Strážníci dostanou tasery a drony s infrakamerou
Ostravská městská policie se neustále podunuje kupředu. Po dobrých zkušenostech z jiných částí země nyní připravuje nákup taserů a také dronů, které budou navíc osazeny infrakamerou. Využití obou těchto prostředků je velmi široké.
Ostrava se dlouhodobě zaměřuje na bezpečnost a v průběhu let vybudovala po Praze druhou největší městskou policii v naší zemi. Město se ji snaží stále posouvat a vylepšuje i její vybavení, aby mohla zasahovat co nejefektivněji a také s ohledem na bezpečí samotných strážníků. Pro další zvýšení akceschopnosti nyní pořizuje drony a tasery.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Policie Ostrava bude pořizovat čtyři kusy taseru včetně vybavení a samozřejmě simulačního prostředí pro strážníky, které bude sloužit pro výcvik."
Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Taser se do městského prostředí se hodí. Střelné zbraně v ulicích plných lidí samozřejmě máme, umíme je nasazovat, ale ten taser z tohoto pohledu je určitě bezpečnější. Takže jsem rád, že jsme se vydali touto cestou."
Tasery představují humánní alternativu ke střelné zbrani. Díky lokalizovanému účinku bez rizika odrazu střel garantuje taser maximální bezpečí další osobě, které se mohou vyskytovat v okolí zásahu v městském prostředí.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Důvod pořízení těchto taserů je naprosto jednoduchý. V mnoha případech se strážníci potýkají například v prostředcích městské hromadné dopravy s lidmi, kdy nemohou použít služební zbraň, případně jiné donucovací prostředky, a jako nejvhodnější se jeví vyprávět."
K taserům dostanou strážníci i trenažér s virtuální realitou pro nácvik zásahu. Ten umožní efektivní odbornou přípravu taktických dovedností v bezpečném prostředí.
Strážníci také dostanou drony s termovizí.
Jan Dohnal (ODS/SPOLU), primátor Ostravy: "Ty drony umí být využity v městském prostředí například pro monitoring zahrad. Třeba nějaký průzkum lokality může zabrat hodně času. Tím dronem opravdu proletí tu lokalitu podstatně rychleji."
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Městská policie bude pořizovat dva drony. Sloužit by měly především při mimořádných situacích, jako jsou například záplavy, kdy budeme monitorovat rozsah rozvodněné řeky, abychom mohli podávat městu a povodňové komisi náležité informace, tak jako to bylo v minulosti. A samozřejmě využitelné budou například i při pátrání po dětech, ztracených osobách anebo ve vyloučených lokalitách, jako jsou například chatové oblasti apod."
Náklady na nové vybavení přesáhnou jeden milion šest set tisíc korun. Peníze jsou hrazeny z fondu pro upevnění veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany osob a majetku, který je dotován z pokut.
---
Nový Jičín chce mít novou bytovou čtvrť
Nový Jičín hledá kupce, kterému prodá pozemky na ulici Bohuslava Martinů. Postavit tam musí bytové domy. Z aktuálního nabídkového řízení ale město žádnou společnost nevybralo.
Lokalita u ulice Bohuslava Martinů, v celkové výměř přes 30 tisíc metrů čtverečních, je územím, které je určeno pro výstavbu bytových domů. Úmyslem města je tyto pozemky prodat kupci, který by záměr realizoval.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Přihlásili se tři uchazeči a s vítězem, respektive s nabídkou, která podala nejvyšší cenu, jsme od ledna do května letošního roku jednali, nicméně nedohodli jsme se na podmínkách odkupu, výstavby, harmonogramu a dalších záležitostech a proto zastupitelstvo na svém červnovém zasedání rozhodlo o ukončení nabídkového řízení bez vítěze.”
Nové bytové domy tu mají v první etapě obsadit plochu o rozloze zhruba 11 tisíc metrů čtverečních.
Martin Materna, městský architekt: “Je tam daný nějaký regulativ, že musí respektovat zastavitelnou plochu těch vymezených ploch, musí respektovat nějaké stavební čáry, které tam jsou definované, musí respektovat maximálně výškovou hladinu, která je pět podlaží plus jedno ustupující nebo šikmá střecha.”
V lokalitě může zájemce postavit jeden dům, dva, tři nebo čtyři. To přesně stanoveno není. Podle městského architekta se ale ukazuje, že do dalšího kola prodeje by měl být k podmínkám přidán minimální počet bytů.
Martin Materna, městský architekt: “Protože jeden z těch návrhů vůbec nevyužil potenciál toho místa a vlastně dal tam menší kapacity, než by to území sneslo a než je i žádoucí, protože chceme samozřejmě, aby se v Novém Jičíně stavělo, aby se tady bydlelo. Je tady poptávka po bytech, takže aby vznikly byty, aby území, které je proto určeno, aby bylo využito.”
Město chce za pozemek minimálně 1 500 korun za metr čtvereční bez DPH. Nové nabídkové řízení by mělo být vyhlášeno ve druhé polovině roku.
---
Poliklinika v Mizerově se postupně mění k lepšímu
Modernizace budovy Polikliniky v Karviné-Mizerově pokračuje podle harmonogramu. V současné době tu probíhají stavební práce, po kterých vznikne pět nových ambulancí, chystají se i další novinky.
V současné době tak začala rekonstrukce druhého nadzemního podlaží pavilonu A4.
Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Pokračujeme v tom, co jsme započali už nějaké roky zpátky, postupně polikliniku přebudovat tak, aby tady bylo fajn zázemí jednak pro doktory, ale samozřejmě i pro návštěvníky polikliniky. Tady konkrétně chystáme pět nových ordinací. Jednáme o tom, že by se potenciálně tady mohl dostavit nějaký zubař, resp. nějaká zubařka ordinace."
Práce přitom probíhají tak, aby co nejméně zatěžovaly nejen návštěvníky polikliniky.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Proto dokonce firma navrhla, že postaví venkovní provizorní výtah, kterým bude dopravovat stavební materiál na stavbu, a tím de facto se stavebníci nebudou pohybovat v prostorách polikliniky."
Ještě letos bude rekonstrukce pokračovat v úpravách vstupních prostor polikliniky. Město tu také připravuje rozsáhlou rekonstrukci a rozšíření parkoviště.
Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Je to ze dvou důvodů. Samozřejmě pro kapacitu pro polikliniku, protože jak se nám postupně zaplňuje a jsme za to rádi, tak s tím samozřejmě souvisí, že tady je i více aut, a je to také proto, abychom potom příští rok mohli realizovat opravu toho stávajícího parkoviště a lidé mezitím měli kde stát."
Nové parkoviště by mělo nabídnout kapacitu až osmdesát parkovacích míst.
---
Srdce pro Porubu pomohlo Františkovi s rehabilitacemi
Charitativní sbírka Srdce pro Porubu má za sebou další úspěšný příběh. Díky štědrosti dárců se tentokrát podařilo vybrat 131 tisíc korun na rehabilitace pro 12letého Františka Štěpáníka, který se od narození potýká s následky dětské mozkové obrny.
Sbírku Srdce pro Porubu organizuje městský obvod Ostrava-Poruba již od roku 2019. Za dobu své existence pomohla řadě rodin, které pečují o děti se zdravotním handicapem nebo i handicapovaným dospělým.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: "Dnes jsme předali šek na celých 131 tisíc devatenáctému obdarovanému. V naší sbírce Srdce pro Porubu je to opravdu úctyhodné číslo."
Martina Štěpáníková, maminka Františka: "My jsme nesmírně vděční za podporu Františka, protože ty rehabilitace pojišťovny nehradí."
František přišel na svět předčasně už ve 27. týdnu těhotenství. Jeho start do života provázela řada zdravotních komplikací. Prodělal několik operací a pohybuje se pouze na invalidním vozíku. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebuje intenzivní péči a cvičení.
Martina Štěpáníková, maminka Františka: "Vlastně ty rehabilitace jsou asi teď to nejdůležitější, protože má období zrychleného růstu, kdy jsou na tělo kladené obrovské nároky. Penízky půjdou na neurorehabilitace, logopedii a ergoterapii."
Sbírka Srdce pro Porubu pokračuje a stojí před další výzvou. Poprvé ve své historii vybírá peníze na rehabilitace pro desetiletá dvojčata Týnu a Radovana.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: "Ta částka samozřejmě bude mnohem vyšší, která se bude vybírat, a to 220 000 Kč."
Do sbírky Srdce pro Porubu je možné přispět do pokladničky v Informačním centru na Hlavní třídě, na transparentní účet nebo také na řadě porubských akcí.
---
Fotbalový areál v Havířově má nové hřiště
Městský fotbalový areál v Havířově má nové tréninkové travnaté hřiště za více než 20 milionů korun. Moderní hrací plocha s drenážním a závlahovým systémem podle anglických standardů bude sloužit především mládeži.
Fotbalový areál v havířovské Prostřední Suché se dočkal další významné modernizace. Po několika měsících prací vzniklo nové travnaté hřiště, které splňuje současné nároky na kvalitu hrací plochy i šetrné hospodaření s vodou.
Nazim Afana, ředitel SSRZ Havířov: „Musím říct, že stavba nebyla úplně jednoduchá, protože rekonstrukce tady proběhla po velmi dlouhé době. Museli jsme se vypořádat s tím, co všechno bylo pod vrstvou zeminy, kterou jsme odstraňovali. Samozřejmě pokládka drenážního a závlahového systému si vyžádala i další bourací práce v podloží.“
Michal Nevřala, SSRZ Havířov: „Vyřešili jsme to tak, že jsme se inspirovali v Anglii, kde jsou v této oblasti asi nejlepší odborníci. Převzali jsme od nich skladbu a zrnitost substrátu, která zaručuje, že i při vydatných deštích a velké zátěži zůstane povrch hratelný.“
Jak bude nový trávník zavlažován? Bude dostatek vody?
Michal Nevřala, SSRZ Havířov: „Sbíráme veškerou dešťovou vodu z okolních střech, kterou následně uchováváme. Na hřišti je 24 postřikovačů, které zajišťují rovnoměrné pokrytí celé travnaté plochy. K tomu využíváme půdní senzory, které přesně určují, kolik vody trávník potřebuje.“
Fotbalisté ale budou muset ještě nějakou dobu počkat, než poprvé vstoupí na hřiště. Trávník ještě potřebuje čas.
---
Vánoce v létě oživují každou středu Mariánské náměstí
Mariánské náměstí v Ostravě-Mariánských Horách letos během prázdnin ožívá netradiční akcí s názvem Vánoce v létě. Každou středu večer nabízí koncerty, divadlo i příjemné posezení pod širým nebem. Cílem je přivést lidi na náměstí a zpříjemnit jim letní prázdniny.
Vánoční atmosféra uprostřed léta. Přesně to nabízí nový projekt mariánskohorské radnice s názvem Vánoce v létě. Každou středu se Mariánské náměstí promění v komorní kulturní scénu, kde nechybí živá hudba, občerstvení ani prostor pro sousedská setkávání.
Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák: “My jsme přemýšleli jakým způsobem zpestřit lidem v našem městském obvodu právě to období léta a volna. Napadlo nás, že uspořádáme takový festival, který bude o písničkách, o kulturní produkci. Vánoce v létě máme nastavené tak, že každou středu tady na Mariánském náměstí si lidé můžou rozbalovat takové kulturní dárky. Máme tady občerstvení, aby si třeba mohli dát mražený punč nebo nějakou jinou vánoční, ale současně i letní tekutinu."
Návštěvníci si navíc mohou pohodlně posedět v nových letních křeslech a užít si koncerty nebo divadelní představení. Tentokrát se o hudební program postarala kapela Sagar.
Lucie Merta Kouláková, zpěvačka kapely Sagar: “Na začátku jste slyšeli průřez zpěvačkami 20. století úplně od těch nejstarších jako je Hana Vítová nebo Ljuba Hermanová přes Hanku Zagorovou, Helenku Vondráčkovou a samozřejmě třeba nebude chybět ani Lady Gaga.”
anketa: návštěvníci akce: “Akce je super, myslím si, že Mariánské hory potřebují více takových akcí.”
“Je to zase povznesení, je to něco nového, je to krásné. A vždycky přijdeme a vždycky tady budeme a to srdíčko prostě tady dáme.”
Festival Vánoce v létě pokračuje každou středu až do konce prázdnin.
---