Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Minimální výše pokuty za špatné parkování je 750 korun
  • V darované budově mění Studénka topení, vše za provozu
  • V MS kraji chybějí praktici a pediatři
  • Složky IZS uspořádaly pro školáky velkou akci
  • Zpěvák Mirai založil ve Frýdku-Místku padelový klub
  • Slavnostní otevření sezony Hvozdnického expresu

Minimální výše pokuty za špatné parkování je 750 korun

Nyní by měli zpozornět především řidiči a zejména ti, kteří někdy neparkují v souladu s dopravními předpisy. V Ostravě totiž začalo jezdit speciální vozidlo, které automaticky rozpozná přestupek a ihned online odesílá pokutu k vyřízení správnímu orgánu. Minimální výše trestu je 750 korun.

Pokud parkujete v nějakém zákazu, v rezidenční zóně bez karty nebo třeba na chodníku a projede kolem vás toto vozidlo, můžete si rovnou připravit peníze na pokutu. Vůz sice řídí člověk, ale jinak pracuje zcela automaticky. Osm kamer snímá okolí a fotí špatně zaparkovaná auta. Přestupek online odesílá strážníkům a ti po kontrole posílají dokument k vyřízení na úřad. Ten už nemilosrdně rozesílá pokuty. 

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Nejenom, že efektivně kontroluje parkování, může kontrolovat rezidenční stání, může samozřejmě podle značek kontrolovat i špatně zaparkovaná auta v zákazu stání, či na trávě."

Od začátku června auto vyjíždí po předem vydefinované trase a rozdá kolem 500 pokut. Zatím se zaměřuje hlavně na centrum města a okolí, kde je prokazatelně dostatek míst na parkovištích magistrátu. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Věřím, že samozřejmě i tady tohleto vozidlo a stalo se to všude, kde začalo fungovat, pomůže k té větší ukázněnosti řidičů."

Strážníci už se tak nebudou muset zaměřovat na parkování, pokud nebudou muset reagovat na udání.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "My si o to slibujeme, že se nám uvolní ruce k činnostem, které jsou pro nás primární, to znamená místní záležitosti veřejného pořádku, občanské soužití, ochrana bezpečnosti osob a majetku."

Minimální výše pokuty je stanovena na 750 korun, pokud ji řidič zaplatí ve vymezené lhůtě, pokud ne, ve správním řízení je minimum 1500 korun. 

---

V darované budově mění Studénka topení, vše za provozu

Problémy s topením, které během zimy nastaly v budově bývalého internátu ve Studénce, teď řeší radnice rekonstrukcí topného systému. V objektu je zhruba třicet nájemních prostor. Práce probíhají za provozu.

Město Studénka získalo budovu bývalého internátu od Moravskoslezského kraje darem. Jednu jeho část, kde byla kuchyně, zbouralo a na místě vzniká novostavba pro dětskou skupinu. Druhá část dále slouží k pronájmů asi třiceti podnikatelům a spolkům.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Město převzalo tuto budovu koncem roku 2023. Na základě zkušeností s dvouletým provozem jsme došli k názoru, že je potřeba investovat peníze hlavně do topení, se kterým jsme měli v předchozích zimách problémy.”

Letošní rozpočet tedy obsahuje téměř dva miliony korun na rekonstrukci topného systému v celé budově. Stavební práce probíhají v podstatě za chodu provozoven.

Vladimíra Nekorancová, prodejna galanterie a textilu: “Určitě to bude lepší, protože je to tady zastaralé, tady se vůbec nic neinvestoval, takže jsme za to rádi. A provoz zkrátka musíme zvládnout.”

Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Ty nejhrubší práce, které teď probíhají, tak vždycky s konkrétním nájemcem se zhotovitel domluví, ty práce se tam provedou A ten samotný rozvod toho topení, což už je taková čistější práce, tak ten už provedeme vlastně nakonec. A vždycky zase ten prostor bude omezen zhruba na jeden až dva dny, takže celková doba omezení toho prostoru je zhruba týden."

Termín dokončení prací je v září, snahou zhotovitele zakázky i města je, aby se lhůtu podařilo zkrátit. PD TV POLAR ST

---

V MS kraji chybějí praktici a pediatři

Moravskoslezský kraj trpí nedostatkem doktorů. Bez pediatra je zde téměř 7 000 dětí a bez všeobecného praktického lékaře více než 38 000 dospělých. Téma řešili zástupci kraje v souvislosti s kampaní praktických lékařů „11 milionů důvodů“.

Nedostatek praktických lékařů a zejména specialistů. Problém, který sužuje celou zemi a zřejmě se bude stárnutím populace zhoršovat. Jaká je situace v MS kraji řešili jeho zástupci s příslušníky Sdružení  praktických lékařů.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Něco přes pět tisíc dětí nemá, nemá svého praktického lékaře. A co se týče těch dospělých, ono je to těžce zmapovatelné, ale mám tady strašnou spoustu karet, asi 150 tisíc karet na krajském úřadu. Je to hlavně vidět na pohotovostech, kdy strašná spousta lidí využívá, zneužívá z našeho pohledu,  pohotovosti jako vlastně ordinaci praktického lékaře a neváhají v 9 hodin večer přijít s naprostou banalitou.“

Dalším problémem je stárnutí populace i lékařů, zejména pediatrů. Až polovina sloužících praktiků pro děti jsou starší 60 let.

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR: „Populace nám stárne a bude přibývat stále více starých pacientů s chronickými nemocemi. Pro ně budeme potřebovat i praktické lékaře a už teď jich máme málo. Takže my víme, že v horizontu deseti let bychom potřebovali navýšit počet úvazků praktických lékařů zhruba o tisíc. Nám dneska atestuje dvě stě praktiků a ten zájem je ještě větší, ale nemáme pro ně rezidenční místa. To znamená, chybí nám ten nástroj, jak ty lidi vlastně vzdělávat.“

Právě větší počet rezidenčních míst by mohl podle lékařů pomoci, avšak to si vyžaduje zvýšení investic. Situaci s největší pravděpodobností začne podle náměstka Gebauera řešit až nově zvolená vláda.

---

Složky IZS uspořádaly pro školáky velkou akci

Okolí třinecké Werk Arény zaplnily vozy hasičů, policistů, záchranné služby, ale i strážníků či celní správy. Tentokrát nešlo o cvičení při úniku čpavku, ale o připravenou akci "Den s Integrovaným záchranným systémem" pro děti z tamních škol.

Integrovaný záchranný systém MS kraje patří už od dob svého vzniku k nejlépe fungujícím v celé naší zemi a pro inspiraci jezdí do našeho regionu i ze zahraničí. Každý rok svou práci prezentují jednotlivé složky na Dni z IZS, který je určen dětem a mládeži z Třinecka. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Je to možnost dostat se do kontaktu s těmi, kteří skutečně slouží na ulici. To znamená, když vezmu jenom policii, máme zde dálniční policii, speciální pořádkovou jednotku, zásohovou jednotku."

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "IZS funguje velmi dobře, je třeba říct, že ty složky každá jednotlivě tu svou práci odvádějí, nemáme problém."

Jednotlivé složky integrovaného záchranného systému mají dobré vztahy nejen mezi sebou, ale i s vedeními měst, kde fungují a s Moravskoslezským krajem. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Není to jenom o technice, do které Moravskoslezský kraj pravidelně investuje, ale je to také o tom, že se daří koordinovat činnost složek integrovaného záchranného systému."

Školáci měli teoretickou část, kde se dozvěděli například o aplikaci, která ji může pomoct v krizových situacích, ale hlavně je zajímala praktická část, kde si mohli osahat zásahovou techniku. 

anketa, školáci: "Mě to tady přijde zajímavé, dozvěděl jsem se hodně o policajtech, záchranné službě a tak."

"Mě se to tu líbí hlavně ty policejní auta, protože jsem jako malé dítě chtěl být policajt, protože můj děda byl policajt."

O práci u jednotlivých složek IZS je v našem kraji stále velký zájem a podobné prezentace jsou pro jejich budoucnost jistě důležité.

---

Zpěvák Mirai založil ve Frýdku-Místku padelový klub

Teď vám představíme sport, který se u nás teprve rozjíždí, ale v západní Evropě patří k nejoblíbenějším. Jmenuje se padel a jedno z prvních center vybudoval ve Frýdku-Místku zpěvák Mirai.

Padel je jakýmsi propojením tenisu a squashe. Může se totiž hrát i o skleněné stěny.

Mirai Navrátil, zpěvák, zakladatel padelového klubu: „Hrozně mě to baví a doufám, že to bude bavit lidi tady. Myslím, že to je sport, který ve světě strašně frčí, čím dál tím víc.“

Padelový areál ve Frýdku-Místku slavnostně otevřel exhibiční turnaj plný slavných sportovců.

Patrik Eliáš, hokejista: „Ten sport je pro každý věk, je to skvělá hra. Fyzicky náročná, musíte u toho přemýšlet, je to společenské. Myslím si, že je to i zajímavé a jednodušší pro začátečníky. A jsem rád, že všude po republice vznikají padelové kurty.“

Jan Koler, fotbalista: „Já padel hraju už 10 let. Po kariéře jsem k tomu přičichnul a chytlo mě to od prvního okamžiku. Je to součást mého života.“

Jiří Veselý, tenista: „Daleko snažší je se to naučit než tenis. Je to něco mezi squashem a tenisem a myslím si, že lidi třeba po 20 minutách už pochopí ten princip.“

Padelový klub z Frýdku-Místku se přihlásil do extraligy, ale sportovní úspěchy nejsou pro Miraie ta hlavní motivace.

Mirai Navrátil, zpěvák, zakladatel padelového klubu: „Já to spíš vnímám jako takové hobby pro sebe. Něco, co až budu starý třeba jednou, takže tady budu opékat buřty vzadu a budeme s klukama pinkat. Žádnou ambici v tom nemám.“

---

Slavnostní otevření sezony Hvozdnického expresu

Sezóna Hvozdnického expresu je tu. Oblíbený turistický vlak bude až do konce září jezdit na železniční trati mezi stanicemi Opava-východ a Svobodné Heřmanice. A to o víkendech a svátcích.

Mikroregion Hvozdnice slavnostně zahájil turistickou sezonu Hvozdnického expresu. Na hřišti v Bohdanovicích, což je místní část Jakartovic, zároveň probíhalo setkání občanů mikroregionu, které se sem vrátilo po 7 letech.

Jan Birgus, předseda Mikroregionu Hvozdnice, starosta Litultovic: “Toto je 8. setkání Mikroregionu Hvozdnice spojené se zahájením provozu Hvozdnického expresu, což je rekreační spoj, který nahradil původní objednávku veřejné dopravy na trati 314. Je velmi úspěšný, jezdí už 11. rokem.”

Setkání provázel pestrý doprovodný program. Zahrál dechový orchestr, vystoupily děti základních a mateřských škol, nechyběly tvořivé dílny, kolotoče, skákací hrad, střelba z luku i ukázka opracování břidlice.

Petra Chroustová, členka spolku Krajina Břidlice: “Lidé si to můžou vyzkoušet, můžou si na ta srdíčka něco namalovat a můžou si vzít nějaké propagační materiály, které je do Krajiny břidlice zavedou.”

Mikroregion Hvozdnice sdružuje obce podél toku Hvozdnice od Otic a Slavkova až po malé obce jako je Mladecko nebo Jezdkovice.

Jan Birgus, předseda Mikroregionu Hvozdnice: “Za nás je to velmi povedená akce a i turisitcký ruch to jakoby nastartovává.”

Odpovídá tomu i to, že Hvozdnickým expresem se daří přepravovat přes 20 tisíc lidí ročně. Novinkou letošního roku je změna dopravce.

Albert Fikáček, majitel, Gepard Express: “Doufám, že budeme přinášet radost cestujícím stejně jako oni přinášejí nám.”

Hvozdnický expres má při cestě z Opavy do Svobodných Heřmanic ještě dalších osm zastávek. Jde o jednu z nejhezčích tratí v MSK a jízdní řád je i souborem tipů na výlet.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
08. června 2025, 14:00

Minimální výše pokuty za špatné parkování je 750 korun

Nyní by měli zpozornět především řidiči a zejména ti, kteří někdy neparkují v souladu s dopravními předpisy. V Ostravě totiž začalo jezdit speciální vozidlo, které automaticky rozpozná přestupek a ihned online odesílá pokutu k vyřízení správnímu orgánu. Minimální výše trestu je 750 korun.

Pokud parkujete v nějakém zákazu, v rezidenční zóně bez karty nebo třeba na chodníku a projede kolem vás toto vozidlo, můžete si rovnou připravit peníze na pokutu. Vůz sice řídí člověk, ale jinak pracuje zcela automaticky. Osm kamer snímá okolí a fotí špatně zaparkovaná auta. Přestupek online odesílá strážníkům a ti po kontrole posílají dokument k vyřízení na úřad. Ten už nemilosrdně rozesílá pokuty. 

Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: "Nejenom, že efektivně kontroluje parkování, může kontrolovat rezidenční stání, může samozřejmě podle značek kontrolovat i špatně zaparkovaná auta v zákazu stání, či na trávě."

Od začátku června auto vyjíždí po předem vydefinované trase a rozdá kolem 500 pokut. Zatím se zaměřuje hlavně na centrum města a okolí, kde je prokazatelně dostatek míst na parkovištích magistrátu. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Věřím, že samozřejmě i tady tohleto vozidlo a stalo se to všude, kde začalo fungovat, pomůže k té větší ukázněnosti řidičů."

Strážníci už se tak nebudou muset zaměřovat na parkování, pokud nebudou muset reagovat na udání.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "My si o to slibujeme, že se nám uvolní ruce k činnostem, které jsou pro nás primární, to znamená místní záležitosti veřejného pořádku, občanské soužití, ochrana bezpečnosti osob a majetku."

Minimální výše pokuty je stanovena na 750 korun, pokud ji řidič zaplatí ve vymezené lhůtě, pokud ne, ve správním řízení je minimum 1500 korun. 

---

V darované budově mění Studénka topení, vše za provozu

Problémy s topením, které během zimy nastaly v budově bývalého internátu ve Studénce, teď řeší radnice rekonstrukcí topného systému. V objektu je zhruba třicet nájemních prostor. Práce probíhají za provozu.

Město Studénka získalo budovu bývalého internátu od Moravskoslezského kraje darem. Jednu jeho část, kde byla kuchyně, zbouralo a na místě vzniká novostavba pro dětskou skupinu. Druhá část dále slouží k pronájmů asi třiceti podnikatelům a spolkům.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Město převzalo tuto budovu koncem roku 2023. Na základě zkušeností s dvouletým provozem jsme došli k názoru, že je potřeba investovat peníze hlavně do topení, se kterým jsme měli v předchozích zimách problémy.”

Letošní rozpočet tedy obsahuje téměř dva miliony korun na rekonstrukci topného systému v celé budově. Stavební práce probíhají v podstatě za chodu provozoven.

Vladimíra Nekorancová, prodejna galanterie a textilu: “Určitě to bude lepší, protože je to tady zastaralé, tady se vůbec nic neinvestoval, takže jsme za to rádi. A provoz zkrátka musíme zvládnout.”

Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Ty nejhrubší práce, které teď probíhají, tak vždycky s konkrétním nájemcem se zhotovitel domluví, ty práce se tam provedou A ten samotný rozvod toho topení, což už je taková čistější práce, tak ten už provedeme vlastně nakonec. A vždycky zase ten prostor bude omezen zhruba na jeden až dva dny, takže celková doba omezení toho prostoru je zhruba týden."

Termín dokončení prací je v září, snahou zhotovitele zakázky i města je, aby se lhůtu podařilo zkrátit. PD TV POLAR ST

---

V MS kraji chybějí praktici a pediatři

Moravskoslezský kraj trpí nedostatkem doktorů. Bez pediatra je zde téměř 7 000 dětí a bez všeobecného praktického lékaře více než 38 000 dospělých. Téma řešili zástupci kraje v souvislosti s kampaní praktických lékařů „11 milionů důvodů“.

Nedostatek praktických lékařů a zejména specialistů. Problém, který sužuje celou zemi a zřejmě se bude stárnutím populace zhoršovat. Jaká je situace v MS kraji řešili jeho zástupci s příslušníky Sdružení  praktických lékařů.

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Něco přes pět tisíc dětí nemá, nemá svého praktického lékaře. A co se týče těch dospělých, ono je to těžce zmapovatelné, ale mám tady strašnou spoustu karet, asi 150 tisíc karet na krajském úřadu. Je to hlavně vidět na pohotovostech, kdy strašná spousta lidí využívá, zneužívá z našeho pohledu,  pohotovosti jako vlastně ordinaci praktického lékaře a neváhají v 9 hodin večer přijít s naprostou banalitou.“

Dalším problémem je stárnutí populace i lékařů, zejména pediatrů. Až polovina sloužících praktiků pro děti jsou starší 60 let.

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR: „Populace nám stárne a bude přibývat stále více starých pacientů s chronickými nemocemi. Pro ně budeme potřebovat i praktické lékaře a už teď jich máme málo. Takže my víme, že v horizontu deseti let bychom potřebovali navýšit počet úvazků praktických lékařů zhruba o tisíc. Nám dneska atestuje dvě stě praktiků a ten zájem je ještě větší, ale nemáme pro ně rezidenční místa. To znamená, chybí nám ten nástroj, jak ty lidi vlastně vzdělávat.“

Právě větší počet rezidenčních míst by mohl podle lékařů pomoci, avšak to si vyžaduje zvýšení investic. Situaci s největší pravděpodobností začne podle náměstka Gebauera řešit až nově zvolená vláda.

---

Složky IZS uspořádaly pro školáky velkou akci

Okolí třinecké Werk Arény zaplnily vozy hasičů, policistů, záchranné služby, ale i strážníků či celní správy. Tentokrát nešlo o cvičení při úniku čpavku, ale o připravenou akci "Den s Integrovaným záchranným systémem" pro děti z tamních škol.

Integrovaný záchranný systém MS kraje patří už od dob svého vzniku k nejlépe fungujícím v celé naší zemi a pro inspiraci jezdí do našeho regionu i ze zahraničí. Každý rok svou práci prezentují jednotlivé složky na Dni z IZS, který je určen dětem a mládeži z Třinecka. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Je to možnost dostat se do kontaktu s těmi, kteří skutečně slouží na ulici. To znamená, když vezmu jenom policii, máme zde dálniční policii, speciální pořádkovou jednotku, zásohovou jednotku."

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "IZS funguje velmi dobře, je třeba říct, že ty složky každá jednotlivě tu svou práci odvádějí, nemáme problém."

Jednotlivé složky integrovaného záchranného systému mají dobré vztahy nejen mezi sebou, ale i s vedeními měst, kde fungují a s Moravskoslezským krajem. 

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "Není to jenom o technice, do které Moravskoslezský kraj pravidelně investuje, ale je to také o tom, že se daří koordinovat činnost složek integrovaného záchranného systému."

Školáci měli teoretickou část, kde se dozvěděli například o aplikaci, která ji může pomoct v krizových situacích, ale hlavně je zajímala praktická část, kde si mohli osahat zásahovou techniku. 

anketa, školáci: "Mě to tady přijde zajímavé, dozvěděl jsem se hodně o policajtech, záchranné službě a tak."

"Mě se to tu líbí hlavně ty policejní auta, protože jsem jako malé dítě chtěl být policajt, protože můj děda byl policajt."

O práci u jednotlivých složek IZS je v našem kraji stále velký zájem a podobné prezentace jsou pro jejich budoucnost jistě důležité.

---

Zpěvák Mirai založil ve Frýdku-Místku padelový klub

Teď vám představíme sport, který se u nás teprve rozjíždí, ale v západní Evropě patří k nejoblíbenějším. Jmenuje se padel a jedno z prvních center vybudoval ve Frýdku-Místku zpěvák Mirai.

Padel je jakýmsi propojením tenisu a squashe. Může se totiž hrát i o skleněné stěny.

Mirai Navrátil, zpěvák, zakladatel padelového klubu: „Hrozně mě to baví a doufám, že to bude bavit lidi tady. Myslím, že to je sport, který ve světě strašně frčí, čím dál tím víc.“

Padelový areál ve Frýdku-Místku slavnostně otevřel exhibiční turnaj plný slavných sportovců.

Patrik Eliáš, hokejista: „Ten sport je pro každý věk, je to skvělá hra. Fyzicky náročná, musíte u toho přemýšlet, je to společenské. Myslím si, že je to i zajímavé a jednodušší pro začátečníky. A jsem rád, že všude po republice vznikají padelové kurty.“

Jan Koler, fotbalista: „Já padel hraju už 10 let. Po kariéře jsem k tomu přičichnul a chytlo mě to od prvního okamžiku. Je to součást mého života.“

Jiří Veselý, tenista: „Daleko snažší je se to naučit než tenis. Je to něco mezi squashem a tenisem a myslím si, že lidi třeba po 20 minutách už pochopí ten princip.“

Padelový klub z Frýdku-Místku se přihlásil do extraligy, ale sportovní úspěchy nejsou pro Miraie ta hlavní motivace.

Mirai Navrátil, zpěvák, zakladatel padelového klubu: „Já to spíš vnímám jako takové hobby pro sebe. Něco, co až budu starý třeba jednou, takže tady budu opékat buřty vzadu a budeme s klukama pinkat. Žádnou ambici v tom nemám.“

---

Slavnostní otevření sezony Hvozdnického expresu

Sezóna Hvozdnického expresu je tu. Oblíbený turistický vlak bude až do konce září jezdit na železniční trati mezi stanicemi Opava-východ a Svobodné Heřmanice. A to o víkendech a svátcích.

Mikroregion Hvozdnice slavnostně zahájil turistickou sezonu Hvozdnického expresu. Na hřišti v Bohdanovicích, což je místní část Jakartovic, zároveň probíhalo setkání občanů mikroregionu, které se sem vrátilo po 7 letech.

Jan Birgus, předseda Mikroregionu Hvozdnice, starosta Litultovic: “Toto je 8. setkání Mikroregionu Hvozdnice spojené se zahájením provozu Hvozdnického expresu, což je rekreační spoj, který nahradil původní objednávku veřejné dopravy na trati 314. Je velmi úspěšný, jezdí už 11. rokem.”

Setkání provázel pestrý doprovodný program. Zahrál dechový orchestr, vystoupily děti základních a mateřských škol, nechyběly tvořivé dílny, kolotoče, skákací hrad, střelba z luku i ukázka opracování břidlice.

Petra Chroustová, členka spolku Krajina Břidlice: “Lidé si to můžou vyzkoušet, můžou si na ta srdíčka něco namalovat a můžou si vzít nějaké propagační materiály, které je do Krajiny břidlice zavedou.”

Mikroregion Hvozdnice sdružuje obce podél toku Hvozdnice od Otic a Slavkova až po malé obce jako je Mladecko nebo Jezdkovice.

Jan Birgus, předseda Mikroregionu Hvozdnice: “Za nás je to velmi povedená akce a i turisitcký ruch to jakoby nastartovává.”

Odpovídá tomu i to, že Hvozdnickým expresem se daří přepravovat přes 20 tisíc lidí ročně. Novinkou letošního roku je změna dopravce.

Albert Fikáček, majitel, Gepard Express: “Doufám, že budeme přinášet radost cestujícím stejně jako oni přinášejí nám.”

Hvozdnický expres má při cestě z Opavy do Svobodných Heřmanic ještě dalších osm zastávek. Jde o jednu z nejhezčích tratí v MSK a jízdní řád je i souborem tipů na výlet.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-08-06-2025-14-00