Studuj u nás

  • Letní tábor pro děti z Dětského domova ve Velkých Heralticích
  • Letní škola badatelů v Oskavě
  • Děti z Dětského domova Srdce v Karviné zvelebují své okolí

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, právě teď začíná školní magazín televize Polar Studuj u nás. Začneme letní badatelskou školou v Oskavě. Navštívíme rekreační pobyt dětí z dětského domova ve Velkých Heralticích a nakonec se podíváme, jak zvelebují své prostředí děti z dětského domova Srdce v Karviné.

Tomáš Tikal, TV Polar: Asociace středoškolských klubů ČR pořádala už třetím rokem takzvanou letní badatelskou školu.

Květa Děrdová, vedoucí letní badatelské školy: Jsem bioložka a baví mě děcka vést k přírodě, k tomu aby ji poznávali, k tomu aby pochopili vůbec principy jak to tady funguje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co jim to může přinést takový týdenní pobyt?

Květa Děrdová, vedoucí letní badatelské školy: Seznámí se se základy ornitologie a obecně vědních oborů biologie a mají pak mnohem lepší úspěchy na biologických olympiádách, soutěži Zlatého listu a obecně je ten předmět víc baví. Takže je nádhera učit děti, kteří jsou motivovaní a baví je to než když je učíte děti, kterým to nic moc neříká.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem o tento tábor?

Květa Děrdová, vedoucí letní badatelské školy: Velký, mám pravidelně přesah neboli víc dětí se mi hlásí, než které mohu vzít.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč si to vybírají v takových řekněme drsnějších podmínkách. Mohli být u moře a někde se válet.

Květa Děrdová, vedoucí letní badatelské školy: Možná právě proto, že chtějí poznat naši přírodu. Spousta je tady dětí, kteří se účastní různých soutěží a chtějí se zdokonalit, zlepšit. Poznat to zblízka.

Tomáš Tikal, TV Polar: Malou ochutnávku z toho programu, co vás čeká v tomto týdnu?

Květa Děrdová, vedoucí letní badatelské školy: Herpetologie a zítra nás čeká geologie. Čeká nás hydrobiologie a odchyt hmyzu, nočnímu hmyzu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vidím, že se tu snažíte všechno oživit konkrétními pokusy.

Květa Děrdová, vedoucí letní badatelské školy: Určitě. Děti, když to mohou zkusit, vidí to na přímo, tak je to pro ně lepší. Takovéto vykládání znají ze školy, ale tady si to vážně zkusí. Je to pro ně přitažlivější.

Tomáš Tikal, TV Polar: Přijelo 24 dětí, především z druhého stupně základní školy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co tady všechno máte?

Anketa: Už jsme dělali ornitologii, potom budeme dělat chemii.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co tě nejvíce bavilo?

Anketa: Asi nejvíc se zatím těším na tu chemii.

Tomáš Tikal, TV Polar: Právě ornitologie byla velkým tahákem. Okolí Oskavy je pro tento obor velmi vhodným teritoriem.

Petr Adamík, zoolog: Snažím se jim ukázat okroužkování ptáků. Jak se poznávají ptáci podle hlasu, podle vzhledu. Máme tu ornitologické sítě v různém prostředí, tak aby jsme pochytali co nejvíce ptačích druhů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč si myslíte, že je to pro ně důležité?

Petr Adamík, zoolog: Tak je to součástí vzdělání, takového širšího povědomí a vědět něco o přírodě, co okolo nás žije. Takže já si myslím, že by to mohlo být takovou základní občanskou vybaveností člověka. Mít představu o tom, co okolo nás žije.

Tomáš Tikal, TV Polar: Natáhli jste sítě, už se podařilo něco chytit?

Petr Adamík, zoolog: Ano, dneska jsme měli úspěšné ráno. Nachytali jsme je kosy, červenky a několik vlaštovek.

Tomáš Tikal, TV Polar: Letní badatelskou školu finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Tomáš Tikal, TV Polar: Následující dvě reportáže věnujeme dětským domovům z našeho kraje. Ta první nás zavede do dětského domova ve Velkých Heralticích na Opavsku a také na jejich letní rekreační pobyt.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov ve Velkých Heralticích na Opavsku je domov rodinného typu, který vychovává 45 dětí. Z toho dvě nezletilé maminky s miminky.

Kateřina Schön, vychovatelka v DD: Jsme dvanáct kilometrů za Opavou směr Jeseníky. Máme velký krásný park, kde mají děti vyžití. Máme tam velké víceúčelové hřiště. V okolí máme mateřskou školu, základní školu, dětské hřiště pro ty nejmenší. Na zámku v dětském domově máme i učiliště, kde se děti učí v oboru zahradnictví, pak cukrář a praktickou školu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jste dětský domov rodinného typu?

Kateřina Schön, vychovatelka v DD: Ano, máme rodinné skupiny, kde každá skupinka má kuchyň, obývací pokoj, kde mají pro jejich využití počítače, televizi. Vybavenou kuchyň, kde si vaříme svačiny a večeře v týdnu. A přes víkend nám vaří tety kuchařky. Takže tím se děti učí vařit a do budoucího života všechny náležitosti, které budou potřebovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: K životu v dětském domově samozřejmě patří také dovolená. Jaký program letos zvolil dětský domov?

Kateřina Schön, vychovatelka v DD: Na prázdniny jsme pro děti připravili dva letní pobyty. Jeden pobyt je tady v Zálužné. V krásném okolí, v údolí řeky Moravice. Další pobyt máme v srpnu, kde tety a strejdové jdou s dětmi na výšlap. Každý den budou stanovat na jiném místě. Je to takový turistický, takže tam půjdou spíše odvážlivci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak koncipujete ty pobyty, aby se děti nenudili.

Kateřina Schön, vychovatelka v DD: No je to velice těžké, ale snažíme se. Hlavně mají rádi bojové hry. Jsou to živé hry, kvízy, veliké odměny - sladkosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Mobily jsou zakázány?

Kateřina Schön, vychovatelka v DD: Mobily byly zakázány. Takže je mám v úschovně ve své chatce.

Tomáš Tikal, TV Polar: My jsme se přijeli s kamerou podívat na první rekreační pobyt do údolí řeky Moravice nedaleko Vítkova.

Lucia Zaliborová, vychovatelka DD Velké Heraltice: Pro děti máme připravený každodenní program. Máme dopolední soutěže, odpolední soutěže, stezku odvahy. Včera jsme byli na Davidově mlýně se podívat s dětmi, kde si prolezli atrakce, co tam jsou. Byli jsme na přehradě, kde se dívali na horolezce jak lezou. Budeme určitě ještě připravovat stezku odvahy a jiné soutěže. Děti za všechny tyto hry dostávají body.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co vaše děti a sport. Třeba i ve vašem dětském domově. Jaký mají vztah?

Lucia Zaliborová, vychovatelka DD Velké Heraltice: Máme děti, které jsou velmi sportovně nadané. Máme vychovatele, který je taky sportovec, takže se jim věnuje tady v tomto. Máme tělocvičnu, máme posilovnu, takže ty aktivity tam jsou a mají velký výběr sportovních aktivit.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím vy osobně budete spokojena po týdnu?

Lucia Zaliborová, vychovatelka DD Velké Heraltice: Budu spokojena s tím, že se dětem bude líbit, že se jim nic nestane, že se všichni v pořádku vrátíme na domov a že budou ty děti plné zážitků. Je to pro ně něco jiného, protože to jsou děti, které neodjely k rodičům domů. Je to pro ně velká změna, protože nejsou v tom zařízení, kde jsou zvyklí. A reakce dětí. Jsou nadšené, líbí se jim tady a jsem spokojeně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže máte část dětí, které na prázdniny odjeli k rodičům na dovolenou?

Lucia Zaliborová, vychovatelka DD Velké Heraltice: Ano, na dovolené. Jsou rodiče, kteří si je berou. Jezdí na celé prázdniny, na dva měsíce, někteří jezdí na týden podle toho, jak to my dovolíme.

Tomáš Tikal, TV Polar: A paní vychovatelka měla pravdu. Děti byly s rekreačním pobytem velmi spokojená a už se těšili na srpnový pobyt na horách.

Tomáš Tikal, TV Polar: A na závěr pořadu vám přineseme reportáž o dalším dětském domově. Tento se jmenuje Srdce, sídlí v Karviné a vyznačuje se mimo jiné tím, že jeho děti dobrovolně pečují o své domácí prostředí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Karvinský dětský domov Srdce vznikl v roce 1993 a má kapacitu 48 dětí a celou dobu od svého založení dělá vše pro to, aby dětem nahradil chybějící rodinu.

Milan Harant, ředitel DD Karvíná: Jde o to, že děti jsou u dvou kmenových vychovatelů. Většinou jsou to speciální pedagogové. Od začátku se snažíme spíš najít ty problémy, proč se dítě dostalo do dětského domova a ve své podstatě zapracovat na tom odstranění těch příčin. Pokud možno, co nejrychleji dostat to dítě do původní biologické rodiny, tak aby ostatní instituce zase zapříčinily to, aby došlo k odstranění těch negativních vlivů. A mezi tím přivést to dítě k tomu, jak by mělo fungovat normální rodina.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vaše fungování ovlivnila pandemie koronaviru?

Milan Harant, ředitel DD Karvíná: Tak ve své podstatě trošku ovlivnila v tom směru, že jsme museli upravit návštěvy. Preferovali jsme styk s rodiči pomocí Skypu. Tím, že tady na ploše máme dva altán. Takže spíš jsme se snažili setkávat s rodičemi mimo budovu. A samozřejmě všudypřítomná dezinfekce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co se týká toho, že děti nechodily do školy. Museli jste zvládnout i dopolední provoz, tak jak to vypadalo?

Milan Harant, ředitel DD Karvíná: Dopolední provoz byl docela náročný, protože ve své podstatě, když si vezmete, že jedna teta má na starosti osm dětí od základní školy nebo od vlastně první třídy až po vysokou školu, protože máme tady i vysokoškoláky. Tak ten záběr byl velký. Ta druhá část, kterou tady máme z hlediska toho rodinného přístupu a to je budování jakéhosi prostředí. A ve své podstatě jednou za rok se tady scházejí bývalí svěřenci, bývalí zaměstnanci. Letos jsme to právě kvůli koronaviru neměli. Ale děláme to pro to, aby se měli kam vracet. Těší nás, že vlastně při těch setkáních přijíždějí děti z Prahy, i z Pardubic, vlastně z celé republiky. Takže je to takový příjemný povzpomínání a chceme aby to prostředí je lákalo se sem vrátit.

Tomáš Tikal, TV Polar: A co konkrétně udělaly děti proto, aby to tady bylo hezké?

Milan Harant, ředitel DD Karvíná: My máme zrovna po dokončení zateplení, které organizoval Moravskoslezský kraj, Krajský úřad, takže měli jsme dostatek prostoru pro to si tady udělat nové plány. Takže třeba tady zrovna to co vidíte za mnou tak to dávali dohromady děti.

Richard Danišek, vychovatel v DD: My chceme aby se děti naučily i nějakou tu činnost na zahradě. To co je kolem baráku třeba. Děti tady sadí různé bylinky, stromy, keře, rybízy. Děti také pokládali dlažbu kolem záhonku, takže jsou rádi, že se něco naučily.

Tomáš Tikal, TV Polar: Musíte je hodně přemlouvat?

Richard Danišek, vychovatel v DD: Některé starší občas ano, ale jinak ne. Na začátku je musíme přemlouvat, ale pak jsou rádi, že se něco naučily.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co jim to do budoucna přinese?

Richard Danišek, vychovatel v DD: Můžou třeba pracovat někteří jako zahradníci nebo na svém baráčku.A

Tomáš Tikal, TV Polar: A v Karviné samozřejmě nezapomněli ani na prázdninový rekreační program.

Julie Koždoňová, zástupce ředitele DD: 7. Srpna jsme odjížděli s dětmi do Krkonoš. S některými dětmi již potřetí a měli jsme takzvanou krkonošskou misi.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co jste tam všechno dělali?

Julie Koždoňová, zástupce ředitele DD: Všechny děti absolvovaly výlet na Sněžku. Měli jsme to zaměřené na různé táborové hry a měli jsme to zaměřené také na různé dovednosti, ať už manuální tak zručné.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dětský domov Srdce pořádá výlety i mimo hlavní prázdniny především do Beskyd a Jeseníků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máme dostudováno. Jsem rád, že jste byli s námi a budu se těšit zase příště na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry