Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V pondělí začne oprava sjezdových a nájezdových větví silnic I/48 a I/56 ve Frýdku-Místku
  • Za zastřelení kamaráda si má mladík odsedět 3 roky
  • Počet pozitivních ve školách přibývá. Budou PCR testy?
  • Obce a kraj řeší využití pozemků a objektů dolu Frenštát
  • Sochy Michala Trpáka v galerii pod širým nebem
  • Slavnostní křest nové knihy Procházky Ostravou

V pondělí začne oprava sjezdových a nájezdových větví silnic I/48 a I/56 ve Frýdku-Místku

Ředitelství silnic a dálnic oznámilo, že od pondělí 26. 4. 2021 začne oprava sjezdových a nájezdových větví silnic I/48 a I/56 ve Frýdku-Místku. Rekonstrukce silničních ramp u Tesca bude probíhat postupně po jednotlivých větvích za úplných uzavírek doprovázených objízdnými trasami.

Miroslav Mazal, tým komunikace ŘSD: "Plánovaná uzavírka pravého pruhu silnice I/48 směr Český Těšín bude doplněna uzavřením nájezdové větve ze silnice I/48 na silnici I/56 a sjezdové větve ze silnice I/56 na silnici I/48." 

Veškerá doprava povede po navržených objízdných trasách: 
a) Od Příbora auta projedou na výjezd směr Frýdlant nad Ostravicí (I/56, ul. Beskydská), dále se dostanou až k Lidlu na okružní křižovatku, kde se řidiči otočí zpět směrem do Ostravy.
b) Od Ostravy je doprava vedena podobně, tedy dále směr Frýdlant n. O. (I/56, ul. Beskydská) až k Lidlu na okružní křižovatku a tudy přes kruhový objezd znovu otočením zpět směr Ostrava. 

Další etapa opravy řeší uzavírku nájezdové větve ze silnice I/48 na silnici I/56 (trasa Bílá, Frýdlant n. O.). V rámci opravy bude také dále uzavřen jen pravý jízdní pruh na silnici I/48 do Českého Těšína.

Objízdná alternativa vypadá následovně:
a) Od Příbora je doprava vedena přes nájezd na komunikaci I/56 směr Ostrava dále na okružní křižovatku, kde se po otočení mohou auta vydat potřebným směrem Frýdlant n. O. po silnici I/56. 

Pokračování prací v dalším časovém horizontu způsobí uzavírku sjezdové větve ze silnice I/56 na silnici I/48 (trasa na Český Těšín) a zůstane stále uzavřen pravý jízdní pruh na silnice I/48. 

Motoristy navede oranžové značení na objízdné trasy v níže popsaném charakteru:
a) Od Frýdlantu n. O. doprava zamíří po silnici I/56 až na okružní křižovatku a dále na sjezd směr Český Těšín.

Miroslav Mazal, tým komunikace ŘSD: "Uvedené práce spojené s dopravními změnami platí v termínu od zmíněného dne zahájení (pondělí 26. 4.) zhruba do poloviny května letošního roku. K opravě budou později stanoveny ještě dvě dílčí etapy, které je třeba vhodně koordinovat s probíhající stavbou obchvatu Frýdku-Místku. Tyto fáze jsou řešeny odděleně, aby nebyl narušen časový harmonogram oprav začínajících v nadcházejícím pondělí."

---

Za zastřelení kamaráda si má mladík odsedět 3 roky

Rozsudek Vrchního soudu v Olomouci udělal tečku za případem zastřeleného mladíka v Těrlicku-Hradišti. Jeho tehdy ještě neplnoletý kamarád ho smrtelně postřelil při návratu z oslavy narozenin.

Neštěstí se odehrálo v neděli 17. listopadu roku 2019 v těrlické místní části Hradiště. Dva mladíci se časně ráno vraceli z oslavy narozenin jiného kamaráda. Cestou k autobusové zastávce mělo mezi nimi dojít ke konfliktu a 17letý mladík svého o tři roky staršího kamaráda postřelil. Zranění byla vážná a na místě jim podlehl. Pachatel okamžitě volal na tísňovou linku pro pomoc a mezitím hodil zbraň na střechu zastávky, kde ji později našli policisté. Jak se ukázalo, pistoli mladík ukradl.

obyvatelka Hradiště: “Byla tam nějaká oslava. Pak se dva pohádali a ten jeden měl toho druhého třikrát střelit. Ten druhý výstřel měl být smrtelný. Oni byli buď sjetí nebo opilí.”

První rozsudek vynesl Krajský soud v Ostravě, který obžalovanému vyměřil 3 roky vězení a povinnost uhradit rodičům zemřelého škodu za zmařený život. V odvolacím řízení nakonec rozhodl Vrchní soud v Olomouci.

Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci: “Vrchní soud v Olomouci z podnětu odvolání obžalovaných zrušil rozsudek soudu 1. stupně ve výroku nemajetkové újmy, když poškozeným přiznal vyšší částku, než přiznal soud 1. stupně. V ostatních výrocích zůstal napadený rozsudek nezměnen, když máme za to, že obžalovaný mladistvý se dopustil provinění krádeže, provinění nedovoleného ozbrojování, provinění těžkého ublížení na zdraví a provinění výtržnictví a trest, který mu uložil soud 1. stupně, respektive trestní opatření odpovídá závažnosti spáchaných provinění.”

Rozsudek je už pravomocný a odsouzený čeká na nástup výkonu trestu ve věznici. Protože už je plnoletý, bude si trest odpykávat v běžné věznici, avšak odděleně od ostatních odsouzených. Podle rozsudku bude navíc podstupovat ambulantní protialkoholovou a protidrogovou léčbu.

---

Počet pozitivních ve školách přibývá. Budou PCR testy?

Počet pozitivních výsledků antigenních testů na školách v kraji přibývá. Zatímco při nástupu do školy před dvěma týdny byly odhaleny jednotky případů, včera počet překročil stovku. Testování dvakrát týdně antigenními testy se zřejmě od června změní na testování PCR jednou týdně.

Školní jídelna se mění na testovací místo. Čtyřicítka dětí z této vávrovické malotřídky přichází kvůli odběru vzorků 2x týdně do školy dřív. Každý už přesně ví, co má dělat. Testují se tady už po páté. Kdo přece jen váhá, najde nápovědu v kresleném návodu.

Pavel Gregor, ředitel ZŠ Vávrovice: „V současné době už testování nezdržuje výuku. Výuka začíná tak, jak má. Je to výhoda malé školy. Množství dětí, které máme, to zvládne za 30 min.“

Antigennímu testování se v Moravskoslezském kraji od poloviny dubna každý týden podrobuje na 40 000 dětí ze základních a mateřských škol. Počet pozitivních výsledků vzrůstá. Při prvním testování jich bylo 16, včera 114. Desítky tříd jsou v karanténě.

Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje: „Bylo uzavřeno celkem 36 tříd."

Někteří rodiče ale s testováním svých dětí nesouhlasí. A tak je nechali raději doma. Podle nich je takováto podmínka pro vstup do školy nezákonná.

Michal Holý, iniciativa Nesahejte nám na děti, Opava: „Je to ústavní právo dětí na vzdělání bez podmínek, které nelze podmiňovat žádnými testy ani rouškami.“

Většina rodičů ale své potomky do školy posílá. Přesto by si představovali zjišťování zdravotního stavu dětí jinak.

Pavel Bárta, otec žákyně 2. třídy: „Já bych byl pro testy PCR jednou týdně. Mně to přijde lepší.“

K rodičům se připojili také zastupitelé Opavy, kteří adresovali ministerstvu zdravotnictví výzvu, aby se způsob provádění školních testů změnil z antigenních na PCR. Město, jako zřizovatel základních a mateřských škol, by za ně bylo ochotno i připlatit.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Ta přidaná hodnota je to, že by děti mohly být všechny ve škole a bez roušek.“

 Pokud by mělo dojít ke změně způsobu testování, bude to zřejmě až od června.

---

Obce a kraj řeší využití pozemků a objektů dolu Frenštát

Proces likvidace dolu Frenštát na Novojičínsku začne v listopadu letošního roku. Do té doby by mělo být jasno, jak bude naloženo s pozemky a objekty v bývalé těžební lokalitě. Zástupci dotčených obcí a Moravskoslezského kraje se k tématu sešli na první schůzce.

Důl Frenštát na Novojičínsku od nového roku převzal od OKD státní podnik DIAMO, který provede jeho likvidaci. Současně se bude podílet na rozvojových projektech využití pozemků a objektů bývalé šachty. Právě kvůli tomu se na první schůzce ve Frenštátě pod Radhoštěm sešli také zástupci dotčených obcí a Moravskoslezského kraje.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “My jsme definovali kontaktní osoby, což je Moravskoslezské investice a development, kde ty obce by měly předložit všechny rozvojové projekty. Dohodli jsme se, že na počátku června se sejdeme znova a budeme se bavit, které z nich mají šanci na jednak, řekněme, to papírové projití, a potom třeba na spolufinancování z nějakých zdrojů.”

Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu pod Radhoštěm: “Území, které jsou na našem prostoru, tam o to zájem máme, akorát si musíme my tady probrat, do čeho bychom tam chtěli jít.”

Jiří Novotný (Naše Beskydy bez PP), starosta Trojanovic: “Za mě, lidsky, by nejlepší varianta byla, kdyby se tam vrátily například louky a nebylo tam vůbec nic. Na druhou stranu chápu, že je tam něco vybudováno, a že by se ty kapacity mohly využít na nějaký budoucí rozvoj.”

Starosta Trojanovice současně ale vyslovil obavy, aby se k těmto majetkům nedostali soukromí investoři s divokými projekty, kteří obce svým kapitálem přeplatí. Právě na katastru Trojanovic se nachází věže a jeden kilometr hluboká důlní jáma, která by měla být do dvou let zasypána.

---

Sochy Michala Trpáka v galerii pod širým nebem

Galerie zůstávají stále zavřené, a tak umění vyráží ven. Přímo pod pod širým nebem u Obecního domu v Opavě můžete najít výstavu soch Jakuba Trpáka. Vystavené objekty si můžete nejen prohlédnout, ale dovoleno je také na ně sahat.

Opavský Obecní dům obklopily sochy Michala Trpáka. Až do podzimu tyto výrazné instalace ozdobí i přilehlý park.

Dominik Beneš, dramaturg Opavské kulturní organizace: „Teď mohou lidé vidět umění leda venku. A proto my pod názvem basking jdeme do veřejného prostoru.“

Právě pro výstavu v Opavě ztvárnil sochař nynější čas koronakrize. Sedící žena s notebookem přímo uvnitř viru dala výstavě také název Pojď si ke mně sednout.

Michal Trpák, sochař: „Je to o současné době, kdy bychom měli držet společenský distanc. Být dál od sebe.“

Kolemjdoucí ohromí 4 metrová socha Myslitele. Místo k oddechu nabízí stůl se čtyřmi židlemi ve tvaru lidských těl. Posezení je možné. Stejně, jako dovádění se smečkou těchto přerostlých Mazlíků, jak autor nazývá tyto zvláštní živočichy. Zajímaví jsou nejen na pohled, ale i na omak: obložení jsou mramorem, keramikou nebo sklem. A představují zvětšené mikroorganismy.

Michal Trpák, sochař: „Já jsem viděl nějaké fotky z elektronových mikroskopů různých bakterií. Zaujalo mne, že to jsou vlastně taková zvířátka.“

Zatímco stojící sochy jsou z betonu, aby odolaly povětrnostním vlivům a snad i nenechavcům, tělo muže a ženy vznášející se nad ulicí vytvořil sochař z lehkého laminátu. Tato instalace dává kolemjdoucím okusit Pocit svobody, tak se sousoší i jmenuje, a alespoň na chvíli vrací dojem, který se kvůli koronavirové krizi stává stále vzácnějším.

---

Slavnostní křest nové knihy Procházky Ostravou

V Ostravě pokřtili zbrusu novou publikaci. Má název Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města a celkem v ní najdete sedm tématických procházek, které vás zavedou na atraktivní místa plná klidu a zeleně.

Na světě je nový průvodce Ostravou. Publikace, která je protkaná současnými i unikátními historickými snímky, nabízí procházky po atraktivních místech na periferiích města. Slavnostně byla pokřtěna u novoveských rybníků.

Petr Lexa Přendík, autor knihy: “Protože každý průvodce se pohybuje po centru, po Vítkovicích, po industriálních památkách, já chodím do okrajových částí. Takže čtenáři tady najdou příběh třeba Svinova, Nové Bělé, malebných Proskovic, ale třeba nevyhýbám se ani těm už zmíněným centrům, takže mám tam třeba z městského obvodu Jih trasu vedoucí přes Starý Zábřeh, přes Jubilejní kolonii."

Jedna z tras vás zavede i do samotného centra Ostravy, a to prostřednictvím výkladců ostravských kaváren, které tady byly od poloviny 19. do poloviny 20. století.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Tím, že vlastně každá ta kapitola popisuje trasy Ostravy zajímavými místy, tak snoubí právě jak ty dobové, historické snímky, jako tu historii, tak vlastně i ty přírodní zajímavosti ve městě Ostravě."

Slavnostní křest se uskutečnil tady na tomto místě, protože tady končí jedna z tras a za druhé je tady přibližně střed města Ostravy.

Anketa: účastníci křtu: “Jsem ráda, protože Petra Lexu Přendíka znám už dlouhá léta a jeho kniha bude určitě zážitek. Už jen letmý pohled mi stačil a věděla jsem, že bude úžasná."

“Jsem ráda, že to vyšlo, protože mě to baví věnovat se podobným věcem.”


Publikace vznikala zhruba rok a k dostání je v běžných knihkupectvích.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry