Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním
  • Teplárny se zásobily uhlím, v bytech zima nebude
  • Mural na Bazalech bude připomínat jeskynní malbu
  • Havířovská ZUŠ se zatepluje a bude mít i fotovoltaiku
  • Cyklosvětluška pomůže desetiletému Jonáškovi
  • U zámku Nová Horka staví město a kraj novou cestu

Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním

Krajský soud v Ostravě vynesl verdikt nad mužem z Klimkovic, který po hádce napadl v hospodě dalšího hosta. I když mu za pokus o vraždu hrozilo 20 let vězení, soud mu vyměřil pouze 6 roků.

Malá nenápadná hospůdka Ex Club v Ostravě-Porubě se málem stala dějištěm vraždy. Nevinný rozhovor o ovcích se změnil ve rvačku a poté, co byl jejich chovatel doslova vykopnut z hospody na ulici, vrátil se z nožem v ruce.

poškozený: "Jsem mu řekl, že je pěkné prase a to ho rozlítilo."

Útočník povalil muže na zem a dvakrát ho bodl vystřelovacím nožem. Podle svědků u toho křičel "Já tě zabiju." Jen díky ostatním hostům neskončil útok tragédií. Jednak agresora odtrhli a také rychle zavolali sanitku. 

poškozený: "Ono to vypadlo neškodně, ale zjistil jsem, že krvácím do hrudníku, napřed jsem nechtěl volat ani sanitku."

Žaneta Čaňová, státní zástupkyně: "Pan obžalovaný čelí trestnímu stíhání a podané obžalobě pro pokus zločinu vraždy…čelí tedy trestní sazbě 12-20 let."

Před soudem se 44 letý obžalovaný několikrát rozplakal. Ke všemu se přiznal a neustále projevoval lítost. Poškozenému také poslal peníze, jako náhradu škody a tak se soud asi ustrnul a vyměřil mu trest pod spodní hranicí sazby. Útočník stráví ve vězení šest let. 

---

Teplárny se zásobily uhlím, v bytech zima nebude

Nadcházející zima bude drahá. Dražší je elektřina, plyn, uhlí i dřevo. Obavy však nemají jen domkaři, ale i lidé, kteří bydlí v bytech a jsou odkázáni na teplárny. Velcí dodavatelé tepla však ujišťují, že uhlí mají dostatek a lidé se studených radiátorů obávat nemusejí.

Dlouho připravovaný útlum těžby uhlí kvůli ekologii a také energetická krize vyvolaná válečným konfliktem na Ukrajině vzbudily oprávněné obavy, zda se podaří zajistit dostatek tepla pro domácnosti. Lidé bydlící v bytech v Bohumíně, Orlové, Karviné nebo Havířově se obávat nemusejí. Hlavní dodavatelé tepla mají dostatek uhlí na celou zimu.

Zygmunt Recman, vedoucí závodu Teplárny Karviná, Veolia: “Na závodě Karviná jako hlavní palivo využíváme uhlí a spoluspalujeme biomasu. Dodávky máme zasmluvněné na celou sezonu. Plyn je pro nás důležité palivo, protože ho používáme pro startování našich kotlů. Nicméně naším hlavním palivem je uhlí a to je stěžejní. Uhlí využíváme hlavně z OKD.”

Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “My v tuto chvíli v Dětmarovicích i v létě vyrábíme elektřinu a samozřejmě jsme připraveni zajistit teplo a teplou vodu pro všechny naše zákazníky v Orlové či Bohumíně. Uhlí máme na skládkách dostatek.”

Dostatek uhlí má zajistit prodloužení těžby v Dole ČSM ve Stonavě.

Roman Sikora, předseda představenstva společnosti OKD: “Naší prioritou je zásobit místní výrobce energií a velké hutní firmy tak, aby se dokázali popasovat s nástrahami blížící se topné sezony a zimního období.”

O kolik bude nadcházející zima dražší ukáže až vyúčtování příští rok na jaře. Lidem v bytech však ve finále nezbude nic jiného, než se s vyšší cenou smířit. Jedinou obranou je své domácnosti zbytečně nepřetápět a teplem neplýtvat při otevřených oknech.

---

Mural na Bazalech bude připomínat jeskynní malbu

Prvotní výkop Baníku a teprve potom velký třesk. Od pondělí se nad fotbalovým stadionem Bazaly pracuje na velkoformátovém muralu. Umělecké dílo bude odkazovat na místní historii a atmosféru.

Výtvarník Jan "Bogy" Lorincz začal s realizací vítězného projektu architektonické soutěže Mural Bazaly.
Ve svém díle využívá speciální pigmenty získané z materiálů typických pro ostravský kraj.

Jan Bogy Lörincz, autor Muralu: Součástí toho projektu celého, který se tady dělá, je výroba barev, které jsem vyráběl z odpadních materiálů, tady z industriálních ostravských lokalit. Použili jsme na červenou cihly z dolu Jan Maria, to je důl, který byl na Hranečníku a na černou jsme použili koksový prach z koksovny Jan Šverma, která se bourá, v Mariánských Horách."

V rámci příprav se Bogy rozhodl zachovat i některé původní graffitové nápisy, které jsou již se stěnou úzce spjaté.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Vítězný návrh byl jeden z těch, kteří byli mí favoriti, takže já jsem hlasovala pro."

Na práci, která bude trvat zrhuba měsíc, se podílejí i studenti uměleckých škol z Ostravy, Brna nebo například Uherského Hradiště.

Josef "Chosé" Jusku, výtvarník: "Vzhledem k tomu, že i maluju obrazy sám, tak jsem se s Bogym domluvil, že bych s tím rád pomohl a on to samozřejmě uvítal."

Mural připomínající jeskynní malby by měl být hotov v září letošního roku. Následovat bude i workshop o míchání barev.

---

Havířovská ZUŠ se zatepluje a bude mít i fotovoltaiku

Ceny energií letí stále nahoru. Jedním ze způsobů, jak zvyšovat energetickou úspornost, jsou investice do budov. I proto se kraj pustil do výměny oken a zateplení na ZUŠ L. Janáčka v Havířově. Součástí bude i vybudování fotovoltaického systému.

ZUŠ L. Janáčka v Havířově je specifická tím, že je celá prosklená a v současné době energeticky náročná. Už během letošní topné sezony by ale měl kraj jakožto zřizovatel pocítit úspory díky rozsáhlé rekonstrukci. Ta zahrnuje výměnu oken, zateplení fasády, či instalací venkovních žaluzií.


Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: "Máme tady také mnoho velkých prostor k výuce, takže doufáme, že právě tato akce nám pomůže uspořit tu energii a ty finanční prostředky, které za ni vydáváme.”

Dokončení rekonstrukce je naplánováno až na leden příštího roku. 

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: "Předpokládáme, že práce, to znamená především výměna oken, se stihne do konce srpna tak, abychom v září mohli výuku normálně zahájit."

Projekt počítá také s vybudováním fotovoltaiky na střeše budovy

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Naše Moravskoslezské energetické centrum má nyní za úkol posoudit všech 1200 objektů, které MSK vlastní a vytipovat objekty, kde by šla fotovoltaika umístit a případně i napojit na distribuční síť."

Kraj má v plánu fotovoltaiku nainstalovat například také na ZUŠ v Klimkovicích, Základní školu Čkalovova v Ostravě-Porubě nebo na Střední odbornou školu dopravy a cestovního ruchu v Krnově.

---

Cyklosvětluška pomůže desetiletému Jonáškovi

Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje je charitativní projekt kulturního domu Akord, který pomáhá už od roku 2016. Letos mohou lidé jízdou na osvětleném kole přispět na desetiletého Jonáška, kterému ve 13 měsících lékaři našli zhoubný nádor na mozku.

Blíží se 7. ročník charitativní akce Cyklosvětluška, který nabídne spoustu novinek. Na desetiletého Jonáška, na jehož zdraví se negativně podepsal tumor na mozku, budou moci přispět nejen cyklosvětlušky, ale poprvé také chodosvětlušky.

Zdeněk Kačor, produkce a dramaturgie, DK Akord: “To znamená i lidé bez kol můžou přijít a zúčastnit se této akce. Stačí jenom, když přijdou s osvětleným lampionem, zaregistrují se a potom půjdou po trase pro chodosvětlušky. Chystáme také překvapení pro děti. Chtěli bychom, aby jel s námi poprvé maskot cyklosvětlušky.”

Novinkou je i velký okruh, který se pojede od kulturního domu Akord ke kulturnímu domu Poklad v Ostravě-Porubě a zpátky. Určen je pro náročnější cyklisty.

Zdeněk Kačor, produkce a dramaturgie, DK Akord: "Čím více nás bude, tím lépe. Už teď běží online sbírka na Jonáška, můžou si kupovat registraci, můžou si kupovat balíček s tričkem.”

Aleš Němec, spoluzakladatel para hokejového klubu Flamingos: Já jsem vybral Jonáška, protože vidím, že bojuje a je to bojovník z našeho para hokejového týmu a já jsem k tomu človíčku malému fakt hodně přilnul, protože jsem viděl, že do toho dává fakt srdce, sílu a chtěl jsem mu tady tím pomoct.”

Markéta Jakubková, maminka Jonáška: “Jonášek je odkázaný na spoustu léků. Ale hlavně je celkově takový hypotonický. Nožičky mu ještě nefungují jak by měly, ale na všem pracujeme, se vším bojujeme.”

Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje proběhne 10. září a veškeré podrobnosti najdete na webu www.cyklosvetluska.cz.

---

U zámku Nová Horka staví město a kraj novou cestu

Přímo k průčelí zámku v Nové Horce povede nová cesta. Staví ji město Studénka za finanční spoluúčasti Moravskoslezského kraje. Vedle komunikace časem vyrostou i rodinné domy.

Pozemky u zámku Nová Horka jsou majetkem města Studénka, vlastníkem barokní památky je Moravskoslezský kraj. Oba partneři se dohodli na spolupráci při stavbě nové silnice, která povede přímo k průčelí zámku.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My jsme vyvolali s krajem jednání, aby se spolupodílel na této komunikaci, na kterou budou v rámci kraje navazovat s výstavbou parkoviště pro návštěvníky zámku v Nové Horce. Dohodli jsem se na tom, že nám přispějí padesáti procenty na uznatelné náklady této akce.”

Celkově se rozpočet stavby pohybuje kolem 5 milionů 100 tisíc korun. Silnice má být hotova v polovině září.

Radmila Nováková, vedoucí odboru SŘPÚaR: “Součástí první etapy výstavby infrastruktury v lokalitě Nová Horka je hlavní komunikace, která povede z hlavní cesty směrem na Albrechtičky kolmo na osu zámku. Současně s tou cestou bude vystavěn chodník a všechny inženýrské sítě, které budou uloženy pod těmito dvěma zpevněnými plochami.”

Nová cesta, včetně pozemků po její pravé straně bude odvodněna, město zde plánuje výstavbu rodinných domů.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My vnímáme, že i tato místní část si zaslouží naši pozornost. V minulosti jsme zpracovali kromě projektové dokumentace na silnici také projektovou dokumentaci na výstavbu rodinných domů.”

Stát by zde mělo sedm rodinných domů, radnice v tuto chvíli řeší, zda bude pozemky pro stavbu řešit sama nebo prostřednictvím developera.

---Mohlo by Vás také zajímat