Stáhnout video

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Radnice kvůli pandemii koronaviru zrušila letošní ozdravné pobyty
  • Stonavští florbalisté vyhráli tradiční bernard cup
  • Stonavská knihovna je obohacena o zajímavý knižní titul
  • Świętogóralski mecz „Gorole“ – „Hawiyrze“

Radnice kvůli pandemii koronaviru zrušila letošní ozdravné pobyty

Stonavská radnice každoročně organizuje a finančně podporuje ozdravné pobyty pro své občany. Letos se mělo jet do lázní i k moři. Kvůli pandemii koronaviru je ale musela obec zrušit.

Stonavská radnice už několik let organizuje a finančně přispívá svým občanům na týdenní ozdravné pobyty. V minulosti mohli stonaváci strávit týden na čerstvém vzduchu ve Vysokých Tatrách, v Beskydech, v Jeseníkách nebo v různých lázeňských destinacích. Loni to byly Teplice nad Bečvou. Do lázní ve dvou turnusech vyrazilo 80 rekreantů. Jejich pobyt byl obohacen o procedury.

anketa, účastníci ozdravného pobytu 2019: „Tady to nemá absolutně žádnou chybu. Perfektní ubytování, výborné jídlo, procházky, počasí nám přeje, takže opravdu to nemá chybu.“ „V lázních se nám velice líbí, máme pěkné ubytování, dobré jídlo, pěkné procházky, celková spokojenost.“ „Procedury, prostředí, příroda, je to paráda.“ „Poprvé jsem, abych se přiznal v lázních, kde jsem užíval procedury uhličitých koupelí, masáže nohou. Je to pro mě nové poznání.“

V letošním roce měli stonaváci vyrazit na týdenní ozdravný pobyt do Luhačovic, kde už byli před pěti lety. Bohužel, nakonec musela s ohledem na zdraví svých občanů vše zrušit.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „My jsme měli báječně plány, dokonce mimo území naší republiky, do Chorvatska, ale protože se jedná zejména o seniory, starší lidi, kteří jsou spíše naklonění těm problémům souvisejícím s koronavirem, rozhodli jsme se, že ty zájezdy zrušíme, protože bychom neradi, aby nenastaly nějaké problémy.“

Epidemiologická situace letos výrazně zasáhla také do kulturního kalendáře obce. Od března jsou do odvolání zrušeny všechny stonavské společenské akce. Zrušena byla také vyhlášená stonavská pouť. Pokud to situace dovolí, radnice za ni chystá ještě letos náhradu.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „My jsme v kontaktu s lunaparkem, který tady běžně jezdí a který tady má dobré jméno. Jsme připraveni v kteroukoli chvíli, kdy se situace uvolní a kdy bude možnost, aby tady bylo více lidí (v tisících) uspořádá nějakou akci, ať se už to jmenuje jakkoliv. Důležité je, aby byl Lunapark, stánky a samozřejmě, pokud bude možnost, tak bude nějaký koncert, ale to uvidíme.“

---

Stonavští florbalisté vyhráli tradiční bernard cup

Každoročně se ve stonavské sportovní hale odehrává florbalový turnaj Bernard Cup. Letošní ročník byl trochu skromnější, pandemie koronaviru neumožnila pozvat diváky.

Turnaj se tak odehrál bez nich. Pozvány byly čtyři týmy, turnaje se zůčastnily tři. Kromě domácího SK Stonava to byl Fences Havířov a Orflovští Ležáci. Systém hry, každý s každým, dvakrát dvacet minut. Vítězný pohár získala Stonava.

---

Stonavská knihovna je obohacena o zajímavý knižní titul

Čtenáři stonavské knihovny si už za pár dnů budou moci půjčit knížku, na které spolupracovali děti a jejich pedagogové ze všech tří stonavských mateřinek. Osobně ji vedoucí knihovny předaly učitelky.

Místní knihovna ve Stonavě nabízí k zapůjčení více jak 15 tisíc knih a to jak v českém tak i v polském jazyce. Jednou z novinek, kterou si čtenáři budou moci zapůjčit je kniha, která vznikla v mateřských školách napříč celým Karvinskem. Na počátku byl nápad čtyř učitelek, které v rámci projektu Místního akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Karviná II měly vytvořit něco, co by souviselo s předčtenářskou gramotností.

Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Nenapadlo nás nic lepšího, než vytvořit takovou krásnou knihu. To, že bude mít takový úspěch, to, že celkem dvacet mateřinek se zapojí do tohoto projektu nás jenom mile překvapilo. Velice nás těší, že děti jsou v tomto případě nejen spisovateli, ale i ilustrátory a s radostí vytvořili krásné příběhy.“

Celý proces tvorby trval jeden školní rok. Začalo se pracovním workshopem s ilustrátorem Adolfem Dudkem. Každá zapojená školka, včetně těch stonavských má svůj příběh vyobrazen na 6 stranách. Mateřská škola na Hořanech vytvořila příběh, který nazvala Snění s Beruškou.

Veronika Bařáková, vedoucí učitelka MŠ Hořany: „Jelikož jsme Berušky, je to snění s Beruškou. Beruška se dostala do snů všech předškoláků a v tom snu jim pomáhá v nějakém příběhu.“

Na Dolanech se do projektu zapojila třída Motýlků, tzn. předškoláků.

Helena Skutková, vedoucí učitelka MŠ Dolany: „Děti samy vytvořily příběh, že vše začíná doma. Je to formou malovaného čtení a na konci příběhu jsou zobrazeny děti jako postavičky, které drží balónky.“

Zaznamenány jsou také jejich vtipné hlášky.

Marta Orszuliková, vedoucí stonavské knihovny: „Je to překrásná knížka a líbí se mi nejen zpracování toho tématu nebo jak k tomu přistoupili z mateřské školky Dolany a Hořany, ale úplně jsem nadšená pohádkou, kterou vytvořily děti z polské mateřské školky ve Stonavě. Je to vlastně uděláme formou obrázkové pohádky, kdy text čtou dospělí a děti čtou ty obrázky.“

Tištěná verze knížky: „Karvinské, dětmarovické, petrovické, stonavské děti dětem“ v nákladu jednoho tisíce výtisku byla distribuována do všech 21 zapojených mateřských škol. Zde pak v rámci akcí rozloučení s předškoláky bylo tato originální dílo předáno dětem, jako jejich první čtení do základní školy. Knížka není určena k prodeji. Ve Stonavské knihovně si ji budete moci po procesu zaevidování zapůjčit po prázdninách.

---

Świętogóralski mecz „Gorole“ – „Hawiyrze“

Na stadionie piłkarskim w Jabłonkowie rozegrany został tradycyjny świętogórolski mecz pomiędzy drużynami Goroli i Hawiyrzy. Pomimo różnych kolorów koszulek w tym dniu, obie drużyny łączą na codzień wspólne barwy klubowe. Barwy drużyny Orłów Zaolzia, organizatora imprezy.

Jan Zolich, trener drużyny: „Tutaj jesteśmy w sierpniowy dzień, kiedy zawsze obchodzimy Górolskie Święto, i to jest impreza towarzysząca. W tym roku tu niczego nie ma, ale mecz jest.”

Z powodu kontuzji kolana musiał zrezygnować z gry zapalony piłkarz Orłów Zaolzia, dyrektor Huty Trzynieckiej Jan Czudek, wielki zwolennik zorganizowania tego meczu.

Jan Czudek, dyrektor Huty Trzynieckiej: „W żadnym wypadku nie chciałem się tak jakoś zgodzić z tym, żeby „Gorol” nie był, nie udało mi się przekonać działaczy, żeby w Lasku Miejskim przynajmniej coś niecoś w ramach tego, co pozwala nam dzisiaj higiena... I tak samo jak każdym rokiem w niedzielę przed „Gorolem” graliśmy piłkę nożną, no to tym samym w tym roku jestem bardzo rad, że na to koledzy zareagowali.”

Orły Zaolzia są drużyną piłkarzy oldbojów i dowodem na to, że w piłkę można grać w każdym wieku. Niemniej młodzi, czyli czterdziestolatki, są tu mile widziani.

Jan Zolich, trener drużyny: „Tutaj też już widzimy, że generacyjne się to jakoś zasklepia, już tu gra np. dzisiaj ojciec z synem i kibicuje im wnuk.“

Bronisław Schimke, piłkarz: „Nasza rodzinna ekipa Orłów składa się z ostatnich czterech Schimków na Śląsku Cieszyńskim. Nestorem jestem ja, a to mój braciszek Romek, syn Robert i wnuk Maks.”

Roman Schimke, piłkarz: „Ja w ataku, no, ale już nie te lata do ataku (śmiech).”

Robert Schimke, piłkarz: „Ciężko, ciężko, ale myślę, że wyrównamy, minimalnie wyrównamy.”

Jan Zolich, trener drużyny: „Orły wyjechały na takie małe zgrupowanie do Polski. Byliśmy w Szaflarach. Był to wyjazd kondycyjno-integracyjny.”

Los uśmiechnął się do Goroli. Mecz zakończył się ich zwycięstwem 4:2. Odczucia obydwu drużyn były jednak takie same:

Andrzej Bizoń, kapitan drużyny: „Jak najbardziej pozytywne, o to chodzi, zabawa, piłka nożna znowu łączy nas, piłka coś fantastycznego, i tradycja, ponieważ corocznie spotykamy się na „Gorolu”.

Jan Zolich, trener drużyny: „Czeka nas jeszcze wyjazd na Memoriał dr. Wojtulewskiego do Bielska-Białej za miesiąc. I myślę, że jeżeli sytuacja się poprawi, to w tym roku jeszcze na jesień zdążymy w Stonawie pod skrzydłami nam zaprzyjaźnionego wójta Andrzeje Febra rozegrać Memoriał Posła Karola Jungi.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry