Současně s rekonstrukcí kotelen byla provedena i komplexní instalace nových, moderních řídících systémů a regulací.

"Toto nám umožňuje sledovat provoz kotelen 24 hodin denně, 7 dní v týdnů z jednoho místa z tzv. centrálního dispečinku. Vidíme poruchy, můžeme regulovat jednotlivé kotle a tím pádem v podstatě i se přepnout do tzv. bezobslužného provozu," dodal Nečas

Díky těmto investicím je společnost Termo připravena i na problémy s pandemií koronaviru. Obyvatelé  Frýdlantu se tak nemusí bát, že by nedostávali teplo ve stále stejné kvalitě.

---

Orlová je o kousek blíže k opětovnému zahájení stavby náměstí

Ministerstvo financí vyzvalo nového zhotovitele rekonstrukce náměstí v Orlové k podpisu smlouvy. Zda ale práce opět budou zahájeny, není jisté.

Rekonstrukce orlovského náměstí byla zahájena na začátku roku 2017 a měla trvat dva roky. Kvůli sporům o ceně za vícepráce se ministerstvo financí i město dohodlo se zhotovitelem na ukončení smlouvy. Práce na rekonstrukci náměstí se zastavily už více než před rokem.

Po několika měsících byl vybrán nový zhotovitel, který by měl stavbu dokončit.

"Jsme potěšení, kvitujeme, že byl vybrán zhotovitel a čeká se na podepsání smlouvy se zhotovitelem. Ale bohužel situace v našem státě je taková, kdy nouzový stav omezuje veškeré další činnosti, takže nevíme, kdy dodavatel podepíše s městem a ministerstvem financí smlouvu. Po podpisu by se práce mohly posunout,” řekl místostarosta Orlové Miroslav Koláček (KSČM). 

Lidé ukončené výběrové řízení vítají. 

“Určitě. Už je to dlouho a bylo by fajn, kdyby to bylo hotové,” řekla místní obyvatelka.

Pokud ale nebudu v tuto dobu podmínky proto, aby ty práce začaly do pár měsíců, budete shovívaví?

"Tak určitě, je to mimořádná situace, se kterou musí člověk nějakým způsobem vycházet. Věci jsou podřízeny věcem jako je zdraví. I když  dojde k nějakému zpoždění, tak to problém nebude,” řekl další obyvatel Orlové.

Kdy bude na stavbě opět rušno, není jasné. Práce by měly být ukončeny do 18 měsíců od zahájení rekonstrukce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. března 2020, 16:00

V Domově pro seniory v Ostravě se nakazila ošetřovatelka

V Moravskoslezském kraji se dostala nákaza Covid-19 do prvního zařízení pro seniory. V Ostravě-Mariánských Horách byl potvrzen nový koronavir u ošetřovatelky, která se stará o přibližně 25 důchodců. V zařízení byl aktivován krizový plán a ochranná opatření jsou zpřísněna na nejvyšší možnou míru.

Ještě v pondělí v poledne potvrdil hejtman MS kraje Ivo Vondrák, že se díky včasnému uzavření veškerých zařízení pro seniory pro návštěvy daří nákazu držet za branami domovů i léčeben. Večer už tomu ale bylo jinak. U ošetřovatelky Domova pro seniory IRIS v Ostravě - Mariánských Horách byl potvrzen Covid 19. V domově je asi 100 klientů, z nichž přibližně polovina je imobilních. "Celý minulý týden byla v práci. V neděli volala nadřízené, že ji není moc dobře. Domluvili jsme se, že půjde k lékaři a tohle je výsledek," potvrzuje ředitel Domova pro seniory IRIS Michal Mariánek.

Hned ráno přijely do domova dva odběrové týmy zdravotníků, aby všem klientům i zaměstnancům odebrali vzorky, které budou podrobeny testování na přítomnost nákazy. "Pokud se ten odběr provádí v domácím prostředí, tak se ten odběr provádí jednou štětičkou z úst a nosu a ten vlastní vzorek se potom odesílá na zdravotní ústav, aby se vyhodnotil. Nebolí to," popisuje vedoucí odběrového týmu Petr Jaššo ze ZZS MS kraje. 

Zároveň byl aktivován krizový plán, který počítá s tím, že v zařízení jsou nakažení lidé i když to není potvrzeno. Zdravotnice se setkávala s asi 25 seniory a 11 zaměstnanci. "Všechny zaměstnance, se kterými byla na směně, jsme zastoupili, aby nechodili do práce. Předělali jsme směny tak, aby tam byly děvčata, která s ní nebyla v kontaktu a na oddělení, kde pracuje, se chováme v nejpřísnějším režimu, jako by tam byla nákaza," vysvětluje ředitel.

Pozitivní ale je, že žádný klient a ani zaměstnanec zatím nemá příznaky onemocnění. Pokud by se ukázalo, že je někdo nakažený, zřejmě by musel do nemocnice. 

---

V nemocnici F-M vznikla budova pro infekční pacienty

V Nemocnici ve Frýdku-Místku vznikla budova pro infekční pacienty. Lékaři zde mohou pečovat až o šest desítek lidí nakažených nemocí COVID-19. Současně běží provoz odběrového místa, kde už proběhlo téměř pět set testů na koronavirus.

Frýdeckomístecká nemocnice učinila další kroky v boji proti koronaviru. Protože počet pacientů s COVID-19 ve městě roste, rozhodla se uvolnit celou jednu budovu a upravit ji pro příjem infekčních pacientů. 

“Došlo k přesunu 21 našich pacientů  z Oddělení následné péče do Nemocnice v Orlové, která spadá pod Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. K tomuto kroku jsme přistoupili ze dvou důvodů. Zaprvé si tímto krokem uvolníme kapacitu pro příjem infekčních pacientů, kdy v budově vznikne 60 lůžek pro pacienty s COVID 19. Vznikne nám tak celá jedna infekční budova. Druhým důvodem je, že Nemocnice v Orlové je zařízení, které splňuje vysoké hygienicko-epidemiologické standardy, má dostatečnou kapacitu a bude pro naše pacienty bezpečnější,” sdělila Březinová.

Už déle než týden funguje v nemocnici také provoz odběrového místa na testování koronaviru. 

„Vybudovat odběrové místo ve frýdecké nemocnici bylo na místě a je to dobré rozhodnutí. Lidé z Frýdku-Místku a jeho okolí už nebudou muset jezdit na testy až do Ostravy, ale budou se moci po doporučení od lékaře nebo hygieniků nechat testovat přímo ve Frýdku-Místku, sdělil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

V týdnu od 23. do 29. března bylo na odběrovém místě provedeno 487 odběrů.

---

Karviná má svůj automat na roušky

Karviná se přidala k dalším městům v České republice a nabízí svým občanům možnost zakoupit si látkovou roušku v automatu. Roušky do automatu šijí zaměstnanci magistrátu, učitelé škol, knihovnice i dobrovolníci z řad veřejnosti. Celý výtěžek z prodeje roušek bude věnován humanitární organizaci ADRA.

Obyvatelé Karviné mají nyní možnost pořídit si roušku z automatu a zároveň udělat dobrý skutek. Město se dohodlo na spolupráci s výrobcem automatů a společností Kaufland, kam byl rouškomat umístěn.

"Ten nápad vznikl myslím ve Vyškově, ale iniciativní lidé v Karviné se toho chytli. Máme spoustu obětavých zaměstnanců úřadu příspěvkových organizací, případně dobrovolníků, kteří šijí roušky a jsme rádi, že to můžeme tady rozjet," řekl primátor Karviné Jan Wolf.

Do automatu se vejde 550 roušek. Každá je originální, ručně šitá. K výběru jsou tři velikosti.

anketa: obyvatelka Karviné: "No to je výborné, to jste dobře vyřešili, opravdu. Jsem z pečovatelského domu, nám tak dávali, ale jen jednu, tak budu mít aspoň na výměnu.”

"Součástí automatu bude i dezinfekce, aby si lidé mohli ruce  vyčistit, poté, co automat použijí. Budeme se snažit doplňovat roušky pravidelně, podle toho, jak budeme stíhat šít, podle materiálu, které je teď nedostatkovým zbožím po celé republice, včetně Karviné," dodala Gabriela Monczková, ved. odd. strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK.

Denně lze na jednu bankovní kartu zakoupit maximálně čtyři roušky. cena jedné roušky je 50 korun. Peníze za prodej bude věnován humanitární organizaci ADRA

"Jsem rád, že celý výtěžek půjde organizaci ADRA, která je součástí sociálního systému. Tímto bych jim chtěl také poděkovat v této nelehké době, že hodně pomáhají," uzavřel primátor.

Pokud roušky vyrábíte a chcete také pomoci, můžete ušité roušky přinést na sběrné místo. Nachází se u vrátnice radnice, v budově A magistrátu města.

---

Senioři se bojí ven, nákupy si nechávají dovážet

Senioři si teď častěji nechávají vozit nákupy až do domu. Například služby sociálních pracovníků odboru sociální péče porubské radnice tak využívají nejen ti, kteří mají problémy s chůzí, ale i ti, kteří si před koronavirovou pandemií vše zajišťovali sami.

Pečivo, jogurty, salámy, sladkosti a jiné potraviny teď seniorům nakupují sociální pracovníci. V Ostravě-Porubě v současné době pomáhají nejen svým klientům, ale i lidem, kteří mají strach z nákazy. 

“Více zajišťujeme ty naše klienty, kteří za běžné situace docházeli k nám na úřad, ale nyní i v rámci toho, že jsou ve vyšším věku, tak se to snažíme zajistit my jim. Obrací se senioři třeba telefonicky, sousedé seniorů, kde bydlí v domech,” uvádí Jitka Červenková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

“S paní se znám už možná 3 roky a skutečně obstarává mi důchod, hlídá mi výdaje, nakupujeme spolu. Dělá pro mě maximum ať je koronavir nebo není,” říká spokojeně jedna z klientek odboru sociální péče

S nákupy pro seniory odboru sociální péče pomáhají nejen dobrovolníci, ale také neziskové organizace. A senioři se na odbor sociální péče neobracejí jen v případě, že potřebují nakoupit. 

“Informují se, zejména roušky je zajímaly, někdy se informují třeba i přes nás na ordinační doby lékařů apod., takže pokud můžeme, zjistíme, sdělíme, informujeme. Ne každý má v dnešní době přesto přístup k internetu, takže i tyto služby děláme,” dodává Jitka Červenková, odbor sociální péče MOb Ostrava-Poruba

Senioři a lidé v izolaci mohou volat o pomoc i na zelenou linku ADRY 800 199 922.

---

Termo Frýdlant n.O. pandemie koronaviru neohrozí

Společnost Termo Frýdlant nad Ostravicí v minulých letech mohutně investovala do nových technologií a díky tomu je připravena i na problémy s pandemií koronaviru.

Městská společnost Termo zajišťuje výrobu a rozvod tepelné energie ve Frýdlantu nad Ostravicí, ale také v Čeladné. V roce 2017 začala kompletní rekonstrukce kotelen, která byla zdárně dokončena v září minulého roku.

"Tady se nacházíme v kotelně Ferrum, kde před rokem jsme vytápěli Frýdlant nad Ostravicí dvěmi uhelnými kotly. Dnes je tady nainstalovaný nový, moderní, plynový, kondenzační kotel o výkonu 4MW, který nahrazuje starý, uhelný kotel, který byl odstaven," uvedl Jan Nečas, jednatel společnosti Termo Frýdlant nad Ostravicí

Současně s rekonstrukcí kotelen byla provedena i komplexní instalace nových, moderních řídících systémů a regulací.

"Toto nám umožňuje sledovat provoz kotelen 24 hodin denně, 7 dní v týdnů z jednoho místa z tzv. centrálního dispečinku. Vidíme poruchy, můžeme regulovat jednotlivé kotle a tím pádem v podstatě i se přepnout do tzv. bezobslužného provozu," dodal Nečas

Díky těmto investicím je společnost Termo připravena i na problémy s pandemií koronaviru. Obyvatelé  Frýdlantu se tak nemusí bát, že by nedostávali teplo ve stále stejné kvalitě.

---

Orlová je o kousek blíže k opětovnému zahájení stavby náměstí

Ministerstvo financí vyzvalo nového zhotovitele rekonstrukce náměstí v Orlové k podpisu smlouvy. Zda ale práce opět budou zahájeny, není jisté.

Rekonstrukce orlovského náměstí byla zahájena na začátku roku 2017 a měla trvat dva roky. Kvůli sporům o ceně za vícepráce se ministerstvo financí i město dohodlo se zhotovitelem na ukončení smlouvy. Práce na rekonstrukci náměstí se zastavily už více než před rokem.

Po několika měsících byl vybrán nový zhotovitel, který by měl stavbu dokončit.

"Jsme potěšení, kvitujeme, že byl vybrán zhotovitel a čeká se na podepsání smlouvy se zhotovitelem. Ale bohužel situace v našem státě je taková, kdy nouzový stav omezuje veškeré další činnosti, takže nevíme, kdy dodavatel podepíše s městem a ministerstvem financí smlouvu. Po podpisu by se práce mohly posunout,” řekl místostarosta Orlové Miroslav Koláček (KSČM). 

Lidé ukončené výběrové řízení vítají. 

“Určitě. Už je to dlouho a bylo by fajn, kdyby to bylo hotové,” řekla místní obyvatelka.

Pokud ale nebudu v tuto dobu podmínky proto, aby ty práce začaly do pár měsíců, budete shovívaví?

"Tak určitě, je to mimořádná situace, se kterou musí člověk nějakým způsobem vycházet. Věci jsou podřízeny věcem jako je zdraví. I když  dojde k nějakému zpoždění, tak to problém nebude,” řekl další obyvatel Orlové.

Kdy bude na stavbě opět rušno, není jasné. Práce by měly být ukončeny do 18 měsíců od zahájení rekonstrukce.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-03-2020-16-00