Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • V Ostravě funguje velkokapacitní očkovací centrum
  • V pondělí policisté vrátili do okresů 550 osob
  • V Ostravě chtějí zlikvidovat obří černou skládku
  • Hlídky stojí také na obou stranách česko-polské hranice
  • V centru Ostravy začne stavba rezidence Nové Lauby
  • Jarní úklid v NJ začal, bezdomovec ho prospal

V Ostravě funguje velkokapacitní očkovací centrum

V pondělí v sedm hodin ráno otevřelo bránu velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce v Ostravě. Nejprve bude očkovat kolem tří set lidí denně, ale jeho kapacita je až 1800 naočkovaných v jednom dni. Náklady na provoz by měly být pokryty ze zdravotního pojištění.

Brzy ráno vyzvedli hasiči v lékárně Fakultní nemocnice Ostrava vakcíny proti covidu a převezli je do centra města na výstaviště Černá louka. V 7 hodin tak bylo vše připraveno pro první seniory, kteří se přišli naočkovat. Velkokapacitní očkovací centrum zahájilo provoz.

zájemci o očkování: 

"Chci se naočkovat, protože proti covidu nic jiného není." 

"Doba je zlá a je třeba s tím už trošku pohnout."

Samotný provoz očkovacího centra zajišťuje fakultní nemocnice. V pondělí očkování probíhalo ve třech kójích, ale celkově jich je připraveno 18. Zdravotníci by tak měli zvládat až 1800 očkovaných denně. 

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: "Jak bude očkovacích látek k dispozici postupně přibývat, tak bude zajištěn personál pro všechna očkovací místa." 

O náklady se dělí Ostrava a Moravskoslezský kraj. Ještě v březnu by se ale mělo denně očkovat asi 700 lidí a v té chvíli budou náklady pokrývat úhrady pojišťoven. Na budování centra se podílela také lékařská fakulta Ostravské univerzity. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, epidemiolog: "Jednoznačně se ukazuje, že co nejrychlejší očkování co největší části populace alespoň jednou dávkou významně snižuje incidenci nemoci a také mortalitu." 

Kromě centra na Černé louce ale samozřejmě dále očkují i očkovací centra v nemocnicích a poliklinikách. V nejbližší době se k nim přidá také 30 praktických lékařů. Do kraje nyní každý týden přichází 11 700 dávek vakcíny.  

---

V pondělí policisté vrátili do okresů 550 osob

První den kontrol v Moravskoslezském kraji byli policisté shovívaví a jen malé procento z kontrolovaných osob vrátili zpátky, protože nesplňovaly výjimku nařízení o omezení pohybu mezi okresy. Udělili pouze 11 pokut. Dnes hlídky posílili také vojáci a na hranicích celní stráž.

Už druhý den policisté od 5 hodin ráno obsadili 110 stanovišť na území MS kraje. Namátkově zastavují vozidla, aby kontrolovali plnění nařízení o omezení pohybu mezi okresy. V pondělí, kdy nařízení začalo platit zkontrolovali policisté 35 tisíc osob. 550 osob ve 420 vozidlech bylo vráceno do okresu. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Snažíme se doklady, které osoby předkládají pro vstup do jiného okresu posuzovat maximálně široce, respektujeme i elektronické verze například pracovních smluv a snažíme se to s lidmi vykomunikovat tak, abychom jim nepůsobili zbytečná omezení."

11 pokut, které policisté udělili se týkalo například odmítnutí nasazení roušky nebo přestupků v dopravě. Od úterý pomáhá policistům 500 vojáků, kteří se střídají ve směnách. Dnes jich nastoupilo 200. 

Martin Ogořalek, Krajské vojenské velitelství Ostrava: "Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy. Termín operačního nasazení armády je stanoven od úterý 2. března do neděle 21. března 2021 s možností prodloužení do konce nouzového stavu."

S obavami se policisté připravují na víkend, kdy se bude spousta lidí zřejmě snažit dostat do hor nebo do přírody. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Uvidíme, jak disciplinovaní budou občané. To, že někdo nasedne do auta a odjede z domova se stát může, otázka je, jestli tam přes policejní kontroly dojede." 

V následujících dnech budou policisté přitvrzovat a bude nutné umět dokázat, zda se na cestu mimo okres skutečně vztahuje výjimka. 

---

V Ostravě chtějí zlikvidovat obří černou skládku

Až 25 vlastníků má pozemek na rohu ulic Rovná a Úprkova v Ostravě-Přívozu, kde se momentálně nachází velká nelegální skládka. Tu by chtěla radnice Moravské Ostravy a Přívozu zlikvidovat. Bez jejich souhlasu to ale nepůjde.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz chce zvelebit neutěšený prostor vedle Waldorfské školy v Ostravě-Přívozu. Lidé ho zasypali vším, co už nepotřebují. Na obří černé skládce tak najdete rozbitá okna, staré ledničky, pračky, pneumatiky a další odpad.

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “My se dlouhodobě snažíme zbavovat se různých nelegálních skládek v našem obvodě a jsou dvě, které jsou takové velmi velké, s kterými si dlouhodobě obvod nevěděl rady. Jedna je na Muglinovské a druhá u školy Waldorfská. U té školy waldorfská je ještě jako kdyby naší nevýhodou, že vlastně nevlastníme ani ty pozemky.”

Valentina Vaňková, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pokusíme se tyto pozemky vykoupit tak, abychom s tím územím mohli vůbec něco dělat. V podstatě tam kdysi stály garáže."

Cena za celý pozemek se odhaduje na zhruba půl milionů korun, vyšplhat by se ale mohla až na dvojnásobek.

Pokud se radnici podaří vypátrat všechny majitele a vykoupit veškeré pozemky, v budoucnu by tady mohl vzniknout park a dětské hřiště

Rostislav Řeha, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Je to pozemek, který může být v budoucnosti cenný, ale pro nás teď je důležité to, aby ty děti si tam nehrály, aby to nehyzdilo to okolí."

Zatímco někteří majitelé pozemků souhlasí s nabízenou výkupní cenou, jiní si řekli o mnohem vyšší částky. Pět vlastníků se zatím neozvalo vůbec.

---

Hlídky stojí také na obou stranách česko-polské hranice

O tom, že Polská republika zpřísnila podmínky pro vstup na své území, jsme vás už informovali. Polské policisty teď na hranicích doplnili čeští. Ti dohlížejí, aby se na naše území dostali jen lidé, kteří splňují nově stanovené podmínky.

Policejní hlídky v těch dnech nestojí jen na hranicích okresů, ale také na hranicích s Polskem. Poláci tam své policisty vyslali už v sobotu, kdy vstoupilo v platnost nové nařízení o povinnosti mít při vstupu do Polska buď potvrzení o plném očkování, nebo o negativním covidovém testu.

Daniel Siwy, podnikatel: “Já sám jsem dneska řešil, co řeknu, když mě zastaví policista na hranici okresu. Já jsem z okresu Frýdek-Místek a tady je Karviná. Zaměstnance mám s tím, že někteří jsou z Polska. Musím se jich zeptat, jak to probíhalo, potažmo asi mají nějaké prohlášení o tom, kdyby náhodou něco.”

Výjimku mají zatím pendleři. Tomu, kdo se ale do Polska dostane bez povinných dokumentů, hrozí pokuta a karanténa.

Zatímco na jednom mostě kontrolují vstup do Polska tamní policisté, na druhém je vstup volný. Kontroly tam budou pravděpodobně až ve vnitrozemí.

Do problémů se ale mohou dostat i lidé, kteří přecházejí státní hranici ve směru do České republiky.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté jsou také na příjezdových komunikacích do České republiky, kde se zaměřují na kontrolu dodržování ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, kterým se upravuje vstup cizích státních příslušníků do České republiky a také kontrolují dodržování všech ostatních platných opatření. Například i omezení volného pohybu osob.”

Někteří lidé se raději setkávají přímo na hranici, kde si věci předávají, aniž by hraniční čáru překročili.

Daniel Siwy, podnikatel: “Potkali jsme se na hranici vlastně pracovně s tím, že ani já jsem nevěděl, jak to dneska funguje. Stejně tak druhá strana, Polka, nevěděla, jak to funguje. Čili, neriskovali jsme zbytečně, předali jsme si nějaké pracovní věci na hranici.”

Před cestou do Polska je vhodné si ověřit aktuálně platná nařízení.

---

V centru Ostravy začne stavba rezidence Nové Lauby

Už za měsíc začne v centru Ostravy budování rezidence Nové Lauby. Zastupitelstvo rozhodlo o uzavření smlouvy s vybraným investorem, který se tak stává partnerem města. Část bytů bude totiž po dokončení patřit Ostravě a část si nechá právě investor.

Unikátnímu projektu Nových Laub už nic nestojí v cestě. Zastupitelstvo Ostravy schválilo smlouvu se sdružením firmem, které tvoří společnosti Bystroň Group, BBP Stavby a stavební společnost BAK. Firmy se spojili do Sdružení BBB Nové Lauby, aby se staly spoluinvestory bytového komplexu v centru města. Zájem projevilo 10 subjektů a konečnou nabídku předložily 3. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pokračujeme v kultivaci a rozvoji historického jádra města, tolik postiženého nedostavěnými prolukami a dlouhodobým podfinancováním. Koncept spolupráce města a privátního investora spočívá zjednodušeně v tom, že město připravilo projektovou dokumentaci dle svých potřeb a očekávání. Investor projekt jako celek zrealizuje."

Pro město jde o strategický projekt, jehož cílem je rozvoj nájemního bydlení, oživení centra města i dostavba proluk. Unikátní je i symbióza města a soukromého investora. O byty se po dokončení stavby podělí.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jedná se o unikátní model spolupráce veřejné správy a soukromého sektoru v České republice při výstavbě nových bytů."

V novostavbě o pěti nadzemních podlažích bude 85 bytů od 1+KK až po 4+KK, podzemní parkování se 173 místy a obchodní prostory. Celkové náklady stavby vychází na 487 milionů korun. Městu bude po dokončení patřit 31 bytů a 119 parkovacích míst za 252 milionů korun. 

---

Jarní úklid v NJ začal, bezdomovec ho prospal

V Novém Jičíně už začal jarní úklid. Zatím ale jen formou dobrovolnické aktivity, která se zrodila na facebooku. Malá skupina lidí se vydala zbavit nepořádku soukromý pozemek. Na místě zjistila, že likviduje příbytek bezdomovců.

Sníh ztál a odkryl některá nepěkná překvapení. Například zaneřáděný pozemek vedle Střediska volného času Fokus v Novém Jičíně. Patří k objektu bývalé Jednoty a má soukromého vlastníka. Na facebooku se během několika hodin zrodila aktivita, jejímž výsledkem byl bleskový úklid prostoru.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já jsem si všiml, když jsme kolem chodil, že tady je dlouhodobě nepořádek, tak mě to trochu štvalo. Já jsem to napsal na takový nový facebookový profil Otevřené fórum Nový Jičín, že se mohou lidé přidat, a jsem rád, že také někdo další přišel pomoci.”

Dobrovolníci se sice dali spočítat na prstech jedné ruky, ale i tak úklid během 15 minut zvládli.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Našli jsme tam asi úplně všechno od odpadků, zbytků od jídla, tento prostor asi slouží i jako toalety, podle toho, co jsme viděli, takže byl to nepříjemný nepořádek.”

Nad vyčištěným prostorem se nachází terasa se stříškou, která evidentně slouží jako ubytovna pro bezdomovce. Jeden tu v době úklidu přespával. Vyrušit se nenechal.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Přijali jsme oznámení, strážníci už tam byli. Osobu upozornili, aby si po sobě uklidili a aby se na tomto místě nezdržovala.”

Strážníci budou kontaktovat majitele pozemku a objektu, aby se o svůj majetek postaral a zapojil se do řešení situace.

---Mohlo by Vás také zajímat