Rychvaldský miniexpres

Sokoli si po 100 letech postavili v areálu nový altán

Sokoli si po 100 letech postavili v areálu nový altán

V areálu rychvaldského Sokola stojí nový altán. Po sto letech nahradil původní stavbu a i za finanční podpory města přispěl ke zvelebení prostředí.

Kateřina Matušínská, starostka TJ Sokol Rychvald: “Náš sokolský altán byl postavený v meziválečném období. Naši bratři Sokoli ho postavili asi v roce 1921 a v té době žil bohatým sokolským životem. Hodně se tady scházeli, pořádala se veřejná sokolská cvičení a po II. světové válce pořád ta atmosféra a ten život byl bohatý. Jenomže časem se do něho neinvestovalo a došlo to až tak daleko, že před 10 lety statik jeho používání zakázal. Už byl podepřený lešeňovými trubkami, nedalo se pod ním vůbec být a my jsme se teda pustili s bratry a sestrami do jeho opravy. My jsme se přihlásili do výzvy Nadace Via České spořitelny. To zadání znělo Opravte místo svého setkávání ve městě. Česká spořitelna nás v tomto podpořila, vybrala náš projekt a zároveň nám otevřela transparentní účet, na který mohli nejenom Sokoli, ale také lidé z našeho města, přispívat finančními dary. Takže se nám podařilo sehnat dost peněz. Byli jsme milé překvapení. Přes to všechno jsme si museli vzít půjčku z Beskydské župy Jana Čapka, z naší domovské župy. Ale nejvíc se nám pomohlo město Rychvald, za což moc děkujeme.”

Stavba altánu přišla na zhruba tři čtvrtě milionu korun. Přes finanční podporu města se Sokoli museli zadlužit. Lidem se altán i okolí líbí. Svými návštěvami pomohou Sokolům investici splatit.

Kateřina Matušínská, starostka TJ Sokol Rychvald: “A právě kvůli tomu jsme museli otevřít tady výdejní okénko, které teď funguje dva měsíce červenec a srpen, protože na tom altánu máme dluh těch 120 tisíc korun a máme na to dva roky, abychom ho splatili, takže proto jsme tady v tom v denním okénku sestry Sokolky. Zadarmo tady pracujeme a veškerá tržba nebo veškerý výdělek z toho půjde na splácení toho dluhu, takže takhle si pomáháme přes prázdniny."

Petr Sorokin, návštěvník: “Já jsem tady už hodně dlouho nebyl. Naposledy tak třeba pět let zpátky a vůbec si to tady nepamatuji, jak to tady vypadalo. Ale teďka se mi hodně líbí, jak tady postavili ten altán, keře a všechno možné. Mají to tady pěkné."

Štěpán Šmídl, návštěvník: “My jsme si tady přišli jenom sednout s kamarády na pivo. Myslím si, že se to tady hodně vylepšilo, že je to tady moc pěkné a určitě se sem ještě někdy vrátíme znovu se podívat. Já jsem chodil do tanečních asi čtyři roky a sem jsem chodil na tenisové kurzy, které jsou tady v létě. Asi dvakrát jsem tady byl na tenisových kurzech. To je taková moje zkušenost se Sokolem."

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry