Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Na středních školách začaly přijímací zkoušky
  • Za výbuch varny drog v Ostravě byl obviněn i druhý muž
  • Protestní jízda Ostravou proti vládním opatřením
  • Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích
  • Pytlák v havířovské honitbě zabíjí srny
  • Muž jde pěšky skrz republiku, aby podpořil předčasně narozené děti

Na středních školách začaly přijímací zkoušky

Do tříd se v pondělí vrátili žáci druhého stupně ZŠ a nižších ročníků víceletých gymnáziích. Ale jen v některých krajích. Moravskoslezský kraj mezi nimi není. Víceletá gymnázia a střední školy se tady otevřely jen pro budoucí žáky a studenty, kteří přišli na přijímací zkoušky.

Uchazečům o studium na středních školách s maturitou začaly jednotné přijímací zkoušky. Letos na ně mají více času. 70 minut na český jazyk a 85 minut na řešení úloh z matematiky. Na přijímačky museli žáci přijít s negativním testem na covid-19.

Ivana Matulová, ředitelka SŠSS Ostrava-Hrabůvka, p. o.: “My jsme pro všechny uchazeče, kteří u nás skládají jednotnou přijímací zkoušku, připravili bezpečné prostředí. To znamená, že máme připravené učebny, ve kterých jsou žáci v počtu max.15 na jednu třídu.”

Tomáš Pavelka, ředitel Gymnázia Bruntál: “V jeden den skládají zkoušku jak z českého jazyka, tak z matematiky. Dá se říct, že u nás stráví téměř celý den.”

Například na Střední školu společného stravování se přihlásilo dvakrát více žáků, než je škola schopna přijmout. Nejvíce jich bylo na obor cukrář.

Zájem vzrostl i na jiných školách v MS kraji.

Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: “Zájem meziročně o studium na naší škole mírně vzrostl, ale z dlouhodobého hlediska jde o nějaké stejné hodnoty.”

Anketa: uchazeči o studium: “Já se hlásím na průmyslovku na auto elektrotechnika, který je nový.”

Já ještě nevím, kam. Právě proto jsem šel na gympl, abych se ještě mohl rozhodnout.”

Na víceletých gymnáziích začínají zkoušky ve středu. Testy zadávané společností Cermat mohou uchazeči o studium absolvovat dvakrát a počítá se jim lepší výsledek.

---

Za výbuch varny drog v Ostravě byl obviněn i druhý muž

Jak již z našeho zpravodajství víte, v únoru explodovala v jednom ostravském bytě varna pervitinu. Policisté krátce poté obvinili majitele bytu a nyní bylo zahájeno trestní stíhání dalšího muže, který měl drogu vařit. Obviněný se totiž konečně zotavil ze zranění způsobených výbuchem.

24. února v noci explodoval byt v Ostravě - Zábřehu na ulici Provaznická. Jeden člověk byl zraněn, evakuováno bylo asi 40 lidí a několik dalších bytů bylo poškozeno a poničena byla i auta v okolí.

svědkyně, natočeno 24. 1. 2021: "Plameny, pak to bouchlo a jak jste se podíval, tak jste viděl, že ty plameny jdou směrem nahoru. Než jsem domluvila s dispečerem ze 112, tak už hořel i vedlejší pokoj."

Krátce po výbuchu byl obviněn 48letý majitel bytu a policisté čekali na uzdravení samotného vařiče drogy, který byl těžce zraněn. Už se zotavil a tak mohli policisté zahájit jeho trestní stíhání.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 11. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil 37letého muže z Ostravy ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a dále pak z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti."

Z výslechu vyplývá, že přišel do bytu známého a dali se do vaření. Nejprve vyloupali tablety z blistrů a pak začali s výrobou pervitinu. Chtěli ho uvařit asi 400 gramů. Jenže to nevyšlo. V důsledku neodborné manipulace mu chemikálie vybouchly pod rukama. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněný muž se komisaři do výslechu k vytýkané činnosti doznal a svého jednání litoval."

Oba obvinění tak nyní skončili ve vazbě. Zraněný muž už byl za vaření drog souzen i trestán a proto mu nyní hrozí až 10 let vězení a recidivista je i majitel bytu, takže mu hrozí stejný trest.

---

Protestní jízda Ostravou proti vládním opatřením

Nespokojení rodiče dětí z celé republiky pořádají pravidelné protestní jízdy napříč městy. Nelíbí se jim, že děti smí do školy pouze za určitých podmínek. Vadí jim zejména pravidelné testování a nošení roušek.

Ostravou projely desítky aut ozdobených českými vlajkami. Kolona vyjela z Hrabové a projela městskými obvody Jih, Mariánské Hory a Poruba až do Kyjovic. Jela pouhou 30kou a celou dobu troubila. Rodiče tak dali hlasitě najevo nesouhlas s vládními opatření spojenými s pandemií.

Monika Grygarová, organizátorka akce: “Tyto jízdy vlastně probíhají po celé ČR. Je to vlastně na vyjádření nesouhlasu se systémem, jaký je. Pokaždé je to z Ostravy. Když má Havířov, tak má Havířov a jede se do Havířova a propojujeme třeba Bohumín, Karvinou, Orlovou. Dneska přijela Opava k nám, takže jedeme teď s Opavou dohromady.”

Nespokojení rodiče pořádají vyjížďky každý víkend, a to buď v sobotu, nebo v neděli. Nejvíce se jich sjelo, když jeli na Bruntál, a to osm desítek aut.

Anketa: nespokojení rodiče: “Nejstarší dcera je ve 2. třídě, ale nechali jsme si ji doma. Nelíbí se nám roušky a testy.”

“Radši budeme doma než aby šel do školy za těch podmínek. I kdyby to mělo být dva roky.”

“My jezdíme z Bohumína. Já mám 6 letého syna, který by teda měl chodit do školky a nedává mi to vůbec žádnou logiku hlavně proto, že není téměř žádný záchyt těch dětí.“

Děti se ve školách testují dvakrát týdně antigenními testy, které ale podle expertů prokážou nákazu spíš u lidí s příznaky. Nejdříve v červnu by je měly nahradit PCR testy.

---

Končí modernizace okolí Kotvy ve Výškovicích

Modernizace jedné z nejdůležitějších ostravských tepen - Výškovické ulice - se chýlí ke konci. Výsledkem je lokalita s výrazně vyšším komfortem pro obyvatele, návštěvníky i cestující MHD. Všichni jistě ocení i odhlučněnou tramvajovou trať pokrytou travnatým kobercem.

Výškovická ulice je páteřní komunikací v Ostravě-Jihu a každý den po ní projedou tisíce automobilů, autobusů a tramvají. Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem už před třemi lety začal s její modernizací rekonstrukcí Výškovickým mostů a na tu navázala i kompletní úprava lokality kolem Kotvy. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy : „Součástí projektu je také pilotní instalace zastávkového mobiliáře navrženého přímo pro potřeby Ostravy. Vznikl ve spolupráci s Dopravním podnikem a místní společností MAF. Návrh vychází z požadavku na funkční a zároveň designové řešení, samozřejmě s přihlédnutím k limitům vycházejících z místní situace a především norem. Celkově nyní prostor působí moderním dynamickým dojmem. V tuto chvíli práce města končí a v úpravách veřejného prostoru v této lokalitě bude pokračovat městský obvod."

Křižovatka má nové semafory a také přibyl odbočovací pruh na Čujkovovu a Volgogradskou, nové jsou chodníky a vybudována byla také cyklostezka. Rekonstrukce zahrnuje i tramvajovou trať včetně zastávek. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Původní klasické kolejnice upevněné pražci na štěrkovém podloží nahradila pevná jízdní dráha, kde jsou kolejnice usazeny na betonovou desku. To zajišťuje větší stabilitu vozu. Moderní typ svršku bude ještě osázen vegetačními kryty z předpěstovaných travních koberců."

Celkem modernizace stála téměř 200 milionů korun. V současné době se dokončuje rekonstrukce trati v Pavlovově ulici, která na hotovou Výškovickou naváže. Podobné úpravy tramvajové trati se nyní budou provádět v Porubě na Opavské ulici. 

---

Pytlák v havířovské honitbě zabíjí srny

Myslivci v Havířově při kontrole svých revírů nalezli ostatky srn. Ze způsobu, jakým byla zvířata usmrcena, není pochyb, že v honitbě řádí pytlák. V lese myslivci nalezli i zakázané železné pasti.

Havířovští myslivci zažívají černou můru. V honitbě mají pytláka, který brutálně zabíjí srny.

Daniel Varga, hospodář Mysliveckého spolku Havířov: "Je to bezcitný predátor. Loví zvěř, není přesvědčen o tom, zda je zvěř mrtvá, uřeže zadní nohy a zvěř nechá na místě ležet. Loví srny před porodem, kdy ta srna by rodila do dvou dnů. Střelí srnu a nechá ji ležet, taky smutné. Tady bych poprosil veřejnost, aby kdykoliv když uslyší nějakou ránu a nezdá se jim to, viděli někoho podezřelého v lese i se zbraní, klidně volat policii.” 

Myslivci rozmístili po revíru desítky fotopastí a využívají i termokameru. Podali i trestní oznámení na neznámého pachatele, jelikož pytláctví je trestný čin. V lesoparku u Merkuru nalezli i zakázané železné pasti.

Jan Adámek, člen Mysliveckého spolku Havířov: "Viděl jsem nějaký drát ke stromu, potáhl jsem to a vytáhl jsem ty železa. Nebylo tam nic chycené, ale kdyby se tam chytl člověk, nebo dítě, tak se z toho nedostane.”

Myslivci především v tuto roční dobu, kdy se v přírodě rodí mláďata, rovněž prosí pejskaře, aby měli svá zvířata pod dohledem.

---

Muž jde pěšky skrz republiku, aby podpořil předčasně narozené děti

Křížem krážem putuje v těchto dnech republikou Josef Holoubek, který tím chce podpořit péči o předčasně narozené děti. Svou pouť začal v sobotu na česko-polské hranici v Bukovci, kde je nejvýchodnější bod země. Za dva týdny by se měl do stejného bodu zase vrátit, aby následně pokračoval od severu k jihu.

Josef Holoubek vystartoval v sobotu brzy ráno od kamene, který označuje nejvýchodnější bod republiky. V průběhu cesty posiluje a děkuje všem, kteří podporují nejen jeho snahu vytvořit nové rekordy, ale kteří také přispějí na dobrou věc.

Josef Holoubek, chodec, rekordman: “Jdu to na podporu předčasné narozených dětí. Chtěl bych touto cestou upozornit na jejich příběhy, protože vlastně stejně jako oni se vydávám na dlouhou a náročnou cestu, která se dá zvládnout, ovšem já jsem si ji vybral dobrovolně a oni se na začátku svého života na tuhle cestu vydávají bez možnosti volby.

Předčasně narozené děti nepotřebují pomoc jen bezprostředně po narození, ale i v následujících měsících.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého oddělení NsP Havířov: “Většina těchto dětí následně vyžaduje ambulantní sledování. To sledování může probíhat buď v centru, kde je speciální poradna pro tyto děti a nebo i u nás máme neurologa, který se o ty děti stará." 

Na péči o předčasně narození děti mohou lidé přispět dobrovolnou částkou.

Josef Holoubek, chodec, rekordman: “Lidé mohou přispět na platformě Hithit, kde mám projekt. Najdete to v sekci sport nebo komunita pod názvem 7 rekordů.”

Denně chodec zdolá zhruba 70 kilometrů. Svou aktuální pozici sdílí chodec na internetové mapě. Lidé ho tak mohou podpořit přímo na trase pochodu.

Josef Holoubek, chodec, rekordman: “Celkově ta trasa z nejvýchodnějšího místa po to nejzápadnější měří asi 680 km, záleží jestli se budu prostě někam ztrácet."

Na zpáteční cestě ze západu na východ by se Josef Holoubek měl v Moravskoslezském kraji objevit za 14 dnů.

---Mohlo by Vás také zajímat