Studuj u nás

  • Den řemesel na SOŠ Bruntál
  • Mezinárodní soutěž Fyzikální náboj
  • Gymnázium Dany a Emila Zátopkových slaví 100 let od jejich narození

Dobrý den, TV Polar vám přináší další novinky ze školního prostředí v pořadu Studuj u nás. Začneme Dnem řemesel na SOŠ Bruntál. Pak navštívíme mezinárodní soutěž Fyzikální náboj na VŠB-TU Ostrava a nakonec oslavíme 100 let od narození Dany a Emila Zátopkových.

Den řemesel na SOŠ Bruntál

SOŠ v Bruntále nabízí jedenáct oborů vzdělání s výučním listem. Jedná se především o obory řemeslné, ale také obory službové.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Cílem dnešního dne je nejen ukázat ty řemeslné obory, ale zároveň dát možnost návštěvníkům, aby si vyzkoušeli formou interaktivních úkolů jednoduché cviky. Řemeslo má dnes opravdu zlaté dno, takže bychom jim chtěli ukázat, že být kvalitním řemeslníkem se vyplatí.“

Bruntálská škola připravila pro návštěvníky Dne řemesel spoustu stanovišť, na kterých si mohli vyzkoušet nejrůznější úkoly a udělat si o jednotlivých oborech reálnou představu.

Radim Mádr, zástupce ředitele SOŠ Bruntál: „Smyslem akce je představit naši školu a všechna řemesla, která vyučujeme. Přišli žáci základních škol, rodiče a veřejnost, projdou si celý náš odborný výcvik, kde máme připravených 14 stanovišť a budou si moci vyzkoušet jednotlivé dovednosti přesně tak, jak se je učí naši žáci.“

Do prezentace školy se aktivně zapojili i samotní současní žáci školy.

anketa: žáci SOŠ Bruntál:

„Připravili jsme pneumatiky na foukání, ukážeme, jak se foukají, jak poznáme zimní nebo letní.“

„Děláme tady první pomoc a péči o dítě. Náš obor se zabývá péčí o nemohoucí lidi.“

Více informací o SOŠ Bruntál najdete na Online veletrhu středních škol.

Mezinárodní soutěž Fyzikální náboj

Gymnázium Ostrava – Zábřeh zorganizovalo pro MS kraj Mezinárodní soutěž s názvem Fyzikální náboj. Dějištěm se stala Menza VŠB-TU Ostrava.

Fyzikální soutěž s názvem Fyzikální náboj se roky konala pouze v Praze. A protože byl zájem o fyziku enormní i v MS kraji, ujalo se Gymnázium Ostrava – Zábřeh organizace v našem regionu.

Lenka Plachtová, hlavní organizátorka soutěže: „Soutěží tady 200 týmů z celé ČR. Soutěž je určena pro středoškoláky v kategoriích senior a junior. Zájem o fyziku stále roste, v posledních letech je hodně oblíbeným předmětem.“

Soutěž podporuje i Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Daniel Dupkala, organizátor soutěže: „Přišli jsme v deseti studentech pomoci s organizací, řídíme odborný průběh soutěže. Cílem soutěže je, že si žáci mohou vyzkoušet své znalosti ve fyzice i matematice a tím, že je to týmová soutěž, tak se naučí pracovat týmově.“

Fyzikální příklady byly rozmanité a středoškoláci z MS kraje byli rádi, že si soutěž vyzkoušeli.

anketa: soutěžící

„Je to zajímavá soutěž, která nám přinese nové zkušenosti, a třeba uspějeme a postoupíme někam dál.“

„Mě fyzika a matematika baví, jsem rád, že jsme tady. Trochu máme problém s dělbou práce, ale to se brzy změní.“

Gymnázium Dany a Emila Zátopkových slaví 100 let od jejich narození

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových oslavilo 100. výročí narození našich nejslavnějších olympioniků, jejichž název nese. Při této příležitosti uspořádalo atletický dvojboj pro žáky základních škol z Ostravy-Jihu.

Atletickou halu zaplnili žáci 5. tříd základních škol z Ostravy-Jihu. Utkali se tady v atletických disciplínách, které pro ně uspořádalo Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v rámci oslav 100. výročí narození této nejznámější manželské sportovní dvojice.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových: “Jsme velice rádi, že můžeme v této krásné městské atletické sportovní hale přivítat děti základních škol městského obvodu Ostrava-Jih, kde děti soutěží v disciplínách běh na 600 metrů a hod raketkou. Jsou to disciplíny, které by měly evokovat ty disciplíny, ve kterých soutěžili a závodili Emil, tedy v těch vytrvalostních disciplínách a Dana v oštěpu, tak proto ty děti hází raketkou.”

Součástí dvojboje byly také ukázky kmenových sportů Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových. A to sportovní gymnastiky, moderní gymnastiky a juda.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových: “Navíc kromě toho, že uvidí ty ukázky, tak si mohou ty jednotlivé činnosti a dovednosti samy vyzkoušet.”

Anketa: žáci ZŠ z Ostravy-Jihu: “Mě nejvíce bavila ta šestistovka a ještě půjdeme na raketku. Ta mě bude bavit nejvíc. A jak jsi dopadl? Na šestistovce jsem byl druhý.”

“Mě asi nejvíce bavilo tam, taky ten běh a ta raketka ještě nevím, jestli mě bude bavit. A co sis ještě vyzkoušel? Byli jsme na sportovní gymnastice, na zé šestistovce a na judu.”

“Užila jsem si to. Bavilo mě nejvíce asi ta moderní gymnastika a běh mě bavil. Ještě nás čeká hod raketkou. Ale bavil mě běh nejvíce.”

“V běhu jsem dopadla první a líbí se mi tady moc.”

“Mně se nejvíc líbila gymnastika asi ta moderní a ještě se těším na hod šipkou.”

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových získalo svůj název zaslouženě a po dlouhém rozhodování paní Dany.

František Fojt, emeritní ředitel Českého olympijského svazu: “Zjistila si všechny parametry sportovního gymnázia a potom samozřejmě povolila ten název, aby se využíval a následně každoročně se scházelo vedení školy s Danou Zátopkovou, hodnotili výsledky a Dana jevila celoročně velký zájem. Všechny atlety, nebo ty nejlepší atlety znala i osobně. Konkrétně třeba Nikolu Ogrodnikovou, nebo Nikol Tabačkovou, nebo i Jarka Bábu jako výškaře, takže opravdu jevila velký zájem o to, jak ta příprava na sportovním gymnáziu v Ostravě probíhá a byla s tou úrovní velice spokojená.”

Na Danu Zátopkovou zavzpomínala také bývalá československá sportovní gymnastka Adolfína Tačová, držitelka stříbrné medaile z LOH 1960 v Římě a 1964 v Tokiu, která si atletický dvojboj nenechala ujít.

Adolfína Tačová, Český klub olympioniků: “Byla úžasná žena. Skutečně naprosto jedinečná kamarádka, přestože jsme měli mezi sebou velký věkový rozdíl. Po skončení kariéry jsme se staly členkami Klubu olympioniků, od 75. roku zhruba, tak jsme se setkávaly na různých sportovních akcích. To trvalo nekonečně až do jejich pozdních let, kdy prostě přišla na setkání a u stolu gymnastek řekla: děvčata už všechna umřela a zbyli jste mi jenom vy.”

Vítězem Atletického dvojboje Dany a Emila Zátopkových se stala ZŠ Dvorského.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat