Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Tripartita projednávala situaci v Liberty a dalších ocelárnách
  • Železniční přejezd zmizí ze Studénky za dva roky
  • Pohotový muž vytáhl z Ostravice roční dítě v kočárku
  • Velký rondel v Havířově se tentokrát opravuje jen v noci
  • Slezská Ostrava se chystá na Vánoce
  • V Ostravě proběhly tři soutěže pro mladé umělce

Tripartita projednávala situaci v Liberty a dalších ocelárnách

Hejtman MS kraje Jan Krkoška svolal mimořádné jednání tripartity. Důvodem je nejistá situace kolem odstávky vysoké pece v Liberty i problémy s energiemi v dalších podnicích. Podle odborářů je průmysl na pokraji katastrofy.

Huť Liberty Ostrava odstavila před třemi týdny jedinou vysokou pec, která byla ještě v provozu. Od té doby žije  6 tisíc zaměstnanců v nejistotě. Nikdo netuší co bude a proto svolal hejtman jednání tripartity, kde byli zástupci huti a dalších velkých podniků pozváni. 

Kateřina Zajíčková, mluvčí Liberty Ostrava: "V současné době nemáme v plánu žádné propouštění a snažíme se o udržení zaměstnanosti. V tuto chvíli vyrábíme několik produktů, jsou to svodidla, závitové tyče a různé typy trubek."

Petr Slanina, předseda odborů OS Kovo Liberty ČR: "Celý průmysl na Ostravsku je na pokraji katastrofy a je otázkou, jakým způsobem se do toho vloží stát. Pro nás je důležité, že se ctí kolektivní smlouva, takže zaměstnanci tím nejsou nijak dotčeni."

Výroba je ale omezena v drátovně a na válcovacích tratích. Platnost kolektivní smlouvy trvá do konce roku a vedení podniku se údajně bude snažit podepsat ještě letos novou.

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Dal jsem za úkol, aby nám vedení společnosti předložilo do týdne nějaký svůj harmonogram postupu, jak se bude strategie firmy vyvíjet. Druhá věc, která mě zajímala, je to, zda zaměstnanci v Liberty budou mít mzdy. Byl jsem ujištěn, že mzdy budou."

Krajská tripartita se sejde znovu do 14 dnů. Hejtman chce požádat dopisem vládu, aby na toto jednání nějaký její zástupce dorazil. 

---

Železniční přejezd zmizí ze Studénky za dva roky

Stavba podjezdu pod hlavním železničním koridorem ve Studénce dostává reálnější obrysy. Správa železnic se dohodla s firmou, která vlastní stěžejní pozemek, na jeho koupi. Přejezd by tak měl být zrušen v roce 2026.

O vybudování podjezdu, který by nahradil frekventovaný železniční přejezd na ulici Nádražní, se začalo ve Studénce hovořit před osmi lety, když tu došlo k tragické srážce kamionu a Pendolina. Nyní se Správě železnic podařilo dosáhnout posunu při realizaci projektu, a to díky dohodě se společností, která vlastní stěžejní pozemky pro stavbu nové objízdné cesty pro kamiony. Pro ty totiž podjezd nebude.

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “V říjnu jsme požádali o vyvlastnění jednoho z pozemků ve Studénce, u kterého jsme vyčerpali veškeré možnosti dohody s jeho majitelem. Proces vyvlastnění se ale zastavil, protože nakonec došlo k dohodě s vlastníkem pozemku a 23. října jsme se společností uzavřeli kupní smlouvu.”

Správa železnic nyní již požádala o vydání stavebního povolení.

Jan Nevola, tiskový mluvčí Správy železnic: “Realizace stavby by podle současných předpokladů měla začít v roce 2025, a to výstavbou obslužných komunikací v Butovicích. K samotnému zrušení přejezdu dojde v roce následujícím po dokončení nového podjezdu.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jsme rádi, že vlastník areálu, který dosud blokoval tu dohodu se Správou železnic, tak že souhlasí s prodejem těch pozemků, protože pro nás dává podjezd smysl pouze v případě, že opravdu nebude určen nákladním automobilům, a zároveň bude objízdná trasa pro kamiony, která povede z dálničního přivaděče právě v okolí zmíněného areálu bývalé Vagonky.”

Předpokládaná hodnota stavby je zhruba 640 milionů korun.

---

Pohotový muž vytáhl z Ostravice roční dítě v kočárku

Drama se šťastným koncem se odehrálo v centru Ostravy. Ondřej Faldyna šel po nábřeží, když si všiml v Ostravici ženy volající o pomoc. Neváhal, přeplaval řeku a teprve v tu chvíli zjistil, že se snaží dostat z vody kočárek s kojencem. Dítě z vody vytáhl a poskytl mu i první pomoc. Za záchranu života byl oceněn starostou Slezské Ostravy.

Ondřej Faldyna se 12. dubna se svými kolegy vracel z oběda. Šli po nábřeží u Mostu pionýrů na Moravské straně řeky. Najednou si všiml, že na protější straně je ve vodě žena a volá o pomoc. Neváhal, seběhl schody a skočil do řeky. Teprve když k ní doplaval, zjistil, že se snaží vytáhnout kočárek s dítětem. 

Ondřej Faldyna, oceněný za záchranu života: "Zjistili jsme, že holčička je mimo, tak jsme ji sundali mokré věci a protože nedýchala a začala modrat, tak jsem ji začal oživovat."

Na břehu pan Faldyna zahájil první pomoc. Kolegové už mezitím přivolali záchranou službu, která rychle přijela a pomohl jim i first responder, který šel kolem.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Byla mu správně poskytována první pomoc svědkem události a záchranáři po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče dítě transportovali do FNO."

Roční holčička se rychle zotavila a tak mohl být Ondřej Faldyna hrdinou vyhlašování letošních ocenění Slezské Ostravy.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Jsem velmi rád, že každoročně oceňujeme také někoho, kdo zachrání lidský život, protože je to opravdu ocenění člověka, který neváhá a jede pomoci druhému." 

Případem se zabývá také policie. Žena je babičkou dítěte a kočárek ji vyklouzl z rukou. Zatím nebyla  obviněna, je ale pravděpodobné, že se jedná o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. 

---

Velký rondel v Havířově se tentokrát opravuje jen v noci

Po neblahých zkušenostech, kdy při opravách velkého kruhového objezdu v Havířově docházelo ke kolapsu dopravy, tentokrát silničáři přistoupili k práci v noci. Celý rondel hodlají opravit v průběhu 5 dnů s tím, že pracovat mají vždy od 17. do 5. hodiny.

Velký kruhový objezd v Havířově je specifickou křižovatkou. Jde o velmi frekventovaný dopravní uzel a každá nehoda nebo oprava znamená komplikace v průjezdnosti. Proto silničáři přistoupili k opravám v noci.

Bohdan Ježek, Strabag, vedoucí střediska Karviná: “Frézuje se 10 cm asfaltových vrstev a zatím je to bez problémů. Ze začátku, jak jsme začali v těch 18 hodin, tak ještě nějaké kolony byly, ale teď je to bez problému. Takže doufáme, že to zvládneme. Máme nasazené dvě frézy, takže určitě práci odvedeme dneska.”

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Okružní křižovatka snáší denně zátěž bezmála 27 tisíc vozidel, proto nastala potřeba kvalitní opravy povrchu. Cena vychází na 10 milionů korun. Po minulých zkušenostech jsme přistoupili k nočnímu harmonogramu a soustředění prací na méně frekventované časy se zatím vyplácí. Přes den zůstane křižovatky podle možností stavby plně průjezdná. Děkujeme ale řidičům za trpělivost.”

Jak ukázal první den, kolony se vytvářely jen zkraje večera, později už nebyl provoz tak hustý.

Bohdan Ježek, Strabag, vedoucí střediska Karviná: “Loni se tady dělaly jenom malé vysprávky a byly kolony až do Ostravy, na Karvinou, že Havířov byl ucpaný. Takže jedině v noci.”

Silničáři mají práce rozfázované na každou noc. Po frézování budou postupně pokládat jednotlivé vrstvy asfaltu. Pokud jim práci nezmaří počasí, hotovo bude v pondělí ráno.

---

Slezská Ostrava se chystá na Vánoce

Vánoce se rychle blíží a tak i ve Slezské Ostravě finišují s přípravou výzdoby. Sloupy veřejného osvětlení ozdobily světelné symboly tohoto svátku a chystají se i trhy, které odstartuje rozsvícení vánočního stromečku.

Slezská Ostrava se už tradičně připravuje v předstihu na Vánoce, aby v ulicích byla cítit ta správná atmosféra. No a protože je brzy tma, důležitým prvkem jsou vánoční světla.  


Ondřej Slíva (ANO), místostarosta Slezské Ostravy: 
"Vánoce se nezadržitelně blíží a tak jako každý rok se Slezská Ostrava na Vánoce připravuje. S přípravami začínáme už na začátku listopadu, kdy vyvěšujeme vánoční ozdoby v klasických vánočních tématech. Na vybraných ulicích Slezské Ostravy jsou na sloupech veřejného osvětlení ozdoby jako například sněhulák, hvězda, vločka apod."  

Vánoční osvětlení se obvykle rozsvěcuje na adventní neděli, letos chce ale Slezská rozsvítit ozdoby už v pátek 1. prosince, ať si lidé mohu atmosféru užít co nejdéle. Slezská nemá žádné centrální náměstí a tak se už podruhé uskuteční v Heřmanicích trhy s vánočním programem. 

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Od loňského roku pořádáme na novém náměstí před kostelem sv. Marka v Heřmanicích "Vánoce na Slezské," které i letos nabídnou dvoudenní kulturní program, budou zde také menší trhy a právě zde budeme doplňovat vánoční výzdobu."

Na Slezské budou také ozdobeny vánoční stromy. Jeden bude před radnicí, další na sídlišti v Muglinově a 9. prosince se bude rozsvěcovat také stromek před kostelem svatého Marka v Heřmanicích. 

---

V Ostravě proběhly tři soutěže pro mladé umělce

Galerie PLATO v Ostravě opět přivítala nadané žáky a žákyně základních a základních uměleckých škol v klání o nejlepší kresby a malby. Rušno ale bylo v letošním roce i v prostorách střední umělecké školy, která soutěž pořádá.

Každoroční soutěž Střední umělecké školy Ostrava Kreslíř roku má letos dva mladší sourozence. Ve stejném termínu škola uspořádala dvě další soutěže, nazvané souhrnně Šikovné ruce.

Hana Albrechtová, vedoucí oboru průmyslový design: "U nás na oboru průmyslový design je tématem „vytvořte vánoční hvězdu na vánoční stromeček“. Na keramickém designu probíhá točířská soutěž, kdy si můžou uchazeči vyzkoušet a porovnat síly v točení na keramickém kruhu."

Cílem všech tří soutěží bylo také nalákat žáky z celého kraje ke studiu na ostravské umělecké škole.

Kateřina Schallner, zástupkyně ředitele pro odborné vzdělávání: "Je to pro nás taková inspirace, protože samozřejmě hledáme talenty pro naši školu, kdy v brzké době proběhnou talentové zkoušky."

Účast byla jako každý rok vysoká. Jen malířů a kreslířů bylo dohromady více než sto. Školy přitom mohly přihlásit jen omezený počet soutěžících.

Izabela Tea Haramia, soutěžící: "Jsem ze Základní školy Generála Svobody z Havířova. Přihlásil mě můj třídní učitel, protože miluju malbu."

Eliška Mária Žaludko, soutěžící: "Přihlásil mě tady můj pan učitel, protože kreslím už čtyři roky a asi doufá, že to bude dobré."

Vyhlášení výsledků soutěže a předání cen proběhne 5. prosince již tradičně v galerii PLATO, kde úspěšní žáci získají věcné dary.

---

Mohlo by Vás také zajímat