Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Na koupališti v Havířově cvičili policejní potápěči
  • Začala oprava mostů přes Odru v Nové Vsi
  • V Bělském lese někdo poničil další atrakce
  • Dokončuje se severní obchvat Opavy
  • Slavnostní promoce na OPF Karviná
  • Levandulový den na Hlavní třídě

Na koupališti v Havířově cvičili policejní potápěči

V České republice je zhruba třicet speciálně vycvičených policejních potápěčů. Dostat se do útvaru je velmi náročné. První nácvik nováčků se koná v bazéně. Dobré podmínky policistům nabídli v Havířově, na tamním letním koupališti.

Ve Frýdku-Místku působí specializovaný útvar policejních potápěčů, který spadá přímo pod prezidium. Nyní do svých řad potřebují nové posily. Právě výcvik dvou nováčků se konal na havířovském koupališti, kde mají hluboký šestimetrový bazén.

Jan Bauer, policejní potápěč: "Na základě toho dnešního výcviku zjistíme, jestli vůbec mají nějaké základy potápění, které by byly vhodné ke vstupu k našemu útvaru. A jestli jsou vhodní uchazeči, to se uvidí až postupně, kdy je vezmeme do reálných podmínek, ve kterých pracujeme. Většinou jsme využíváni abychom pátrali po věcech, které buď pochází z trestné činnosti, nebo s nimi byla trestná činnost páchána, nebo k pátrání po osobách.”

V celé České republice je vycvičených policejních potápěčů zhruba třicet. Dostat se do útvaru je prestižní záležitost.

Jakub Sehnal, policista: "Tím, že jsem byl u policie a vím, že je tady ta specializovaná jednotka, které si fakt vážím, protože tady ti specialisté jsou, tak je mi velkou ctí, že mohu být vůbec na té stáži, že jsem se sem dostal.”.

David Hudzietz, policista: "Odzkoušeli jsme si vyvažování pod vodou, kdy na tom musíme pracovat a zlepšovat to. Tato jednotka je světově uznávaná jako špička, už od mala se tady snažím dostat a doufám, že to bude úspěšné.”

Policisté z této jednotky například byli povoláni v roce 2019 do Maďarska, kde se na Dunaji potopila výletní loď. Pomáhali zmapovat její polohu pro následné vytažení.

---

Začala oprava mostů přes Odru v Nové Vsi

Řidiče asi ve čtvrtek pořádně rozzlobilo další omezení dopravy v Ostravě. Začala totiž oprava mostů přes Odru na Opavské ulici. Jde o kompletní rekonstrukci dalšího úseku silnice a mostů, který navazuje na Svinovské mosty. Provoz byl v obou směrech sveden do jednoho jízdního pruhu.

Každé léto se řidiči v Ostravě musejí obrnit trpělivostí a stejně je tomu i letos. Situace se navíc stále zhoršuje. Stát, kraj a město spolu příliš při plánování oprav nekomunikují a tak se stává, že se najednou opravuje několik úseků, které by mohly posloužit jako objízdné trasy. Od 15. července je nově omezen provoz na mostech přes Odru, které navazují na Svinovské mosty. 

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Oba mosty přes Odru v Ostravě Nové Vsi už začínaly být ve špatném stavu. Bude proto nutná jejich celková rekonstrukce, kvůli které se nevyhneme nutným omezením provozu. Omezení a uzavírky budou podobné jako vloni a předloni, když se rekonstruovaly železniční mosty ve Svinově. To znamená, že v každé etapě bude průjezdný jeden jízdní pruh v obou směrech a jeden speciální pruh bude určený autobusům."

Stavba má trvat 390 dnů s přestávkou v zimním období, kdy se práce přeruší a provoz na mostech bude v běžném režimu. Na jaře se pak opět bude v rekonstrukci pokračovat.

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Budou odstraněny živičné vrstvy a izolace, pryč půjde i mostní zábradlí a mosty dostanou vše nové. Také budou opraveny mostní římsy a mostní závěry. Celá ocelová konstrukce i spodní betonová konstrukce mostů bude otryskána a následně opatřena vhodnou ochranou. Ocel dostane protikorozní vrstvu, beton nové sanační omítky. Součástí rekonstrukce bude i repase ložisek a oprava veřejného osvětlení."

Stavba bude trvat skoro 13 měsíců a vyjde na téměř 72 milionů korun. 85 procent nákladů bude spolufinancováno z evropských fondů.

---

V Bělském lese někdo poničil další atrakce

Návštěvníci Bělského lesa v poslední době stále něco ničí. A co hůř, nejčastěji dětskou surikatí stezku. Často zničené jsou i lavičky a naučné tabule a v poslední době musí Ostravské městské lesy opravovat i dětské atrakce, jejichž oprava stojí desetitisíce korun ročně.

Lesopark Bělský les navštíví tisíce lidí denně. Najdou se ale i takoví, co ničí zejména dětské atrakce ničí. Ať už chtěně, nebo nechtěně. Naposledy způsobili škodu za zhruba 30 tisíc na dětské lanovce.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Během toho posledního měsíce došlo k poškození vlastně této lanovky. Víme, že se na tom vozili lidé v chumlu ve větší hmotnosti než je přípustné pro tuto dětskou atrakci.”

Povedená partička nepoškodila jen závěs lanovky, ale i statiku jedné z věží, která se teď naklání. Navíc někdo uvolnil šrouby přístupových schodů ke věži.

Anketa: návštěvníci Bělského lesa: “Není to v pořádku ničit něco, co je pro všechny.”

“Ukazatele a podobně. Nebo takové ty obrázky malované, to jsem si všiml, že jsou poničené, ale ta dětská hřiště se mi zdají, že jsou v pořádku.”

V Bělském lese se opět staly terčem vandalů surikaty z dětského příběhu. Jedna byla úplně zničená, druhá pak vyvrácená.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Surikatí stezka byla vandaly poničena, já bych tipnul, za tu dobu asi osmkrát. Škoda byla částečně vyčíslena a pohybuje se kolem 20 tisíc korun.”

Letos v březnu například surikaty a další naučné tabule, lavičky a stromy někdo posprejoval hákovými kříži. Brzy proto budou lanovku a nedaleké hřiště hlídat kamery.

---

Dokončuje se severní obchvat Opavy

Práce na obchvatu Opavy postupují. Dělníci nyní pracují na realizaci západní části severního obchvatu, který naváže na před dvěma lety dokončenou část východní. Nový úsek bude hotový v roce 2023 a umožní průjezd od Ostravy směrem na Bruntálsko a naopak.

Pomalými krůčky postupuje Opava cestou za obchvatem, o který usiluje víc jak dvacet let. Kupředu stavbu sune i sdružení obcí, které pomáhá státu s přípravou výstavby chybějících dopravních tepen v regionu. Vloni otevřený 1,6 km dlouhý úsek obchvatu zatím odklání dopravu z města jen částečně.

Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: Tranzit se z města vymístil. Takže efekt obchvatu už částečně cítíme. Ale čekáme, až se dobuduje celý.“

Západní část severního obchvatu naváže na hotovou východní část.

Martin Dostál, Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 – I/57: „My jsme velmi intenzivně po komunikaci s ŘSD a MD docílili toho, aby se v loňském roce začala realizovat také západní část severního obchvatu.“ 

Ještě předtím zkoumali místa, kudy dopravní stavba povede, archeologové. Cenné nálezy zaznamenali ve Vávrovicích, kde našli zlaté a broznové šperky z doby kolem roku 3000 před naším letopočtem. Úspěšní byli nyní i v Kateřinkách.

Kateřina Papáková, Archeologický ústav AV ČR, pracoviště Opava: „Tady nás to trochu překvapilo, protože je to tady velmi nízko a v tomto případě jsme archeologické nálezy neočekávali.“

K úplnému dokončení obchvatu Opavy ale stále ještě chybí trasy, které by odvedly provoz z města v jižní a jihozápadní části, ve směru na Fulnek a dálnici.

---

Slavnostní promoce na OPF Karviná

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné zorganizovala téměř po dvou letech slavnostní promoce. Během dvou dnů slavnostně ukončilo studium na této škole více než dvě stě studentů a možnost zúčastnit se slavnostního ceremoniálu dostali i absolventi z loňského roku.

Tohle jsou absolventi bakalářského studijního oboru Podniková ekonomika a management chvíli před slavnostním ceremoniálem. Zkouší si taláry a připravují se na chvíli, kdy budou slavnostně promovat.

Dariusz Płonka, absolvent OPF Karviná: "Rozhodně to je zážitek, je to na celý život, těším se na rodiče, doufám, že budou i pyšní na mě, takže se nemůžu dočkat."

Veronika Adamčíková, absolventka OPF Karviná: "Já jsem sama zvědavá, jestli to pro mě bude silnější než samotné státnice, ten pocit, co jsem po nich měla, tak si to ještě neumím představit, snad to bude super."

Veronika Kostorková, absolventka OPF Karviná: "Určitě se těším, ale hlavně se asi těší moje rodiče."

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: " Je to až možná neuvěřitelné, ale poslední promoce na této fakultě se konaly 4. října 2019, takže už to máme skoro 21 měsíců od posledních promocí, proto se všichni moc těšíme. "

Celý ceremoniál sledovali v sále rodinní příslušníci a přátelé studentů.
Nově Obchodně podnikatelská fakulta získala akreditaci na další nové studijní programy, přijímací řízení je otevřeno do konce srpna. Přihlášku stačí podat elektronicky.

---

Levandulový den na Hlavní třídě

Hlavní třída v Ostravě-Porubě patřila už tradičnímu Levandulovému dni. V tento den se levandule stříhají a rozdávají všem, kdo má o ně zájem. Levandulový den probíhá jednou ročně vždy v červenci, kdy levandule dokvétá.

V Ostravě-Porubě si přišli na své milovníci levandulí. Na Hlavní třídě totiž proběhl už 6. ročník Levandulového dne, díky kterému si lidé mohli odnést domů tolik kytiček, kolik unesli.

Anketa: návštěvníci Levandulového dne: “Já jsem se tady přistěhovala, já tu bydlím první rok a to mám pro kamarádku, tak moc děkuju.”

“Je to hezké. Než aby se to usušilo samovolně, tak aspoň z toho mají lidé radost. My si to jenom nasušíme jako dekoraci.”

Zájem o levandule je obrovský. Někteří lidé letos překvapili a donesli si vlastní nůžky.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Stříhali si to sami, takže nám hodně pomáhali. Všechno se rozebere, lidé si to odnesou domů. Donesli si tašky, bedny, bylo to úžasné.”

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Děláme to na Hlavní třídě, protože tady je těch levandulí vysázených nejvíce. Je to otázka jedné pracovní skupiny.  Deset, patnáct lidí, kteří projdou Hlavní třídu. Je to otázka jednoho dne.”

Na celé Hlavní třídě je více než 1500 rostlin, které se pravidelně doplňují. Jedná se o tři druhy, tmavě modrá, fialová a růžová.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Letos ta tmavě modrá trošičku promrzla. Proto je zastoupená v nejmenším počtu.”

Kromě levandulí si lidé v Porubě mohou natrhat i různé bylinky jako oregano, mátu, nebo meduňku, které najdou mimo jiné u Duhy. Ale i v dalších částech obvodu.

---Mohlo by Vás také zajímat