Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Za krádežemi v Ostravě je 13 krát trestaný recidivista
  • Po těžbě uhlí projde MS kraj transformací
  • V ostravské ZOO je unikátní obří voliéra pro kondory
  • O tábory pro děti ze sociálně slabých rodin je velký zájem
  • Magnolii si brzy můžete projít i doma u počítače
  • Porubu rozveselí a roztančí festival Cirkulum

Za krádežemi v Ostravě je 13 krát trestaný recidivista

Dnes vám přinášíme dobrou zprávu, kterou oznámili ostravští policisté. Podařilo se jim dopadnout a usvědčit 13 krát trestaného zločince, který už několik měsíců doslova řádil po celém městě. Tentokrát mu na konto policisté připočítali 23 vloupání a krádeží.

Policisté 4. oddělení Městského ředitelství Ostrava už několik týdnů šli po pachateli, který měl velmi široký záběr. Zjednodušeně se dá říct, že kradl úplně všechno a všude. Vloupával se do různých budov i aut a bral vše, co se dá zpeněžit. Nakonec byl dopaden přímo při činu, když kradl v Zábřehu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Chtěl nachystat svůj lup v podobě čerpací garnitury, kterou měl v plánu odcizit. Díky spuštěnému alarmu už to však nestihl a muži zákona ještě v budově pachatele zadrželi."

Policisté samozřejmě okamžitě poznali, že jde o starého známého recidivistu. Svůj trestní rejstřík má v 37 letech už hodně popsaný. Celkem už pykal za 13 zločinů většinou majetkového charakteru, tedy krádeží.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak bylo následně zjištěno, obviněný muž se takového jednání dopouštěl většinou sám, ale někdy měl mít i komplice.  Jeho spektrum objektů vloupání bylo velmi široké. Jednalo se jak o rodinné domy, sklepy v panelových domech, prostory kosmetického salónu, ale také řadové garáže, auta i základní umělecká škola. Škodu, kterou měl svým jednáním způsobit, byla přes 800.000 Kč."

Zajímavé je, že prokázaných 23 skutků stihl recidivista spáchat teprve od dubna. Teď už ale mohou být obyvatelé Ostravy o něco klidnější. Soudce na něj uvalil vazbu a vypadá to, že se z vězení hned tak nedostane. 

---

Po těžbě uhlí projde MS kraj transformací

Téměř 19 miliard korun by měl získat MS kraj od EU na transformaci regionu po těžbě uhlí. Cílem je zlepšit životní prostředí. Kraj má připravený klimatický balíček, který je ale plný nelehkých úkolů.

MS kraj postupně přejde od těžby uhlí k těžbě dat. Vzhledem k tomu, že jsme průmyslovým regionem, nebude to vůbec jednoduché.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Čekají nás změny v oblasti energetiky a dopady na sociální politiku. Chceme podpořit malé a střední podniky jakožto zdroj inovace a musíme respektovat a zajistit i transformaci těžkého průmyslu.”

Transformace regionu se bude týkat i tématu klimatu. Například Evropská komise navrhuje zastavit výrobu dieselových a benzínových aut do roku 2035.

Frans Timmermans, výkonný předseda Evropské komise: “Musíme zajistit, aby energetická transformace nepřinesla energetickou chudobu, musíme ukázat automobilovému průmyslu, že je možné, aby vyráběl auta bez emisí. Auta s nulovými emisemi, ať už elektrická, nebo vodíková musí být natolik levná, aby si je mohl koupit kdokoliv.”

Díky transformaci by měl mít kraj i čisté technologie a výrobu oceli, která bude recyklovatelná.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR: “ČR zahájila proces dekarbonizace, vytvořila uhelnou komisi, dala jasný scénář útlumu uhlí, přičemž největší část toho útlumu bude do roku 2030."

MS kraj už má na transformaci schválených 13 strategických projektů, není ale zaručeno, že všechny budou úspěšné.

---

V ostravské ZOO je unikátní obří voliéra pro kondory

Ostravská ZOO se může pochlubit další novinkou. Jde o největší průchozí voliéru a svůj domov v ní našli zástupci jihoamerické fauny - především ale ptáci. Asi největší z nich jsou kondoři, které mohou návštěvníci sledovat přímo při krmení.

Voliéra La Pampa v ostravské ZOO je součástí  zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem. Pojmenována byla podle provincie v centrální Argentině. Hotovo bylo už dříve, ale se slavnostním představením se čekalo do doby, až bude voliéra zabydlena. 

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: "Zaměřujeme se na politickou provincii La Pampa, která ale v sobě ve skutečnosti zahrnuje tři bio-geografické provincie, které jsou velice zvláštní." 

Ve voliéře žije šest druhů ptáků a divoká morčata. Nepřehlédnutelné je zejména hejno kondorů a tři páry ibisů. Ptáci posedávají na větvích a občas proletí nad hlavami návštěvníků. Na zemi a často i ve vodě se zdržují ostralky, kachny, čírky a pisily.  

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: „Už v loňském roce jsme zahájili spolupráci s nadací Fundación Tamaikèna, která podporuje projekt na záchranu kardinálovců zelených (Proyecto Cardenal Amarillo). Prostřednictvím programu „Dvě koruny ze vstupu“ tento projekt podpoří i naše zoo."

Ostrava každoročně přispívá na provoz ZOO 80 milionů korun a také financuje jeho modernizaci. La Pampa stála 45 milionů Kč. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora: "Se slavnostním představením jsme čekali na vhodnou dobu, kdy si svůj domov ve voliéře najdou její noví obyvatelé a zabydlí se. Nová expozice se stavěla ještě za předchozího ředitele Petra Čolase, který stál u zrodu myšlenky vzniku této nádherné stavby. Neméně důležitou součástí expozice jsou sadové úpravy a zeleň celkově, o kterou se postarali pracovníci ZOO sami.“

Voliéra je tak povedená, že se bude ucházet o titul stavba roku 2021. V současné době se také připravují expozice pro makaky a gibony. Budou dokončeny v srpnu a jejich hodnota je téměř 127 mil. Kč. 

---

O tábory pro děti ze sociálně slabých rodin je velký zájem

Středisko volného času Don Bosko v Havířově celoročně pomáhá i dětem z vyloučených lokalit. Nyní o prázdninách pro ně zdarma pořádá příměstské tábory, o které je velký zájem.

Pro většinu těchto dětí ze sociálně slabých rodin v Havířově Šumbarku je příměstský tábor jediným vyžitím. Samy přiznávají, že na dovolenou s rodiči asi nepojedou. Tábor pro ně organizuje Středisko volného času Don Bosko.

anketa: “Mám tady moc kamarádů, baví mě to tady a kdyby nebyl Maják, tak by jsem se nudil.”

Středisko Maják v poslední době celkově přijímá stále více dětí.

Jana Siverová, vedoucí střediska Maják: "V letošním roce přibylo asi 50 dětí a z těch středisek máme čtyři pobočky, tak tato pobočka má asi nejvíce dětí. Určitě vidím i pokrok ve škole a od letošního roku od začátku máme pro děti připravené pondělí až čtvrtek doučování hodinové a v pátek budeme mít hodinu i pro předškolní děti, které teprve půjdou do první třídy. Budeme začínat 6. září.”

Všechny děti na táboře musí být pravidelně testovány.

anketa: “Bylo to super, ani mi to nevadí skoro, protože jsme se to učili ve škole. Nejde tam ani nic cítit, jen to lechtá trochu a nebolí to.”

Zájem o tábory je velký také proto, že je středisko pořádá pro děti zdarma.

---

Magnolii si brzy můžete projít i doma u počítače

Domov pro seniory Magnolie chystá unikátní virtuální prohlídku. Už brzy bude možné, aby si ho případní klienti prošli v klidu doma u počítače. Umožní to speciální technologie, která celý objekt zpracuje do třírozměrného modelu podobně, jako v počítačových hrách.

Domov pro seniory Magnolie v Ostravě - Vítkovicích se nyní stará o 73 klientů, s různými typy demence. V době vrcholu pandemie, kdy byla sociální zařízení uzavřena pro návštěvy, klienti velmi trpěli a problémem bylo i přijímaní nových seniorů. Proto se vedení rozhodlo využít unikátní technologii, která umožní téměř dokonalou prohlídku zařízení a to třeba i včetně programu.

Andrea Gibejová, ředitelka Domova se zvláštním režimem Magnolie: "Chtěli jsme mít interaktivnější přístup pro rodiny našich klientů na webových stránkách, ale nejen pro rodiny stávajících klientů, ale i pro rodiny nově příchozích klientů, kteří se rozhodují nastoupit k nám do zařízení." 

Specializovaná firma využila unikátní technologii a celý objekt nejprve dokonale nasnímala zevnitř i zvenčí. Nezapomněli samozřejmě ani na miláčky klientů i návštěv, kterými jsou ochočené kozy. 

Vítězslav Dembinný, jednatel společnosti PANOPRO: "Kdokoliv se z pohodlí domova může projít po těchto chodbách, může něco zažít. Může vejít do této místnosti, může se tady porozhlédnout, tady kliknout na stůl, pustit si video, podívat se na nějaké fotky nebo texty." 

A tady už se můžete podívat, jak vypadá výsledek. Celá Magnolie je dokonale vykreslená a zájemci si ji mohou u počítače procházet od sklepa až po půdu. Po cestě se mohou zastavit například v kulturní místnosti a poslechnout si dechovku, která nedávno v domově potěšila klienty. No a rodina pak může vidět třeba dědečka, kterému se program libí. 

---

Porubu rozveselí a roztančí festival Cirkulum

V Ostravě-Porubě se připravuje největší kulturně společenská akce roku. Tou je tradiční Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum. Jde o první mezinárodní festival svého druhu na Severní Moravě.

Mezinárodní festival Cirkulum, který každoročně do Poruby přiláká tisíce lidí, už klepe na dveře. Letos se uskuteční v takové podobě, na jakou jsou lidé zvyklí. Tedy v celé své kráse jako před pandemií koronaviru.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Letos jsme museli kvůli covidovým opatřením změnit termín konání. Původní termín konání byl začátkem června. My jsme operativně ho změnili na začátek srpna. Loni proběhl pouze Happening pro Cirkulum, což byla taková menší varianta celého festivalu.”

I přes změnu termínu se organizátorům podařilo naplnit program umělci ze všech koutů světa. Přijedou tak účinkující například ze Španělska, Itálie, Belgie, Francie, nebo Brazílie. Uvidíte provazochodce, akrobaty, klauny na chůdách, komiky, moderní tanec, nebo kouzelníky. Chybět nebudou ani koncerty.

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: “Budeme mít interiérové představení. Budeme představením Konkurs od ostravské company Cirkus trochu jinak otevírat Poklad, kulturní dům, což je taková třešinka na dortu. Co se týče vlastně dalších účinkujících, tak máme třeba Itálie Tres Chefes, což je žonglérská company.”

Jsou to tři pánové, kteří vaří a u toho dělají představení. A při troše štěstí lidé dostanou i nějakou tu dobrotu k ochutnání. I toto představení proběhne v divadelním sále kulturního domu Poklad, který se otevře jen pro tuto příležitost. Připravují se i velké skulptury. Půjde o 6metrová nafukovadla , která budou rozmístěna po celé Hlavní třídě.

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: “Ten program bude celý probíhat v šapitó scéně, která bude na Alšově náměstí, dole bude vlastně La Rambla, jak jsou diváci zvyklí, která půjde až na kruhový objezd. Na kruhovém objezdu by měla být, v případě, že se nic jiného nestane, tak bude vlastně hlavní venkovní scéna a potom hlavní interiérová scéna bude v Pokladu, v kulturním domě, kde budou probíhat každý den představení.”

Festival se uskuteční od 6. do 8. srpna a program už najdete na webu cirkulum.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat