Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Při mezinárodním zátahu skončil česko-polský drogový gang
  • V Ostravě vyroste nová obytná čtvrť pro 3 tisíce lidí
  • V havířovské nemocnici začíná přeočkování zaměstnanců
  • Sociální služby dostanou od kraje přidáno na mzdy
  • Krasobruslařský klub Karviná rozšiřuje svou základnu
  • Vietnamský spolek v MSK zvolil vedení pro další pětiletku

Při mezinárodním zátahu skončil česko-polský drogový gang

Citelnou ránu utrpěla skupina českých a polských výrobců a distributorů drog. Na dobře organizovaný a ozbrojený gang před několika dny udeřili polští policisté a pohraničníci a čeští celníci. Vedle surovin a zařízení pro výrobu drog zajistili i samopal.

Ti zmapovali, jak se z Polska do Moravskoslezského kraje přivážely léky, ze kterých se u nás vyráběly drogy. Metamfetamin se následně distribuoval na českém území, ale část produkce putovala i k narkomanům v Polsku.

Martina Kaňková, Sekce pátrání - Generální ředitelství cel: “Mezinárodní organizovaná zločinecká skupina pachatelů nejméně od roku 2017 dovážela na území České republiky z Polska a Španělského království tablety různých obchodních značek obsahující pseudoefedrin. Ty pak následně za úplatu distribuovala cílovým odběratelům, kteří pseudoefedrin extrahovaný z těchto tablet zneužívali jako prekurzor k nelegální výrobě metamfetaminu. Vyrobená droga pak končila u „dealerů“ a uživatelů drog v Čechách a částečně byla dovážena i zpět do Polské republiky.”

Organizovaná zločinecká skupina měla jasně rozdělené role a ve velkém rozsahu zásobovala předmětnými tabletami a dalšími chemikáliemi výrobce drog, zejména v Moravskoslezském kraji. Na této rozsáhlé akci s názvem TRIVIUM pak čeští celníci intenzivně spolupracovali i s polským policejním orgánem CBŚP Katowice a Straż Graniczna Nowy Sącz, které ve věci vedly samostatné trestní řízení v Polské republice.

Martina Kaňková, Sekce pátrání - Generální ředitelství cel: “Při společné závěrečné realizaci, která koordinovaně proběhla v prvních zářijových dnech jak na území České republiky, tak v Polsku, bylo zadrženo celkem osm osob české a šest polské národnosti. V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků bylo následně zajištěno značné množství tablet, čtyři kompletní varny metamfetaminu, již vyrobená droga a další k tomu potřebné chemikálie. Na dvou varnách v České republice, právě při zásahu celníků, probíhala i samotná výroba drogy. Vzhledem k povaze případu se na realizaci a zadržení pachatelů podílely i speciální složky celní správy a zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.”

V průběhu prověřování byl v rámci našeho spisu prokázán dovoz nejméně 32 256 ks balení tablet s obsahem pseudoefedrinu za „nákupní cenu“ téměř deseti milionů korun. Z tohoto množství by bylo možno vyrobit až 32 kg metamfetaminu, jehož cena na černém trhu představuje částku cca 32 mil. Kč.

Do vyšetřování si případ převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Ti zahájili trestní stíhání proti sedmi pachatelům, kteří se této trestné činnosti dopouštěli na území České republiky. Trestní stíhání pachatelů zadržených na území Polské republiky vedou tamní policejní orgány. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim tresty odnětí svobody v trestní sazbě 10 – 18 let.

---

V Ostravě vyroste nová obytná čtvrť pro 3 tisíce lidí

V Ostravě vzroste počet rodinných a bytových domů. Na nezastavěné ploše podél ulic Mongolská a Polská v Porubě a Svinově, které vlastní jak město, tak soukromí investoři, by mělo najít kvalitní bydlení až 3 tisíce lidí. A to v horizontu 9 až 20 let.

Vášnivou debatu vyvolalo setkání s lidmi, na kterém jim byla představena nová obytná čtvrť v ostravských částech Poruba a Svinov. Ta by měla vyrůst na ploše o velikosti 23 hektarů podél ulic Mongolská a Polská. Studie, kterou zpracoval městský ateliér, se zabývá například tím, jak by měly vypadat budoucí ulice a domy a kde mají být veřejná prostranství, nebo obchody a služby.

Ondřej Vysloužil. ředitel MAPPA Ostrava: “To území je dlouhodobě určeno k zástavbě. Je to dáno územním plánem. Důležité je, že jsme jednali i s těmi soukromými vlastníky a že se nám podařilo i ty jejich zájmy spojit do nějakého plánu pro tu lokalitu s tím, že ten výsledný charakter zástavby by měl být na straně ke Svinovu, k rodinným domům, by měl být opravdu v charakteru zahradního města.”

Počítá se s rodinnými a řadovými domy. Směrem k Porubě by pak měly vyrůst maximálně 6 patrové bytové domy v městském charakteru. Největší rozruch na veřejném projednání způsobila doprava.

Anketa: účastníci veřejného projednávání: “Nevíme, kde ty automobily budou parkovat. Nevíme, kde budou z toho území vyjíždět a máme strach z toho, že jak Svinov, tak 5. porubský obvod bude tou zvýšenou automobilovou dopravou zasažen.”

“Myslím, že by to území nemělo být průjezdné. Jakmile bude průjezdné tak, jak je navrženo dneska, tak i když se tam budou dělat různá opatření, jak byly představeny, tak nevěřím tomu, že tam ti lidi nebudou projíždět.”

“Jsem proti tomu, aby stavěli bez ohledu na to, jak to vidí ostatní obyvatelé.”

Celá lokalita by měla být klidná a bezpečná a důraz se klade na snadné pěší a cyklistické propojení mezi Svinovem a Porubou.

---

V havířovské nemocnici začíná přeočkování zaměstnanců

Zdravotníci byli jedněmi z prvních, kterým byla na počátku roku aplikována vakcína proti covidu. Až po té se začalo snižovat i procento nemocných mezi zaměstnanci. Jak velký bude zájem o třetí posilující dávku? Ptali jsme se v Havířově.

Prvním lidem začínají chodit SMS zprávy, že se mohou nechat očkovat proti covidu třetí dávkou. Osm měsíců od podání druhé dávky už za pár dní budou mít i zdravotníci z havířovské nemocnice. Ta věří, že zaměstnanci budou mít o posilující dávku zájem.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Vzhledem k tomu, že sami zdravotníci se pohybovali dlouhé měsíce v covidovém prostředí a sami viděli, jaké jsou dopady tady toho onemocnění, tak věřím tomu, že sami budou mít zájem na tom, aby se tato situace už nikdy neopakovala.”

Halina Musiołová, vedoucí očkovacího centra: "K přeočkování třetí dávkou ještě přemýšlím, nejsem úplně rozhodnutá, já osobně. Zvažuji k tomu všechna ostatní nařízení, atd., ale jsem spíše nakloněna k tomu, že se očkovat budu.”

Lidem, kteří prodělali covid a jsou plně naočkováni, ministerstvo prozatím třetí dávku nedoporučuje. Mnozí zdravotníci se ale pro posilující dávku rozhodli.

František Pokorný, primář interního oddělení Nemocnice Havířov: "Absolutní většina sdílí stejný názor, prošli si tím asi před rokem většina z našeho oddělení, já také. Nejsem covidolog, nejsem infektolog, vakcinolog, obyčejný člověk jsem, internista a stejně se kloním k tomu, že do toho půjdeme.”

V současné době je na infekčním oddělení hospitalizováno několik pacientů s covidem, nejedná se však o vážné stavy. 

---

Sociální služby dostanou od kraje přidáno na mzdy

Moravskoslezský kraj se snaží dorovnávat peníze pro sociální služby, které nepřišly ze státního rozpočtu. Zastupitelé proto schválili rozdělení dalších 80 milionů korun, které půjdou především na platy.

Nedostatek peněz na financování sociálních služeb je problém ve všech krajích celé České republiky. Pro rok 2021 požadovali jejich poskytovatelé v Moravskoslezském kraji téměř 3 miliardy korun, ale stát jim prostřednictví m krajského úřadu poslal pouze dvě miliardy a 400 milionů, takže původně chybělo půl miliardy. 

Jiří Navrátil, náměstek hejtman MS kraje: „Neříkáme si o peníze na zábavu, zbytečné vymoženosti nebo nějaké nesmysly. Potřebujeme jen peníze na provoz sociálních služeb, které pečují o ty, kteří se prostě bez cizí pomoci neobejdou. Pro tento rok si poskytovatelé sociálních služeb z našeho kraje souhrnně řekli o 2,9 miliardy korun. Původně nám stát poslal 2,4 miliardy korun, takže jsme byli nějakých 500 milionů v mínusu. Moravskoslezský kraj ve svém rozpočtu vyčlenil 80 milionů korun, dalších 89 milionů nám nakonec přidal stát. Krajští zastupitelé dnes rozhodli o rozdělení těchto prostředků."

Většina peněz, které poskytovatelé sociálních služeb dostanou jde na platy a mzdy lidí, kteří se pak o klienty starají. V lednu byly opět navýšeny a vyšší náklady si vyžádaly také protiepidemická opatření v souvislosti pandemií.

Jiří Navrátil, náměstek hejtman MS kraje: „Peníze jsou poskytovatelům sociálních služeb rozdělovány podle jasně daného klíče. Dotaci určuje nejen kapacita sociální služby a počet zaměstnanců, ale i náročnost a rozsah péče. Rád bych opět zdůraznil, že i přes navýšení státního příspěvku nám letos v kraji na provoz sociálních služeb chybí ještě asi 400 milionů.“

Podle náměstka Jiřího Navrátila se tento problém opakuje téměř každý rok a nezbývá nic jiného, než pokračovat v tlaku na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby bylo financování sociálních služeb lépe nastaveno.  

---

Krasobruslařský klub Karviná rozšiřuje svou základnu

Sportovní krasobruslařský klub Karviná má po roční nucené pauze méně členů než obvykle. Přivítá proto mezi sebe nové zájemce o tento sport. Od konce srpna už probíhají tréninky na ledě a i když po delší pauze mají všichni co dohánět, testy výkonnosti splnili všichni a můžou se připravovat na první závody v sezoně.

Ledová plocha zimního stadionu patří několik hodin týdně začínajícím i pokročilejším krasobruslařkám. Ty nejmenší se v přípravce učí první krůčky na bruslích, ty starší pilují všechny základní prvky, piruety a skoky pod vedením zkušených trenérek, od konce srpna už na ledě.

Monika Šimrová, členka výboru SKK Karviná: "To krasobruslení není jednoduché, učí se chodit na ledě a pomalými krůčky se snažíme je naučit se bruslit. "

Základna čítá 25 dětí. Zájemců ubylo, po době platných opatření vlády a nemožnosti sportovat se sem vrátila jen hrstka.

Monika Šimrová, členka výboru SKK Karviná: "Některé děti si to rozmyslely, za tu dlouhou dobu, co nebruslily, někde to vzdaly rodiče, potřebovali bychom opravdu zase začaly chodit do těch sportovních kroužků tak, jak to bylo než začal nějaký covid no."

Předzávodní kategorii B vede Markéta Kučerová. Sama bruslí od čtyř let, od svých 15ti také trénuje děti, nejdříve v přípravce. 

Markéta Kučerová, trenérka kategorie B: "V tom béčku už by děti měly zvládat testy, já se je snažím připravovat na výkonnostní testy, ty jsou pro každého, kdo chce závodit. Už je učím povinnosti, aby to braly vážně.”


Tento estetický sport má v Karviné dlouholetou tradici. Závodní družstvo má na svém kontě mnoho medailí z nejvyšších soutěžích jako je Český pohár. Děvčata z Áčka a Béčka trénují každý den, děti v přípravce pak hodinu v úterky a čtvrtky od půl páté.

Pokud máte zájem o tento sport, stačí se přijít osobně na zimní stadion v uvedené dny podívat nebo se na bližší informace zeptat prostřednictvím níže uvedených kontaktů.

SKK KARVINÁ, kontakty: Jana Gilová 724 584 414, skkkarvina@email.cz

---

Vietnamský spolek v MSK zvolil vedení pro další pětiletku

Vietnamci žijící v Moravskoslezském kraji jsou spokojení se soužitím s českou většinovou společností. Chtějí dále utužovat dobré vztahy a propagovat zde více svou kulturu a zemi. Mezi prioritami je výuka vietnamštiny u svých dětí narozených v Česku. I to vyplynulo z jejich sobotního sjezdu.

Delegáti jednotlivých organizací vietnamské komunity v Moravskoslezském kraji se sešli v sobotu v Ostravě. Mezi hosty 4. sjezdu Vietnamců byli zástupci kraje i vietnamský velvyslanec. Pro nadcházející pětileté období bylo ve volbách potvrzeno celé dosavadní vedení, včetně předsedy spolku.

Hoang Chau, místopředseda Vietnamského spolku v MSK: “Dneska jsem znovu zvolili vedení Vietnamského spolku v MSK, včetně předsedy Tan Trinh. V našem plánu do nadcházejícího pětiletého období se budeme snažit navázat na dosavadní úspěchy. Co je ale důležité, musíme zahájit kurzy vietnamštiny pro naše děti, které se narodily v ČR.”

Vít Slováček, předseda výboru pro národnostní menšiny zastupitelstva MSK: “Vidíme, že na základních i středních školách přibývá studentů vietnamské národnostní menšiny, takže to propojení s tou většinou, která tady obývá dlouhodobě naše území, naši republiku, začíná být čím dál větší.”

Vietnamci žijící v ČR mají zájem o prohlubování dobrých vzájemných vztahů s českou společností. Mimo jiné u nás chtějí více propagovat svou tradiční kulturu.

Hoang Chau, místopředseda Vietnamského spolku v MSK: “Cítím, že vztahy mezi českým a vietnamským lidem jsou lepší a lepší. Potvrdilo se to například v době pandemie Covid-19. Všechny naše komunity pomáhaly ze všech sil.”

Sobotní sjezd byl spojen s tradičním Dnem dětí. Vietnamské děti si na něj mohly přivést své české kamarády.

---Mohlo by Vás také zajímat