Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vývojové centrum IdeaHUB vyvinulo ochranné štíty
  • V Karviné přibyly nádoby na použité roušky
  • Frýdek-Místek získal ochranné štíty z 3D tiskáren
  • Kraj poslal roušky, město si je musí došít
  • Dobrovolnice z Jihu rozdávala roušky a motýlky naděje
  • Studenti uspořádali sbírku pro azylový dům pro rodiny

Vývojové centrum IdeaHUB vyvinulo ochranné štíty

Vývojové centrum IdeaHUB, které sídlí v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě, vyvinulo ochranné štíty. Odborníci tak reagovali na jejich nedostatek a nyní už jsou první stovky distribuovány mezi zdravotníky nebo také například do zařízení pro seniory. Na výrobě se podílejí i studenti VŠB.

Nedostatek ochranných prostředků inicioval u mnoha lidí i firem nebývalou aktivitu. Ve velkém se například šijí roušky a některé firmy kvůli jejich nedostatku přeorganizovaly celou výrobu. Vyrábějí se také ochranné štíty. Nejčastěji pomocí 3D tisku, což je ale poměrně pomalé. Proto přišli vývojáři ze sdíleného vývojového centra IdeaHUB, které je součástí Moravskoslezského inovačního centra, s vylepšeným štítem. Je lehký, jednoduchý i levný. "Celý ten štít se skládá ze 4 dílů. Jsou to 3 plastové díly, které vyřezáváme na laseru, a gumičky," vysvětluje předseda spolku IdeaHUB Vladimír Dostál. 

Štíty jsou vyrobeny z materiálu PET-G, což je lehká průhledná fólie. Jejich použití je nutné v kombinaci s rouškou. O výrobu se stará čtyřčlenný tým IdeaHUBu se zhruba deseti studenty VŠB ze strojní a elektro fakulty.

Ostrava v Idea HUBu objednala ochranné štíty pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, strážníky i lidi na přepážkách úřadů. Prvních tisíc kusů už je hotovo a jsou distribuovány. Polovina z nich skončila v Městské nemocnici Ostrava. "Celoobličejové štíty patří k nedostatkovým položkám, takže jsem rád, že jsme našli domácího výrobce, a jsem o to raději, že je tento výrobce inkubovaný v našem inovačním centru,"  uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.

Město objednalo těchto štítů 5 tisíc a hned další várka bude rozdělena do městských obvodů. Budou také nabídnuty praktickým lékařům a zubařům. 

---

V Karviné přibyly nádoby na použité roušky

V souvislosti s koronavirovou pandemií rozmístili pracovníci technických služeb ve všech městských částech Karviné celkem 150 kontejnerů na infekční nebezpečný odpad. Lidé tam mohou vhazovat použité roušky, rukavice nebo kapesníky.

Z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví obyvatel Karviné a také pracovníků technických služeb, které vyvážejí komunální odpad, pořídilo město nad rámec svých povinností 150 kontejnerů na nebezpečný odpad.

"Nás k tomu vedlo to, abychom nemísili tyto odpady s běžným komunálním odpadem, aby neměli občané strach, když půjdou vyhodit odpad, aby ten odpad neskončí na skládce odpadu, protože tady taky hrozí riziko šíření nákazy a počítáme i s tím, že máme problémové občany, kteří vybírají kontejnery a tam také hrozí riziko možnosti šíření nákazy,"vysvětlila vedoucí Odboru komunálního MMK.

Nádoby najdou lidé na kontejnerových stanovištích na sídlištích i v rodinných zástavbách. Použité roušky a rukavice se sem vhazují v zavázaných igelitových sáčcích. Nádoby jsou uzamykatelné, s horním vhazováním.

"Nebezpečný infekční odpad bude svážet firma, která na to má povolení. Odvážet se to bude do spalovny," dodal  Michal Bartečko, vedoucí provozu odpadu TS Karviná.

Po skončení pandemie tyto odpadové nádoby využije město na použité potravinářské jedlé tuky a oleje 

---

Frýdek-Místek získal ochranné štíty z 3D tiskáren

Frýdek-Místek navázal spolupráci s výrobci ochranných štítů. Vyrábí je nadšenci pro 3D tisk na svých 3D tiskárnách. První várku, kterou město získalo, předá složkám IZS.

Lékaře, policisty, hasiče a další pracovníky bezpečnostních složek budou ve Frýdku-Místku chránit také ochranné štíty. První várku vyrobenou na 3D tiskárnách dostalo město od nadšenců, kteří se zabývají 3D tiskem a vystupují pod názvem „Lidé pro lidi“. 

„Máme první várku ochranných štítů z 3D tiskáren. Navázali jsme totiž spolupráci s komunitou nadšenců, kteří mají 3D tisk jako koníček, ale i jako profesi. Na konci minulého týdne jsme od nich dostali prvních 22 kusů, každý týden dostaneme další a budeme je distribuovat složkám IZS,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Ve městě pokračuje také roznos speciálních roušek z nanotextilie, které na 80 pracovníků magistrátu vhazuje lidem do poštovních schránek. Nejprve roušky dostali senioři, kterých je ve městě téměř 12 tisíc. Nyní je obdrží také ostatní občané. Důležité je ale mít dobře označenou poštovní schránku.

“Některé schránky jsou nedostatečně označené. Často jsou na nich velmi vybledlé jmenovky, které téměř nejdou přečíst, což roznášku opravdu velmi zdržuje a mnohdy zcela vylučuje. Spousta schránek je zcela bez jmenovky. Vyzývám občany, aby si své schránky čitelně označili. Chci upozornit, že pokud schránka nebude řádně označena, nebude rouška doručena,” dodal Pobucký.

Město objednalo celkem 70 tisíc roušek z nanotextilie. Získají je všichni občané města. Poslední na řadu přijdou ti, kteří mají nahlášeno trvalé bydliště na magistrátu.

---

Kraj poslal roušky, město si je musí došít

Do Nového Jičína dorazila zásilka 4 tisíc roušek. Poskytl je zdarma Moravskoslezský kraj. Roušky jsou ale ve stavu polotovaru, město musí zajistit jejich sešití. Pak je bude prioritně distribuovat seniorům.

První dodávku roušek z Moravskoslezského kraje si před novojičínskou radnicí osobně přebral starosta města. 4 tisíce látkových ústenek dorazilo v podobě nastřiženého materiálu a  zásoby gumiček. 

“Bylo domluveno,díky nedostatku tohoto zboží v těchto dnech, že ty roušky si sami zkompletujeme. Naši úředníci, učitelky, dobrovolníci se budou snažit tyto roušky v co nejkratší době zkompletovat,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Tři tisíce roušek poputuje k místním seniorům, dostanou je přímo do schránek a také do sociálních služeb organizace ProSenior. Zbývající tisícovka směřuje do okolních obcí. 

“Také jsme obdrželi, ale opravdu jen velmi malý počet kusů, respiračních filtrů PPF2, a tyto jsou primárně určené pro městskou policii,” dodal novojičínský starosta.  

Právě i strážníci se s nedostatkem ochranných pomůcek potýkají, nejvíce při službách na odběrném místě v areálu  zdejší nemocnice.  

---

Dobrovolnice z Jihu rozdávala roušky a motýlky naděje

Devadesátiletá babička s obyčejným papírovým ubrouskem omotaným nití kolem hlavy vyburcola paní Dášu z Ostravy-Jihu k šití roušek. Teď je rozdává v ulicích a ke každé roušce lidé navíc dostanou malý dárek.

Denně od rána do noci šije roušky paní Dáša. Nemá čas se ani najíst. U srdce ji hřeje to, že může pomoci starším lidem, pro které jsou určeny. Za týden našila kolem 1500 roušek a spolu s nimi i stejný počet motýlků naděje, které rozdává čistě pro radost.  

“Tito lidi nemají možnost internetu, nebo jakkoli si to koupit a oni jsou vlastně nejzranitelnější. A když tak vezmete, tak vlastně Výškovice, Hrabůvka, Zábřeh, to jsou všechno straší lidé, takže tím pádem vlastně jsem musela prostě něco takového udělat. Včera jsem konečně šla v 8 hodin poprvé se podívat na televizi, ale jinak jsem šila 16 hodin, vždycky od 8 do 8 a pak jsem žehlila třeba do té půlnoci, do jedné hodiny,” uvádí Dagmar Kučová, dobrovolnice

Našité roušky paní Dáša rozdávala brzy ráno a v mrazu u pošty na náměstí SNP a u Kotvy v Zábřehu. 

“No úplně nadšená, protože vůbec, že se tak jako starají o nás o staré lidi. Mi manžel teď zemřel v březnu, tak to ještě hůř snáším a tak jsem vám všem strašně vděčná, co prostě děláte.”

“Jsem velice ráda opravdu, protože vidíte, já jsem sama, nevím, co na to říct, děkuji.”

Seniorům rozdává roušky i radnice Ostravy-Jihu, která navíc přímo v budově zřídila i sběrné místo, kam můžete vlastně ušité roušky nosit. 

---

Studenti uspořádali sbírku pro azylový dům pro rodiny

V azylovém domě pro rodiny v Havířově žijí lidé, kteří jsou v sociální i finanční tísni. Studenti gymnázia se rozhodli, že rodinám a zejména pak dětem pomohou.

Studenti Gymnázia Studentská v Havířově ukázali, že mají srdce na dlani. Uspořádali sbírku pro rodiny, které žijí v azylovém domě Armády spásy. Nadšení zejména dětí bylo velké.

"Podílela se na tom celá škola. Učitelé, žáci. Všichni darovali oblečení, kuchyňské potřeby, hračky, knížky, všechno co našli doma. Je to úžasný pocit, rozhodně uděláme i další takové akce. Je to krásný pocit,” řekl student Gymnázia Studentská.

" Já jim moc děkuji za vše, dárky jsou hezké. Já jsem si vzala pár oblečení. Nějaké mikiny, pár hraček, auto pro malého” řekla klientka Azylového domu AS.

“Já jsem si vybrala medvídka," řekla holčička.

“Já jsem si vybrala knížku Děti z Bullerbynu," dodalo jiné dítě.

"Já tuto aktivitu vnímám velice pozitivně, protože ona udělala radost nejen těm obdarovaným klientům azylového domu pro rodiny, ale určitě věřím, že i těm samotným studentům, kteří mohli projevit občanskou solidaritu,” řekl ředitel Armády spásy Havířov Tomáš Kolondra.

Předání všech věcí se konalo v dobrovolnickém centru ADRY, která škole se sbírkou pomáhala.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. března 2020, 17:00

Vývojové centrum IdeaHUB vyvinulo ochranné štíty

Vývojové centrum IdeaHUB, které sídlí v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě, vyvinulo ochranné štíty. Odborníci tak reagovali na jejich nedostatek a nyní už jsou první stovky distribuovány mezi zdravotníky nebo také například do zařízení pro seniory. Na výrobě se podílejí i studenti VŠB.

Nedostatek ochranných prostředků inicioval u mnoha lidí i firem nebývalou aktivitu. Ve velkém se například šijí roušky a některé firmy kvůli jejich nedostatku přeorganizovaly celou výrobu. Vyrábějí se také ochranné štíty. Nejčastěji pomocí 3D tisku, což je ale poměrně pomalé. Proto přišli vývojáři ze sdíleného vývojového centra IdeaHUB, které je součástí Moravskoslezského inovačního centra, s vylepšeným štítem. Je lehký, jednoduchý i levný. "Celý ten štít se skládá ze 4 dílů. Jsou to 3 plastové díly, které vyřezáváme na laseru, a gumičky," vysvětluje předseda spolku IdeaHUB Vladimír Dostál. 

Štíty jsou vyrobeny z materiálu PET-G, což je lehká průhledná fólie. Jejich použití je nutné v kombinaci s rouškou. O výrobu se stará čtyřčlenný tým IdeaHUBu se zhruba deseti studenty VŠB ze strojní a elektro fakulty.

Ostrava v Idea HUBu objednala ochranné štíty pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, strážníky i lidi na přepážkách úřadů. Prvních tisíc kusů už je hotovo a jsou distribuovány. Polovina z nich skončila v Městské nemocnici Ostrava. "Celoobličejové štíty patří k nedostatkovým položkám, takže jsem rád, že jsme našli domácího výrobce, a jsem o to raději, že je tento výrobce inkubovaný v našem inovačním centru,"  uvádí primátor Ostravy Tomáš Macura.

Město objednalo těchto štítů 5 tisíc a hned další várka bude rozdělena do městských obvodů. Budou také nabídnuty praktickým lékařům a zubařům. 

---

V Karviné přibyly nádoby na použité roušky

V souvislosti s koronavirovou pandemií rozmístili pracovníci technických služeb ve všech městských částech Karviné celkem 150 kontejnerů na infekční nebezpečný odpad. Lidé tam mohou vhazovat použité roušky, rukavice nebo kapesníky.

Z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví obyvatel Karviné a také pracovníků technických služeb, které vyvážejí komunální odpad, pořídilo město nad rámec svých povinností 150 kontejnerů na nebezpečný odpad.

"Nás k tomu vedlo to, abychom nemísili tyto odpady s běžným komunálním odpadem, aby neměli občané strach, když půjdou vyhodit odpad, aby ten odpad neskončí na skládce odpadu, protože tady taky hrozí riziko šíření nákazy a počítáme i s tím, že máme problémové občany, kteří vybírají kontejnery a tam také hrozí riziko možnosti šíření nákazy,"vysvětlila vedoucí Odboru komunálního MMK.

Nádoby najdou lidé na kontejnerových stanovištích na sídlištích i v rodinných zástavbách. Použité roušky a rukavice se sem vhazují v zavázaných igelitových sáčcích. Nádoby jsou uzamykatelné, s horním vhazováním.

"Nebezpečný infekční odpad bude svážet firma, která na to má povolení. Odvážet se to bude do spalovny," dodal  Michal Bartečko, vedoucí provozu odpadu TS Karviná.

Po skončení pandemie tyto odpadové nádoby využije město na použité potravinářské jedlé tuky a oleje 

---

Frýdek-Místek získal ochranné štíty z 3D tiskáren

Frýdek-Místek navázal spolupráci s výrobci ochranných štítů. Vyrábí je nadšenci pro 3D tisk na svých 3D tiskárnách. První várku, kterou město získalo, předá složkám IZS.

Lékaře, policisty, hasiče a další pracovníky bezpečnostních složek budou ve Frýdku-Místku chránit také ochranné štíty. První várku vyrobenou na 3D tiskárnách dostalo město od nadšenců, kteří se zabývají 3D tiskem a vystupují pod názvem „Lidé pro lidi“. 

„Máme první várku ochranných štítů z 3D tiskáren. Navázali jsme totiž spolupráci s komunitou nadšenců, kteří mají 3D tisk jako koníček, ale i jako profesi. Na konci minulého týdne jsme od nich dostali prvních 22 kusů, každý týden dostaneme další a budeme je distribuovat složkám IZS,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Ve městě pokračuje také roznos speciálních roušek z nanotextilie, které na 80 pracovníků magistrátu vhazuje lidem do poštovních schránek. Nejprve roušky dostali senioři, kterých je ve městě téměř 12 tisíc. Nyní je obdrží také ostatní občané. Důležité je ale mít dobře označenou poštovní schránku.

“Některé schránky jsou nedostatečně označené. Často jsou na nich velmi vybledlé jmenovky, které téměř nejdou přečíst, což roznášku opravdu velmi zdržuje a mnohdy zcela vylučuje. Spousta schránek je zcela bez jmenovky. Vyzývám občany, aby si své schránky čitelně označili. Chci upozornit, že pokud schránka nebude řádně označena, nebude rouška doručena,” dodal Pobucký.

Město objednalo celkem 70 tisíc roušek z nanotextilie. Získají je všichni občané města. Poslední na řadu přijdou ti, kteří mají nahlášeno trvalé bydliště na magistrátu.

---

Kraj poslal roušky, město si je musí došít

Do Nového Jičína dorazila zásilka 4 tisíc roušek. Poskytl je zdarma Moravskoslezský kraj. Roušky jsou ale ve stavu polotovaru, město musí zajistit jejich sešití. Pak je bude prioritně distribuovat seniorům.

První dodávku roušek z Moravskoslezského kraje si před novojičínskou radnicí osobně přebral starosta města. 4 tisíce látkových ústenek dorazilo v podobě nastřiženého materiálu a  zásoby gumiček. 

“Bylo domluveno,díky nedostatku tohoto zboží v těchto dnech, že ty roušky si sami zkompletujeme. Naši úředníci, učitelky, dobrovolníci se budou snažit tyto roušky v co nejkratší době zkompletovat,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Tři tisíce roušek poputuje k místním seniorům, dostanou je přímo do schránek a také do sociálních služeb organizace ProSenior. Zbývající tisícovka směřuje do okolních obcí. 

“Také jsme obdrželi, ale opravdu jen velmi malý počet kusů, respiračních filtrů PPF2, a tyto jsou primárně určené pro městskou policii,” dodal novojičínský starosta.  

Právě i strážníci se s nedostatkem ochranných pomůcek potýkají, nejvíce při službách na odběrném místě v areálu  zdejší nemocnice.  

---

Dobrovolnice z Jihu rozdávala roušky a motýlky naděje

Devadesátiletá babička s obyčejným papírovým ubrouskem omotaným nití kolem hlavy vyburcola paní Dášu z Ostravy-Jihu k šití roušek. Teď je rozdává v ulicích a ke každé roušce lidé navíc dostanou malý dárek.

Denně od rána do noci šije roušky paní Dáša. Nemá čas se ani najíst. U srdce ji hřeje to, že může pomoci starším lidem, pro které jsou určeny. Za týden našila kolem 1500 roušek a spolu s nimi i stejný počet motýlků naděje, které rozdává čistě pro radost.  

“Tito lidi nemají možnost internetu, nebo jakkoli si to koupit a oni jsou vlastně nejzranitelnější. A když tak vezmete, tak vlastně Výškovice, Hrabůvka, Zábřeh, to jsou všechno straší lidé, takže tím pádem vlastně jsem musela prostě něco takového udělat. Včera jsem konečně šla v 8 hodin poprvé se podívat na televizi, ale jinak jsem šila 16 hodin, vždycky od 8 do 8 a pak jsem žehlila třeba do té půlnoci, do jedné hodiny,” uvádí Dagmar Kučová, dobrovolnice

Našité roušky paní Dáša rozdávala brzy ráno a v mrazu u pošty na náměstí SNP a u Kotvy v Zábřehu. 

“No úplně nadšená, protože vůbec, že se tak jako starají o nás o staré lidi. Mi manžel teď zemřel v březnu, tak to ještě hůř snáším a tak jsem vám všem strašně vděčná, co prostě děláte.”

“Jsem velice ráda opravdu, protože vidíte, já jsem sama, nevím, co na to říct, děkuji.”

Seniorům rozdává roušky i radnice Ostravy-Jihu, která navíc přímo v budově zřídila i sběrné místo, kam můžete vlastně ušité roušky nosit. 

---

Studenti uspořádali sbírku pro azylový dům pro rodiny

V azylovém domě pro rodiny v Havířově žijí lidé, kteří jsou v sociální i finanční tísni. Studenti gymnázia se rozhodli, že rodinám a zejména pak dětem pomohou.

Studenti Gymnázia Studentská v Havířově ukázali, že mají srdce na dlani. Uspořádali sbírku pro rodiny, které žijí v azylovém domě Armády spásy. Nadšení zejména dětí bylo velké.

"Podílela se na tom celá škola. Učitelé, žáci. Všichni darovali oblečení, kuchyňské potřeby, hračky, knížky, všechno co našli doma. Je to úžasný pocit, rozhodně uděláme i další takové akce. Je to krásný pocit,” řekl student Gymnázia Studentská.

" Já jim moc děkuji za vše, dárky jsou hezké. Já jsem si vzala pár oblečení. Nějaké mikiny, pár hraček, auto pro malého” řekla klientka Azylového domu AS.

“Já jsem si vybrala medvídka," řekla holčička.

“Já jsem si vybrala knížku Děti z Bullerbynu," dodalo jiné dítě.

"Já tuto aktivitu vnímám velice pozitivně, protože ona udělala radost nejen těm obdarovaným klientům azylového domu pro rodiny, ale určitě věřím, že i těm samotným studentům, kteří mohli projevit občanskou solidaritu,” řekl ředitel Armády spásy Havířov Tomáš Kolondra.

Předání všech věcí se konalo v dobrovolnickém centru ADRY, která škole se sbírkou pomáhala.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-03-2020-17-00