Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Přehled roku 2020
  • Tak minął 2020 rok

Přehled roku 2020

Rok 2020 se zcela jistě zapíše do dějin jako rok, který ovládl virus COVID 19. Zatímco počátkem roku se občané Stonavy bavili na plesech, dětských karnevalech a různých společenských akcích, v březnu koronavirová pandemie zmrazila veškerý kulturní a společenský život ve Stonavě.

Zrušena byla například nejen vyhlášená Máří Magdalénská pouť, Hubertova slavnost či Dožínky, odvolány byly veškeré akce stonavských spolků. Od půlnoci ze středy na čtvrtek 19. března začal platit v celé České republice zákaz vycházení kdekoliv na veřejnost bez ochrany obličeje. Do šití roušek se zapojily také seniorky v domu s pečovatelkou službou ELIM.

Urszula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby ELIM Stonava: „V kanceláři mám takovou přípravnu, kde připravuji a stříhám látky. Snažíme se takto společně vyrábět roušky, které nejsou vůbec jednoduché.“

Jana Doffková, seniorka: „Něco jsme udělali už včera a teď pokračujeme. Není to dokonalé, ale svůj účel to splní.“

Jedním z velkých ohnisek koronavirové nákazy se stal Důl Darkov. V květnu proto Krajská hygienická stanice vydala mimořádné opatření pro celé Karvinsko. Veřejná prostranství a místa se zvýšenou koncentrací či předpokládaným shlukováním osob musela být pravidelně dezinfikována.

Lukáš Topiarz, Stonava pro venkov: „Na základě opatření pro okres Karviná se dezinfikují mimo jiné dětská hřiště se vším vybavením, sportoviště a vchody do obchodů, Domu s pečovatelskou službou a další mobiliáře.“

Pandemie koronaviru se výrazně dotkla také školství. Žáci přešli od 11. března na distanční formu výuky. Uzavřeny byly následně i mateřské školy. Velmi důležitá proto byla spolupráce s rodiči, hlavně při vzdělávání dětí na prvním stupni.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: "Ta spolupráce je teď velká a je to náročné. Paní učitelka posílá dětem úkoly prostřednictvím emailu a děti společně s rodiči úkoly vypracovávají a následně nafocené výsledky práce zasílají paní učitelce zpět."

Velmi netradiční formou proběhl i zápis dětí do 1. třídy.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: "My jsme volili takovou cestu, že rodičům dětí s trvalým pobytem ve Stonavě zasíláme dopis s žádostí o přijetí a prosíme rodiče, aby vyplněnou žádost zaslali poštou na sekretariát nebo hodili do schránky před školou."

Život se do tříd stonavské základní školy vrátil až koncem května. Do lavic nejprve zasedli žáci prvního stupně, v červnu pak přišla řada i na ostatní. Podobná situace se opakovala v říjnu.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Platí nařízení, že školy zůstávají zavřené pro druhý i první stupeň. Mateřské školy jsou bez omezení, ty mají plný provoz.“

Výuka opět probíhala přes internet.

Milada Heimerová, ředitelka ZŠ a MŠ Stonava: „Pracujeme z aplikací MS Teams, takže žáci se přihlašují podle jednotlivých předmětů.“

Hana Hanzalová, učitelka 1. třídy: „Všechny děti, které se připojily, vidím. Slyším je, komunikujeme spolu, hlásí se a odpovídají.“

V polovině listopadu se postupně začala výuka ve škole obnovovat, na konci prosince se školy opět uzavřely, do lavic se v lednu vrátili jen žáci 1. a 2. třídy.

Kvůli pandémii koronaviru byla přerušena podzimní část fotbalové sezóny. Poslední zápas, ve kterém na domácím trávníku stonavští fotbalisté nastoupili proti Finstalu Lučina se odehrál už bez přítomnosti diváků. Fanoušci jej mohli sledovat online prostřednictvím sociální sítě. Zcela zrušeno bylo Mistrovství ČR v sálové kopané veteránů 40+, které se mělo uskutečnit ve stonavské sportovní hale.

Roman Pich, předseda SC Premium Stonava: „Bylo řečeno, že ročník 2020 bude bez mistra, nebude náhradní termín. Pro rok 2021 se nebude vyhlašovat nový konkurz na pořadatelství, ten zůstane Stonavě.“

Protikoronavirová opatření paradoxně ve Stonavě uspíšila mnohé investiční akce. Komplexní rekonstrukcí prošla budova polské základní a mateřské školy na Holkovicích i obchod vedle obecního úřadu. Na sportovním hřišti byl postaven altán, velké rekonstrukce se dočkal park u Domu PZKO a stavbaři se pustili také do rekonstrukce havarijního stavu školy na Hořanech. Děti na sídlišti Hořany mají od léta k dispozici nové dětské hřiště.

Loňské letní prázdniny mohly stonavské děti strávit na čtrnáctidenním ozdravném pobytu. Stonavská radnice jim ale kromě pobytu u moře umožnila strávit čtrnáct dní také v nedalekých Petrovicích u Karviné, odkud děti pravidelně vyrážely za čerstvým vzduchem například do Beskyd. Díky místní stáji Akimarol, která mimo jiné ve Stonavě pořádá závody v drezuře koní a parkurovém skákání na podporu Davida Rosůlka, chlapce, který je postižený dětskou mozkovou obrnou, mohly děti během letních prázdnin také strávit týden u koní.

V loňském roce se uskutečnily také volby do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje a Senátu Parlamentu ČR. Novým senátorem za Karvinsko byl zvolen starosta Stonavy Ondřej Feber. Podzimní sbírka použitého ošacení se i před koronavirovou pandemii setkala s velkým zájmem. Pomyslné žezlo v organizaci sbírky převzala Liduše Raticová, dcera paní Anny Wicherkové, jejíž obětavé srdce navždy dotlouklo loni 6. ledna.

Liduše Raticová, organizátorka sbírky: „Nechala odkaz. Už před dvanácti lety začala tuto sbírku provozovat. Je nám velkou ctí, že v tom můžeme pokračovat, pokud budou lidé spokojeni a budou vozit použité věci.“

Smutná zpráva dorazila do Stonavy i 3. Dubna. Ve věku 64 let zemřel po krátké a těžké nemoci bývalý dlouholetý předseda stonavského sportovního klubu Jiří Frait. Pojmenována je po něm nejen tribuna na fotbalovém hřišti, ale také turnaj, který doufejme, se v letošním roce u příležitosti stonavské poutě uskuteční.

---

Tak minął 2020 rok

Zobaczmy teraz, jak minął rok dla polskiej społeczności Stonawy.

Przypomnieniem starych świąteczno-noworocznych zwyczajów zespół „Dziecka ze Stonawy” upiększył na przełomie roku tradycyjną Wigilijkę koła PZKO.

Ania Szczepańska, recytacja: „Oby my pamiętali na ludzi ubogich, z którymi by my się mieli podzielić chlebem.”

Niedługo potem na karnawale dziecięcym uczniowie i przedszkolaki z Hołkowic składali życzenia babciom i dziadkom.

Po złożeniu życzeń wszyscy świetnie się bawili, śpiewali i tańczyli nie tylko w rytmie poloneza.

Polonez, tym razem w wykonaniu tancerzy zespołu Olza, otworzył również Stonawskie Ostatki, w tym roku w reżyserii odmłodzonej ekipy pod wodzą Marka Szweda.

Marek Szwed, szef programu balowego:„Jest to nowy pomysł, zobaczymy, jak wypadnie.”

Było wiele nowych ciekawych pomysłów, ale także tradycyjny punkt programu: Pogrzebanie basa, bez czego żadne Stonawskie Ostatki nie mogą się już obyć.

A w Mostach koło Jabłonkowa już po raz 48. zapłonął znicz Zjazdu Gwiazdzistego. Pięcioosobowa stonawska ekipa narciarzy świetnie się spisywała.

Jakub Szczepański, zawodnik w biegach: „Zawsze brałem udział w slalomach, a w tym roku zdecydowałem się na biegówki.”

Wanda Grudzińska, opiekun stonawskiej drużyny: „Przyjechaliśmy w składze pięciu osób, mam nadzieję, że w dobrych humorach.”

W slalomie zbierali cenne punkty rodzeństwo Jelenowie, Ania Szczepańska a najwięcej, bo aż dziesięć za wspaniałe szóste miejsce, Filip Piskorz.

Filip Piskorz, zawodnik w slalomie: „Na Zjeździe Gwiaździstym już byłem czwarty raz, dzisiaj to było o ciut lepsze niż przedtem.”

W marcu przyszła pandemia i życie na długo zamarło. Odwołano wszystkie masowe imprezy. Nauka z klas przeniosła się do sieci i domowego zacisza. Scena Polska TC zdążyła jeszcze wystawić „Zbrodnie serca”, ale na „Skrzypka na dachu” i inne premiery tej sceny i Teatrzyku Bajka zabrakło już czasu.

Wiele szczęścia mieli organizatorzy przesuniętego na październik Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków. Za pięć dwunasta zdążyli wybrać staronowego prezesa i pandemia uderzyła znowu.

Nie przeszkodziła jednak zakrojonemu na szeroką skalę remontowi budynków polskiej szkoły i przedszkola na Hołkowicach.

Dla zaolziańskich Polaków nie tylko z powodu pandemii był to jednak w jakiś sposób rok wyjątkowy.

Izabella Wołłejko Chwastowicz, konsul generalna RP w Ostrawie: „To jest rok wydania Karty Polaków. W tym roku złożono ponad 400, dokładnie 408, wniosków o przyznanie Karty Polaka.”

Tuż przed świętami w kameralnym gronie niemniej z urodzinowym tortem, choinką i podarunkami świętowano 120. urodziny polskiej szkoły na Hołkowicach. Także w tym roku szkolnym odbywały się w niej nie tylko obowiązkowe zajęcia lekcyjne.

Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Pomimo tego, że mamy wszędzie pandemię, dzisiaj dzieci otrzymają wyróżnienia w różnych konkursach, były to konkursy plastyczne, czytelnicze i konkursy śpiewawcze.”

Życzymy wszystkim, oby ten 2021 rok był już normalny.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry