Stáhnout video

Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Děti strávily týden u koní ve dvou turnusech
  • Program stonavských dožínek je zrušen, koláče ale budou
  • Stonavští fotbalisté jsou na sezónu dobře připraveni
  • Przed Zgromadzeniem Ogólnym Kongresu Polaków

Děti strávily týden u koní ve dvou turnusech

Stonavská stáj Akimarol opět uspořádala pro děti týdenní koňský příměstský tábor. Zájem o něj je každoročně velký. Letos byly proto pro zájemce připraveny dva turnusy.

Stonavská stáj Akimarol každoročně o prázdninách pořádá pro děti týdenní koňský tábor. Zájem o něj je velký. Letos si proto týden u koní děti užily hned ve dvou turnusech.

Žaneta Miková, vedoucí koňského tábora: „Celkově se tady protočilo 50 dětí a 6 instruktorů. Děláme hry, jezdíme, je to hlavně o tom tréninku s koňmi.“

Děti byly rozděleleny do skupinek, podle svých zkušeností.

Žaneta Miková, vedoucí koňského tábora: „Pracujeme s každým dítětem individuálně. Jsou rozděleny do lotu podle svých zkušeností a znalostí.“

anketa, účastníci koňkého tábora: „Já jsem na tom koňském táboře už počtvrté. Je to lepší a lepší. Jsou tady nové věci např. nové hry a je více koní.“ „Je to super, hrajeme různé hry, jezdíme.“ „Hráli jsme třeba Ocáskovonou. Na rukou a kolem pasu jsme měli takové krepové papíry. Běháli jsme a ten druhý tým se je snažil nám vzít.“

Koňský tábor ale není jedinou akcí, kterou místní stáj Akimarol v obci pořádá. Na konci prázdnin jsou to závody v drezuře a parkurovém skákání. Výtěžek ze startovného a dobrovolných darů je věnován na léčbu Davídka Rosůlka, který je postižený dětskou mozkovou obrnou.

Žaneta Miková, vedoucí koňského tábora: „Závody pro Davídka Rosůlka proběhnou 22.8.2020 od 9.30 hod. Bude se skákat ve výškách od 50 cm až 90 cm. Pojedou se také dvě drezurní úlohy o které je velký zájem.”

---

Program stonavských dožínek je zrušen, koláče ale budou

Organizátoři Stonavských dožínek zrušili letos, kvůli koronavirové pandemii, dožínkový kulturní program. O čerstvě napečené koláče ovšem lidé ochuzeni nebudou.

K pravidelným stonavským akcím, které mají své místo v kulturním kalendáři obce jsou bezesporu dožínky. Organizuje je Místní skupina PZKO a Farma Stonava ve spolupráci s obcí a dalšími místními zemědělci. Pandemie koronaviru letos ale vše změnila.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: „Vzhledem k situaci která momentálně panuje v Moravskoslezském kraji, organizační výbor dožínek rozhodl, že Dožínky se tento rok nebudou konat, alespoň nebudou se konat tak, jak jsme běžně zvyklí.”

Lidé totiž nepříijdou o kulinářskou atrakci – dožínkovské koláče.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: „Koláče se již tradičně budou péct v pekárně v Domaslavicích. Naplánováno je to tak, že pečení koláčů proběhne v sobotu, den před plánovanými Dožínkami.”

Jejich prodej je pak naplánován na neděli 30. srpna od 13.00 hodin do vyprodání.

Vojtěch Feber, předseda Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu: „Uvidíme jaké budou opatření, ale plánujeme, že se koláče budou prodávat v hlavním sále PZKO a bude tam i místo, aby se lidé mohli posadit, nějaký ten koláč při kávě ochutnat.”

A tuho sledovat videozáznamy z předchozích ročníků.

---

Stonavští fotbalisté jsou na sezónu dobře připraveni

Fotbalisté SK Stonava mají za sebou poslední přípravné utkání před nadcházející sezónou. Na domácím hřišti hostili tým z Věřňovic.

Stonavští fotbalisté jsou na nadcházející sezónu perfektně připraveni. Pomohly jim v tom přípravné utkání. Posledním soupeřem jim na domácí půdě byly Věřňovice.

Tomáš Mančař, kapitán SK Stonava: „Přínosem byly kondičně, protože tohle to je krátké na tu přípravu, ještě nám to zkrátila ta korona, moc jsme se nescházeli, byly nějaké dovolené, takže ty zápasy s těmi manšafty byly hlavně na to, abychom získali tu potřebnou kondici.“

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Já si myslím, že připraveni jsme dobře, byla kvalitní letní příprava, kvalitní soupeři, dnešní zápas - generálka v tom počasí, které bylo tak splnili co měli, drželi dobře balón, kombinovali, celkově všechno v pořádku, takže připraveni jsme.“

Stonava v současné době hraje krajskou soutěž I.A třídy. Jejich ambicí je vyhrát tabulku a postoupit.

Richard Beneš, trenér SK Stonava: „Jsou tam samozřejmě týmy, které budou nebezpečné (Vratimov, Orlová, Dobratice), ale my chceme postoupit, takže se nebojíme nikoho, oni by se měli bát nás.“

Do nadcházející sezóny s velkými ambicemi na postup vstupují i Věřňovice.

Martin Kubiš, trenér TJ Sokol Věřňovice: „my už se pohybujeme tam v té B. třídě třetím rokem na té horní špici, takže letos se netajíme tím, že by jsme chtěli hrát o postup a zkusit tu A. třídu, která by byla historický úspěchem pro Věřňovice.“

Podzimní sezónu zahajují stonavští fotbalisté v neděli 16. Srpna ve Smilovicích.

Martin Cyroň, předseda Sk Stonava: „Nejdůležitější zápas a nejzajímavější pro naše fanoušky bude zcela jistě derby z Albrechticemi.“

Derby je naplánováno na horké půdě albrechtického soupeře v neděli 1. listopadu.

---

Przed Zgromadzeniem Ogólnym Kongresu Polaków

W Stonawie odbył się sejmik gminny przed Zgromadzeniem Ogólnym Kongresu Polaków. Miniona kadencja ubiegła przede wszystkim pod znakiem Wizji 2035.

Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC: „Ja muszę otwarcie przyznać, że się zaangażowałem dlatego, że chciałem tę Wizję realizować. To był dla mnie osobiście wielki impuls, bo czegoś takiego tutaj nie było, a muszę powiedzieć, że nawet w Warszawie byli zaskoczeni, bo jeszcze im się nie zdażyło, żeby jakaś grupa Polaków za granicą miała wizję na dwadzieścia lat.”

W ramach Wizji powstał Fundusz Rozwoju Zaolzia. Wsparł finansowo już ponad trzysta projektów skierowanych na propagację polskiej kultury, języka, nauki, turystyki czy sportu. Pierwszego września rusza Centrum Rozwoju Zaolzia. To profesjonalna instytucja z trzema etatowymi pracownikami.

Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC: „Bardzo przyjemnie mnie też zaskoczyło, że w procesie rekrutacyjnym, moim zdaniem, pojawili się bardzo konkretni ludzie. Ja ze swoim doświadczeniem trzydziestoletni w biznesie, gdzie tych procesów rekrutacyjnych miałem iks, wiem, że rzadko się zdarza, żeby kandydaci mieli faktycznie tak wysoki poziom."

Zostało też podkreślone, że obecnie polska mniejszość ma się w Republice Czeskiej bardzo dobrze.

Andrzej Feber, wójt gminy Stonawa: „To jest trudne, jak człowiek nie ma żadnych problemów, to znaczy, że ma być zadowolony. Ale gnębi mię to, żeby te problemy nie były gdzieś ukryte... Otrzymałem informacje, że właściwie my Polacy w RC mamy wszystko, czego potrzebujemy. Tylko musimy działać, i to od nas zależy.”

Na Zgromadzeniu Ogólnym Kongresu Polaków Stonawę będą reprezentowali Wojciech Feber i Bogdan Kokotek.

Wojciech Feber, delegat, prezes MK PZKO Stonawa: „O ile sami nie będziemy się Polakami czuli, to nas nikt nie przekona do tego, żeby tak właśnie było. Konkres Polaków tę kwestie nie rozstrzygnie, ale może pomóc w ten sposób, żeby ci, którzy już tymi Polakami się czują, mieli godne warunki do tego, ażeby mogli kulturę polską tutaj pielęgnować.”

Bogdan Kokotek, delegat, kierownik Sceny Polskiej TC: „Tematów jest wiele, takich ogólnych: czy to będzie zbliżający się spis ludności, czy szkolnictwo itp. A ja ze swojej strony na pewno dołożę swoje trzy grosze dla mnie najbardziej bolącego tematu, czyli przyszłość Sceny Polskiej Teatru w Cz. Cieszynie. I będę apelował do delegatów Kongresu Polaków, żeby utrzymać ten nasz teatr przynajmniej w takiej kondycji, w jakiej był przed koronawirusem.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry