Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • SOŠ a SOU podnikání Jablunkov prezentuje své obory
  • Gymnázium J. Božka, Český Těšín: slavnostní zahájení provozu specializované multimediální učebny
  • SŠ hotelnictví a služeb a VOŠ Opava představuje rekonstruovanou školní jídelnu a domova mládeže

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, nastal ten pravý čas na školní magazín TV Polar Studuj u nás. Začneme představením nového oboru na SŠ Jablunkov, zažijeme malou slavnost na Gymnáziu Josefa Božka v Českém Těšíně a nakonec se zajedeme podívat do Opavy, zjistit, co je nového na SŠ hotelnictví a služeb.

SOŠ a SOU podnikání Jablunkov prezentuje své obory

Tomáš Tikal, TV Polar: Nejvýchodnější střední škola v České republice se nachází v Jablunkově a dělá vše pro to, aby co nejvíce zpropagovala své obory, zvláště jeden nový. A také svůj nový název.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: Střední škola Jablunkova, nově střední škola Jablunkov. Měníme název, měníme logo a začínáme školní rok taky nově s nabídkou kvalitního vzdělávání pro mladé. Máme nový obor. Výpočetní technika pro průmysl. Poprvé jsme ho naborovali, máme nově stipendia od Moravskoslezského kraje pro naše žáky a v podstatě dnes jsou tady na adaptačním pobytů ti naši noví stipendisti. Co se týka struktury oborů, zaměřujeme se na automotiv. To jsou ti naši opraváři a automechanici, doprava a logistika. Zaměřujeme se na výrobní systém Toyota. No a nově jsou IT specialisté zaměřením na průmysl a přes projekt OKAP 2 se chystáme na novou učebnu počítačových sítí na výuku robotiky a automatizace. Sedm nových učitelů máme i hodně externistů, specialistů, odborníků. Takže se na nový školní rok moc těšíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Adaptační kurz pro žáky prvního ročníku na Písečné byl pouze jednodenní, přesto si ho nováčci užili. K propagaci školy přispěla také prezentace oborů v parku Adama Sikory v Českém Těšíně s názvem „Na vlastní kůži“.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: To už je sedmý ročník prezentace v podstatě "bezpečnost v dopravě", což organizuje Magistrát města Český Těšín a my tam máme jedno ze stanovišť, kde ukazujeme autoškolu a naše motokáry a máme to takto akční a zajímavé pro ty mladé, aby si vyzkoušeli jízdu třeba autem s učitelem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co je cílem?

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: Cílem je ty mladé namotivovat ke studiu technických oborů, namotivovat je do toho směru dopravního, opravárenského a taky samozřejmě nově do IT.

Tomáš Tikal, TV Polar: Největší zájem byl o jízdu na profesionální elektromotorkáře.

Norbert Gattnar, instruktor: Samozřejmě je to všechno naladěné na spolupráci učitel, nějaký technik. Samozřejmě ty děti k nám docházejí, učí se naladit tu káru, takové ty základní věci kolem motorů, brzd ať je provozu schopná. Nafasují našeho technika nebo mechanika, kterým jim podrobně vysvětlí co jak a proč a hlavně jak by to mělo vypadat, aby ta kára fungovala na 110 procent.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co by to mělo přinést těm samotným žákům?

Norbert Gattnar, instruktor: Určitě nějakou znalost těch motorů, že by se měli naučit seřizovat, měli by vědět znalosti o tom motoru, samozřejmě jak ten motor pracuje a jak funguje ta motokára. Že to je vlastně samozřejmě bez jakýchkoliv systémů, takže surové naladění a ta výuka spočívá v tom, že ti žáci se naučí seřizovat motory, pochopí princip motoru, pochopí princip motokáry jako takové. To se týká i těch brzd, tak naladění motokáry na to, aby byla provozuschopna a abby mohla jet i závody.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste připravili tu dnešní prezentaci tak, aby zaujala? Já si myslím, že ta prezentace dneska je dobře připravená tím, že tady máme závodní motokáru. Máme tady dvojkáru kterou vozíme ty děti a ukazujeme jim, co tam motokára vůbec dokáže v těch zatáčkách, že to je úplně o něčem jiném, než je to klasické auto.

Tomáš Tikal, TV Polar: K dalším zajímavým oborům střední školy v Jablunkově patří například Doprava a logistika, automechanik alternativních pohonů nebo třeba Automechanik – řidič profesionál.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gymnázium J. Božka, Český Těšín: slavnostní zahájení provozu specializované multimediální učebny

Tomáš Tikal, TV Polar: Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně otevřelo novou specializovanou multimediální učebnu. Pozvánku na slavnostní otevření dostal i štáb TV Polar. Investic do učeben na českotěšínském gymnáziu bylo v poslední době vícero.

Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Český Těšín: V operačním programu se nám podařilo získat zhruba 12 milionů korun na celkem čtyři učebny. Tři učebny byly dokončeny před minulým školním rokem tzn. učebny pro výuku informatiky, pro výuku jazyků, které umožňují kvalitnější výuku jazyků a dnes otevíráme poslední z tohoto programu. Programové období končí a to je multimediální učebna, která je opravdu jaksi plná všech možných vymožeností opravdu na úrovni doby.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste rád, že se vám podařilo zrovna takovou učebna otevřít?

Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Český Těšín: Jsme nadšeni a hlavně jsou nadšení informatici a také vlastně výtvarníci. Učebna je zaměřena i na grafiku a další věci. Standardně bychom si to nikdy nemohli dovolit. Učebna má cenu přes pět milionů korun a jenom ten konferenční systém se pohybuje kolem 400 tisíc korun. Takže standardně z peněz gymnázia bychom nebyli schopní to pořídit.

Tomáš Tikal, TV Polar: A teď si můžeme přiblížit, co vlastně taková multimediální učebna umí a pro které obory je využitelná.

Jiří Pavelka, ICT kordinátor: Ten nápad vznikl už když jsme začali na gymnáziu pracovat s roboty a s 3D tiskem. Sice jednoduchým způsobem, ale zjistili jsme, že k tomu bychom to mohli trošku dotáhnout na vyšší úroveň potřebujeme učebnu, která na to bude mít parametry. Pokusili jsme se uplatnit v evropském projektu, podařilo se nám to a ta učebna umí jednak pracovat s 3D tiskem včetně 3D skeneru. Umí bez problému pracovat se všemi grafickými programy a umí pracovat s roboty.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se to bude dětem do budoucna hodit, že budou mít zkušenosti s takovou učebnou?

Jiří Pavelka, ICT kordinátor: Samozřejmě my nevíme jaká bude budoucnost, ale ty děti by měly být co nejvíc flexibilní. To znamená pracovat s 2D, 3D modelem by mělo být pro ně zcela běžné a neměly by se toho bát protože nikdy neví, kdy to budou potřebovat. Změna zaměstnání bude v budoucnosti zcela normální, oni nikdy neví kdy se budou muset nějaké situaci přizpůsobit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Také společnosti z okolí přivítaly, že tak špičková učebna v Českém Těšíně vznikla.

Ivo Žižka, personální ředitel Třineckých železáren: Na Gymnáziu Josefa Blažka jsou velmi šikovní studenti i studentky v různých soutěžích takže to, co mají zaměření k technice, tak nás pochopitelně zajímá a zejména nás bude zajímat na kterou vysokou školu půjdou a jakým způsobem mohou spolupracovat s námi spíše potom při tom studiu vysokoškolském než středoškolském

Tomáš Tikal, TV Polar: Dnes se tady otevírá multimediální učebna, tak k čemu může být dobrá?

Ivo Žižka, personální ředitel Třineckých železáren: Může být dobrá k tomu, že si dovedou osahat studenti realitu, byť tu virtuální, tak jak může vypadat ve světě techniky. Nicméně pořád mám názor, že všechny učebny a všechny multimediální vymoženosti virtuální nenahradí řekněme poctivou praxi ve fabrice.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tím ale investice do vybavení Gymnázia Josefa Božka samozřejmě nekončí.

Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Český Těšín: Chceme vybudovat kvalitnější nebo novou učebnu fyziky, zkusíme se podívat na vybudování učebny venkovní, ve venkovním areálu a další plánované. Teď je otázka, jak se nám to podaří splnit, ale my každopádně do dalších projektů jdeme protože vidíme, že to nese své ovoce a že zatím Moravskoslezský kraj je schopen nám pomoct.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SŠ hotelnictví a služeb a VOŠ Opava představuje rekonstruovanou školní jídelnu a domova mládeže

Tomáš Tikal, TV Polar: Střední škola hotelnictví a služeb v Opavě patří mezi největší školy v našem regionu. V poslední době hodně investuje do svého zázemí, proběhla například rekonstrukce školní jídelny a domova mládeže.

Tomáš Tikal, TV Polar: Střední škola hotelnictví a služeb obývá v Opavě celkem osm budov, z toho je naprostá většina historických. Rekonstrukce těchto objektů je proto logicky složitější.

Martin Ruský, ředitel SŠ hotelnictví a služeb Opava: V letošním školním roce jsme upřednostnili domov mládeže, který máme každoročně kapacitně plně využitý. Rozhodli jsme se pro vybudování zázemí pro kuchaře, pro zaměstnance a také pro vylepšení technologií, pro žáky učebních oborů kuchař číšník a samozřejmě pro pracovníky školní jídelny. Školní jídelna vaří 400 obědů, ale jinak zajišťuje celodenní stravu pro žáky. V návaznosti na to jsme se rozhodli pro letošní rok pokračovat v další fázi výměny oken. Takže to už je druhá fáze a čeká nás ještě příští rok poslední. Co se týká ubytování žáků, protože chceme, aby žáci vyhledávali naše ubytování a byli s nimi spokojeni, stejně tak i rodiče, tak se snažíme postupně rekonstruovat sociální zařízení. To znamená toalety a sprchy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Školní jídelna získala tento špičkový konvektomat, který stál zhruba půl milionu korun.

Marcela Urbišová, vedoucí Školní jídelny: Je to momentálně nejinteligentnější konvektomat, který na trhu dostanete. Je schopen uvařit až 1200 jídel. Samozřejmě my nejen pro přípravu technologických postupů, ale také pro žáky často připravujeme moučníky, jak zrovna můžete vidět. Je tam perník. Pak samozřejmě spoustu a spoustu jiných surovin masa, ryby, luštěniny a podobně. Chtěla bych ještě dodat, že. pokud se jako na naší škole spojí taková ta gastronomická chemie mezi vedením, mezi kuchaři a mezi tou novou technologií, tak je to nejlepší co může být. Je to vidět právě na té stravě a na těch spokojených strávnících.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dalších významných rekonstrukcí se dočkal také Domov mládeže.

Michal Petro, vedoucí vychovatel Domova mládeže: Jsme velmi rádi, že škola investuje do domova mládeže. Zlepšuje se tím kvalita pro ubytované žáky. V letošním školním roce jsme provedli rekonstrukci pěti sociálních zařízení zvelebilo se tady zázemí pro kuchaře, kde se vytvořilo kompletně nové sociální zařízení. Další investicí byla výměna oken v kompletní v celé budově.

Tomáš Tikal, TV Polar: Rekonstrukce objektů a nové vybavování školy bude pokračovat i nadále. Po výměně všech oken na Alšově ulici čekají získají historické budovy i nové omítky.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je ze školního magazínu Studuj u nás vše, budu se na vás těšit při premiéře dalšího vydání. Mějte se fajn a na viděnou.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
16. září 2020, 17:25

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, nastal ten pravý čas na školní magazín TV Polar Studuj u nás. Začneme představením nového oboru na SŠ Jablunkov, zažijeme malou slavnost na Gymnáziu Josefa Božka v Českém Těšíně a nakonec se zajedeme podívat do Opavy, zjistit, co je nového na SŠ hotelnictví a služeb.

SOŠ a SOU podnikání Jablunkov prezentuje své obory

Tomáš Tikal, TV Polar: Nejvýchodnější střední škola v České republice se nachází v Jablunkově a dělá vše pro to, aby co nejvíce zpropagovala své obory, zvláště jeden nový. A také svůj nový název.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: Střední škola Jablunkova, nově střední škola Jablunkov. Měníme název, měníme logo a začínáme školní rok taky nově s nabídkou kvalitního vzdělávání pro mladé. Máme nový obor. Výpočetní technika pro průmysl. Poprvé jsme ho naborovali, máme nově stipendia od Moravskoslezského kraje pro naše žáky a v podstatě dnes jsou tady na adaptačním pobytů ti naši noví stipendisti. Co se týka struktury oborů, zaměřujeme se na automotiv. To jsou ti naši opraváři a automechanici, doprava a logistika. Zaměřujeme se na výrobní systém Toyota. No a nově jsou IT specialisté zaměřením na průmysl a přes projekt OKAP 2 se chystáme na novou učebnu počítačových sítí na výuku robotiky a automatizace. Sedm nových učitelů máme i hodně externistů, specialistů, odborníků. Takže se na nový školní rok moc těšíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Adaptační kurz pro žáky prvního ročníku na Písečné byl pouze jednodenní, přesto si ho nováčci užili. K propagaci školy přispěla také prezentace oborů v parku Adama Sikory v Českém Těšíně s názvem „Na vlastní kůži“.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: To už je sedmý ročník prezentace v podstatě "bezpečnost v dopravě", což organizuje Magistrát města Český Těšín a my tam máme jedno ze stanovišť, kde ukazujeme autoškolu a naše motokáry a máme to takto akční a zajímavé pro ty mladé, aby si vyzkoušeli jízdu třeba autem s učitelem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co je cílem?

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: Cílem je ty mladé namotivovat ke studiu technických oborů, namotivovat je do toho směru dopravního, opravárenského a taky samozřejmě nově do IT.

Tomáš Tikal, TV Polar: Největší zájem byl o jízdu na profesionální elektromotorkáře.

Norbert Gattnar, instruktor: Samozřejmě je to všechno naladěné na spolupráci učitel, nějaký technik. Samozřejmě ty děti k nám docházejí, učí se naladit tu káru, takové ty základní věci kolem motorů, brzd ať je provozu schopná. Nafasují našeho technika nebo mechanika, kterým jim podrobně vysvětlí co jak a proč a hlavně jak by to mělo vypadat, aby ta kára fungovala na 110 procent.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co by to mělo přinést těm samotným žákům?

Norbert Gattnar, instruktor: Určitě nějakou znalost těch motorů, že by se měli naučit seřizovat, měli by vědět znalosti o tom motoru, samozřejmě jak ten motor pracuje a jak funguje ta motokára. Že to je vlastně samozřejmě bez jakýchkoliv systémů, takže surové naladění a ta výuka spočívá v tom, že ti žáci se naučí seřizovat motory, pochopí princip motoru, pochopí princip motokáry jako takové. To se týká i těch brzd, tak naladění motokáry na to, aby byla provozuschopna a abby mohla jet i závody.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste připravili tu dnešní prezentaci tak, aby zaujala? Já si myslím, že ta prezentace dneska je dobře připravená tím, že tady máme závodní motokáru. Máme tady dvojkáru kterou vozíme ty děti a ukazujeme jim, co tam motokára vůbec dokáže v těch zatáčkách, že to je úplně o něčem jiném, než je to klasické auto.

Tomáš Tikal, TV Polar: K dalším zajímavým oborům střední školy v Jablunkově patří například Doprava a logistika, automechanik alternativních pohonů nebo třeba Automechanik – řidič profesionál.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gymnázium J. Božka, Český Těšín: slavnostní zahájení provozu specializované multimediální učebny

Tomáš Tikal, TV Polar: Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně otevřelo novou specializovanou multimediální učebnu. Pozvánku na slavnostní otevření dostal i štáb TV Polar. Investic do učeben na českotěšínském gymnáziu bylo v poslední době vícero.

Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Český Těšín: V operačním programu se nám podařilo získat zhruba 12 milionů korun na celkem čtyři učebny. Tři učebny byly dokončeny před minulým školním rokem tzn. učebny pro výuku informatiky, pro výuku jazyků, které umožňují kvalitnější výuku jazyků a dnes otevíráme poslední z tohoto programu. Programové období končí a to je multimediální učebna, která je opravdu jaksi plná všech možných vymožeností opravdu na úrovni doby.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste rád, že se vám podařilo zrovna takovou učebna otevřít?

Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Český Těšín: Jsme nadšeni a hlavně jsou nadšení informatici a také vlastně výtvarníci. Učebna je zaměřena i na grafiku a další věci. Standardně bychom si to nikdy nemohli dovolit. Učebna má cenu přes pět milionů korun a jenom ten konferenční systém se pohybuje kolem 400 tisíc korun. Takže standardně z peněz gymnázia bychom nebyli schopní to pořídit.

Tomáš Tikal, TV Polar: A teď si můžeme přiblížit, co vlastně taková multimediální učebna umí a pro které obory je využitelná.

Jiří Pavelka, ICT kordinátor: Ten nápad vznikl už když jsme začali na gymnáziu pracovat s roboty a s 3D tiskem. Sice jednoduchým způsobem, ale zjistili jsme, že k tomu bychom to mohli trošku dotáhnout na vyšší úroveň potřebujeme učebnu, která na to bude mít parametry. Pokusili jsme se uplatnit v evropském projektu, podařilo se nám to a ta učebna umí jednak pracovat s 3D tiskem včetně 3D skeneru. Umí bez problému pracovat se všemi grafickými programy a umí pracovat s roboty.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se to bude dětem do budoucna hodit, že budou mít zkušenosti s takovou učebnou?

Jiří Pavelka, ICT kordinátor: Samozřejmě my nevíme jaká bude budoucnost, ale ty děti by měly být co nejvíc flexibilní. To znamená pracovat s 2D, 3D modelem by mělo být pro ně zcela běžné a neměly by se toho bát protože nikdy neví, kdy to budou potřebovat. Změna zaměstnání bude v budoucnosti zcela normální, oni nikdy neví kdy se budou muset nějaké situaci přizpůsobit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Také společnosti z okolí přivítaly, že tak špičková učebna v Českém Těšíně vznikla.

Ivo Žižka, personální ředitel Třineckých železáren: Na Gymnáziu Josefa Blažka jsou velmi šikovní studenti i studentky v různých soutěžích takže to, co mají zaměření k technice, tak nás pochopitelně zajímá a zejména nás bude zajímat na kterou vysokou školu půjdou a jakým způsobem mohou spolupracovat s námi spíše potom při tom studiu vysokoškolském než středoškolském

Tomáš Tikal, TV Polar: Dnes se tady otevírá multimediální učebna, tak k čemu může být dobrá?

Ivo Žižka, personální ředitel Třineckých železáren: Může být dobrá k tomu, že si dovedou osahat studenti realitu, byť tu virtuální, tak jak může vypadat ve světě techniky. Nicméně pořád mám názor, že všechny učebny a všechny multimediální vymoženosti virtuální nenahradí řekněme poctivou praxi ve fabrice.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tím ale investice do vybavení Gymnázia Josefa Božka samozřejmě nekončí.

Tomáš Hudec, ředitel Gymnázia Český Těšín: Chceme vybudovat kvalitnější nebo novou učebnu fyziky, zkusíme se podívat na vybudování učebny venkovní, ve venkovním areálu a další plánované. Teď je otázka, jak se nám to podaří splnit, ale my každopádně do dalších projektů jdeme protože vidíme, že to nese své ovoce a že zatím Moravskoslezský kraj je schopen nám pomoct.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SŠ hotelnictví a služeb a VOŠ Opava představuje rekonstruovanou školní jídelnu a domova mládeže

Tomáš Tikal, TV Polar: Střední škola hotelnictví a služeb v Opavě patří mezi největší školy v našem regionu. V poslední době hodně investuje do svého zázemí, proběhla například rekonstrukce školní jídelny a domova mládeže.

Tomáš Tikal, TV Polar: Střední škola hotelnictví a služeb obývá v Opavě celkem osm budov, z toho je naprostá většina historických. Rekonstrukce těchto objektů je proto logicky složitější.

Martin Ruský, ředitel SŠ hotelnictví a služeb Opava: V letošním školním roce jsme upřednostnili domov mládeže, který máme každoročně kapacitně plně využitý. Rozhodli jsme se pro vybudování zázemí pro kuchaře, pro zaměstnance a také pro vylepšení technologií, pro žáky učebních oborů kuchař číšník a samozřejmě pro pracovníky školní jídelny. Školní jídelna vaří 400 obědů, ale jinak zajišťuje celodenní stravu pro žáky. V návaznosti na to jsme se rozhodli pro letošní rok pokračovat v další fázi výměny oken. Takže to už je druhá fáze a čeká nás ještě příští rok poslední. Co se týká ubytování žáků, protože chceme, aby žáci vyhledávali naše ubytování a byli s nimi spokojeni, stejně tak i rodiče, tak se snažíme postupně rekonstruovat sociální zařízení. To znamená toalety a sprchy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Školní jídelna získala tento špičkový konvektomat, který stál zhruba půl milionu korun.

Marcela Urbišová, vedoucí Školní jídelny: Je to momentálně nejinteligentnější konvektomat, který na trhu dostanete. Je schopen uvařit až 1200 jídel. Samozřejmě my nejen pro přípravu technologických postupů, ale také pro žáky často připravujeme moučníky, jak zrovna můžete vidět. Je tam perník. Pak samozřejmě spoustu a spoustu jiných surovin masa, ryby, luštěniny a podobně. Chtěla bych ještě dodat, že. pokud se jako na naší škole spojí taková ta gastronomická chemie mezi vedením, mezi kuchaři a mezi tou novou technologií, tak je to nejlepší co může být. Je to vidět právě na té stravě a na těch spokojených strávnících.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dalších významných rekonstrukcí se dočkal také Domov mládeže.

Michal Petro, vedoucí vychovatel Domova mládeže: Jsme velmi rádi, že škola investuje do domova mládeže. Zlepšuje se tím kvalita pro ubytované žáky. V letošním školním roce jsme provedli rekonstrukci pěti sociálních zařízení zvelebilo se tady zázemí pro kuchaře, kde se vytvořilo kompletně nové sociální zařízení. Další investicí byla výměna oken v kompletní v celé budově.

Tomáš Tikal, TV Polar: Rekonstrukce objektů a nové vybavování školy bude pokračovat i nadále. Po výměně všech oken na Alšově ulici čekají získají historické budovy i nové omítky.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je ze školního magazínu Studuj u nás vše, budu se na vás těšit při premiéře dalšího vydání. Mějte se fajn a na viděnou.

Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-16-09-2020-17-26